Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
zwario
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt kwie 01, 2016 11:38 pm
Lokalizacja: warszawa bemowo
Na imię mam: s

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#1

Post autor: zwario »

Ktoś z domowników pod moją nie obecność urlopową w domu naświetlił akwarium słońcem od tego momentu mam problem z glonem chyba czarnym.
Zarasta nim wszystko żwir ,rośliny i korzeń.Bez skutecznie walczę od sierpnia podmiany wody nawet do 70% na tydzień,mechaniczne czyszczenie roślin,żwiru i korzenia (średnio co 4-7 dni). Światło 2x39W 6500K 8h i w godzinach południowych 3h 2x30W 7500K i czerwona . Roślin coraz mniej bo padają.Akwarium prowadziłem bez nawożenia i było ok.Parametry wody nie znane nie używałem testów. Chemia jakaś ? Czy restart z nowymi roślinami ?
Wygląda to tak Obrazek
Aha jeszcze podłoże ziemia ogrodowa (jakaś mieszanka akwarystyczna ) ,siatka, zasypane żwirem.
Ostatnio zmieniony pn gru 12, 2016 1:37 pm przez zwario, łącznie zmieniany 2 razy.

Psyho

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#2

Post autor: Psyho »

Powiem szczerze że bym to zrestartował. Wygląda tragicznie i raczej nie sądzę by udało się to wyciągnąć na prostą.

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#3

Post autor: Lech-u »

A ja bym tam wpuścił kilka czarnych molinezji i kilka kosiarek.
I poczekałbym co zrobią. Oczywiście nie dawałbym żadnego żarcia w tym czasie.
Jak "zrobią" to oddasz nadmiar ryb.

I nie robiłbym żadnego restartu (I hate "restart").
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#4

Post autor: radmac »

to zanim zrestartujesz spróbuj wodę utlenioną - glon wygląda na delikatny i może to pomoże.
Woda utleniona w strzykawkę, filtry wyłączyć, poczekać aż się woda uspokoi i ostrzykiwać. Potem od razu włączyć filtry. Mi podobny glon obumierał w ciągu godziny - zmieniał kolor a potem b. chętnie wcinały go krewety.
A jak to nie pomoże to restart :)

Autor
zwario
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt kwie 01, 2016 11:38 pm
Lokalizacja: warszawa bemowo
Na imię mam: s

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#5

Post autor: zwario »

Po wizycie w sklepie akwarystycznym.
Dobry preparat 100zł ale 100% pewności nie ma,zakup molinezji i kosiarek 120zł też droga opcja.
Umówiłem się z hodowcą z mojej dzielnicy na zakup roślin, ilość i cena hurtowa :D a ilość większa niż w sklepach akwarystycznych o 200% :D
Także jutro restart,wyjęcie i wygotowanie żwiru,sparzenie korzenia i skałki. Moje rośliny w dobrej kondycji wykąpię w roztworze kwasku cytrynowego (na początku zbiornika pozbyłem się tak krasnorostów i zielenic) i poddam kwarantannie w innym zbiorniku.Będzie to chyba najtańsza i najszybsza z opcji dających największą szansę pozbycia się glona.
Ostatnio zmieniony pn gru 12, 2016 3:25 pm przez zwario, łącznie zmieniany 1 raz.

denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#6

Post autor: denkmal »

A możesz zebrać do niezbyt wielkiego słoika trochę (znaczy dużo - ile wejdzie) :) tego czarnego dywanu z glona?
Może uda mi się to przebadać - miałem / mam resztki podobnego - może to to samo ustrojstwo będzie.
Powiedz, gdzie by można było przechwycić przesyłkę. Jutro będę na Bemowie, ale raczej w godzinach pracy.
Ostatnio zmieniony pn gru 12, 2016 3:58 pm przez denkmal, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
zwario
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt kwie 01, 2016 11:38 pm
Lokalizacja: warszawa bemowo
Na imię mam: s

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#7

Post autor: zwario »

denkmal pisze:A możesz zebrać do niezbyt wielkiego słoika trochę (znaczy dużo - ile wejdzie) :) tego czarnego dywanu z glona?
Może uda mi się to przebadać - miałem / mam resztki podobnego - może to to samo ustrojstwo będzie.
Powiedz, gdzie by można było przechwycić przesyłkę. Jutro będę na Bemowie, ale raczej w godzinach pracy.
Zależy w jakich godzinach(ja mam nocną zmianę więc w godzinach pracy przeciętnego Kowalskiego będę spał :viva: ),ogólnie mieszkam na Bemowie niedaleko Zusu.
Co do samego glona złazi płatami z roślin nie ma problemu go nazbierać.Ale musi być w wodzie bo wysycha robi się jak algi morskie.

denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#8

Post autor: denkmal »

Tak tak... słoik naturalnie że z wodą i glonami :)

OK - na PW prześlę do siebie namiar - może uda się ustawić.

