prośba o pomoc w nawożeniu nawozami Easy Life

ODPOWIEDZ

Autor
emge
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pt sty 06, 2012 10:04 pm
Lokalizacja: Pułtusk
Płeć:

prośba o pomoc w nawożeniu nawozami Easy Life

#1

Post autor: emge »

Cześć.
Wracam do hobby po kilku latach i ewidentnie nie radzę sobie z tematyką nawożenia akwarium roślinnego, a takie mi się marzy.
Proszę was o pomoc w ustaleniu odpowiednich dawek nawozów, za wszystkie rady będę wdzięczny.

Moje akwarium założyłem 2 tyg temu.
Jest to baniak 80x40x45 126l ( panoramiczne )
podłoże: JBL Manado i Aqua Basic Plus ( położon wg zaleceń producenta )
oświetlenie: 2x T8 20W i 2x T5 24W ( T5 i T8 załączanie oddzielnie ) puki co świecę 12:00-24:00 T8 i 13:00-23:00 T5.
butla Co2 10:00-23:00
temperatura wody: 25C

parametry wody w akwa po dzisiejszej podmiance 20% (testy JBL)
pH 7,1
KH 8
GH 17
NO2 0,025
NO3 10
PO4 0,05
Fe 0,05
CO2 25
NH4 0,05

obsada:
skalar x5
kirysek x3
glonojad x3
kosiarka x3
neon x 10
ramireza 1+1

Do dyspozycji mam nawozy Easy Life:
Easy Carbo, Profito, Ferro, Nitro, Kalium/Potasium, Fosfo.

W akwarium mam rotale, glosostigmę, małego heńka i kryptokoryny, wszystko to pada niemalże w oczach, tylko mchy zaczynają powoli rosnąć.

Czytałem temat http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=22&t=10206" onclick="window.open(this.href);return false; , koleżanka też miała do dyspozycji te same nawozy co ja, podciągnąłem sobie zalecane dawki przez kolegę Suma pod swoją obiętość baniaczka ale chcę się upewnić czy dobrze kombinuję.

Z tego co się zorientowałem czytając treści na forum, o wiele tańszym wyjściem będzie przejście na sole i tak chcę zrobić, ale skoro już się pospieszyłem i kupiłem te nawozy Easy Life chciałbym je wykorzystać.

Proszę was o pomoc w ustaleniu odpowiednich dawek nawozów, za wszystkie rady będę wdzięczny.
Początkujący ;)

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

prośba o pomoc w nawożeniu nawozami Easy Life

#2

Post autor: Łoren »

Na pewno masz niedobory fosforu - a jak go brakuje rośliny nie mogą pobierać azotu należałoby zwiększyć dawkowanie nawozu który zawiera fosfor.Tyle ze on zawiera i inne pierwiastki i teraz nie wiadomo jak rośliny na to będą reagowały.Z gotowymi "uniwersalnymi" nawozami niestety jest to błądzenie po omacku bo nie wiemy ile czego do wody dajemy. Jedyne wyjście metodą prób i testów żeby dojść do tego ile czego nam potrzeba.Zrobić pomiar początkowy , dawkować przez tydzień i przed podmianą kolejny pomiar i potem znów. Trochę to potrwa zapewne ,ale może uda Ci się dojść prawdy zanim skończą się nawozy ;) z solami jest dużo łatwiej.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: prośba o pomoc w nawożeniu nawozami Easy Life

#3

Post autor: sum »

Nawozy Easy Life są o tyle dobre,że producent podaje stężenia jakie będą po dodaniu odpowiedniej dawki.
Skoro już kupiłeś to trzeba je wykorzystać.
Akwarium jest bardzo świeże więc też ciężko spodziewać się od początku spektakularnych efektów.Moja propozycja jest taka
-zmiana czasu świecenia,jeszcze przez tydzień,dwa świeć max.8h.Później 10h wystarczy.Koniec dnia świetlnego niech przypada na godzinę 22-22:30 nie ma potrzeby oświecać w późniejszych godzinach.Rośliny również idą "spać".
-jak masz możliwość to postaraj się zmiękczyć wodę.W/g kalkulatora przy Ph-7,1 i KH-8,CO2 masz 19ppm więc teoretycznie dobrze ale moim zdaniem mało.Jak zmiękczysz wodę będzie łatwiej zbić Ph.
-postaraj się o dużą ilość roślin tzw.startowych.To bardzo ważne.Później jak akwarium będzie stabilne wymienisz na takie jak Ci się podobają.
-sposób w jaki dojść do odpowiednich dawek nawozów podał już kolega Łoren.Ja na początek proponuję zrobić podmiankę 30%
i zacząć podawać NPK w ilościach 5/0,6/7.Mikro dopiero za trzy,cztery tygodnie.
Przy przeliczeniu ilości podawanych nawozów korzystaj z instrukcji producenta lub kalkulatora :arrow: http://calc.petalphile.com/pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
emge
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pt sty 06, 2012 10:04 pm
Lokalizacja: Pułtusk
Płeć:

Re: prośba o pomoc w nawożeniu nawozami Easy Life

#4

Post autor: emge »

Tak też myślałem, że trzeba lać odpowiednie ilości i obserwować co z tego wynika tak jak piszesz Łoren, ale nie mam doświadczenia w nawożeniu roślin i chętnie skorzystam z waszych rad i pomocy.

