Nawożenie początki

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
manek888
Zapaleniec
Posty: 272
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 12:56 pm
Lokalizacja: Okolice Warszawy(Ojrzanów
Płeć:

Nawożenie początki

#1

Post autor: manek888 »

1. Kiedy akwarium zostało zalane (data) -2010
2. Litraż i wymiary akwarium -96 l
3. Jakie jest oświetlenie (moc-W/L) -1x18 1x24
4. Jak długo świecisz (ile godzin) -9godz.
5. Podłoże - SUBSTRATE
6. Filtracja -kubełek JBL e700
7. Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz, np.ogólny, roślinny itd.) -
8. Rośliny (ile, jakie) -nie pamiętam nazw ale anubias krypokoryna brązowa i jeszcze parę gatunków których nazw nie potrafię wymienić
9. Ryby (ile, jakie,) -
10. Podmianki (jak duże,jak często,jaka woda) -co tygodniowo
11. Nawozy (czy podajesz, jakie, ile) -
12. CO2 (czy jest, jak dystrybuowane) -brak
13. Parametry wody (aktualne wyniki testów jakie posiadasz) -
14. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik -
15. Fotka -
Opis problemu -Mam pytanie do was nigdy nie nawoziłem wiec kilka pytań
kupiłem EASY LIFE -KALIUM -POTASSIUM
EASY LIFE -FERRO
EASY LIFE -EASYCARBO
powiedzcie proszę jak podawać żeby uzyskać efekty a nie zaszkodzić ?
----------------
25l<65l<30l<96l<240l
_______________________
Paweł
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Nawożenie początki

#2

Post autor: Hooltayos »

Zacznij od połowy dawek zalecanych przez Producenta i powoli zwiekszaj przez okres ok. 2-4 tygodni.
z potasem i carbo do 100% zalecanych dawek, Ferro tylko jeśli masz rośliny czerwone i to malusio np. do 1/4 dawek,
Awatar użytkownika

Autor
manek888
Zapaleniec
Posty: 272
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 12:56 pm
Lokalizacja: Okolice Warszawy(Ojrzanów
Płeć:

Nawożenie początki

#3

Post autor: manek888 »

Acha a powiedz jesli juz zaczolem lac tak jak.na opakowaniu zmieniac cos teraz?
----------------
25l<65l<30l<96l<240l
_______________________
Paweł
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Nawożenie początki

#4

Post autor: Hooltayos »

Poczekaj jeden dzień i nawoź po połowie
Awatar użytkownika

Autor
manek888
Zapaleniec
Posty: 272
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 12:56 pm
Lokalizacja: Okolice Warszawy(Ojrzanów
Płeć:

Nawożenie początki

#5

Post autor: manek888 »

W tej chwili lalem codzienie Co2 w plynie 2ml na 50l wody a reszte stosowac tez co dzienie czy raz w tygodniu po podmianach? ?
----------------
25l<65l<30l<96l<240l
_______________________
Paweł
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Nawożenie początki

#6

Post autor: Hooltayos »

Codziennie - dawkę tygodniową podziel sobie na 6 czy też 7 dni,6 bo możesz zrobić jeden dzień bez nawożenia.
Awatar użytkownika

Autor
manek888
Zapaleniec
Posty: 272
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 12:56 pm
Lokalizacja: Okolice Warszawy(Ojrzanów
Płeć:

Nawożenie początki

#7

Post autor: manek888 »

Dziekuje ci kolego bardzo. Naprawde pomogles

-- 11 cze 2012, o 15:39 --

Mam jeszcze jedno pytania czy filtr wewnetrzny z napowietrzaniem wybija z wody Co2 czy ma to na cokolwiek wplyw?
----------------
25l<65l<30l<96l<240l
_______________________
Paweł

Strange69
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: ndz lip 08, 2012 1:15 pm
Lokalizacja:

Nawożenie początki

#8

Post autor: Strange69 »

Podepnę się pod temat - akwa zalane 26. 02. na Pro Soilu. Podaje potas i węgiel w płynie.