U mnie też ta "plecha" łatwo schodzi (schodziła) i jest dość miękka.

Aha - na wymianę mogę mieć np. spory zaczyn "banana worms" jakbyś planował w przyszłości rozmnażać i karmić jakieś maluchy :D

Dodano po 20 godzinach 36 minutach 8 sekundach:
Dobra zwario - jadę na Bemowo - fajnie, jakbyś dał radę naszykować słoik glona :)
Zawiózł bym od razu pod mikroskop :) ;) To tymczasem - kontakt do mnie masz na PW.
Ostatnio zmieniony pn gru 12, 2016 7:18 pm przez denkmal, łącznie zmieniany 1 raz.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#9

Post autor: don_Vall »

Since są dosyć łatwe do usunięcia. Bardzo ładnie się je zbiera.
Ogranicz światło i sprawdź fosfor.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

Autor
zwario
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt kwie 01, 2016 11:38 pm
Lokalizacja: warszawa bemowo
Na imię mam: s

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#10

Post autor: zwario »

don_Vall pisze: Since są dosyć łatwe do usunięcia. Bardzo ładnie się je zbiera.
Ogranicz światło i sprawdź fosfor.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
Zbiera owszem łatwo ale co 3 dni zbierać szklankę tego ze wszystkiego w akwarium ? Wymiękłem po 4 miesiącach .Próbowałem nawet całkowitego zaciemnienia i stopniowego dodawania światła nie pomogło niestety Co do testów mam z nimi złe wspomnienia tu trzeba praktyki dobrej.W tej chwili ponowny rozruch ,akwarium puste ,zlewam wodę a żwir pójdzie do dezynfekcji wrzątkiem .Zastanawiam się tylko nad wkładami z filtra -czyszczenie pod kranem czy wodą z akwarium w przypadku takiego glona ?

denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#11

Post autor: denkmal »

zwario - ze swojego doświadczenia - u mnie te czarne coś rosło w najlepsze (szczątkowo nadal rośnie) u wylotu fitra (na wypływie kaskady).
Więc jak robisz restart, aby pozbyć się tego na zawsze - to będąc konsekwentym - wygotowałbym również gąbki filtrów - a bakterie (brudną gąbkę z dobrze utrzymanego zbiornika) pożyczyłbym od kogoś z forum. Udało Ci się zebrać ten glon, czy popłynął już do Wisły?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#12

Post autor: Lech-u »

denkmal pisze: u mnie te czarne coś rosło w najlepsze (szczątkowo nadal rośnie) u wylotu fitra (na wypływie kaskady)
Śmiem twierdzić, że to "coś" przy wylocie filtra to nie to samo "coś" na dnie akwarium autora wątku.
To dwie różne bajki.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#13

Post autor: don_Vall »

Okażanie niewiele pomoże jak warunki.po restarcie będą takie same. Chwilę będzie dobrze a później....
U mnie wariował fosfor a pozniej okazało się że światło. Miało. Za dużo "niebieskiego". Po zmianie na barwę 6,5 kK problem zniknął sam. Oczywiście N i P były w proporcjach właściwych.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#14

Post autor: denkmal »

Lechu ;) - gdybym nie był przekonany, że to coś bardzo podobnego - to bym nie pisał.
Miałem podobny dywan z tego czegoś :) To jakby jakaś plecha.. łatwo schodzi zarówno z kaskady, z roślin (które oblepia, ale których się nie czepia - coś jak dywan) i z podłoża.

Natomiast przy wylocie z deszczownicy i normalnego filtra wewnętrznego, jeżeli coś się tworzy, to (małe lub nieco większe) krasnorosty.

A może zdradź zwario - czym najczęściej karmiłeś swoich podopiecznych?
Ostatnio zmieniony wt gru 13, 2016 10:33 pm przez denkmal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#15

Post autor: Lech-u »

denkmal pisze: Lechu - gdybym nie był przekonany, że to coś bardzo podobnego - to bym nie pisał.
OK.
Jeśli wiesz, to nie dyskutuję.
Dzięki za wyjaśnienie.
denkmal pisze: Może uda mi się to przebadać
Jak chciałbyś "to" przebadać?

denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#16

Post autor: denkmal »

Ja to nie... ale mam zaprzyjaźnioną specjalistkę od glonów (i innych glonopodobnych) w jakimś instytucie przy UW :)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#17

Post autor: Lech-u »

denkmal pisze: Ja to nie... ale mam zaprzyjaźnioną specjalistkę od glonów (i innych glonopodobnych) w jakimś instytucie przy UW
To super! Daj jej konieczni próbkę tego dywanu.

