Czegoś brakuje, ale nie wiem czego.

Awatar użytkownika

2pac01
Gaduła
Posty: 167
Rejestracja: ndz maja 06, 2012 1:37 am
Lokalizacja: Kobiernice
Płeć:

Czegoś brakuje, ale nie wiem czego.

#61

Post autor: 2pac01 »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Tak jak już wspomniałem...bądź jak saper...powolny...a Ty za szybko chcesz mieć dobrze...stara szkoła mówi że tak naprawdę do momentu kiedy nie ustabilizujesz poziomów makroelementów mikro lejesz bardzo delikatnie...i podnosisz delikatnie...pisałem już o tym...azot zwiększ jeszcze troszkę a fosforu sypnij śmiało...

-- Pn lut 11, 2013 12:42 am --

Aha...i jeszcze jedna sprawa...ile masz ceramiki w kubełku i jak dawno go czyściłeś?

-- Pn lut 11, 2013 12:43 am --

A to że macrandra się znominowała do wyjścia z baniaka to całkiem normalne...to strasznie rachityczny twór...
Wstydzę się za praktyki stosowane na forum roslinyakwariowe.pl
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.
Moje korzenie są na holenderskie.pl
Awatar użytkownika

Autor
Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Czegoś brakuje, ale nie wiem czego.

#62

Post autor: Drottnar »

No i znowu tapatalkowy post nie wszedł :(

W kubełku mam tę samą ceramikę odkąd go zacząłem używać, czyli od jakichś 5 lat. Wkłady eheimowskie: ceramiczne pierścienie, brązowe kulki (nie pamiętam, jak się nazywają) i keramzyt. Każdy wkład wypełnia jeden kosz. Filtr czyszczony kilka miesięcy temu. Niedawno wymieniłem tylko watę.

Tu nie o to chodzi, że chcę szybko mieć dobrze, tylko chcę żeby przestało się pogarszać. A to się dzieje.

I powiedz mi, co masz na myśli mówiąc o macrandrze? Generalnie ta roślina mi wspaniale rosła dopóki nie zrobiłem jej kuku przedawkowując fosfor...
Awatar użytkownika

2pac01
Gaduła
Posty: 167
Rejestracja: ndz maja 06, 2012 1:37 am
Lokalizacja: Kobiernice
Płeć:

Czegoś brakuje, ale nie wiem czego.

#63

Post autor: 2pac01 »

Nie fosfor jej zaszkodził moim zdaniem...przecież prawie go nie ma...wyczyść filtr...koniecznie...polepszy się...
Wstydzę się za praktyki stosowane na forum roslinyakwariowe.pl
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.
Moje korzenie są na holenderskie.pl
Awatar użytkownika

Autor
Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Czegoś brakuje, ale nie wiem czego.

#64

Post autor: Drottnar »

Odświeżam swój temat ;)
1. zalane w lipcu 2013
2. litraż 240l 120x40x50
3. oświetlenie 2x54W 6500K + 2x54W 10000K
4. ile świeci: świecą 1x6500 i 1x10000 przez 11h i druga para 2h
5. podłoże bazalt a pod nim kulki glin-torf i osmocote oraz kiełbasy z eramzytem
6. filtracja JBL CP 1500 ceramika+gąbki + TetraTec ex 700 ceramika+keramzyt+gąbki
7. rodzaj zbiornika roślinniak
8. ozdoby korzenie sztuk 3
9. rośliny: zarośnięte w 60%: Gałęzatka, Rotala indica, Hemianthus micranthemoides, Microsorium windelov, Bacopa caroliniana, Lotos czerwony, Ludwigia repens, Pogostemon helferi, Limnophila aromatica, Wywłócznik, Micranthemum umbrosum, Anubias nana, anubias barteri, Proserpinaca palustris, Pistia, Pogestemon Octopus, alternanthera reineckii, wąkrotka
10. Zwierz: ok 25 neonów inesa, 8 krewetek amano, para barwniaków z nieokreśloną liczbą małych kilkudniowych
11. Podmiany: ok 30% raz w tygodniu kranex
12. Nawozy: K2SO4 28ppm (podawane od początku), MgSO4*7H2O 10ppm (od tego weekendu), KNO3 12ppm (od tego weekendu), EasyLife 15ml raz na tydzień (od ok 3 tygodni)
13. CO2 przez reaktor
14. pH 7, KH 8, GH 17, PO4 1,8, NO3 5 (test z ostatniego weekendu)
15. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik: zacząłem podawać KNO3, wpuściłem ryby, rozmnożyłem ryby, zacząłem podawać MgSO4.
16.
Zdjęcia:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Zauważyłem dzisiaj zmiany na liściach, których dotąd nie było. Mianowicie ciemne plamy na lotosie, dziwne wybarwienie baszek wąkrotki i marniejące liście w anubiasie. Nie wiem, czy to wina KNO3, czy MgSO4, czy to coś jeszcze innego. Macie pomysły?
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Czegoś brakuje, ale nie wiem czego.

