Kompleksowe nawożenie + easy carbo


Autor
uniqer
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: śr maja 25, 2011 8:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#1

Post autor: uniqer »

Witam,

Potrzebuję porady, a najlepiej gotowego rozwiązania.

Chcę zacząć bawić się podawaniem CO2 w płynie i zacząć nawozić moje zielsko.

Tydzień temu zalane. 3/4 wody ze starego akwa nienawożonego i bez CO2.
Akwa 54l brutto. 1x24W grolux 8500k - przez 11h.
Podłoże JBL Manado + JBL AquaBasic na dnie.
Roślinki różnego pokroju. Dopiero co wsadzone. Od glossi i wymagających traw na przodzie, poprzez Blykse, dużego Heńka aż po mało wymagające nurzaćce czy krypotokoryny.
Potrzebuję najlepiej gotowego zestawy sprawdzonych produktów, tak aby zapewnić wysztko i nie martwić się o dawkowanie... tzn najlepiej żeby działało to "zgodnie z zaleceniami producenta".

Parametrów wody to tylko: Ph napewno 7.0. NO2 i NO3 - zerowe.

Chodzi mi o to jaki zestaw gotowych prouktów (jakiej firmy) zastosowalibyście, tak aby jak majmniej martwić się o poprawność ich stosowania. Chodzi o to, żeby też osoba "mniej ogarnięta" mogła to lać podczas mojej nieobecności.

aha... akwa zamieszkuje para Ramirez + 12 amandek + 5 k. pigmejów + 2 otoski.

Podmianki wody 10l co tydzień.
Ostatnio zmieniony wt maja 31, 2011 3:33 pm przez uniqer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#2

Post autor: sum »

Możesz spróbować nawozów z serii Easy-life.Producent w dosyć szczegółowy sposób przedstawił ilości poszczególnych składników.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
uniqer
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: śr maja 25, 2011 8:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#3

Post autor: uniqer »

Tak, rzeczywiście. Trochę poczytałem ale nadal mam mętlik w głowie.
W Easy-Life PROFITO piszą między innymi...

Easy-Life profito jest skoncentrowanym uniwersalnym nawozem dla roślin akwariowych przeznaczonym do nawożenia wszystkich roślin wodnych. doskonale zbilansowana formuła powoduje szybki i bujny wzrost i zdrowy wygląd. w wielu przypadkach dodatkowe nawożenie żelazem lub potasem zostaje sprowadzone do niezbędnego minimum.

oraz: "dodatkowe nawożenie żelazem i potasem tylko w przypadku wykazywania niedoborów"

Czy w przypadku nawozów mikroelementowych innych firm można założyć tak samo?
Np. Sera florena?

To znaczy że na początek mógłbym darować sobie Ferro, Nitro i Fosfo? a w razie czego uzupełnić to sobie własną produkcją z podanego przez Ciebie sum przepisu http://www.fawa.pl/topics22/10725.htm ?

EpiC
Gaduła
Posty: 112
Rejestracja: wt lut 22, 2011 11:01 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#4

Post autor: EpiC »

uniqer pisze:
Chcę zacząć bawić się podawaniem CO2 w płynie i zacząć nawozić moje zielsko.
Bardzo dobrze tylko ,że CO2 w płynie nie da rady wlać do akwarium :).
uniqer pisze:To znaczy że na początek mógłbym darować sobie Ferro, Nitro i Fosfo?
Nie radziłbym darować sobie takie rozwiązanie, bo może to skończyć się wysypem glonów na szybie.
Dozuj te środki które są pięknie opisane przez sum.

A co do żelaza i potasu. Jeżeli będziesz stosował te makronawozy co podał kolega sum to nie powinno być problemów, ja natomiast miałem problemy z brakiem żelaza przy stosowaniu profito.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#5

Post autor: sum »

Nie wiem czy jest taki nawóz który można nazwać w pełni uniwersalnym dla wszystkich zbiorników.Obawiam się,że nie.Szkoda,bo ile by było łatwiej(ale bardzo monotonie)gdyby taki był.Jaki nawóz i ile lać trzeba sobie dostosować do swojego zbiornika tj.ilości roślin,światła,ryb,zastosowanej techniki itp.Nie bój się eksperymentować,glony też mają swój urok :wink:
Możesz kupić jakieś firmowe mikro i samemu zrobić makro.
uniqer pisze:Parametrów wody to tylko: Ph napewno 7.0. NO2 i NO3 - zerowe.
Takiego NO3 to rośliny nie lubią.Postaraj się zmierzyć PO4,to też bardzo istotne dla roślin.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
uniqer
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: śr maja 25, 2011 8:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#6

Post autor: uniqer »

To jeszcze tylko pytanko o testy... dobre i w rozsądnej cenie...
EpiC pisze:Bardzo dobrze tylko ,że CO2 w płynie nie da rady wlać do akwarium .
No tak ;). Ale sens uchwycony :mrgreen:
Ostatnio zmieniony czw cze 02, 2011 11:04 am przez uniqer, łącznie zmieniany 1 raz.

