Żyzność podłoża

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Żyzność podłoża

#1

Post autor: ewelcia »

Mam pytanie odnośnie żyzności podłoża. Odkąd posiadam akwarium, a już kilka lat minęło nigdy nie zastanawiałam się nad podłożem. Drobniutki żwirek i tyle. Moje nawożenie odnosiło się tylko i wyłącznie do słupa wody.
I niby jest ok. Wszystko rośnie, ale wiele gatunków roślin - dzisiaj mnie coś wzięło na czytanie - potrzebuje żyznego podłoża np. duży heniek, czy micranthemum umbrosum które to rośliny posiadam.
Kupiłam sobie Crypto Tetry i co? Nawozić pod korzenie przy podmianach jedną tabletką na 40l. Takie akwarium posiadam, ale podzielenie tego czegoś na milion elementów mija się z celem.
I teraz pytanie. W jaki sposób użyźnić podłoże w działającym akwarium? Natknęłam się na kulki gliniano-torfowe, ale obawiam się syfu w zbiorniku i po jakimś czasie toto trzeba wyciągnąć - tylko jak? U mnie grubość podłoża oscyluje między 3 a 6cm. Boję się, że będzie bagienko.
Czy są jakieś sprawdzone metody? Czy ma sens grzebanie w podłożu po 3 miesiącach od startu?
Obrazek
Awatar użytkownika

Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

Żyzność podłoża

#2

Post autor: Zoe »

Jeżeli rosliny ładnie Ci rosną to chyba nie ma potrzeby użyźniać podłoża. Kulek nie trzeba wyjmować z podłoża, one się po prostu rozpadają... Przy wkładaniu trochę nabrudzisz bo od razu w kontakcie z wodą zaczynają się rozpuszczać, ale jak wsadzisz je głęboko pod korzenie to nie będą brudziły.
Zresztą podłoże na pewno nie jest jałowe-chyba, że bardzo sumiennie odmulasz przy każdej podmianie...
240l w stronę BW
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Żyzność podłoża

#3

Post autor: kfabisiak1 »

Dzielenie na milion na pewno nie, ale jak podzielisz na 4 części i wsadzisz w podłoże w 4 różnych miejscach, blisko roślinek, które byś chciała, żeby nieco szybciej rosły. Następnym razem znowu 4 cząstki pod inne roślinki itd.
Ale jak jesteś zadowolona ze Swoich roślinek, to po co ten nawóz?
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

Autor
ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Żyzność podłoża

#4

Post autor: ewelcia »

Jak nigdy nie będę zadowolona w 100% z roślinek. Najpiękniej i najszybciej rośnie rotala. Reszta rośnie, ale nie tak, jak można oczekiwać. W dodatku okrzemki, które ciągle nie ustępują.
Pomyślałam, że dam wszystkiemu maksymalnego kopa, może to jakoś pomoże.
Stąd pomysł właśnie we wzbogacanie podłoża.

A wracając jeszcze do tego Crypto. To głównie mikroelementy. Ja już stosuję intermag. Czy takie nawożenie pod żwirem zmienia bardzo parametry wody?
Obrazek
ODPOWIEDZ