Sum a więc od jutra:
Zmienię godziny świecenia na 14:30 22:30 (8h)
Mam tylko jeszcze pytanie, czy świecić przez te 8h pełną mocą, czy to podzielić?

Co do zmiękczenia wody chodzi ci pewnie o filtr RO, puki co nie dysponuję takim.
Czy są inne metody na zmiękczenie wody? Może to banalne pytanie ale nie mam wiedzy na ten temat, poszukam jeszcze na forum jak można to zrobić.
Myślę, że wodę zatwardza mi podłoże JBL Manado, czytałem że ono zatwardza wodę nawet do ok. pół roku :/ I to by się w sumie zgadzało bo nie mam w akwarium nic innego co by mogło ją zatwardzić.
Parametry mojej kranówki mierzone wczoraj to:
pH 7,4
KH 10
GH 14

Tych roślin to mam dużo, najwięcej rotal, dużo kryptokoryn, pierwszy plan obsadzony małym heńkiem i glosostigmą, dwa duże anubiasy sięgające liśćmi do 3/4 wysokości akwarium (te nawet dziś bomblowały jak szalone cały wieczór, ale to pewnie wynik wczorajszej podmiany wody? ).
Czy mam dosadzić jakieś szybko rosnące rośliny typu moczarka?

Co do podmiany wody czy jest to konieczne w tym tyg skoro wczoraj podmieniałem właśnie ok 30%? Mam na to czas w sumie tylko w niedzielę.


Co do podawania nawozów mam kilka pytań?
Rozumiem, że mam dodać tyle nawozów aby osiągnąć N-5ppm, P-0,6ppm, K-7ppm ?

Jeśli dobrze liczę muszę podać następujące ilości poszczególnych nawozów ( zakładając że mój zbiornik ma 100l wody netto) :
Nitro - producent pisze, że 10ml nawozu na 500l wody podnosi NO3 o 2 ppm, czyli wychodzi mi, że powinienem wlać 5ml nawozu, żeby uzyskać poziom N-5 ppm?
Zastanawia mnie jednak czy powinienem podawać Nitro skoro wczorajsze testy po podmianie wody pokazały mi, że NO3 mam na poziomie 10 ppm?

Fosfo - producent pisze, że 10ml nawozu na 500l wody podnosi PO4 o 0,1 ppm, czyli wychodzi mi, że powinienem wlać 12ml nawozu, żeby uzyskać poziom P-0,6 ppm?

Kalium-Potassium - producent pisze, że 10ml nawozu na 100l wody podnosi K o 4ppm, czyli wychodzi mi, że powinienem wlać 17,5ml nawozu, żeby uzyskać poziom K-7ppm?
Z kalkulatora podanego w linku wychodzi mi podobnie bo 17ml.

Jeśli dobrze policzyłem dawki nawozów to czy mam je podać np. dziś rano:) jednorazowo, czy rozłożyć je na tydzień, bo rozumiem Sumie, że sugerowane przez Ciebie dawki , to dawki tygodniowe.

Ostatnie pytanie, czy jest sens podawania Easy Carbo skoro mam CO2 z butli? Puki co leję 2ml na dzień.

Wybaczcie za tak długi post, ale wolę się upewnić czy dobrze kombinuję i oczywiście z góry dziękuję za pomoc i ewentualne wyprowadzenie z błędów :)
Początkujący ;)

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

prośba o pomoc w nawożeniu nawozami Easy Life

#5

Post autor: Łoren »

emge pisze:Co do zmiękczenia wody chodzi ci pewnie o filtr RO, puki co nie dysponuję takim.
Czy są inne metody na zmiękczenie wody? Może to banalne pytanie ale nie mam wiedzy na ten temat
Są inne metody np za pomocą kwasów - możesz o tym i o korygowaniu parametrów wody poczytać tu http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=61" onclick="window.open(this.href);return false;
Według mnie nie masz takiej strasznej porażki jeśli chodzi o KH i proponowałbym podkręcenie CO2 - Ph powinno zjechać w dół , teraz masz rozpuszczonego CO2 zaledwie ok 7,5mg/l więc ja bym podkręcił śmiało w górę z CO2- bezpieczna ilość dla obsady to 30mg/l. To byłoby chyba najlepsze rozwiązanie ale nie wiem czy takie stężenie osiągniesz jak masz zwykły dyfuzor.
Można też zabawić sie z kwasami - Jak natomiast to zrobić w praktyce ? Odsyłam do kalkulatora zulixa - w zakładce chemia wody masz możliwość policzenia sobie ile i jakiego kwasu wlać żeby obniżyć twardości. Kalkulator znajduje się tu http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6445" onclick="window.open(this.href);return false;
emge pisze:Czy mam dosadzić jakieś szybko rosnące rośliny typu moczarka?
Myślę że nie ma potrzeby - tym bardziej że masz niedobory a nie nadmiary te szybko rosnące pozbawiłyby Cię i tych resztek co masz :)
emge pisze:Co do podawania nawozów mam kilka pytań?
Rozumiem, że mam dodać tyle nawozów aby osiągnąć N-5ppm, P-0,6ppm, K-7ppm ?
Ja bym pojechał trochę wyżej jak masz duzo roślin to dolne wartości które podał kolega sum - myślę że miał na myśli początkowe stadium nawożenia - bo faktycznie rozpoczyna sie nawożenie od 1/3 dawki docelowej a docelowo azot utrzymywałbym na poziomie min 10 mg/l fosfor 1,0mg/l potas 20mg/l no i do tego mikro tak żeby żelazo utrzymywało sie na poziomie ok 0,4-0,5mg/l
Przyjmuje się ogólnie że dawki nawożenia podaje sie w mg/l (ppm) w dawce tygodniowej - najkorzystniej jest jednak taką dawkę podzielić na 7 porcji i podawać codziennie - utrzymujemy wtedy mniej więcej stałe parametry wody
emge pisze: czy jest sens podawania Easy Carbo skoro mam CO2 z butli? Puki co leję 2ml na dzień
Tak ma to sens ponieważ EC ma także takie działanie przeciw glonowe i dostarcza roślinom węgiel.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

