No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#121

Post autor: sum »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Ty możesz pozwolić sobie na krewetki ja niestety nie.Moje skalary już na samą myśl o krewetkach oblizują się :mrgreen:
Balbinka,proponuję odłożyć testy na jakiś czas i podawać konsekwentnie przez trzy,cztery tygodnie następujące(tygodniowe)dawki nawozów:
Azot-15ppm
Fosfor-1,2ppm
Potas-15ppm(łącznie)
Profito-25ml.
Ferro-max.5ml.(da to ok.0,11ppm fe).Nie zapominaj,że Profito to jest podstawowy nawóz mikroelementowy który również zawiera fe.
Planując podanie 20ml.Ferro musisz zdawać sobie sprawę z tego,że wlewasz ok.0,45ppm fe.To jest bardzo duża dawka.
Balbinka pisze:A oto jak sobie policzylam (upraszczam sposoby liczenia :) ):
KNO3:
NO3 - zalecany poziom: 5-30ppm;jest 5 mg/l; 1 ml = 0.51 ppm↑ = 30 ml = 15.3 ppm
K - zalecany poziom: 10 - 20ppm; jest ?; 1 ml = 0.208 ppm↑ = 30 ml = 6.24 ppm

K2SO4:
K - zalecany poziom: 10 - 20ppm; jest ?; 1 ml = 0.665 ppm↑ = 20 ml = 13 ppm (razem 19.24ppm)
SO4 - zalecany poziom: ?? ppm; jest ?; 1 ml = 0.273 ppm↑ = 20 ml = 5.64 ppm
Coś mi tu nie pasuje K z KNO3 i K2SO4.Napisz jak masz rozrobione te sole.
Ostatnio zmieniony sob maja 21, 2011 7:56 pm przez sum, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#122

Post autor: grazdar1 »

so4 nie bierzemy pod uwagę
potasu uzupełniaj tyle -ile braknie do 10 ppm po zapodaniu kno3 i kh2po4
czyli przyjmujemy ze uzupełniamy 10 ppm
z podania kno3 [ uzupełnienie 5ppm tygodniowo srednio] wyjdzie ci powiedzmy 3ppm potasu
z podania kh2po4 dla uzupełnienia fosforu -dawka potasu powiedzmy wyjdzie ci 1,2 ppm
czyli k2 so4 uzupełniasz 10 -3-1,2 =5,8ppm uzupełnienia potasem na tydzien
odnosnie z testów wynika-przymałe dawkowanie -ale jesli jest wszystko ok z roslinami i w miare dobre przyrosty to -niie ma co się spinać
bąbelkuje cosik tam?
roslinki przycinaj tak czesto i tak by akwarium i rosliny były w miarę przeswietlone
grazdar1

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#123

Post autor: Balbinka »

sum pisze:proponuję odłożyć testy na jakiś czas i podawać konsekwentnie przez trzy,cztery tygodnie następujące(tygodniowe)dawki nawozów:
Azot-15ppm
Fosfor-1,2ppm
Potas-15ppm(łącznie)
Profito-25ml.
Ferro-max.5ml.(da to ok.0,11ppm fe).Nie zapominaj,że Profito to jest podstawowy nawóz mikroelementowy który również zawiera fe.
Planując podanie 20ml.Ferro musisz zdawać sobie sprawę z tego,że wlewasz ok.0,45ppm fe.To jest bardzo duża dawka.


Coś mi tu nie pasuje K z KNO3 i K2SO4.Napisz jak masz rozrobione te sole.
Zwyczajowo sie pomylilam KNO3 rozrobilam 30 g w 160 ml, a K2SO4 tez 30 g w 330 ml, a do kalkulatora wpisalam 110/330 - taka mala roznica :razz: Wiec cale moje obliczenia poszly jakby to powiedziec w .....

