problem

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
Awatar użytkownika

Autor
grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

problem

#1

Post autor: grazdar1 »

przedstawiam fotki roslin z którymi mam problem i nie wiem o co chodzi - proszę bardziej doswiadczonych akwarystów o pomoc ---akwarium 375 l jako roslinne działa od grudnia -oswietlenie 4x54w ; od tylnej szyby 1-aqua medic planta grow ,2-philips aquarelle ,3- sylwania grolux ,4 philips 965 czas 8h wtym 4h 100% - nawożenie -narazie tylko potas -pelna tygodniowa dawka , co2 3-4 b/s z oswietleniem poza 1b/s -----problem to 1 higrofilia mi sie jakby rozpuszczała ,2 hedoytis i rotale na lisciach zacienionych mają jakby czarny nalot i czarne obrzerza 3 lotos też czernieje ale tylko najwyższy liść -może zbyt intensywne swiatłojak dla lotosa ? Obrazek Obrazek Obrazek
grazdar1

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: problem

#2

Post autor: JPK »

Dlaczego podajesz tylko potas?
Akwarium działa od grudnia, z tego co widzę nie jest to LT, więc pełnowartościowe nawożenie, zwłaszcza przy takiej żarówie i podawaniu CO2 z butli jest niezbędne.
450l + 112l :)

Aleksander

Re: problem

#3

Post autor: Aleksander »

1 i 3 zdjęcie wygląda jak niedobór żelaza w tym przypadku 2 to jest inna bajka
kiedyś wyczytałem taką ciekawostkę że niedobór żelaza objawia się tak samo jak
jego nadmiar.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Autor
grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#4

Post autor: grazdar1 »

nawoże tylko potasem ze względu na to ze miałem atak glonów nitkowatych i zielenic - ten problem można powiedziec minął , ale za to mam teraz ten -co do oświetlenia i jego czasu / 0,575 w/l i 8h w tym 4h 100% / żarówą bym tego jeszcze nie nazwal
Ostatnio zmieniony czw lut 04, 2010 9:42 pm przez grazdar1, łącznie zmieniany 1 raz.
grazdar1
Awatar użytkownika

Maniac
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw paź 15, 2009 2:08 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#5

Post autor: Maniac »