prośba o pomoc w nawożeniu nawozami Easy Life

#6

Post autor: sum »

Światełko ustawił bym 12-20,cała moc 13-19.
Do zmiękczania wody możesz również użyć np.wody demineralizowanej(dostępnej w marketach za małe pieniądze),Filtraxa Zooleka itp.Jest dużo info w sieci na ten temat.Moim zdaniem najlepszym sposobem jest filtr RO(można już kupić za~120zł).
Jak roślin jest dużo to bardzo dobrze.Pisząc o roślinach startowych miałem na myśli raczej rogatka,różyczce itp.
Zapodaj fotkę zbiornika.
Skoro tylko w niedzielę masz czas na podmianę to poczekaj i zacznij cykl nawozowy od podmiany.
Dozowanie nawozów obliczyłeś prawidłowo z jednym małym ale,Easy Life Nitro oprócz azotu zawiera również potas.Podając 5ml.podniesiesz poziom azotu o 5ppm i potasu o 3,25ppm.Czyli potasu z Kalium-Potassium trzeba podać mniej do uzyskania 7ppm.Podaj 9-10 ml. i będzie ok.
Tak to są dawki tygodniowe.Proponuję rozłożyć je na trzy.
Carbo nie zaszkodzi także możesz spokojnie lać.

Edit
Pisałem z małymi przerwami stąd nie widziałem wcześniej wypowiedzi kol.Łorena.
Tak to są dawki początkowe.
Ostatnio zmieniony wt lut 28, 2012 9:32 am przez sum, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
emge
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pt sty 06, 2012 10:04 pm
Lokalizacja: Pułtusk
Płeć:

prośba o pomoc w nawożeniu nawozami Easy Life

#7

Post autor: emge »

Chyba jednak pomyślę o tym filtrze RO, w sumie nie wychodzi tak drogo.
Co do tego Kalium-Potassium fakt, na opakowaniu pisze jak byk, że i potas podnosi.
Rozłożyłem dawki na 3 razy w tygodniu.
Od kiedy mam zacząć lać mikro (Profito) i w jakich ilościach?
Zdjęcie wrzucę jakoś na dniach
Więc od niedzieli zaczynam cykl nawożenia, i za dwa tyg zobaczymy jakie będą parametry wody, podam je tutaj i jeśli będę miał jeszcze jakieś problemy to będę dopytywał :)
Początkujący ;)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

prośba o pomoc w nawożeniu nawozami Easy Life

#8

Post autor: sum »

sum pisze:Mikro dopiero za trzy,cztery tygodnie.
Na początek 50% zalecanej dawki.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
emge
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pt sty 06, 2012 10:04 pm
Lokalizacja: Pułtusk
Płeć:

Re: prośba o pomoc w nawożeniu nawozami Easy Life

#9

Post autor: emge »

Ok. Dzięki za pomoc :-D
Początkujący ;)

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

prośba o pomoc w nawożeniu nawozami Easy Life

#10

Post autor: Łoren »

Jakbyś chciał przyzwoity filtr RO kupić za niewielkie pieniądze to polecam ten http://www.waterpure.pl/index.php?p456, ... zna-100gpd" onclick="window.open(this.href);return false; mam taki i sprawdza się naprawdę dobrze a cena wydaje się być także ok.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

prośba o pomoc w nawożeniu nawozami Easy Life

#11

Post autor: mimag »

potwierdzam, taki filterek RO swietnie sie sprawdza. Ja mam 75gpd i tez super sobie radzi. Koszt 120zł.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
emge
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pt sty 06, 2012 10:04 pm
Lokalizacja: Pułtusk
Płeć:

Re: prośba o pomoc w nawożeniu nawozami Easy Life

#12

Post autor: emge »

Dzięki za link, faktycznie tanio :) Trzeba kupić ;)
Początkujący ;)
ODPOWIEDZ