Po korekcie wyszlo mi tak (akwa netto 225 l):
Azot z KNO3 - 15 ppm = 30 ml bo 0.511/1 ml (obliczenie 15 ppm/0.511 = 30 ml)
Potas z KNO3 9.66 ppm = 30 ml bo 0.322/1ml (obliczenie 30 ml x 0.322 ppm)
Potas z K2SO4 - 5,4 ppm = 30 ml bo 0.181/1ml (obliczenie 5.4 ppm/0,181 ppm)
Czyli potas lacznie wychodzi 15 ppm

Fosfor z Fosfo zalecane 1.2 ppm: wg przepisu 10 ml/500 l podnosi o 0.1 ppm, dla uproszczenia zalozylam ze akwa ma 200 l a nie 225 l jak powyzej (duzej roznicy chyba nie bedzie), a wiec 4 ml na 200l podnosza o 0.1 ppm czyli razy 12 = 48 ml aby podniesc o 1,2 ppm.

Czy teraz ma to rece i nogi?

Konczy mi juz sie fosfo wiec kolejne rozrabianie soli to KH2PO4, prawda? 5 gr na 75 ml destylki.

A tak swoja droga to kiedy powinnam podawac MgSO4x7H20? Po czym poznaje sie niedobory?

Jezeli mam cos poprawic z dawkowaniem nawozow to bardzo prosze o sugestie, nie chcialabym zaniedbac roslinek i skazac na glodowke.

Lotosy babelkuja, mech takoz, a i czasami cos z tylu. Mysle ze troche korzonek tamuje dystrybucje CO2 i jak dostane przesylke z Polski to rozdziele na 2 dyfuzory po obu koncach baniaczka.

Roslinki wygladaja zdrowo, jak po sterydach, bo dostaja tytanit (1 kropelke na cale akwa) i rosna na potege juz w srode po sobotniej przycince moge kosic.

Juz jestem po egzaminach i mam chwilke na odsapniecie przed poprawkami... wiec bede mogla usiasc i pomyslec o nowej aranzacji baniaczka... :grin:
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#124

Post autor: grazdar1 »

na twoim miejscu już bym się nie przejmował zbytnio tym nawożeniem -
niedługo czeka cię AMAZONIA NEW -więc ze 2-4 tygodnie wypadną bez nawożenia oprócz potasu + podmianki 2x w tygodniu
nrazie lej na oko
co do mg - sum wczesniej podawał ci rozrabianie i dawkę na twój litraż -coprawda w wodzie kranowej w pl podobno go nie brakuje ale niewiiadomo jaka jest woda u ciebie -więc nawoziłbym też
ogólnie braki mg to bielenie starych lisci na brzegach lub żółknięcie też od obrzeży lisci
z dwoma dyfuzorami - może będzie lepiej -ale muszą być na jednym poziomie -by równo ogarniały -
mysle -że u ciebie sprawdziłby się lepiej atomizer niż dwa dyfuzory -ze względu na kształt akwarium -wtedy woda miałaby obieg kolisty
żólta strzałka - to wylot z filtra [z podłączonym w obieg atomizerem] skierowany lekko w dól na środek przedniej szyby -będzie to powodowało okrężny ruch wody
oczywiście zamiast atomizera może być jakis dyfuzor co2
zielony kwadrat -to wlot filtra
mam nadzieje ,że trafiłem z ksształtem akwarium
Ostatnio zmieniony pn maja 23, 2011 2:36 pm przez grazdar1, łącznie zmieniany 2 razy.
grazdar1
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#125

Post autor: sum »