witam
Moim zdaniem bardzo dobrze robisz że podajesz sam potas, inne nawozy jakie bym stosował to trochę mikro (1/3 - 1/2 zalecanej dawki). Wg mnie potas lej codziennie tak jak dajesz, z tym tylko podczas zapalania światła (początek fotosyntezy u roślin) (potasu nie da się przenawizić :mrgreen: - nie powoduje wzrostu glonów jedynie może ci podwyższać pH uwarunkowane jest ro reakcją K+ + OH- <=> KOH czyli tworzy ci zasadę potasową oczywiście jest to tylko schematyczna chemia ukazująca zależność stężenia jonów potasowych względem wody (jonów hydroksylowych). Wyrównanie pH uzyskasz poprzez jego śledzenie i dodawaniem CO2 do wody ale widzę że nie masz z tym problemu :smile: ). 1 i 3 fotka przedstawia niedobory mikro jest to możliwe jak mówi Olo (Aleksander) brakiem żelaza ale jednak powodem bielenia blaszki liścia jest również brak innych mikroelementów t.j. np nikiel, mangan i cynk. jednak 2 zdjęcie ukazuje w pełnej krasie co to jest krasnorost :razz: ,ale nie martw się. Bardzo dobrze robisz że podajesz potas on powoduje zatrzymanie rozwoju tego glona znam kilka sposobów na ten glon
1. walka właśnie potasem i mikroelementami + węgiel aktywny + CO2
2. dodanie do wody zielonej herbaty lub w innej postaci kwasów humusowych humianów i garbników i zgaszenie światła na 3- 4 dni .
3. częste podmiany wody Osmoza destylowana deszczówka inne o zerowych twardościach i pH niższym od 7 ( obojętny odczyn )
4. podawanie bezpośrednio na porażone liście nowych preparatów potocznie nazywanych ciekłe CO2 (przeliczasz ile potrzebujesz na swoje akwa. Strzykawka i bezpośrednio strumieniem stężonego roztworu traktujesz glon na liściach
Podstawą zabiegów zwalczania krasnorostów jest pozbycie się rozpuszczalnego węgle organicznego ( źródłem tego typu związków jest niestety często przerybienie , używanie kiepskiej jakości pokarmów suchych, rzadkie sprzątanie i niedojrzały filtr, a teraz bardzo modne tzw soil'e gotowe podłoża ze spiekanych gleb są zbyt przesiąknięte fosforanami a raczej posiadają zły stosunek fosforu do azotu) moim zdaniem powinieneś zastosować dużo węgla aktywnego ale nie wkładać go do filtra tylko pończocha :P i bezpośrednio do kolumny wody nie myj filtra jeśli masz kubełek (a zapewne masz ) na zaciąg wody z akwa do filtra załóż gąbkę z dużymi oczkami, która ma dobrą przepustowość ale zatrzymywać będzie stare liście itp- i tylko tą myj do czysta cały filtr powinien zostać nie tchnięty niech bakterie się dobrze zalęgną. Aha i broń boże nie odmulaj podłoża jedynie zbieraj nie czystości z wierzchu. brak ingerowania w głąb spowoduje zmniejszenie dyfuzji nieczystości ( fosforany, azotany, amoniak, azotyny oraz rozp. węgiel Org.) do kolumny wody. A co do światła to moim zdaniem masz za dużo czerwonych świetlówek wystarczy jedna na środku no może być druga od końca np grolux (w sensie :evil: ) a ty masz aż 3 (omg) resztę zamontuj zwykłe białe (765, 865,965) co najwyżej żółte (np 830) zmniejsz oświetlenie na razie do 6 godzin w tym 1 godzina 100%.
Takie jest moje zdanie decyzja należy do ciebie :twisted:
życzę powodzenia

Linf

Re: problem

#6

Post autor: Linf »

Moje zdanie :)

CO2 nie ma znaczenia czy 3-4 b/s czy 1 b/s ważne jest jaka jest dystrybucja gazu w zbiorniku,lejesz potas to fajnie ale gdzie jest Macro i Micro :?: Podstawowa sprawa musisz zacząć nawozić a sam potas,CO2 i światełko nie pomogą.Jeżeli chodzi o nawożenie to zrób tak : Micro podawaj tuż po zgaszeniu światła a Macro tuż przed zapaleniem światła.Podawaj nawozy przez ok. 2-3 tygodnie (po tym czasie zaobserwujesz różnicę w kondycji roślin) i zobaczysz co będzie czy należy zwiększyć dawki.

P.S. Oczywiście od razu nie lej pełnej dawki zalecanej przez producenta tylko ok. 1/2 takiej dawki i obserwuj rośliny.
P.S.2. Jeśli chcesz się pozbyć Krasnych to systematyczne podmiany wody na RO i dobranie nawożenia oraz masy roślinnej.
Ostatnio zmieniony czw lut 04, 2010 10:46 pm przez Linf, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#7

Post autor: grazdar1 »

sprzątam i podmieniam wode regularnie , wymiany 1xtydzień 30% i przy okazji staram się zbierac odmulaczem z dna -filtr jbl e-1500 drugi taki sam lecz sprawa reklamacji i skonczy sie w sadzie i wypadł z obiegu / może tu szukać problemu słaba cyrkulacja- nie wyrabia/ wodę 50% kran reszta z filtru coś w stylu pół RO -czyli wkład mech 20 ,wkład węglowy , mech 5 i antybakteryjny ---a te krasnorosty jak mowisz dziwnie wlasnie dobrze im się powodzi w strefach słabo oswietlonych / doły roslin/ także nie wiem czy ograniczenie swiatła coś da -ograniczałem w walce z zielenicami ich prawie nie mam ate sie nawet rozwinęły --może ponawozic mikro i makro dac swiatło ,co2 i moze rośliny wygrają walkę ---jak ogranicze to i rosliny też staną w miejscu i kolo sie zamknie --co do swietlówek mam jeszcze aqua medica -reef white1000k strasznie jasna i nienaturalna zielen jak dla mnie i aqua sky philipsa6500k /żółta/ a aquarelka jest bardziej w niebieski------odnośnie walki weglem aktywnym - to nie bedzie on wytracał z wody nawożenia mikro??
Ostatnio zmieniony czw lut 04, 2010 11:04 pm przez grazdar1, łącznie zmieniany 1 raz.
grazdar1

