Wykonywanie testów wody

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Wykonywanie testów wody

#1

Post autor: mimag »

Nigdy nie mierzyłem parametrów wody wiec nie mam doświadczenia w wykonywaniu ich.
Teraz zakupiłem testy i chce popracować nad tym aby kondycja moich roslin byla lepsza.
Nawożę solami i podaje co2 przez 10h/dobe. Swiatło 0,5W/L.
Będę mierzył po4 i no3. PH mierze testem ciagłym JBL. Kh kropelkowym.
Podmieniam wode raz w tygodniu 25%. Pół na pół kranowita i RO.
Kiedy najlepiej wykonywac pomiary, w jaki dzień?
Czy pora dnia ma znaczenie?
co2 nie ma chyba wpływu na po4 i no3?
Jakie powinien byc stosunek NO3 do PO4? 10:1 ??
Czy inne zwiazki tez powinny byc w jakichs proporcjach?
Na co zwrocic uwage?
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

2pac01
Gaduła
Posty: 167
Rejestracja: ndz maja 06, 2012 1:37 am
Lokalizacja: Kobiernice
Płeć:

Wykonywanie testów wody

#2

Post autor: 2pac01 »

Powiem Ci jak ja robię...otóż mimo wszystko uważam że warto mieć testy do wody a już w szczególności te na no3 i po4...testy najlepiej wykonywać w dniu podmiany wody zaraz przed rozpoczęciem tej czynności...ja np zabierając się do podmianki płucze w akwa szklankę i nabieram wody do badania...co do stosunku no3-po4 to powinien on wynosić 7-10/:1 przed podmianą...u siebie staram się dawkować sole tak aby przed podmianą mieć 10ppm no3 i 1ppm po4...to jest IMHO najprostszy sposób określania zapotrzebowania na sole...co do pozostałych zależności to stosunek mg:ca powinien wynosić 1:4...zgodnie z najnowszymi wytycznymi Toma Barra stosunek no3:k powinien wynosić 1:1 i to chyba są najważniejsze proporcje dotyczące makro...co do mikro to jest tyle teorii co włosów na głowie...każdy akwarysta a nawet producent nawozów ma swój określony typ i strzeże tajemnicy...nie warto sobie tym zawracać głowy...trzeba dobrać mikro do swojej wody i jest to bardzo indywidualne...testy należy skalibrować przed pierwszym użyciem czyli zbadać w wodzie o znanym stężeniu czy przekłamują a jeśli tak to jak dużo i w którą stronę...nie kupuj testu na fe...jest bezużyteczny...
Wstydzę się za praktyki stosowane na forum roslinyakwariowe.pl
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.
Moje korzenie są na holenderskie.pl
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wykonywanie testów wody

#3

Post autor: Bozi »

Rób testy zawsze o tej samej porze dnia.
ODPOWIEDZ