Balbinka pisze:Po korekcie wyszlo mi tak (akwa netto 225 l):
Azot z KNO3 - 15 ppm = 30 ml bo 0.511/1 ml (obliczenie 15 ppm/0.511 = 30 ml)
Potas z KNO3 9.66 ppm = 30 ml bo 0.322/1ml (obliczenie 30 ml x 0.322 ppm)
Potas z K2SO4 - 5,4 ppm = 30 ml bo 0.181/1ml (obliczenie 5.4 ppm/0,181 ppm)
Czyli potas lacznie wychodzi 15 ppm
:pada: :viva: :pada: :viva:
Balbinka pisze:Fosfor z Fosfo zalecane 1.2 ppm: wg przepisu 10 ml/500 l podnosi o 0.1 ppm, dla uproszczenia zalozylam ze akwa ma 200 l a nie 225 l jak powyzej (duzej roznicy chyba nie bedzie), a wiec 4 ml na 200l podnosza o 0.1 ppm czyli razy 12 = 48 ml aby podniesc o 1,2 ppm.
Czy teraz ma to rece i nogi?
YES,YES,YES.Teraz ma ręce,nogi i cały tułów :evil:
Balbinka pisze:Konczy mi juz sie fosfo wiec kolejne rozrabianie soli to KH2PO4, prawda? 5 gr na 75 ml destylki.
Balbinka, jesteś wielka :mrgreen: Tak rozrobione KH2PO4 podniesie poziom w Twoim baniaku o 0,2ppm.
Balbinka pisze:A tak swoja droga to kiedy powinnam podawac MgSO4x7H20? Po czym poznaje sie niedobory?
To zależy od wody jaką stosujesz do podmian.Ile ma magnezu a ile wapnia.Generalnie u nas woda jest twarda i zawiera wystarczającą ilość magnezu(przy stosowaniu kranwitu).Ja stosuję 50/50 z RO i w związku z tym podaję tygodniowo 3ppm.Tak raczej profilaktycznie niż z wiedzy czy są jakieś niedobory.Rozpoznanie niedoborów magnezu jest dosyć trudne,ja tego nie potrafię.Tak z opisów do tego co podał Darek można jeszcze doliczyć skręcanie liścia.
Balbinka pisze:Jezeli mam cos poprawic z dawkowaniem nawozow to bardzo prosze o sugestie
po co,skoro
Balbinka pisze:Lotosy babelkuja, mech takoz, a i czasami cos z tylu.
Balbinka pisze:Roslinki wygladaja zdrowo, jak po sterydach, bo dostaja tytanit (1 kropelke na cale akwa) i rosna na potege juz w srode po sobotniej przycince moge kosic.
:mrgreen: Jak jest dobrze to nie ma co psuć.
Balbinka, doskonale ogarniasz temat.Myśl nad jakimś aranżem,sam mam jakieś tam plany :wink: Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Pozdrawiam.
PS.
Darecki,piękny rysunek :x :roll: :evil:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#126

Post autor: Balbinka »

Wielkie dzieki!
Darku - rysunek prawie idealny.
Umiesicilam projekt mojej nowej aranzacji w osobnym poscie. Prosze o krytyke :)
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#127

Post autor: grazdar1 »

:mrgreen: :wink:
czemu prawie???
grazdar1

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#128

Post autor: Balbinka »

to ja juz sie poprawiam: I D E A L N Y !!!! :mrgreen:
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#129

Post autor: sum »

Balbinka pisze:Umiesicilam projekt mojej nowej aranzacji w osobnym poscie. Prosze o krytyke
Na mnie niestety nie licz.Kompletnie nie mam wyczucia.Moja aranżacja polega na upychaniu jak największej ilości roślin :mrgreen:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#130

Post autor: Balbinka »

Sumie, nie martw sie u mnie projekt sobie a zycie sobie zazwyczaj, a chaos to tez sztuka. :)
Chwale sie - ustalilam sobie nawozenie na ten tydzien - samodzielnie, aby nie zawracac Wam glowy :) i tak mi wyszlo:
EC - schodzimy do 6 x 3 ml
KNO3 - 20 ml (10 + 2 x 5 ml)
K2SO4 - 19 ml (9 + 2 x 5 ml)
Fosfo: 40 ml (16 + 2 x 12 ml)
Profito: 22.5 ml (10 + 6.5 + 6 ml)
Ferro - 5 ml (2 + 2x 1.5 ml)

Parametry wody:
ph 7.2 (skonczylo mi sie CO2 i przez wiekszosc jednego dnia go nie bylo i dyfuzor poszedl do moczenia w wybielaczu, a zastepczy jest od nano akwarium - taka drobinka...)

