Czy to sinice?

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
Ania18
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: śr sie 10, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Katowice
Na imię mam: Anna
Płeć:

Czy to sinice?

#1

Post autor: Ania18 »

Witam.

Od jakiegoś czasu mam problem z glonami/sinicami, bo właśnie nie wiem co to jest.
Porastają praktycznie wszystko. Rośliny są już tak zniszczone przez ciągłe ich wycieranie, że część już została wyrzucona, a reszta wygląda jak na zdjęciach. Wcześniej to coś pokrywające liście, mialo kolor praktycznie czarny i schodziło z nich dość łatwo przy potarciu palcem. Teraz wygląda to trochę inaczej, są bardziej zielone niż kiedyś. Dlatego nie mam pojęcia co to może być i liczę na pomoc.
Akwarium zostało założone prawie 1,5 roku temu, podmiany co tydzień. Zwykle ok 20%, teraz więcej, żeby pozbyć się tego co zostało ściągnięte z szyb, roślin i filtrów.
Awkarium ma 105l i mamy dwa filtry wewnętrzne Aquael turbo 1500 i drugi turbo 500.
Parametry: NO2 - 0; NO3 - 20 do 50 ( wynik na skali testów z zoolek wychodzi kolor taki między więc nie wiem ile dokładnie, ale wiem że za dużo - po podmiankach praktycznie nie majeje); PO4 - 0,50; PH - 7,5.
Akwarium to dokładnie taki zestaw jak pod tym linkiem https://allegro.pl/oferta/aquael-leddy- ... 2467124505
Akwarium o wymiarach 75 x 35 x 40 cm o pojemności 105 l
Szkło float o grubości 5 mm
Pokrywa wyposażona w oświetlenie z trzema trybami świecenia: Model: Aquael Leddy Tube Day & Night 2.0
Rodzaj oświetlenia: LED
Moc: 14 W
Strumień świetlny: 1 480 lm
Użyteczny strumień świetlny: 1 270 lm
Temberatura barwowa - tryb Day: 7 000 K
Długość modułu: 700 mm

Podmianki i czyszczenie praktycznie nic nie dają i np kamień wyczyszczony, po kilku dniach znowu jest pokryty tą mazią. Co to może być i jak się tego pozbyć?



ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Dodano do tego postu po 5 minutach 29 sekundach
A to fotki, jak to wyglądało wcześniej.
Roślinki wyglądały jakby były pokryte cimnym sprayem.
Te fotki są z czerwca.


ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Czy to sinice?

#2

Post autor: Ziemiojad »

Witaj. Wiesz jak produkują te kolorowe różowe ryby? Jest tyle pięknych, prawdziwych ryb.


A w temacie. Jskie masz rosliny? Znasz ich nazwy? I czym je karmisz?

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Czy to sinice?

#3

Post autor: Agagin »

Ziemiojad
Jestem w grupie 'akwarystycznej' z USA, i tam niestety rzadko widuję 'normalne ' ryby... też nie rozumiem szczerze mówiąc co w tym fajnego

Qter
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 3:15 pm
Lokalizacja: Reguły
Płeć:

Czy to sinice?

#4

Post autor: Qter »

A jakie masz podłoże, czym nawozisz i ile, ile czasu swiecisz, ile masz ryb w tych 105 ltr. ? Kup albo pożycz testy kropelkowe bo paskowe są bardzo niedokładne imho. Wypadało by sprawdzić NO2 no3 po4 i pH.

Powodzenia

Qter

Wysłane gołębiem pocztowym


Autor
Ania18
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: śr sie 10, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Katowice
Na imię mam: Anna
Płeć:

Czy to sinice?

#5

Post autor: Ania18 »

Cześć, podłoże to czarny żwir (takie niewiekie kamyczki). Świecimy ok 8h zwykle, ale ostatnio ktoś doradził świecić więcej bo to mogą być brunatnice lub okrzemki. Potem słyszałam że to mogą być sinice, więc mam w ogóle zaciemnić na kilka dni, więc zgłupialam i stąd ten post.
Obecnie do roślin daje tylko carbo bo są już w stanie raczej nie do odratowania. A co zasadzilam nowe, to po tygodniu wyglądają tak samo i są całe oblepione tą breją.
A wyniki pomiarów które podałam wyżej, to właśnie testy kropelkowe, paskowych nie mam.
Ryb w sumie jest ok 20 szt: kilka Kirysów, 5 Fantomów, 6 Tetra.
Niestety nie pamiętam nazw roślin.
Na co to Wam to wygląda i jak się tego pozbyć?