Linf

Re: problem

#8

Post autor: Linf »

Węgiel aktywny zabije bakterie np. nitryfikacyjne więc to się mija z celem ja bym nie ograniczał światła tylko zastosował odpowiednie nawożenie oraz troszkę zwiększył masę roślinną.Jeśli masz finanse możesz też dokupić jeszcze węgiel w płynie (Easy Carbo) i podawać dodatkowo co też może pomóc w walce z glonem (tak słyszałem i sam to niedługo wytestuje) a jak masz kiepską dystrybucję CO2 w zbiorniku to dodatkowo wspomoże a napewno nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika

Maniac
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw paź 15, 2009 2:08 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#9

Post autor: Maniac »

Kieruje do Linf'a jak mi wytłumaczysz podawanie mikro po zgaszeniu światła po co? wtedy kiedy kończy się fotosynteza dzienna a zaczyna się nocna to nie logiczne ?? czy wiesz na czym polega wegetacja roślin doradzasz człowiekowi który ma problem z ustabilizowaniem zbiornika w tym stężeń mikro i marko elementów (których widać ma w złych stosunkach czyt stężeniach ) wiesz kiedy rośliny pobierają makro elementy ( to są tzw. nawozy NPK -dlatego nie robi się samych N i P gdyż potas i mikroelementy są katalizatorami reakcji enzymatycznych u roślin powodują pobieranie ich z kolumny wody a w następstwie ich wzrost). Linf nie pisz takich rzeczy bo człowiekowi mieszasz tylko i zamiast mu pomóc to pogarszasz jego samopoczucie i wiarę w swoje siły oraz niweczysz jego "wygraną". A tak poza tym NAWOZY ZAWSZE I WSZYSTKIE PODAJE SIĘ PRZY ZAPALANIU ŚWIATŁA !!! odsyłam do książek J.David Allan pt"Ekologia Wód Płynących" oraz Jan R. Dojlido pt " Chemia Wód Powierzchniowych" polecam każdemu nim zacznie temat chemizmu wody. Od kiedy węgiel Aktywny ma wpływ jaki kolwiek na florę bakteryjną ??? BZDURA węgiel aktywny jest materiałem mikro i mezo porowatym ma za zadanie pochłanianie z wody związków niedysocjujących ( takimi są związki organiczne - np leki pestycydy, białka, ) oraz gazy (amoniak ale nie CO2 wkońcu to dwutlenek węgla który w wodzie rozpuszcza się ( przepraszam dysocjuje zgodnie z równaniem CO2 + H3O+ <=> HCO3+ +H2O ) , panie Linf nie powtarzaj tego że węgiel aktywny zabija, JEST TO TYLKO ABSORBENT TO SAMO ROBI U NAS W Żołądku wchłania nadmiar siarko wodoru i neutralizuje kwasy ( chodzi tu o kwas żółciowy (jego nadmiar) czy jest to logiczne ? myślę że tak! Linf juz napisałem o preparatach typy easy Carbo tylko nie chciałem wymieniać firm ale skoro tak to u ważam że preparat firmy Seachem EXCEL jest znacznie lepszy stosowałem go juz 3 krotnie, a dostałem go na Solidarności 125b w AkwariumHobby.