PO4 - 0.2 mg/l
NO3 - 10 mg/l
NO2 i NH3/NH4 - 0 mg/l
KH - 10 d
GH - 13 d
Fe 0 mg/l

Przy obliczaniu dawki PO4 i NO3 staralam sie uwzglednic obecne w akwa stezenia, ale nie wzielam pod uwage podmianki wody (20 %) wiec chyba jest troche zanizone...

Darku, ja sie nie moge oprzec przed wykonywaniem testow wody... :roll:
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#131

Post autor: sum »

Balbinka,testy zostaw na Amazonie,początkowo mogą być bardzo przydatne :wink:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#132

Post autor: Balbinka »

Dzisiaj nie nekam wynikami testow, dozowaniem nawozami, bo w baniaku wszystko gra!!!! :mrgreen:
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#133

Post autor: Balbinka »

A wiec zaczynam nekanie, bo testy na nowym baniaczku juz zrobione:
pH 6.2
NO3 -0 - 5 mg/l (blizej 5)
NO2 - 0 mg/l
PO4 - 0 ,g/l
KH 2d
HG 6 d
NH3/HN4 - 0 mg/l
Fe - 0 mg/l

Gdybym stosowala pelne oswietlenie (12 h) to nawozenie wg moich obliczen powinno byc nastepujace:

KNO3 - 39 ml (NO3 = 0.511 mg/l dla 20 ppm = 39 ml; to dla K = 0.322 mg/l dla 12.55 ppm = 39 ml)
K2SO4 = 41 ml ( K = 0.181 mg/l dla 7.45 ppm = 41 ml plus to co w KNO3 daje razem 20 ppm)
KH2PO4 - 12 ml (PO4 = 0.166 dla 2 ppm = 12 ml, ilosc K z tego roztworu to 0.069 = 0.83 ppm dla 12 ml - ilosc sladowa nie biore pod uwage przy dwoch pierwszych obliczeniach)
MgSO4*7H2 - 7.5 ml ((Mg = 0.399 mg/l dla 3 ppm = 7.5 ml - brak testow, nie wiadomo ile tego jest w kranexie, a wiec 'na oko')
Ferro - 0 ml (niech sie ustabilizuje cala reszta)
Profito - 9 ml.

A poniewaz w tym tygodniu mam swiatelko tylko 7 h dziennie, CO2 10 h ( 2 h przed i 1 h po zgaszeniu swiatla), to wszytkie te wyniczki dziele na pol. UFFFF
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#134

Post autor: grazdar1 »

ja bym narazie brał pod uwagę no3 na poziomie 10 ppm i po4 na 1ppm
z uwagi na czas i ilość oświetlenia oraz rodzaju roślin
i dopiero podzielił na pół
reszta jak mówisz
z tym że po uzupełnieniu potasu do 20ppm [pierwszepodanie] nastepne tygodniowe uzupełnienie -10ppm na tydzień
o żelazku też pomyśl
Ostatnio zmieniony pn cze 27, 2011 7:38 pm przez grazdar1, łącznie zmieniany 1 raz.
grazdar1
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#135

Post autor: sum »

Mimo tych wyników poczekałbym jeszcze z nawozami.Tylko potas,CO2 i systematyczne zwiększanie czasu światła.Nie masz go bardzo dużo wiec i czas do osiągnięcia pełnej mocy może być krótszy.
To takie moje gdybanie gdyż ja jeszcze nie startowałem na substracie.
Swoja droga coś ta Amazonia jałowa,zbiornik ma dopiero kilka dni.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#136

Post autor: grazdar1 »

SUMIE- ,, problem ,, może polegac na tym ,że ten nowy substrat może ściągać ,,nawożenie ,, w siebie i dlatego testy z wody mogą tak wychodzić a wszystko ma w sobie aby rosliny pobierały od korzenia
więc dlatego nawożenie ustawiłbym narazie na dawkke tygodniową które mniej wiecej rosliny pobierają w ciągu tygodnia aby bilans wychodził na zero
a test można łatwo zrobić -np dolać 20ppm no3 wg kalkulatora i za godzine zrobic pomiar czy tak jest naprawdę i czy te podłoże ,,wciąga ,,
Ostatnio zmieniony wt cze 28, 2011 8:03 am przez grazdar1, łącznie zmieniany 1 raz.
grazdar1
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#137