Autor
zwario
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt kwie 01, 2016 11:38 pm
Lokalizacja: warszawa bemowo
Na imię mam: s

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#18

Post autor: zwario »

don_Vall-
Rok czasu świecę 8h 4 świetlówkami 2x39W 6500k i 2x30W 7500k i czerwona nie było problemów (no może i były krasnorosty,zielenice i coś jeszcze na początku ) ale to było po starcie.Co do karmienia płatki (mieszanka mięcho i zielenina ) , dafnia czasem tubifex mrożony .Nie przekarmiam .Co do tego czegoś czarnego no to nie glon .Poszperałem popytałem.
Sinice czyli jakieś bakterie patogeny czy cuś takiego .Tu się wstrzymam od głosu z skąd to załapałem ,a ma to związek z tym forum :razz: niestety a nie chcę wywołać gówno burzy i pewnie tym ,że wywaliłem szybko rosnącą roślinę zajmującą 1/3 akwarium.Mam dokupione ponad 50% zdrowych roślin różnie rosnących szybko ,średnio i wolno no i moje po kwarantannie pójdą jeszcze .Zobaczymy jeśli problem się powtórzy będę kombinował światłem i fosforem.

Dodano po 11 minutach 25 sekundach:
aaaa taka dygresja jako 12 latek miałem przerybione akwarium,rzadko sprzątane ,przekarmiane,bez testów ,nie wspomnę o braku podmian wody z za mocnym światłem a miałem tylko raz na tydzień glon na szybie do czyszczenia żyletką.Im więcej kombinujemy tym ch....j:P wychodzi

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#19

Post autor: don_Vall »

Bo było ustabilizowane. O sieciach (cyjanobakteriach) akwarystyczne mówią glony. Są paskudne. Dusza rośliny ale są najmniej problematyczne mi stwora. Zwykle są to problemy z azotem i fosforem. "Zlapac" glony można tak jak choroby. Nie więź w "przyniesienie". Jak warunki są dobre to akwarium sobie z nimi poradzi.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

Autor
zwario
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt kwie 01, 2016 11:38 pm
Lokalizacja: warszawa bemowo
Na imię mam: s

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#20

Post autor: zwario »

denkmal pisze: zwario - ze swojego doświadczenia - u mnie te czarne coś rosło w najlepsze (szczątkowo nadal rośnie) u wylotu fitra (na wypływie kaskady).
Więc jak robisz restart, aby pozbyć się tego na zawsze - to będąc konsekwentym - wygotowałbym również gąbki filtrów - a bakterie (brudną gąbkę z dobrze utrzymanego zbiornika) pożyczyłbym od kogoś z forum. Udało Ci się zebrać ten glon, czy popłynął już do Wisły?
Popłynął do Wisły

Dodano po 2 godzinach 9 minutach 9 sekundach:
Obrazek tak to teraz wygląda ,połamała mnie grypa więc dalsze sadzenie roślin musi poczekać

denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#21

Post autor: denkmal »

Ciekawy żwirek - taki rudy/ceglany wyszedł (przynajmniej na tym zdjęciu) ;)

Szkoda że tego czarego dywanu nie zebrałeś... ale trudno ;) - potwierdzam, że z wyglądu to na 99% jakieś sinice / cyjanobakterie... dość dobrym sposobem aby to sprawdzić - jest pobrać kożuch / ten czarno-bury syfek - przełożyć do słoika - szczelnie zakręcić i poczekać. Jak bakterie zdechną (wystarczy ok tygodnia) uwalniają barwnik - woda zabarwi się na zdecydowanie niebieski kolor :) - jak uzbieram odpowiednią ilość postaram się zrobić zdjęcia przed i po - dość ciekawy efekt.

Autor
zwario
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt kwie 01, 2016 11:38 pm
Lokalizacja: warszawa bemowo
Na imię mam: s

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#22

Post autor: zwario »

denkmal pisze: Ciekawy żwirek - taki rudy/ceglany wyszedł (przynajmniej na tym zdjęciu) ;)
Faktycznie taki jest z odrobiną czarnego i białego.Wsumie 5 różnych pomieszanych jednego producenta .Miałem sinice zebrać z roślin w słoik i w końcu zapomniałem i wywaliłem rośliny .

Dodano po 9 minutach 21 sekundach:
Obrazek Woda się wyklarowała,lepiej widać co tam zmalowałem w akwarium :P
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Czarny glon co można jeszcze zaradzić ?

#23

Post autor: Lech-u »

Nooo, wygląda trochę "świeżej" niż z tym czarnym dywanem.
ODPOWIEDZ