EpiC
Gaduła
Posty: 112
Rejestracja: wt lut 22, 2011 11:01 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#7

Post autor: EpiC »

Dobre są podobno testy JBL'a .
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#8

Post autor: sum »

Przyłączam się do opinii kolegi EpiC.Cenowo też nie wychodzą najgorzej i jak się skończą kupujesz uzupełnienie w bardzo przyzwoitej cenie.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
uniqer
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: śr maja 25, 2011 8:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#9

Post autor: uniqer »

hmmm. no dla mnie to chyba jednak drogo.
Narazie sobie daruję i poobserwuję roślinki.

Waszym zdaniem, które niedobory makro są najistotniejsze / najczęściej spotykane? I które z nich najtrudniej rozpoznać po roślinkach?
Ostatnio zmieniony czw cze 02, 2011 1:52 pm przez uniqer, łącznie zmieniany 1 raz.

EpiC
Gaduła
Posty: 112
Rejestracja: wt lut 22, 2011 11:01 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#10

Post autor: EpiC »

Najczęściej spotykany to chyba będzie zachwiany stosunek NPK ?

Najtrudniej rozpoznać ? A po co się martwić za w czas ? Jeszcze schizy dostaniesz i będziesz się tylko roślinką przyglądał :D, a tak na serio to ja miałem np. problem z żelazem miałem non stop zero nie ważne ile bym wlał (EasyLife Ferro) co powodowało dużo dziur w liściach. Jak będą słabe gniły to potas, jak zwijały to magnez zresztą poszukaj w necie "objawy niedoboru mikro/makro/pierwiastków u roślin" na pewno znajdziesz to co Cie interesuje :).

Pozdrawiam.

PS. Z testów przyda Ci się NO3, PO4, NO2, Fe. W sumie to ja testów już z miesiąc nie robię wszystko hula bez glonów nawet osadu na szybie nie mam więc po co robić :D ?
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#11

Post autor: sum »

W moim baniaku najszybciej widać objawy niedoboru azotu mimo dosyć dużych dawek.
Krótkie nitki to sygnał,że jest dużo fosforu a mało azotu.
Generalnie z objawami niedoborów/nadmiarów to nie jest taka prosta sprawa.Nie wszystkie rośliny reagują w ten sam sposób.Ja wciąż nie zawsze jestem w stanie rozpoznać przyczynę gorszej kondycji rośliny.Zaczynam wtedy wprowadzać korekty w nawożeniu(z różnymi skutkami :mrgreen: ).
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

EpiC
Gaduła
Posty: 112
Rejestracja: wt lut 22, 2011 11:01 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#12

Post autor: EpiC »

sum pisze:Krótkie nitki to sygnał,że jest dużo fosforu a mało azotu.
Miałeś kiedyś coś takiego ,że tylko na jednej i żadnej innej roślinie robią się nitki ? Tylko i wyłącznie na jednej ?

Bo ja właśnie coś takiego mam na korzeniu taką fajną roślinkę i tylko na niej mam glony a np. Ammania Gracilis piękniutka czerwona duża sobie rośnie i nawet kawałeczka glonu na niej :E.

Autor
uniqer
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: śr maja 25, 2011 8:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#13

Post autor: uniqer »

EpiC pisze:sum napisał/a:
Krótkie nitki to sygnał,że jest dużo fosforu a mało azotu.


Miałeś kiedyś coś takiego ,że tylko na jednej i żadnej innej roślinie robią się nitki ? Tylko i wyłącznie na jednej ?
Oooo dokładnie o to samo chciałem zapytać. Mam właśnie taką sytuację.

U mnie obecnie wogóle ciężko cokolwiek stwierdzić. Baniak dopiero co wsytartował, ale 3/4 wody był z poprzedniego, nienawożonego, więc podejżewam, że ze sporymi niedoborami. Druga sprawa to to, że część wkładów do filtra zostało wymienionych w tym samym czasie. Trzecia to to, że rośliny w wystartowanym baniaku nie pochodziły ze starego akwa tylko z allegro i z innych zbiorników, więc też miały inne "karmienie" do tej pory.