Mogę już powoli startować z Classiciem od Aqua Art?
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Nawożenie początki

#9

Post autor: mimag »

Zaczekaj jeszcze ze 2 tyg aby była pewność ze zbiornik dojrzał. Wtedy zacznij podawać classic od polowy dawki i za jakiś czas jeśli wszystko będzie ok zwiększ ilość do pełnej dawki.
Jeśli nie podajesz info ile masz światła i czy podajesz co2 to ciężko trafnie stwierdzić co powinieneś podawać.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Strange69
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: ndz lip 08, 2012 1:15 pm
Lokalizacja:

Nawożenie początki

#10

Post autor: Strange69 »

światło 2x 11W, podaję węgieł w płynie.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Nawożenie początki

#11

Post autor: mimag »

Strange69 pisze:światło 2x 11W, podaję węgieł w płynie.
nic to nie mowi jesli nie wiadomo jaki zbiornik masz. Jak 40L to super jak 200L to porazka. Sprecyzuj.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Strange69
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: ndz lip 08, 2012 1:15 pm
Lokalizacja:

Nawożenie początki

#12

Post autor: Strange69 »

Aaaa.. wybacz - Shrimp Set 30 - 30x30x35
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Nawożenie początki

#13

Post autor: mimag »

światła masz ok. Węgiel w płynie w przypadku kostki powinien się sprawdzić.
Podawaj jak napisalem wczesniej i obserwuj kostke:
mimag pisze:Zaczekaj jeszcze ze 2 tyg aby była pewność ze zbiornik dojrzał. Wtedy zacznij podawać classic od polowy dawki i za jakiś czas jeśli wszystko będzie ok zwiększ ilość do pełnej dawki.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Re: Nawożenie początki

#14

Post autor: Coatl1987 »

To i ja się podepnę do tematu...

1. Kiedy akwarium zostało zalane-akwarium było zalane ładnych kilka miesięcy temu (około października)więc to nie ma chyba znaczenia.
2. Litraż i wymiary akwarium -64l (60x30x35).
3. Jakie jest oświetlenie (moc-W/L) -2x15w Sylvana grolux (jedna biała druga różowa)+ 2x11w (aquael ecolight) (0,84W/l)
4. Jak długo świecisz (ile godzin) -przez 10-12h dziennie
5. Podłoże - zwykły piach kwarcowy ale z kulkami gliniano - torfowymi
6. Filtracja -filtr wewnętrzny aquael powerhed plus gęsta bąbka bez obudowy.
7. Typ zbiornika - Chciałbym osiągnąć coś na kształt zbiornika typowo roślinnego (docelowo 240l)
8. Rośliny (ile, jakie) -duża ilość mchu xmass, rotala, kryptokoryna czerwona (plus 3 których nazw nie znam, jeżeli ktoś wie to będę wdzięczny :D )
9. Ryby (ile, jakie,) - Molinezje czarne (ok 20szt. małe i duże), 7 danio (różowe i pręgowane), ok 7 gupików, krewetki rc (ilość bliżej nie znana), 4 ampularie i kilka helenek.
10. Podmianki (jak duże,jak często,jaka woda) -10l prosto z kranu co tygodniowo
11. Nawozy (czy podajesz, jakie, ile) - http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-makr ... 35139.html" onclick="window.open(this.href);return false; + kh2po4 domieszana do nawozu w ilości ok 10g na 0,5l gotowego nawozu 7 kropli dziennie. Do tego codziennie 3ml easy carbo.
Przy podmianach dodaję do akwarium "biostymulator z tytanem" w ilości 1ml.
12. CO2 (czy jest, jak dystrybuowane) -brak
13. Parametry wody (aktualne wyniki testów jakie posiadasz) - Nie robiłem żadnych nigdy.
14. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik - przez chwilę podawałem co2 z bimbrowni co musiało zmienić w znacznym stopniu ph bo mi ampułki się "przetarły" na skorupkach więc wyjąłem bimberek :)
15. Fotka - Obrazek
Opis problemu -Sprawa nawożenia wygląda jak wyżej przy czym nie za bardzo widać jakiekolwiek efekty... Podczas podawania co2 z bimbrowni zaobserwowałem że rotala zaczęła odbijać, ale pokryło się to z domieszaniem do nawozu kh2po4 więc nie wiem co było powodem jej wzrostu... mech trochę rośnie ale baardzo niemrawo. Efekty widać tylko na tym badziewiu po lewej i po prawej stronie. Paradoksalnie kiedy zwiększyłem ilość światła ( wcześniej było 22w) to roślinka druga od prawej przestała rosnąć. Z kolei valisneria służy tylko jako pokarm dla glonów i nic nie rośnie ale i nie marnieje... O co kaman?! Bo mi się już pomysły kończą...

Niby światło jest, podmiany i nawóz też oraz jakiś subsrat co2 w postaci easy carbo...

