Butla wysokociśnieniowa

Zablokowany

Autor
kubkra7
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: czw kwie 12, 2012 9:18 pm
Lokalizacja:

Butla wysokociśnieniowa

#1

Post autor: kubkra7 »

Zakupiłem butle wysokociśnieniową 1,5 kg oraz reduktor w sklepie z artykułami spawalniczymi typu RBKW-0,15.Wiedząc z wielu artykułów o niebezpieczeństwie jakie niesie zastosowanie takiego sprzętu niestety i ja nie ustrzegłem się od zatrucia ryb dwutlenkiem węgla. Po podłączeniu dwutlenku węgla i ustawieniu odpowiedniego ciśnienia na reduktorze oraz całodziennej obserwacji dozowania przez kamień napowietrzający pozostawiłem otwartą butle na noc i stało się to najgorsze. Reduktor rozregulował się samoczynnie i część ryb niestety zdechło pomimo szybkiej podmiany wody i napowietrzania. teraz wiem ze błędem było nie zastosowanie zaciskacza na wężyku przy liczniku bąbelków a jedynie regulacja pozostawiona była na reduktorze. Do podawania dwutlenku węgla stosowałem na początku zwykły kamień napowietrzający, później wprowadziłem rurkę dozującą dwutlenek do rury wylotowej z filtra kubełkowego. Jednakże aby uzyskać odpowiednie stężenie CO2 w wodzie trzeba było dozować dość duże ilości gazu co zdecydowało o zakupie reaktora NUTRAFIN. Mogłem zrezygnować z licznika bąbelków pozostawiając jednak zaciskacz na rurce wylotowej. Zastosowanie reaktora drabinkowego pozwoliło mi na zmniejszenie ilości dozowanego gazu gdzieś o połowę.













Konieczne jest także zastosowanie zaworu zwrotnego aby woda nie cofała się do elektrozaworu w nocy. Do zamykania dozowania dwutlenku węgla w nocy zastosowałem mały elektrozawór od samochodu zasilany napięciem 12 V. Ja obniżyłem napięcie zasilające do 7,5 V bez wpływu na zamykanie i otwieranie elektrozaworu za to uzyskałem o wiele mniejsze jego nagrzewanie się. Zaleta tego zaworu jest jego niska cena około 15 zł.


Elektrozawór gdy jest zdjęte napięcie zamyka się, czyli stan taki jest nocą. W dzień napięcie na elektrozawór podawane jest przez wyłącznik czasowy który załącza również oświetlenie. Po zastosowaniu reaktora i elektrozaworu musiałem sprawdzać czy nie ma za dużych wahań pH wody miedzy dniem i nocą. Pomiary wykonywałem testem firmy ZOOLEX. Aby stale obserwować poziom nasycenia CO2 w wodzie zakupiłem stały wskaźnik dwutlenku węgla, który w zależności od stężenia gazu zmienia swoje zabarwienie.



Myślę że wskaźnik ten nie jest dość wiarygodnym gdyż dopiero duże zmiany pH i stężenia CO2 są zauważalne. Ale orientacyjnie daje on poczucie bezpieczeństwa że wszystko jest na stałym poziomie. Moja butla 1,5 kg przy dozowaniu tylko w dzień i przez reaktor w akwarium 240 litrów oraz przez kamień napowietrzający i bąbelkomierz minimalnych ilości do akwarium 30 litrów, wystarcza mi na około trzy miesiące a koszt napełnienia to około 6 zł. W punkcie napełniania butli można ją wymienić na miejscu na napełnioną zwracając uwagę aby ta nowa miała ważną legalizację. Zalety tego sposobu dokarmiania roślin wodnych jest niski koszt eksploatacji, nie wymaga on żadnej obsługi, możliwa jest regulacja szybkości dozowania gazu oraz możliwość natychmiastowego przerwania i wznowienia jego podawania.. Jedyną wadą to dość wysokie koszty początkowe. Po ośmiu miesiącach stosowania tej metody uważam ze jest to bardzo dobry i wygodny system nawożenia roślin w akwarium.
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Butla wysokociśnieniowa

#2

Post autor: kfabisiak1 »

I ten tekst też jest Twój?
http://akwa-mania.mud.pl/opieka/co2/co2.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Jak tak dalej pójdziesz z plagiatami, to zablokują Ci konto na forum. Opanuj się trochę i jeżeli chcesz coś fajnego napisać pisz sam, nie kopiuj.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?

Autor
kubkra7
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: czw kwie 12, 2012 9:18 pm
Lokalizacja:

Butla wysokociśnieniowa

#3

Post autor: kubkra7 »

Przepraszam ostatni raz dajcie mi druga szanse poprawie sie przepraszam
Awatar użytkownika

etna
Fanatyk
Posty: 1458
Rejestracja: śr sty 14, 2009 8:06 am
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Płeć:

Butla wysokociśnieniowa

#4

Post autor: etna »

Zamykam za plagiat
Adriana
Zablokowany