Objawy niedoborów mam w zasadzie wszystkie możliwe.... ale każde na innej roślince... krótkie nitki na jednej... druga żółknie i gnije... a trzecia ma dziury w dolnych liściach. A niektóre całkiem dobrze się przyjęły i rosną jak szalone.
Czy wszystko powyższe może być spowodowane po prostu problemami z aklimatyzacją?

Zgłupiałem totalnie. Narazie zacząłem podawać Carbo (aqua artu) Sera Florena (mikro) i Makro (aqua artu te ogólne). Mam nadzieję, że to uzupełni braki i uda się wszystkie uratować.

Edit: Ah i jeszcze dodam, że pielegniczkom ramireza zebrało się na amory i z racji tego, że nie zdążyłem im nic przygotować to złożyły ikrę centralnie na podłożu. Wcześniej szukając dogodnego miejsca wykopały między innymi blyksę japonikę. Także naprawdę mam totalną masakrę po starcie zbiornika i nie wiem co robić.
Ostatnio zmieniony pt cze 03, 2011 10:07 am przez uniqer, łącznie zmieniany 1 raz.

EpiC
Gaduła
Posty: 112
Rejestracja: wt lut 22, 2011 11:01 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#14

Post autor: EpiC »

uniqer pisze:krótkie nitki na jednej
Gdzieś kiedyś chyba czytałem, że to dlatego bo roślinka nie rośnie.
uniqer pisze:druga żółknie i gnije...
Brak Potasu ?
uniqer pisze: a trzecia ma dziury w dolnych liściach.
Żelazo ?
uniqer pisze:A niektóre całkiem dobrze się przyjęły i rosną jak szalone.
To w ogóle możliwe ? Dużo nawet gnije a inne rosną jak szalone ? Fakt faktem jak rosną to wyjaławiają wodę i będą nitki:E o ile nie uzupełnisz niedoborów.
uniqer pisze:Zgłupiałem totalnie. Narazie zacząłem podawać Carbo (aqua artu) Sera Florena (mikro) i Makro (aqua artu te ogólne).
Tak od czapy trochę jak już nawozić to jedną gamą produktów bo prawdopodobnie będzie zły stosunek mikro do makro.

Pozdrawiam.

PS. Jak masz mętlik w głowie to pytaj w końcu "Kto pyta, nie błądzi"

Autor
uniqer
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: śr maja 25, 2011 8:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#15

Post autor: uniqer »

EpiC pisze:Tak od czapy trochę jak już nawozić to jedną gamą produktów bo prawdopodobnie będzie zły stosunek mikro do makro.
Tak wiem. Ale kupowałem na szybko, żeby cokolwiek zacząć. Niestety w Kakadu i innych sieciowych nie mają wogóle EASY LIFE. Zamówiłem w moim osiedlowym zoologu i mam nadzieję, że Pani mi przywiezie. Póki co leję to co było pod ręką.

Jak tylko znajdę czas w weekend to porobię kilka fotek akwa i wrzucę, żeby był szerszy obraz tego co się dzieje.

Autor
uniqer
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: śr maja 25, 2011 8:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#16

Post autor: uniqer »

No to sum chyba wykrakałeś ;). Nitek mam coraz więcej i na coraz większej ilości roślinek. Jak z tym walczyłeś?

Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#17

Post autor: Balbinka »

A lejesz EasyCarbo? Jesli tak to ile dziennie?

Sama zaczelam od EasyLife - kupilam cala serie i to po kilka opakowan - jak sie zaczely niedobory i problemy z ustabilizowaniem cyklu azotowego to szlo tego na potege i widmo bankructwa wisialo nade mna. Za rada Suma i Grazdara przeszlam na sole - frajda z mieszania ;) , przyjazne dla kieszeni - same plusy. Nawet jak Ciebie nie bedzie to z gotowych mieszanek nawet laik bedzie potrafil strzykawka odmierzyc wlasciwe ilosci (zgodnie z instrukcja spisana na kartce :) ).
Zaoszczedzona kasiorke zainwestowalabym w testy, bo te na poczatku to sie baaardzo przydadz!
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki

Autor
uniqer
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: śr maja 25, 2011 8:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#18

Post autor: uniqer »

Ja narazie zacząłem zabawę i już pod górkę. Ale spoko...damy radę.

Narazie coś poczytałem. Odstawię makro... zwiększę dawkę CO2 w płynie (mam car-bo aqua artu, nie easy carbo). W poniedziałek rozeznam się co mają w zoologicznym. Na pewno zamówię sole bo to nieduże koszty.
W ostateczności poleję chemią, polecają coś takiego "Femanga Algen Stop General".

