Białe...coś?! okazało się że śluzowce

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
pkalan
Zapaleniec
Posty: 269
Rejestracja: sob lut 08, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Warszawa,bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Białe...coś?! okazało się że śluzowce

#1

Post autor: pkalan »

1. Kiedy akwarium zostało zalane (data) - 2.04.2015
2. Litraż i wymiary akwarium - 60x30x30 54L
3. Jakie jest oświetlenie (rodzaj, oznaczenie, moc-W/L) -2 x 24W AQUAMEDIC REEFWHITE 10000k, ARCADIA FRESHWATER 6600k
4.Jak długo świecisz (ile godzin) - 8h
5. Podłoże -podsypki ADA, ELOS Terra, plaża ADA Colorado
6. Filtracja -EHEIM 2424 EXPERIENCE 250 (standardowe wkłady)
7. Typ zbiornika - jak widać
8. Ozdoby (jakie) - korzenie: red moor wood, kamienie: seiryu stone
9. Rośliny (ile, jakie) - microsorium, anubias,eleocharis, mech i ta co rośnie na trzecim planie :)
10. Ryby (jw.) - 1 molinezja, 7x NEON CZERWONY, x RC, 9 AMANO
11. Podmianki(jak duże, jak często, jaka woda) - 1 w tygodniu 30% kranówa z bielan
12. Nawozy (czy podajesz, jakie, ile) - elos fase 1, elos face 2 po 0,50ml na zmianę w tyg. + elos k40 0,25ml przy podmianach
13. CO2 (czy jest, jak dystrybuowane) - butla przez spiek, 1 bąbel na sek.
14. Parametry wody (aktualne wyniki testów jakie posiadasz) - testy NO3 10-20 ,KH 3,PH 6,2, PO 4 0,25
15. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik - NIE

Opis problemu - NIGDY NIE MIAŁEM TAKIEGO CZEGOŚ...NIE WIEM JAK TO OPISAĆ, ZDJĘCIA POKAZUJĄ OBIEKT :razz: MAŁO TEGO, OBIEKT SIĘ PORUSZA :shock: , FOTKI SĄ Z DZISIAJ, JUTRO TO COŚ BĘDZIE ZUPEŁNIE W INNYM MIEJSCU NA KORZENIU NIE POZOSTAWIAJĄC PO SOBIE ŚLADU TU GDZIE JEST TERAZ... DODATKOWO WODA MA DZIWNY ZAPACH. ROŚLINY ROSNĄ IDEALNIE, GLONÓW BRAK, WODA KLAROWNA, TYLKO TO COŚ?!
Obrazek

Obrazek

Obrazek

A TU ZBIORNIK
Obrazek
JAKIEŚ SUGESTIE?

z góry dzięki za odpowiedź.
pozdrawiam
PK
Ostatnio zmieniony wt kwie 21, 2015 10:41 pm przez pkalan, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam,
PK
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Białe...coś?!

#2

Post autor: Lech-u »

Bardzo ładne to "coś". Chciałbym takie.

Według mnie to jest coś, co często się pojawia w nowych akwariach na korzeniach (nawet "wygotowanych" przed włożeniem do akwarium).

Ściągnij to wężykiem do odciągania wody lub zwykłą szmatką.

Po jakimś czasie samo zniknie.

To nic groźnego. Jakieś bakterie, grzyby, glony (lub ich mieszanka), które na razie wygrywają w Twoim akwarium.

Tylko spokój może nas uratować... Nie martw się tym.
Awatar użytkownika

Autor
pkalan
Zapaleniec
Posty: 269
Rejestracja: sob lut 08, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Warszawa,bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Białe...coś?!