Grazdar1 zamontuj tą zieloną AM z przodu jako pierwszą, aquarelke w środku a z tyłu aqua sky, będzie lepiej. Rośliny do wzrostu nie tylko potrzebują światła czerwonego (wzrost "wszerz") ale i innych barw (wzrost "wzdłużny") moim zdaniem jest to też tym spowodowane. Masz prawie 2 miechy akwa a przycinki już 2 powinny być imho. Nie podawaj MACRO proszę chyba że masz z kąd skombinować sobie sól nieorganiczną Saletrę potasową (azotan potasu KNO3), wtedy możesz podawać ale bardzo po trochu . Dlaczego pisze żeby nie podawać macro bo wiem, jaki skład mają, Są to roztwory soli fosforanowych azotanowych potasu. A tym masz co widać na zdjęciach z byt dużo fosforanów stosunek azotanów do fosforanów powinien wynosić od 17(15) do 1(2), a jeśli zaczniesz podawać makro będziesz dalej zwiększał stężenie fosforanów których masz i tak za dużo.
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony pt lut 05, 2010 1:09 am przez Maniac, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Autor
grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#10

Post autor: grazdar1 »

masę roslinna zwiekszam systematycznie -niestety nie mogłem od razu tego zrobić gdyz od pazdziernika do grudnia było to akwarium malawi -zmiany nastepowały systematycznie lecz powoli i tak jak mówi- maniac - problem podłoza tez mogł sie przyczynić w duzym stopniu do zaglonienia poniewaz 1m-c walczyłem z zapyleniem wody po wymianie podłoza na aquasubstrate2 i pył ten pokrywał rosliny szczególnie drobnolistne i pierzaste ---KNO3 ZAMÓWIŁEM --co2 w płynie tez podaje dodatkowo -do -linfa - na opakowaniach wegla aktywowanego zauważ producenci podają ilosc m2 do zasiedlenia przez bakterie jak w przypadku wkładów biologicznych i gdyby nie fakt absorbcji byłby jednym z lepszych wkładów biologicznych ,takze bakterii on nie zabija -----odnosnie swietlówek posiadam ;aquamedic -planta grow i reef white 1000k ; philipsa -aquarelle 1000k i aquasky 6500 k oraz sylwania grolux 8500 k jak proponujecie je zestawić -; może od tyłu;;aquasky -plantagrow-reefwhite -sylwania??
Ostatnio zmieniony pt lut 05, 2010 1:49 am przez grazdar1, łącznie zmieniany 1 raz.
grazdar1

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: problem

#11

Post autor: JPK »

Maniac pisze: potasu nie da się przenawozić
I tu się mylisz, nadmiar potasu prowadzi do niedoborów magnezu i wapnia -> objawia się to żółknięciem liści, karłowaceniem stożków wzrostu, oraz zahamowaniem wzrostu.
Moim zdaniem robisz błąd nie podając innych nawozów, ale to Twój zbiornik i zrobisz w nim, co uważasz za słuszne.
450l + 112l :)

Aleksander

Re: problem

#12

Post autor: Aleksander »

Reefwhite ma 10 000K a nie 1000K więc jej to absolutnie tam nie instaluj!
Awatar użytkownika

Maniac
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw paź 15, 2009 2:08 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#13

Post autor: Maniac »

Misquamacus wybacz ale nie masz racji, jeśli nie używa samej osmozy a raczej z tego co można wyczytać w większości to kranowit to z niedoborem Ca i Mg nie będzie problemu. i nie wiem czemu ciągle piszecie że jednak nawozy czy wy kiedykolwiek zwalczyliście do końca glony inaczej jak preparatami "antyglon" aby zlikwidować glony trzeba zniwelować przyczynę a nie niszczyć skutek. zresztą widać po waszych akwariach czym możecie się pochwalić ...
co do świetlówki 10000K power glo i aquarell też mają chyba 10000k więc nie widzę problemu po drugie sam stosuję w zbiorniku 40 cm wysokości a nie tak jak ty ~50cm ? śmiało załóż tą świetlówkę i ciesz się soczystą zielenią roślin
pozdrawiam :mrgreen:

Dzym
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 13, 2009 11:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#14

Post autor: Dzym »

Prościej by było gdyby zbadać wodę i zobaczyć co w niej faktycznie już siedzi.