Post autor: sum »

No tak,niby racja.Tylko z tego co czytam na innym forum w ich akwarium testowym badanie wody po 10 dniach pokazało NO3-15.Tyle,że nie od razu sadzono rośliny.
Ja z ciekawością będę przyglądał się poczynaniom Balbinki.Pod koniec miesiąca planuję mały restarcik z użyciem w przedniej części New Amazonii :mrgreen:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#138

Post autor: Balbinka »

Jestem gotowa na nowy eksperymencik - to ile mam wlac specyfiku do testu poziomu NO3? Sumie, tak mi sie wydaje, ze na stronie ADA jest wzmianka, ze wypuscili Nowa Amazonie w dwoch mniejszych rozmairach granulek substratu. na przednia szybe dalabym ten drobny lub sredni. Popytaj sie - moze warto poczekac i robic juz cos super, extra. :) a, i nie wierz doradcom z Roslin akwariowych i ich kalkulatorowi, bo doradzili mi 3 worki na moje akwa i rosliny typu zabienice, lotosy i apomogetony maja klopoty z utrzymaniem sie w podlozu - jest go za malo. Na ulotce producenta wewnatrz opakowania znalazlam informacje, ze 9 litrow na 60 l wody. Wiec w moim przypadku powinno to byc 4 worki a nie 3... i nie mialabym problemow z roslinami. Tak malo profesjonalnej firmy to dawno nie spotkalam. Opisze to w dziale opinie o sklepach - bo wkurzyli mnie do kwadratu, twierdzac ze to ja mam obowiazek wiedziec ile mi jest potrzebne (to po co jest ich doradztwo?) i ile wazy worek substratu, a nie oni!! Dluzsza opowiesc, ale to byl pierwszy i ostatni zakup w tej firmie. A jesli sie nie uspokoje, to napisze do glownego przedstawiciela ADA w Polsce i do ADA Japonia. Tu, w Irlandii, nauczono mnie, ze klientow traktuje sie z szacunkiem.

Roslinki rosna, a pandki nie robia szkod, widzialam za to jak Pani Raczynka podkopala sie pod marsylie w gonitwie do 'talerza'.... Juz zaczynam przycinac - lotosy systematycznie w miare pojawiania sie nowych lisci maja usuwane stare zbyt wysokie. Jutro pierwsza przycinka debowki i moze skroce troszeczke heterke.

Nie wytrzymalam i dzisiaj wpuscilam wszystkie rybki z przejsciowego akwarium. Rybcie wygladaja fantastycznie. Darku dzieki za profesjonalne doradztwo :) Gertrudy natychmiast przystapily do tarla - wygladalo imponujaco, a pan raczek zaliczyl pierwsza probe nawiazania intymnych kontaktow z raczynka. Raczynka godnosc swa obronila skutecznie... Raczkow na razie nie bedzie... :-(
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#139

Post autor: grazdar1 »

skoro wychodzi ci na testach w przedziale 0-5 ppm wlej dla experymentu 15ppm azotu i z 1,5 fosforu i po godzinie z rób test czy faktycznie wyniki będą podobne
jesli wyjdą faktycznie wysokie najwyżej opuscisz 1 tydzien nawożenia
i będziemy wiedzieć czy podłoże wciągające jest
grazdar1
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#140

Post autor: sum »

Ja nie muszę słuchać doradców z sklepu RA.Kupiłem już dwa worki Amazonii w Atollu..Pójdzie na przód.Z tyłu ziemia i żwir.Zobaczymy co z tego wyjdzie.Najgorzej,że mam totalnego lenia i nie chce mi się zabrać za robotę.
Z tym eksperymentem zrób tak jak radzi Darek.
Balbinka pisze:pan raczek zaliczyl pierwsza probe nawiazania intymnych kontaktow z raczynka. Raczynka godnosc swa obronila skutecznie... Raczkow na razie nie bedzie...
I co on biedny teraz zrobi,skoro ona taka niedostępna :evil:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#141