#3

Post autor: pkalan »

Lechu, mam nadzieję że nie porównujesz tego do galaretowatej,śluzowatej, pleśni która wychodzi na nowych korzeniach w nowym zbiorniku, tą pleśń mam już za sobą :) szybko przyszła i szybko poszła. ale to coś...? konsystencja jest...włoskowata, lekko odrywająca się? nie wiem jak to nazwać, nie jest to galareta.

nie jestem zwolennikiem "grzebania" w zbiorniku, w niedzielę będzie podmiana to będę to ściągał. ciekawe jest to że generalnie to się nie powiększa... nie okleja całego korzenia, porasta korzeń w tej samej ilości z tym że porusza się po całym akwarium :idea:

chcesz to coś to zapraszam do siebie :) w niedzielę pobiorę do próbówki :D
pozdrawiam,
PK
Awatar użytkownika

Kamila
Uzależniony
Posty: 521
Rejestracja: pt sty 13, 2012 11:39 am
Lokalizacja: Łomianki
Płeć:

Białe...coś?!

#4

Post autor: Kamila »

Dobrego kosmite wyhodowałeś :evil:
rzeczywiście ładnie to wygląda, ale że się porusza? widziałeś, jak się przemieszcza?
crookass
Awatar użytkownika

Autor
pkalan
Zapaleniec
Posty: 269
Rejestracja: sob lut 08, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Warszawa,bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Białe...coś?!

#5

Post autor: pkalan »

Jutro wrzucę fotki, "OBCY" będzie zupełnie w innym miejscu... a tu śladu nie będzie
pozdrawiam,
PK
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Białe...coś?!

#6

Post autor: Lech-u »

Może ściągnij kosmite jakąś pincetą.

Albo łapą.
Awatar użytkownika

asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Białe...coś?!

#7

Post autor: asheka »

Kolonia śluzowców.
Wyjątkowo ładna.
Może się poruszać, bo kto jej zabroni?

Więcej o tych stworkach tutaj:
http://www.myxomycetes.wolf-5.cyberdusk ... php?wyb=03" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor
pkalan
Zapaleniec
Posty: 269
Rejestracja: sob lut 08, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Warszawa,bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Białe...coś?!

#8

Post autor: pkalan »

Pincetą to nie zejdzie, kupiłem delikatne chusteczki do kuchni :) bez chemii, idealne do czyszczenia szkła, używam ich do ściągania tego czegoś.

-- Wt kwi 21, 2015 10:09 pm --

Asheka, dziękuję za linka :) mogę się zgodzić w 99% że to jest śluzowiec... ale czy ładny?? :razz: jak sobie przyszedł to niech sobie pójdzie ;)

dzisiaj chyba noc w google... ciekaw jest skąd to się wzięło i jak się tego pozbyć, niby nie lubi światła, o ile nie zrobi się z tego mega kolonia na cały zbiornik to jestem w stanie z tym żyć, uważacie że jest piękne... może i ja się przekonam :)

poczytam, czas pokaże co dalej z pięknością :D
pozdrawiam,
PK
Awatar użytkownika

asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Białe...coś?!

#9

Post autor: asheka »

Daj szansę zwierzakom.
Śluzowce są wartościowym źródłem pożywienia, które ma również tę zaletę, że nie ucieka zbyt szybko :)
Awatar użytkownika

Autor
pkalan
Zapaleniec
Posty: 269
Rejestracja: sob lut 08, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Warszawa,bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Białe...coś?!

#10

Post autor: pkalan »

Amano, RC, Otosy, Molinezjia to chyba wegetarianie :D nie bardzo są tym zainteresowane. nic to, ktoś kiedyś powiedział...cierpliwości, cierpliwości i jeszcze raz cierpliwości :) będę kontrolował wzrost,rozrost co by mi nie opanowało zbiornika i kiedyś przy podmiance Sluzowiec uzna że to nie miejsce na kolonie :D w Wiśle tyle miejsca że tylko się mnożyć :D
pozdrawiam,
PK
Awatar użytkownika

joanna50
Uzależniony
Posty: 691
Rejestracja: śr sty 21, 2015 8:35 pm
Lokalizacja: Warszawa -Grochów
Na imię mam: Joanna
Płeć:

Białe...coś?!