Pomożecie?
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Nawożenie początki

#15

Post autor: mimag »

Coatl1987 pisze:10. Podmianki (jak duże,jak często,jaka woda) -10l prosto z kranu co tygodniowo
powinna byc odstana minimum 6h i dopiero do akwa.
Proponuje podmieniac 15L
Coatl1987 pisze:Nawozy (czy podajesz, jakie, ile) - http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-makr" onclick="window.open(this.href);return false; ... 35139.html + kh2po4 domieszana do nawozu w ilości ok 10g na 0,5l gotowego nawozu 7 kropli dziennie. Do tego codziennie 3ml easy carbo.
jesli podajesz kh2po4 to powinienes mierzyc jego poziom inaczej mozesz łatwo przesadzic. Mierzysz? tak samo z innymi pierwiastakami jak azot.
Coatl1987 pisze:Przy podmianach dodaję do akwarium "biostymulator z tytanem" w ilości 1ml.
to olbrzymia ilość, ja daje 3krople na tydzien przy zbiorniku 200L brutto. I to jest spora dawka. 1ml to pewnie bedzie około 25 kropel.
Coatl1987 pisze:12. CO2 (czy jest, jak dystrybuowane) -brak
bez tego ciezko z wiekszoscia roslin. Pomysl o co2 w płynie na poczatek.
Coatl1987 pisze:13. Parametry wody (aktualne wyniki testów jakie posiadasz) - Nie robiłem żadnych nigdy.
bez testów raczej ciezko prowadzic roslinniak, jesli myslisz o nim w przyszłości trzeba mierzyc wode przynajmniej na poczatku aby okreslic dawki nawozow a pozniej co jakis czas aby sprawdzac czy wszystko jest ok.
Coatl1987 pisze:Niby światło jest, podmiany i nawóz też oraz jakiś subsrat co2 w postaci easy carbo...
swiatło masz ok.
podmiany mozesz zwiekszyc.
nawoz dajesz ale bez testów nawet nie wiesz ile czego dajesz i ile czego masz w zbiorniku. Sam nawóz w bance cudów nie czyni. Musi byc w odpowiedniej ilości i proporcji do innych pierwiastkow, i po to jest test. Dajesz fosfor a masz sporo ryb i one juz CI go podbijają. Moze sie okazac ze masz mocno przekroczone wartosci fosforu i juz blokujesz wzrost roslin. Dodatkowo jak bys miał test na N (azot) mogl bys starac sie trzymac proporcje 10:1 N:P
wczesniej wogole nie wspomniales ze dajesz co2 w płynie. Skoro tak to dobrze, wskazane.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Nawożenie początki

#16

Post autor: Coatl1987 »

Jak pisałem nie prowadzę żadnych testów ani na azot ani na cokolwiek innego.

Co do fosforu to właśnie odkąd zacząłem podawać to rośliny jako tako rosną... tzn. bardzo powoli ale jednak coś tam przyrastają. Martwi mnie stan valisnerii bo ani nie rośnie ani nie marnieje tylko glonem porasta...

Jak na razie 3 ml easy carbo to troszkę większa dawka niż zalecana i mam nadzieję wybić tym trochę glony (podobno bez możliwości wykończenia ryb i roślin), zalecane dla mojego akwarium byłoby 2ml i mały haczyk bo te 2ml są dla 60l. I tu kolejne pytanie... jak to jest z tym easy carbo? Można tym tłuc glony i nie szkodzić reszcie czy nie. Na innych forach piszą że coś takiego można robić, ludzie tak podobno robią i są efekty... a z drugiej strony piszą też że fosforu nie da się przedawkować :P

No i może ktoś wie co to za roślinki które rosną mi s lewym rogu zdjęcia i w prawym rogu tuż przy filtrze i zaraz obok (taki mały zielony krzaczek)...

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Nawożenie początki

#17

Post autor: don_Vall »

Pomyliłeś fosfor z potasem albo czytasz jakieś dziwne fora. Nieprawidłowe proporcje azotu i fosforu od ręki skutkują glonami.
Ja mimo CO2 dozuję węgiel w płynie i szczerze powiedziawszy nie widzę ani plusów ani minusów. Stężony glutaral stosuje się do odkażania więc i glony pewnie usuwa. Ja do 126 l brutto (około 100 litrów netto) dodaję co drugi dzień około 15 ml i nic się nie dzieje.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Nawożenie początki

#18

Post autor: Coatl1987 »

Możliwe że pomyliłem się co do fosforu lub rzeczywiście gdzieś napisali głupoty... Faktycznie w pewnym momencie zaobserwowałem wysyp glonów ale po dodaniu fosforu mam chwiejną równowagę, tzn. glony nie rosną zbyt szybko ale rośliny też nie :P Od jakichś 4-5 dni dopiero podaję węgiel i na razie nie widzę żadnych efektów negatywnych ale i pozytywów w sumie brak. Tyle że krewetki, ślimaki i reszta objadają z glonów rośliny i jakby było ich w efekcie trochę mniej...
Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Nawożenie początki

#19

Post autor: MarioM »

Przedawkowanie carbo, ale tak x3-4 dawka pomaga na glony nitkowate, ale raczej te krótkie, i krasnorosty. Długie i twarde, spirogyra, trudniej wytępić. Oczywiście, jest to usuwanie objawów, a nie przyczyn. Mocniejsze przedawkowanie x5-6 może popalić liście roślin - mi się to zdarzyło z microsorium.