P.S. apropo's różowych ryb, to są kupione w sklepie zoologicznym i gdy je kupowałam, to nie wiedziałam skąd jest kolor. Teraz już wiem, dlatego są tylko te.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Czy to sinice?

#6

Post autor: Ziemiojad »

Żadnych roslin nie kupuj tersz, bo to wyrzucanie pieniędzy w bloto.

Latwo schodzi z szyb ten glon? Czy trzeba mocno skrobać?

Autor
Ania18
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: śr sie 10, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Katowice
Na imię mam: Anna
Płeć:

Czy to sinice?

#7

Post autor: Ania18 »

Czyścikiem schodziło bardzo łatwo. W zasadzie nawet palcem po przetarciu bez problemu. Z roślin czasem schodzi od razu po lekkim przetarciu, wtedy odpada cieńka, ciemna warstwa tego nalotu w kształcie liścia z którego była zdjęta. Potem te farfocle wsysam odkurzaczem ile mogę, a część zabiera filtr.

Czy wynik NO3 20-50 mg/l może być przyczyną? Tak jak pisałam, nawet duze podmianki niewiele obniżają, a po tygodniu jest to samo.
Czy te dwa filtry wewnętrzne, lepiej wymienić na jakiś kubełek, bo te może nie wyrabiają?
A parametry światła są ok, czy może za słabe/mocne?
Myślę już nad restartem, bo teraz to tak źle wygląda od kilku miesięcy że nie wiem czy tu da się jeszcze pomóc. :-|
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Czy to sinice?

#8

Post autor: Tygrys »

Masz burdel akwarium i tyle
Dodano do tego postu po 34 sekundach
20 czy 50 decydują sie
zawieszony profil

Autor
Ania18
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: śr sie 10, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Katowice
Na imię mam: Anna
Płeć:

Czy to sinice?

#9

Post autor: Ania18 »

Tygrys pisze: sob wrz 17, 2022 9:46 pm Masz burdel akwarium i tyle

-gdyby nie było, to bym nie pytała. To chyba jasne więc daruj sobie takie komentarze, bo nie pomagasz, a chyba po to m.in. jest to forum.

20 czy 50 decydują sie
Pisałam wyżej że kolor na skali jest pomiędzy. Trudno powiedzieć czy bliżej 20 czy 50.


-

Qter
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 3:15 pm
Lokalizacja: Reguły
Płeć:

Czy to sinice?

#10

Post autor: Qter »

zawsze tak bylo czy od czerwca ?

skoro taki stan masz od 4 miesiecy to chyba bym myslal nad restartem....

pzdr

Qter

Autor
Ania18
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: śr sie 10, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Katowice
Na imię mam: Anna
Płeć:

Czy to sinice?

#11

Post autor: Ania18 »

Restart o jest ostateczność. Patrząc na zdjęcia, jestescie w stanie powiedzieć co to za glon? A co za tym idzie jaka może być tego przyczyna?
Czy oświetlenie i filtry są wystarczające?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Czy to sinice?

#12

Post autor: Ziemiojad »

pisze: ndz wrz 18, 2022 12:22 pm A w temacie. Jskie masz rosliny? Znasz ich nazwy? I czym je karmisz
Ponawiam pytanie.

Autor
Ania18
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: śr sie 10, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Katowice
Na imię mam: Anna
Płeć:

Czy to sinice?

#13

Post autor: Ania18 »

Pisałam już wyżej że niestery nie znam nazw roślin I obecnie jak wyglądają tak jak na zdjęciach, to daje tylko carbo i nic więcej.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Czy to sinice?

#14

Post autor: Ziemiojad »

Z tego ci widzę to raczej wszystkie są wolno rosnące. I jesli jeszcze ich nie karmisz to przegrywają walke z glonami. W akwarium w którym rosna zdrowe rosliny nie ma miejsca na wysyp glonów.

Zawsse na starcie ja kupuję garsc bardzo szybko rosnacyh roslin i nie ma znaczenia czy sa ladne.
Co bym zrobił?
Wyczyścił szyby, i wszystkie urzadzenia z tego paskudztwa. Odciął dziurawe i zgnile iscie. Juz się nie naprawią.

Odmulił dno z tego co spadnie z szyb. Wymienił jak najwiecej wody w akwarium.
ODPOWIEDZ