#11

Post autor: joanna50 »

Cytuję ze strony podanej przez Asheka (http://www.myxomycetes.wolf-5.cyberdusk ... php?wyb=07" onclick="window.open(this.href);return false;)
"Jako ciekawostkę, można podać fakt, iż do grona amatorów tego źródła białka można zaliczyć również człowieka... W niektórych kulturach spożywa się smażone śluzowce tworzące duże śluźnie. Np. w Meksyku, smażona śluźnia Fuligo septica (wykwit zmienny) uważana jest za przysmak." :shock:
Wiedźma Joanna :)
Awatar użytkownika

asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Białe...coś?!

#12

Post autor: asheka »

"Wykwit zmienny"... brzmi pysznie! :D
Awatar użytkownika

Autor
pkalan
Zapaleniec
Posty: 269
Rejestracja: sob lut 08, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Warszawa,bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Białe...coś?!

#13

Post autor: pkalan »

Heheh :D też czytałem :) porozmawiam z żoną jak je przyrządzić... może w sałatce z podsmażoną piersią z kurczaka, sałatą lodową podaną z pomidorkami koktajlowymi,szalotką,ziołami, wszystko polane lekkim dressingiem + grzanki :D

p.s na ostatnim zdjęciu (cały zbiornik) na mchu to nie jest śluzowiec, to kropelka :)

koniec głupot...;)
pozdrawiam,
PK
Awatar użytkownika

bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Białe...coś?! okazało się że śluzowce

#14

Post autor: bory »

Pkalan, ja bym się tego nie pozbywał. Twoje śluzowce wyglądają rewelacyjnie ;) Ja miałem ich mnóstwo, ale wyglądały raczej jakby ktoś wylał kisiel na korzeń i nie było to zbyt atrakcyjne. A Twoje… rewelacja :) Poza tym gdzieś czytałem kiedyś, że nawet naukowcy mają problem z klasyfikacją śluzowców… ani nie są to zwierzęta, ani rośliny, ani glony, ani bakterie ani też grzyby. Ciesz się bo obserwujesz coś, czego nawet najtęższe umysły nie ogarniają. To lepsze od UFO, duchów i innych takich cudów natury ;D

-- Wt kwi 28, 2015 9:43 pm --

P.S. Założę się, że po tych pozytywnych komentarzach na ich temat zakochałeś się wręcz w nich :) Niestety muszę Cię zmartwić - to są takie zjawy - bardzo ulotne. Nim się zorientujesz to ich już nie będzie :keep:
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)

Kirice
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: wt sie 26, 2014 7:21 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Białe...coś?! okazało się że śluzowce

#15

Post autor: Kirice »

Super - od dawna zbierałam się za podobne zapytanie :D
Czyli moi "obcy" nie są sami, choć obecnie w stadium zaniku. Zastanawia mnie tylko, skąd to to się wzięło?

Przez ciekawość (szukam powiązań :P )- jaką temp. masz w swoim zbiorniku?
Awatar użytkownika

Autor
pkalan
Zapaleniec
Posty: 269
Rejestracja: sob lut 08, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Warszawa,bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Re: Białe...coś?! okazało się że śluzowce

#16

Post autor: pkalan »