Widać, że akwarium jest zasypane ASII więc już jakiś "syf" w wodzie pływa, pytanie tylko jaki i ewentualnie pod to dobrać nawożenie.

Lotos na 3 zdjęciu wygląda jakby się rozpuszczał ( miałem coś takiego jak PH było na poziomie 5 do 5,5 ) - możliwe, że w tym przypadku są to niedobory. Jednak z tych 3 zdjęć jest to najdelikatniesza roślina i "rozpuszczanie" zacznie pierwsza.

Co do mikro i makro to chyba najlepiej byłoby go lać na przemian od poniedziałku do piątku z przerwą weekendową + podmiana.
Jeśli używasz ASII to dobrze by było nawozić preparatami AA [ bo raczej są robione pod ich podłoża ] albo kupić sole i samemu się pobawić.

Pozdrawiam
..:: ja jestem ten, którego cień wzbudza lęk ::..
Awatar użytkownika

beeder
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: śr mar 11, 2009 10:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#15

Post autor: beeder »

Maniac pisze:Misquamacus czy wy kiedykolwiek zwalczyliście do końca glony inaczej jak preparatami "antyglon" aby zlikwidować glony trzeba zniwelować przyczynę a nie niszczyć skutek. zresztą widać po waszych akwariach czym możecie się pochwalić ...
:mrgreen:
mocne ...
czasami (tak raz w roku może dwa) udaje mi się w zbiorniku posiadać glona - jednak po wyrównaniu nawożenia solami, uzupełnieniu makro i/lub mikro glon znika tak szybko jak się pojawił. Wydaje mi się że przy tak prowadzonym zbiorniku podejrzenie że występują niedobory makro i mikro jest w pełni uzasadnione, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę kondycję roślin.
Grazdar jeżeli masz zrób testy. Mi one mało mówią, ale na pewno znajdą się specjaliści od chemii na forum.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: problem

#16

Post autor: JPK »

Widzisz Maniac,
antyglona nie używałem nawet kiedy zaczynałem zabawę z akwarystyką, a jakiś czas temu to już było, na szczęście mam trochę rozsądku i potrafię go zastosować w praktyce :hah:
Nie używam nawozów, nie nawożę dwutlenkiem, rośliny mi rosną i to nie tylko rogatek, czy moczarka, ale także didiplis, ammania gracilis, i inne bardziej wymagające a glona nie mam nawet pół :) Grunt to mieć dobrze ustabilizowany baniak i wiedzieć co się robi.
Ale Tobie chyba to nie grozi :mrgreen:
Jeśli chcesz się kłócić, że niedobory Mg i Ca mogą wystąpić tylko w przypadku RO to się kłóć, ale sam ze sobą :)
Ależ pochwal się swoim baniaczkiem, bardzo chętnie go zobaczę, w końcu tak wielki MISZCZ to pewnie z palcem w nosie tworzy aranżacje godne prawdziwego aquascaping'owca :hah:
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Autor
grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#17

Post autor: grazdar1 »

wiadomo sa dwie przyczyny pojawienia sie glonów ---1 ;przenawożenie -gdzie rośliny nie nadążają wykorzystywać składników [color]odżywczych[/color] -2; sytuacja gdzie roślinom brakuje składników a glonom to pasuje --------i muszę chyba postarać się o testy i sprawdzić no3 ,po4 i żelazo aby to sprawdzić ,którą z opcji brać pod uwagę .WIECIE GDZIE W WARSZAWIE KUPIĆ ZA ROZSĄDNĄ KASĘ TESTY TYPU AQUASET ZOOLEKU LUB INNE W GRANICACH 100PLN - I PROSZĘ MI SIĘ NIE KŁÓCIĆ NA FORUM -KAŻDY MA PO TROCHU RACJI I PRAWDA ZAWSZE LEŻY PO ŚRODKU . Na razie zacząłem podawać pełną dawkę mikro +żelazo AA ze względu na liście lotosa i higrofili -po testach wpisze dane zobaczymy

[ Komentarz dodany przez: matka siedzi z tyłu: Pią Lut 05, 2010 5:36 pm ]
Ortografia!!!
mszt
grazdar1

Dzym
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 13, 2009 11:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#18

Post autor: Dzym »

Nie chcę Cię martwić ale jeśli podałeś micro + żelazo to podałeś micro z większą dawką żelaza [ w skład micro wchodzi też żelazo ].