Sprawdź dokładnie czy podajesz fosfor czy potas, bo to naprawdę robi różnicę :-D Potas też można przedawkować, tyle że skutki nie są wówczas tak opłakane jak w przypadku przedawkowania fosforu.
Warto poczytać http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... entow.html
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Nawożenie początki

#20

Post autor: mimag »

Coatl1987 pisze:z drugiej strony piszą też że fosforu nie da się przedawkować :P
wiec wsyp fosforu w nadmiarze do zbiornika i zdasz relacje jak bedzie. Wielu osob nie zaskoczy wynik eksperymentu bo jest wiadomy. Katastrofa.
Jak pisalem wczesniej bez testów za kazdym razem ryzykujesz wysyp glonów chyba ze jestes w stanie rozpoznac czego brakuje w zbiorniku po kondycji roslin. Inaczej robisz test i wtedy dostosowujesz ilości nawozu.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Nawożenie początki

#21

Post autor: Coatl1987 »

Na chwilę obecną brak mi funduszy na testy w jakiejkolwiek postaci bo trzeba szafkę zrobić/kupić. Postanowiłem że od jutra przez powiedzmy 2 tygodnie nie będę podawał nawozu tylko samo easy carbo, i zobaczymy jaki będzie efekt... jeżeli odbije w drugą stronę i np. będzie wszystko rosło ale będzie też wysyp glonów to wtedy spróbuję metodą prób i błędów coś osiągnąć dodając powiedzmy 2-3 krople nawozu codziennie i obserwując efekty... Wiem że to mało profesjonalna metoda ale innej na chwilę obecną nie posiadam na stanie a skoro ustaliłem niejako na własnej skórze że obecne preparaty nie szkodzą rybom i nie mają skutków ubocznych na roślinach w postaci wytrzebienie wszystkich to chyba nie będzie tak najgorzej...

Znów prośba czy ktoś może mi zidentyfikować zielsko z akwarium na podstawie zdjęcia?

-- Wt mar 19, 2013 1:19 am --

Jak pisałem dodałem kh2po4 (fosfor czy potas??) ale skoro mogłem przedawkować to z objawu wynikało by że potas bo "Najczęściej wymienianym skutkiem nadmiaru potasu jest niedobór magnezu lub wapnia." I to by się chyba zgadzało bo w skorupkach moich ampularii pojawiły się poważne ubytki tak jakby nie były w stanie ich odbudowywać lub jakby się rozpuszczały (dziury w skorupie) co zdaje mi się spowodowane powinno być niskim poziomem wapnia w wodzie. Proszę poprawcie mnie jeżeli się mylę. :?:
Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Nawożenie początki

#22

Post autor: MarioM »

KH2PO4 to fosfor.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

Jurgen
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: sob gru 01, 2012 7:35 pm
Telefon: 501083126
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nawożenie początki

#23

Post autor: Jurgen »

don_Vall pisze:Pomyliłeś fosfor z potasem albo czytasz jakieś dziwne fora. Nieprawidłowe proporcje azotu i fosforu od ręki skutkują glonami.
Ja mimo CO2 dozuję węgiel w płynie i szczerze powiedziawszy nie widzę ani plusów ani minusów. Stężony glutaral stosuje się do odkażania więc i glony pewnie usuwa. Ja do 126 l brutto (około 100 litrów netto) dodaję co drugi dzień około 15 ml i nic się nie dzieje.
posłuchaj don_Vall-a, dał mi piękne rośliny bez śladu nieporządanych gości :cool:
Facet wie co mówi
P.S.
Chyba nie podziękowałem...
THX,
lotos wypuścił młode listki...
Pijąc wódkę jedząc śledzie, będziemy silni jak niedźwiedzie.
Prawo Precyzji: Mierz mikrometrem, zaznaczaj kredą, tnij siekierą.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Nawożenie początki

#24

Post autor: don_Vall »

Cieszę się. Szkoda, ze nie widziałeś mojego akwarium.... Chyba mam wszystkie możliwe gatunki glona ale nie poddaje się i dzielnie walczę.
W utrzymaniu bez glonów najważniejsza jest równowaga mikro, makro, światło i CO2Zwykle problemem jest to, że jest zbyt duża ilość światła a nie idzie za tym reszta i woda szybko się wyjaławia (najczęściej z jednego elementu) a glonom w to graj - bo one potrafią żyć gdy rośliny nie mają wszystkiego.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
ODPOWIEDZ