Zielona herbata na glony

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zielona herbata na glony

#1

Post autor: ORZECHOPCJA »

Na pewnym forum znalazłem taką wypowiedź:

"mój nowy baniak także szybko zapełniał się glonami dzięki oświetleniu rosły w zastraszającym tempie ale dowiedziałem się niedawno że można je zwalczyć a raczej nie dopuścić do ich wzrostu w bardzo prosty sposób i postanowiłem go wypróbować, a mianowicie do baniaczka należy wlać zieloną herbatę tak jest po prostu zaparzyć zieloną herbatę w kubku i po ostygnięciu wlać roztwór do wody prawdopodobnie zielona herbata ma w sobie jakiś składnik który nie pozwala rosnąć glonom ja oczywiście z racji litrażu wlałem do baniaczka cały duży kubek zielonej herbaty i na razie po tygodniu nie widzę nagłego wzrostu glonów jak poprzednio"

czy ktoś potrafi to skomentować?

gdzie indziej znalazłem zestawienie podstawowych substancji czynnych:

kofeina (do 4,5%), teofilina (do 0,04%), teobromina (ok. 0,02%), zasady purynowe (adenina i ksantyna), garbniki katechinowe (do 25%), saponiny, flawonoidy i ich pochodne (kempferol, kwercetyna, rutyna), olejki eteryczne (do 0,15%), sole mineralne, śladowe ilości witamin
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielona herbata na glony

#2

Post autor: Bożena »

i to prawda :) przetestowalam, tyle, że herbatę wlewa się przez trzy dni już po zgaszeniu światła , a potem trzeba zrobić podmiankę wody. Ja podmienilam tak ok 80 % i faktycznie zostały jakieś śladowe ilości, które pomału ustąpiły. :)
Nie wiem czy zadzialały jakies substancje zawarte w herbacie, czy fakt, że woda zrobiła się ciemna, ale bylam zdesperowana pierwszym tak ogromnym atakiem glonów w moim zbiorniku, że każdy pomysł był dobry a ten właśnie zadzialał.
Jednorazowe wlanie nawet duuużego kubka chyba nie poskutkuje.
Ostatnio zmieniony śr maja 19, 2010 2:40 pm przez Bożena, łącznie zmieniany 2 razy.
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielona herbata na glony

#3

Post autor: kris82 »

ze swojego doświadczenia powiem, że przyhamowuje to wzrost glonów, ale nie powoduje ich znikania. Zwalczyć naprawdę skutecznie i dosyć szybko można przez nawożenie CO2 i makro. To naprawdę działa rewelacyjnie

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielona herbata na glony

#4

Post autor: Jola75 »

Ja również potwierdzę że przyhamowuje już kilka lat temu stary akwarysta mi to doradził, ale nie powoduje znikania, moim zdaniem kluczowe jest zaciemnienie plus podmiany i niwelowanie przyczyny.
Pozdrawiam!!!

Linf

Re: Zielona herbata na glony

#5

Post autor: Linf »

Nigdy nie stosowałem zaciemniania zbiornika na glony a miałem już ich troszkę w swojej karierze stosuje tylko masę roślinną i systematyczne podmiany z dobranym nawożeniem i CO2 na maxa oczywiście żeby było bezpiecznie dla ryb a o zielonej herbacie słyszałem,że pomaga ale nigdy nie stosowałem,niweluje skutki a nie przyczyny.
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zielona herbata na glony

#6

Post autor: lovelas1988 »

Linf pisze:niweluje skutki a nie przyczyny.
Cała prawda, teraz większość akwarystów mylnie podchodzi do swoich biotopów i warunkach w nich zachodzących... Zapewne nie jedno z Was myślało już o zbijaniu parametrów m.in PO4 - poprzez stosowanie PhosEX itp. Błąd.. Niwelując związki pozbawiacie roślin składników. Jeden glon wam zniknie, a kolejny pojawi.
ODPOWIEDZ