Zoolek nie będzie wiarygodne ( warto jedynie mieć ich testy na KH i GH, reszta niestety oszukuje ).

Jeśli chcesz to mogę przebadać Tobie wodę ( odezwij się na PW ) zanim wywalisz $ na testy - nie wiem tylko jak byśmy to zorganizowali z czasem oraz miejscem bo nie ukrywam, że na Białołęce nie bywam.

Pozdrawiam
..:: ja jestem ten, którego cień wzbudza lęk ::..
Awatar użytkownika

Autor
grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#19

Post autor: grazdar1 »

to nie tak - podałem nawóz AA ferro+ sa to micro elementy z pewnie minimalnie większa dawka fe ---nie dałem micro i dodatkowo fe
grazdar1

Linf

Re: problem

#20

Post autor: Linf »

Maniac akurat tak się składa,że doradza mnie ktoś kto ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie w tej dziedzinie i to On jest dla mnie w autorytetem w tej dziedzinie.Doradził taki sposób nawożenia i podawania micro i macro a po 2 tygodniach widzę znaczną różnicę w kondycji roślin niż jak podawałem nawozy np. wszystkie rano.

Aleksander

Re: problem

#21

Post autor: Aleksander »

Linf ja jestem daleki od jakiś awantur i wyciągam wnioski z tych dyskusji
a są one bardzo pomocne ale uzasadnij czemu podawać nawozy na noc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Autor
grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#22

Post autor: grazdar1 »

hmmmm---leki lub chemie w opisach tez karzą podawac po zgaszeniu światla itd -może światlo ma jakiś negatywny wpływ na niektore elementy składowe nawozów ??? - w naturze fauna i flora dostosowuje się do warunków panujących sama ---my stwarzamy je sztucznie i wystarczy ,żeby zabraklo lub w nadmiarze było kilka elementów calej układanki i zaczynają się problemy
Ostatnio zmieniony pt lut 05, 2010 10:14 pm przez grazdar1, łącznie zmieniany 1 raz.
grazdar1

Linf

Re: problem

#23

Post autor: Linf »

Aleksander pisze:uzasadnij czemu podawać nawozy na noc
Zapytam się i dam odpowiedź.
Ja należę do praktyków nie teoretyków ;) Nawet w akwarystyce to co logiczne i teoretyczne nie zawsze idzie w parze z praktyką. ;)
Ostatnio zmieniony pt lut 05, 2010 10:16 pm przez Linf, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#24

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Bo nawozy są zazwyczaj na bazie chelatów, które rozkładają się pod wpływem światła
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Maniac
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw paź 15, 2009 2:08 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#25

Post autor: Maniac »

