glony w akwarium

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
kirys
Gość
Posty: 5
Rejestracja: sob maja 30, 2009 7:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

glony w akwarium

#1

Post autor: kirys »

Mam akwarium 240l., filtr JBL CristalProfil 500. Miałam oświetlenie ze standardowej pokrywy ABS 2x30W T8. Było parę roślinek w akwarium ale nie rosły i padały. Postanowiłam dołożyć 2 świetlówki T5 po 39W. Tak więc w sumie prawie 138W. Do tego cała pokrywa wyklejona taśmą srebrną a na świetlówkach odbłyśniki. 10 dni po załączeniu wszystkiego nastąpił atak glonów! Światło 12h dziennie świetlówki T8 2x30W, a stopniowo zaczynając od 5h do 7h T5 2x39W. Roślinki powoli zaczynają rosnąć a wraz z nimi glony podejrzewam, że to zielenice, ale nie jestem pewna. W żwirku jest tak jakby zielona pleśń, a na szybach akwarium małe kropki koloru zielonego i na kryptokorynie również,. Moje pytania:
1. Jakie to glony?
2. Dlaczego taka inwazja (dołożyłam światło żeby mieć 0,5W/litr wody, doświetlam
stopniowo po parę godzin)
3. Co myślicie o lampie UV.

Pomyślałam, żeby trochę zaciemnić przez pitię, albo inna roślinkę pływającą.

Proszę o porady jak je wyeliminować?
Awatar użytkownika

KuMaK
Zapaleniec
Posty: 348
Rejestracja: śr cze 17, 2009 2:30 pm
Telefon: 798 763 792
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Płeć:

Re: glony w akwarium

#2

Post autor: KuMaK »

To jest normalne dojrzewanie akwarium. Nie masz się czym martwić- ewentualnie roślinami- tak więc zainwestuj w krewetki :wink:

Autor
kirys
Gość
Posty: 5
Rejestracja: sob maja 30, 2009 7:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony w akwarium

#3

Post autor: kirys »

akwarium nie jest świeże mam je od 1,5 roku więc myślę że bałaganu narobiło mi oświetlenie spodziewałam sie tego tylko nie wiem jak moge to powstrzymać, jeżeli chodzi o krewecie to odpada mam 3 bocje, ale właśnie uruchomiłam drugi zbiorniczek 25l i tam zamierzamje trzymać
Awatar użytkownika

wilhelmsson
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: pt lut 13, 2009 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony w akwarium

#4

Post autor: wilhelmsson »

kirys pisze:jeżeli chodzi o krewecie to odpada mam 3 bocje
E tam, moje krewet nie żreją :mrgreen:

Autor
kirys
Gość
Posty: 5
Rejestracja: sob maja 30, 2009 7:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony w akwarium

#5

Post autor: kirys »

o w takim razie pomyślę

Linf

Re: glony w akwarium

#6

Post autor: Linf »

u mojej siostry w akwa też bocje nie ruszają krewet a glony ,które masz to zielenice i po dołożeniu oświetlenia zbiornik na nowo dojrzewa (ja mam ten sam problem) i czekam aż dojrzeje na nowo.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: glony w akwarium

#7

Post autor: sum »

Linf pisze:po dołożeniu oświetlenia zbiornik na nowo dojrzewa (ja mam ten sam problem) i czekam aż dojrzeje na nowo.
Powiem szczerze,że to dość ciekawa teoria jak dla mnie nowa.Możesz rozwinąć swoją myśl.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Linf

Re: glony w akwarium

#8

Post autor: Linf »

Sum tak usłyszałem od kilku osób (specjalistów ponoć) jeżeli jestem w błędzie proszę o wyprowadzenie mnie z niego ponieważ nie chcę siać tzw. popeliny i wprowadzać innych w błąd i być może sam wygram tą walkę z zielenicami.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: glony w akwarium

#9

Post autor: sum »

Ja nie twierdzę,że jesteś w błędzie,tylko była to dla mnie nowa informacja dlatego poprosiłem o jakieś uzasadnienie :?:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: glony w akwarium

#10

Post autor: Drottnar »

Zdefiniujmy może dojrzewanie... jeśli chodzi o cykl azotowy, to dodanie światła chyba wiele nie zmienia. Poza tym, że przyspiesza fotosyntezę roślin.
Myślę, że problemem jest dodane światło. Może roślin jest za mało? Mój pomysł jest taki: dać dużo szybkorosnących roślin, wrócić do starego oświetlenia i nowe włączać na godzinę, po 5 - 7 dniach na 2 godz. itd. I obserwować, czy glony nie rosną. Aha, przy zwiększonym oświetleniu konieczne jest podawanie CO2, bo rośliny nie będą w stanie poradzić sobie z taką ilością światła.