Zobaczymy co się jeszcze urodzi.

EpiC
Gaduła
Posty: 112
Rejestracja: wt lut 22, 2011 11:01 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#19

Post autor: EpiC »

uniqer pisze:zwiększę dawkę CO2 w płynie
Wątpię by to pomogło, u mnie nie było efektu.
uniqer pisze:"Femanga Algen Stop General"
Stosowałem bo mi zostało nie wiem na ile to pomaga może przyśpieszy proces usuwania nitek ale na pewno nie rozwiąże problemu na dłuższy czas.
uniqer pisze:Na pewno zamówię sole bo to nieduże koszty.
Słusznie sam stosuje w dwóch baniakach same plusy a wszystko rośnie super. Takie straszne nie jest dozowanie na solach mieszasz sobie wszystkie sole w butelce 500ml/1000ml i dozujesz zależnie od stężeń soli np. 10ml naprzemiennie z mikro.
uniqer pisze:Nitek mam coraz więcej i na coraz większej ilości roślinek. Jak z tym walczyłeś?
Tak dodam ,że przyczyn powstania nitek jest bardzo dużo i nie koniecznie to co zadziałało u sum'a będzie działać u Ciebie. Ja bym radził Podwyższyć NO3 a PO4 i mikro nisko trzymać potem po jakimś powiedzmy tygodniu dawać więcej reszty pierwiastków. Ja w sumie od razu zacząłem nawozić mikro/makro pełną parą bez podnoszenia najpierw NO3 potem reszty i efekt super jak na razie zero glonu zero osadu na szybach ekhm no poza tą jedną nieszczęśliwą rośliną na korzeniu... Ale tak to super :)

@EDIT Taki mały bo zapomniałem, nie odstawiaj makro, bo tylko rośliny ucierpią a glonom i tak to nie zaszkodzi one będą sobie rosły :), możesz zmniejszyć mikro.
Ostatnio zmieniony ndz cze 05, 2011 6:44 pm przez EpiC, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#20

Post autor: sum »

Co tu można dodać do propozycji kolegi EpiC?Jedyne co przychodzi mi do głowy to budowa bimbrowni.Gazik czyni cuda :mrgreen:
Dobrze byłoby gdybyś jednak znał podstawowe wartości NO3/PO4.
Początki bywają trudne ale jak wszystko dojdzie do stabilizacji to potem już sama nuda :evil:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
uniqer
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: śr maja 25, 2011 8:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#21

Post autor: uniqer »

NO3 niby znam, zerowe... ale to według paskowego testu Tetry :|.

Czy po zastosowaniu bimbrowni i pozbyciu się nitek będę mógł z niej zrezygnować bez obaw o ich nawrót? W ile czasu uporałaby się z nimi bimbrownia (oczywiście PI razy oko)? Pytam bo ze względów logistycznych nie mogę mieć w sypialni nic poza akwarium. Butelka na jakiś tydzień czy dwa by przeszła, ale nie na dłużej.

Skoro jeszcze nie mam oddzielnie soli, to chyba lepiej jednak nie lać makro z zestawu. Niby ma azot ale fosfor i potas też. Bez testów nie wiem jak reaguje woda. A podnoszenie PO4 nie jest wskazane tak?

Do jakich wartości podnieść NO3, tak żeby nic nie ucierpiało?
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#22

Post autor: sum »

NO3 nie powinno być zerowe.
Bimbrownia to panaceum na "wszelkie zło" :mrgreen: ale w ciągłym stosowaniu.Dwutlenek węgla to podstawowy budulec roślin.
Ogólnie przy glonach ograniczamy fosfor i mikro.Choć są też inne szkoły.
Możesz też zrobić podmiankę plus ręczne wybieranie nitek.Dobrze do tego celu nadaje się szczoteczka do zębów.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
uniqer
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: śr maja 25, 2011 8:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#23

Post autor: uniqer »

W takim razie jak można opisać działanie Carbo? To takie "pół" prawdziwego CO2? Czy tylko namiastka?