Post autor: Balbinka »

To tak na szybko pisze:
wyniki testu dzisiaj to:
pH 6.2
NO3 - 5 mg/l
NO2 - 0 mg/l
PO4 - 0.1 mg/l
KH 0.5 mg/l
GH 6 mh/l
Fe 0 mg/l
NH4/NH3 - 0 mg/l

Nawozenie na ten tydzien:
KNO3 - 29 ml (1 ml = 0.51 mg/l w akwa to dla 15ppm)
Potas z KNO3 - 29 ml (1 ml = 0.322 mg/l w akwa to 9 ppm)
Potas z K2SO4 - 60 ml (1 ml = 0.181 mg/l w akwa = 11 ppm) :razz: ??
Fosfor KH2PO4 - 9 ml (1 ml - 0.166 mg/l w akwa = 1.5 ppm)

Zaraz poleje calosc KNO3 i KH2PO4, ale sprawdzic bede mogla za 2 godziny lub ciut pozniej.

Sumie, Pan Raczek nie w ciemie bity i nie rozumie co to "nie" w tej chwili dobiera sie juz do kolejnej damy... :) W nocy to dopiero byla akcja.... (podgladalam przy latarce, bo szukalam wyplawek - nie widac)
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#142

Post autor: sum »

Balbinka pisze:..........nie widac
ale czego nie widać,wypławek czy orgietki :evil: Nieładnie tak podglądać :smile:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#143

Post autor: grazdar1 »

żelaza dodaj tak 02ppm oprócz tego co podasz w profito
wypławki - wrzuć troche - z łyzeczke zawiniętego w gaze na nitce mięsa mielonego na noc
i sie przekonasz czy masz wypławki
grazdar1

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: No i stalo sie: nowe swiatlo i CO2 i co dalej z nawozami?

#144

Post autor: Balbinka »

sum pisze: Nieładnie tak podglądać :smile:
:oops: :oops: :oops: ale jakze edukujace.... :twisted: :mrgreen:

Uprzejmie donosze, ze eksperyment przeprowadzilam, ale KNO3 (gotowego) mialam nie 29 ml a 20 ml i tyle polalam; KH2PO4 tak jak planowalam polalam 9 ml.
A teraz bije sie w piers: poziom mialam sprawdzic po 2 godzinach, bo tak planowalam powrot do domu.... niestety spotkalam kolezanke i wyladowalysmy na krotkich pogaduchach w Abrakebabra (takie KFC tutejsze) i wygonili nas o 4 nad ranem... Testy udalo mi sie zrobic teraz czyli po 12 - 13 godzinach...i tak:
NO3 - troche wiecej niz 5 ale nie 10 mg/l (zdecydowanie blizej 5)
PO4 - 0.2 mg/l
Czy z tego wynika, iz wystarczy tylko raz w tygodniu polac nawozy, a roslinki sobie przez caly tydzien beda pobierac tyle ile im potrzeba od korzonka? Czy to jest substrat dla leniwych?

Probe mieska mielonego postaram sie zrobic dzisiaj jak dostane lyzczke mieska od rzeznika - bedzie mial ubaw po pachy... Ostatnim razem to helenki byly bardziej zainteresowane niz wyplawki...

Sumie, gdybym ja miala Atoll 5 min od domu to bym tam spedzala dni, noce i wszelki czas wolny, ale niestety tylko RA realizuja dostawy kurierem do Irlandii, a twierdzenie, ze to klient ma wiedziec ile wazy zamawiany przez niego towar jest po prostu karygodne... Mysle, ze nie zostawie tego tak sobie... Zbieram sie i napisze do ADA Poland i siedziby glownej...
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
ODPOWIEDZ