Kompleksowane są jedynie nawozy tych metali, których wodorotlenki są w warunkach akwariowych nie rozpuszczalne albo jony metali najczęściej są to jony grup pierwiastków przejściowych (mangan, żelazo, kobalt, nikiel) bądź tworzą osady tlenków (FeO, FeO2 - rdza ). fakt światło powoduje ich rozkład ale po pierwsze nie w widmie światła widzialnego a bliskiego i dalekiego UV po drugie rozkład chelatów nie jest aż tak wydajne by była zapoczątkowywana przez światło akwariowe nie są to aż takie moce (wyjątek i o tym piszą "Ci lepsi" producenci nawozów filtry z generatorami światła sterylizującego - UV), z drugiej strony na nawozach (żelazo jako pierwsze ) zawsze jest napisane "podawać przy zapalonym świetle". Mógł by ktoś zadać pytanie po co się kompleksuje a dlatego ,że energia układu jakim jest kompleks EDTA-Fe jest trwalszy w naszych warunkach względem tego w postaci nierozpuszczalnych związków. Jeśli jednak mamy roztworzone jony nie mają problemu by dotrzeć do celu - komórek roślinnych ! wracając do tematu nawozy powinny być podawane rano wtedy gdy zaczyna się fotosynteza oraz wzrost przecież 'mikro' są to katalizatory wzrostu roślin np: żelazo warunkuje powstawanie tlenu w wyniku reakcji enzymatycznego rozkładu dwutlenku węgla CO2 <-Fe;enzymy-> C +O2
Węgiel jest wbudowywany w rośliny ( dowód wystarczy spalić co dostaniemy sadze - amorficzny (bezpostaciowy) węgiel ) a tlen uff mamy naszą pompkę natleniającą :mrgreen: .
dla tych co nie wiedzą jak moje akwaria wyglądają :
1. Obrazek
2. Obrazek
3. niestety nie mogę będzie prawdopodobnie wysyłane na ADA 2010 :twisted:
poza tym pomóżmy koledze a nie przekomarzajmy się kto jest ... a kto nie ... moje zdanie znacie. co kto o tym myśli jego sprawa ja dałem pomysł podparty naukową wiedzą, doświadczeniem i chyba dowodem ... jeśli nie to przepraszam :???:
PS: liczę że mi zaufasz jednak widząc poziom wypowiedzi jaki zaprezentowałem :mrgreen: pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sob lut 06, 2010 1:36 am przez Maniac, łącznie zmieniany 1 raz.

Linf

Re: problem

#26

Post autor: Linf »

Maniac masz rację ja się myliłem :) Można podawać rano :) mikro nie trzeba podawać na noc, może być jakiś czas przed zapaleniem światła ( na kilka godzin ) dlatego pierwsza opcja jest łatwiejsza. Zabieg ten stosujemy dlatego, że chelaty użyte w nawozach mikro ulegają szybkiemu rozpadowi w oświetlonym baniaku co równa się z małym przyswajaniem, makro zaś odwrotnie - rośliny lepiej przyswajają przy pełnym świetle.
Więc zwracam honor :)
Awatar użytkownika

Autor
grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#27

Post autor: grazdar1 »

testy wykonane---wielkie podziękowanie dla DZYM-a za okzaną POMOC podaje wyniki testów ; PH -7,2 KH-9ZOOLEK 6 SERA ,GH-12 ZOOLEK 11 SERA , NO3-0 , NO2- 0 ,PO4 - 0,1 , FE - O,1 czyli wniosek ---nawozimy MACRO i trzeba pomyśleć nad dystrybucją CO2 - bo widocznie dyfuzor szklany ze spiekiem nie sprawdza się ------proszę o ewentualne sugestie i porady i dziękuje wszystkim za udział w dyskusji nad moim problemem
grazdar1

gala32
Gaduła
Posty: 179
Rejestracja: ndz maja 10, 2009 6:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#28

Post autor: gala32 »

spiek w takim litrażu może nie dać rady
spróbuj mikser ferplasta lub samoróbkę z filtra narurowego na wylot z kubełka
wujek google na pewno pomoże
Awatar użytkownika

Maniac
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw paź 15, 2009 2:08 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#29

Post autor: Maniac »

czyli nie makro a same azotany, tak jak mówiłem saletra potasowa (KNO3) należy ustalić odpowiedni stosunek azotu do fosforu N:P -> wg. Liebeg'a 16:1 , z tąd twój problem (na drugim zdjęciu) z szantransją. A co do dyfuzora to może być np reactor AquaMedic 1000 wypełniony drobnymi biobalami i podłączony na wylot z filtra
Awatar użytkownika

Autor
grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: problem

#30

Post autor: grazdar1 »

grazdar1
ODPOWIEDZ