bory pisze:
-- Wt kwi 28, 2015 9:43 pm --

P.S. Założę się, że po tych pozytywnych komentarzach na ich temat zakochałeś się wręcz w nich :) Niestety muszę Cię zmartwić - to są takie zjawy - bardzo ulotne. Nim się zorientujesz to ich już nie będzie :keep:
Z tym zakochaniem to lekko przesadziłeś;) co nie zmienia faktu że po Waszych opiniach, przerobiłem je w głowie i już mi to nie przeszkadza :)
jak do tej pory, po usunięciu podczas niedzielnej podmiany części mojej "piękności" jest jej jeszcze sporo :) pełza sobie po tych korzeniach :D
Kirice pisze:Super - od dawna zbierałam się za podobne zapytanie :D
Czyli moi "obcy" nie są sami, choć obecnie w stadium zaniku. Zastanawia mnie tylko, skąd to to się wzięło?
Kirice pisze:
Przez ciekawość (szukam powiązań :P )- jaką temp. masz w swoim zbiorniku?
jeżeli chodzi o temperaturę to kompletnie nie wiem...nie mam nawet termometru żeby sprawdzić. akurat to jest jeden z parametrów którego od dawna nie mierzę. nie używam grzałki, a woda sprawdzana na zasadnie łokcia(tak sprawdzałem mleko dla córki :D ) myślę że ma ok 24'C ;)
pozdrawiam,
PK
Awatar użytkownika

bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Białe...coś?! okazało się że śluzowce

#17

Post autor: bory »

Tylko uważaj by się do nich zbytnio nie przywiązać bo przyjdzie taki dzień, że odpęłzną i już więcej nie przypełzną.
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)

Kirice
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: wt sie 26, 2014 7:21 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Białe...coś?! okazało się że śluzowce

#18

Post autor: Kirice »

pkalan pisze: myślę że ma ok 24'C
U mnie 23-24'C. ;)
Wygląda jednak na to, że moje śluzowce już zanikły. Ale "cieszyłam się" nimi ze 2 miesiące :)

Mieszko
Gość
Posty: 1
Rejestracja: czw sty 12, 2017 10:55 am
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Białe...coś?! okazało się że śluzowce

#19

Post autor: Mieszko »

Witam Wszystkich, od wielu lat zajmuję się naukowo śluzowcami, To na pewno śluzowiec. Ja bym go zostawił z kilku powodów. Jest niegroźny, jest bardzo ciekawym organizmem (odsyłam do bogatych zasobów Internetu), tworzy przepiękne, zmieniąjace się (bo rzeczywiscie pełza) struktury fraktalne, żywi się bakteriami i grzybami (a w akwarium pewnie i glonami), przez co stanowi ważny element utrzymania równowagi biologicznej. Dodam, że bardzo mało wiadomo o sluzowcach wodnych, bo to w zasadzie organizmy lądowe. Znacznie więcej np. o śluzowcach pustynnych, a nawet polarnych. One niechętnie wchodzą pod wodę, są bardzo wrażliwe na niedobór tlenu - czyli mogą stanowić wskaźnik jakości wody. A ponieważ niewiele wiadomo, to stanowią cenny obiekt do publikowalnych potem obserwacji. Chętnie usłyszę ciąg dalszy tych historii śluzowcowych.

Dodam, że w wielu przypadkach, to, co pokazują akwarystyczne strony internetowe jako śluzowce, to nie śluzowce, lecz najprawdopodobniej kolonie bakterii (promieniowców?), kolonie sinic, grzyby, glony (krasnorosty), a czasem nawet gąbki. Tu, na tych zdjęciach to charakterystyczne żyły śluźni śluzowca.

Pozdrawiam raz jeszcze! Przemek Płonka, UJ Kraków
Awatar użytkownika

asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Białe...coś?! okazało się że śluzowce

#20

Post autor: asheka »

Czy to możliwe, że te nasze akwariowe śluzowce, to w rzeczywistości śluzowce lądowe zawleczone z kawałkiem drewna pod wodę? Zwykle pojawiają się na korzeniach niedawno umieszczonych w wodzie i po niedługim czasie znikają. Ten schemat powtarza się w większości, o ile nie we wszystkich przypadkach, o których słyszałam. Niezależnie od obecności lub braku ryb, które mogłyby się nimi żywić.

Rrrrogaty

Białe...coś?! okazało się że śluzowce

#21

Post autor: Rrrrogaty »

Ja bym chciał Mieszkowi dać plusika, ale nie mogę za ten post. Trzeba promować rzetelne źródła wiedzy. :)
ODPOWIEDZ