Zastanawia mnie jeszcze jedno. Producent powiedzmy zaleca lać "1ml dziennie" CARBO na moje akwa. Przy glonach natomiast polecają (w różnych artykułach o glonach) zwiększyć dawkę 4xkrotnie bez obaw o negatywne działanie na ryby czy rośliny. W takim razie czemu od początku nie zaleca się lać więcej? skoro nic nie szkodzi?

i jeszcze jedno pytanko, czemu ograniczać mikro? Jeśli producent pisze (sera florena):
"- specjalny proces produkcji powoduje, że substancje odżywcze rozpuszczone w wodzie mogą w stanie aktywnym czekać aż zostaną wchłonięte przez rośliny
- gwarantuje zdrowy i obfity wzrost roślin bez stymulowania wzrostu glonów"
Ostatnio zmieniony pn cze 06, 2011 2:03 pm przez uniqer, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Yorinarou
Uczestnik
Posty: 46
Rejestracja: pt cze 03, 2011 9:12 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#24

Post autor: Yorinarou »

Gdzieś przeczytałem na jakimś forum, że ktoś przekroczył dawkę(to był wypadek) ok 30-to krotnie. Efektem było zmętnienie wody (kolor mleczny) i śmierć niektórych roślin. Ryby i inne formy życia nie zauważyły incydentu. Glon padł całkowicie. Wody nie wymieniono ad hoc tylko kilka dni po wypadku.

EpiC
Gaduła
Posty: 112
Rejestracja: wt lut 22, 2011 11:01 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#25

Post autor: EpiC »

uniqer pisze:W takim razie jak można opisać działanie Carbo? To takie "pół" prawdziwego CO2? Czy tylko namiastka?
Wpisz sobie w google: "Działanie EasyCarbo" powinny Cię zadowolić wyniki. Carbo to taka alternatywa dla CO2.
uniqer pisze:i jeszcze jedno pytanko, czemu ograniczać mikro?
Bo mikro i tak już jest w wodzie więc go nie dawaj, podbij NO3 do 15-20ppm a resztę trzymaj nisko. Jakby roślinki nie chciały rosnąć albo jakieś niedobory się pojawiły to pisz.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#26

Post autor: sum »

W necie jest dużo informacji o EC.Ja tam nie znam fachowych definicji.Są ludzie którzy przedawkowali znacznie bez strat a i są tacy którzy mieli problemy.
Tu masz przykład kolegi sfra :arrow: http://www.fawa.pl/topics61/7370.htm?hi ... dawkowanie
Osobiście nie używałem sera florena.Wydaje mi się jednak,że tak jak wszystkie nawozy mikroelementowe może powodować wysyp glonów(przy niezrównoważonym nawożeniu).
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
uniqer
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: śr maja 25, 2011 8:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#27

Post autor: uniqer »

Z upływem czasu nitek jakby delikatnie przybyło. Zwiększone 5krotnie dawki easy carbo nic nie dają. Natenczas nie podaję żadnych nawozów. Po zebraniu różnych opinii zmieniam taktykę.

Daję Easy Carbo wg dawek producenta i czekam na stabilizację zbiornika. Jeśli po 3 tygodniach nitki nie zginą same to mam w zanadrzu Femaga Algen Stop General.

To co da się zbierać mechanicznie będę usuwał na bieżąco.

EpiC
Gaduła
Posty: 112
Rejestracja: wt lut 22, 2011 11:01 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#28

Post autor: EpiC »

Jak grochem w ściane...

EasyCarbo się nitek nie pozbędziesz przynajmniej nie w twoim przypadku. Nitek przybyło bo :
uniqer pisze:Natenczas nie podaję żadnych nawozów.
Lecimy dalej:
uniqer pisze:Po zebraniu różnych opinii zmieniam taktykę.
Zła taktyka.
uniqer pisze:Jeśli po 3 tygodniach nitki nie zginą same
Nie zginą.
uniqer pisze:to mam w zanadrzu Femaga Algen Stop General.
Super a później będziesz miał niespodziankę w stylu - Nitki Welcome back :). (Zwalczasz skutek nie przyczynę...)

Autor
uniqer
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: śr maja 25, 2011 8:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#29

Post autor: uniqer »

EpiC szanuję wszystkie porady. Zdecydowałem się na takie a nie inne rozwiązanie.
Inwazja nie jest na tyle silna... przeczekam... zacznę działać dopiero jak będę miał pewność stabliności zbiornika.
Błąd polegał przede wszystkim na tym, że traktowałem zbiornik jako dojrzały, a tak nie jest. Jednak większość bakterii żyje w filtrach i podłożu, a te były wymienione. 3/4 wody ze starego to zaledwie kilka % bakterii.

EpiC
Gaduła
Posty: 112
Rejestracja: wt lut 22, 2011 11:01 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kompleksowe nawożenie + easy carbo

#30

Post autor: EpiC »

Cóż, zrób po swojemu tylko napisz o efektach :). Jak nie wyjdzie będziemy kombinować.
ODPOWIEDZ