Linf

Re: glony w akwarium

#11

Post autor: Linf »

sum pisze:Ja nie twierdzę,że jesteś w błędzie,tylko była to dla mnie nowa informacja dlatego poprosiłem o jakieś uzasadnienie :?:
Dodatkowe światło zaburzyło równowagę w akwa i dostałem takie instrukcję: świecić dodatkowe światło pierwszego dnia 1h,drugiego 2h itd. aż do wyrównania się świecenia obu świetlówek i zielenice,które się pojawiły znikną gdy wszystko wróci do normy.

Autor
kirys
Gość
Posty: 5
Rejestracja: sob maja 30, 2009 7:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony w akwarium

#12

Post autor: kirys »

dziękuję wszystkim za rady, z tymi roślinami to prawda mam ich niewiele właśnie zaczynam je kompletować , dodatkowe oświetlenie faktycznie będę włączać na krócej i głęboko wierzę że z tego wyjdę bo jak nie to będzie kruuuucho
Ostatnio zmieniony śr cze 24, 2009 9:12 pm przez kirys, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: glony w akwarium

#13

Post autor: sum »

Drottnar pisze:Zdefiniujmy może dojrzewanie... jeśli chodzi o cykl azotowy, to dodanie światła chyba wiele nie zmienia. Poza tym, że przyspiesza fotosyntezę roślin.
Myślę, że problemem jest dodane światło. Może roślin jest za mało? Mój pomysł jest taki: dać dużo szybkorosnących roślin, wrócić do starego oświetlenia i nowe włączać na godzinę, po 5 - 7 dniach na 2 godz. itd. I obserwować, czy glony nie rosną. Aha, przy zwiększonym oświetleniu konieczne jest podawanie CO2, bo rośliny nie będą w stanie poradzić sobie z taką ilością światła.
Nic dodać,nic ująć poza oczywistą oczywistością jaką jest regularna podmiana wody.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: glony w akwarium

#14

Post autor: Drottnar »

Dopóki nie będziesz mieć większej masy roślinnej nie włączaj nawet nowych świetlówek.
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony w akwarium

#15

Post autor: ratafia »

Glony po prostu szybciej akceptują wszelkie zmiany i to nie tylko w przypadku światła. Adaptacja roślin niestety, ale trwa odrobinę dłużej a to wystarcza żeby glony przejęły inicjatywę. Zmniejszenie ilości dostępnego światła z reguły niewiele pomaga, glony często mają o wiele mniejsze zapotrzebowanie na światło niż rośliny. Jedyną szansą jest ograniczenie długości dnia, tutaj rośliny mają maleńką przewagę, potrafią zmagazynować sobie na zapas o wiele więcej energii niż glony manipulując czasem oświetlenia można im skutecznie utrudnić życie.
Z zaburzeniem równowagi w akwarium tez jest trochę racji, wraz ze wzrostem energii światła rośnie też ilość organizmów fotoautotroficznych, a to też upchnęłabym pod pojęciem zachwiania równowago biologicznej w akwarium.

Linf

Re: glony w akwarium

#16

Post autor: Linf »

czyli najlepszym wyjściem jest ograniczyć oświetlenie akwa.Oki i dzięki za rady.
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: glony w akwarium

#17

Post autor: Władek Pompka »

Zrobiłem również tak jak napisaliście, miałem ten sam problem.

Zredukowałem oświetlenie do 3 x 2 h. Teraz jest ok.

Także dziękuję za porady! :roll:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.

Autor
kirys
Gość
Posty: 5
Rejestracja: sob maja 30, 2009 7:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: glony w akwarium

#18

Post autor: kirys »

do zamknięcia
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: glony w akwarium

#19

Post autor: Drottnar »

Nie ma co zamykać - temat może się jeszcze przydać :)
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: glony w akwarium

#20

Post autor: Władek Pompka »

Popieram, temat dobry, nie zestarzeje się, będzie wracać. :roll:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
ODPOWIEDZ