#65

Post autor: Hooltayos »

Hellou Drott.

Najpierw uwaga.
Wg mnie działasz za szybko przez to destabilizujesz zbiornik, rośliny nie wiedzą o co kaman.
Zbiornik postawiłeś w lipcu, z tego co czytam ciągle się coś zmienia.
Podawanie nawozów z nowym jonowymiennym podłożem to zadanie dla cierpliwych i ostrożnych.

Teraz fakty.
Przez długi czas nie miałeś prawie fosforu a teraz wyszedł ci 1,8??? - podłoże zaczyna oddawać nadmiar?
a taki fosfor przy no3 na 5 to zabójstwo? a jakie masz pomiary nh i no2? może azot się zdestabilizował - sprawdź to.

Teraz znowu uwaga.
Nie ma racjonalnej rady przy zdestabilizowanym zbiorniku, huśtawka parametrów musi się zatrzymać,
wtedy dopiero można przyjąć jakieś rosądne decyzje nt. zwiększania poziomów nawożenia.

Teraz porada.
Raz na tydzień podmiana 30-50%, pomiary.
Podawanie tylko mikro w połowie zalecanej dawki i no3 do poziomu 10ppm (nie więcej) aż fosfor spadnie do 1/10 NO3.
Gaz na maxa, światło ostrożnie zmniejsz/skróć czas.
Fosfor albo pogonisz podmianami albo konsumpcją.
Rośli nie przesadzaj, nie przycinaj, niech się aklimatyzują i porządnie zakorzenią.
Odcinaj tylko detrytusy. i koniecznie odmulaj jeśli masz już ryby.

Ja zrobiłbym właśnie w ten sposób - nie wszyscy muszą się z tym zgadzać a na pewno będzie to 2pac :D
Awatar użytkownika

Autor
Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Czegoś brakuje, ale nie wiem czego.

#66

Post autor: Drottnar »

Dzięki, Hooltayos.

Może źle zrobiłem, że napisałem w tym temacie. Opisałem dokładnie zbiornik, bo jest on nowy i nie ma nic wspólnego z poprzednim poza właścicielem.
Podłoże nie jest jonowymienne. To zwykły bazalt. Parametry mam bardzo stabilne - PO4 mam na tym poziomie od początku i jest niezmienne (sum sugeruje, że to osmocote), pH też cały czas 7, KH też praktyczie niezmienne. Jedno, co się zmienia to NO3.
NH i NO2 nie mierzę. NO3 przed podmianą jest mega niskie, dlatego zacząłem podawać NO3.

W sumie zastanawiają mnie te zmiany na liściach, bo glonów prawie nie ma (jedynie trochę pyłu na szybach i krasne na anubiasach i mikrozoriach. O ile w anubiasie mogą marnieć stare liście, to lotos mnie niepokoi szczególnie. Do tej pory był okazem zdrowia.
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Czegoś brakuje, ale nie wiem czego.

#67

Post autor: Hooltayos »

Rozumiem. Sorki za zamieszanie i wzięcie pod uwagę całego wątku, może czegoś się nie doczytałem :D

W takim razie odniosę się jedynie do ostatniego posta.
1. K2SO4 OK
2. MgSO4 - zmniejszyłbym jeśli lejesz kranex - ja podaję raz na miesiąc ale obecnie mam LT-ka na ziemi :D
3. KNO3 utrzymuj poziom 5-10
4. nie znam EasyLife i nie można obliczyć ile go podawać.
5. Zmniejsz PO4 do 0,5
6. Zmiany nawożenia rób drobne.
7. Rośliny odbija, wyzdrowieją - póki mają żywe korzenie.

wg mnie to nie mega błędy w nawożeniu tylko aklimatyzacja roślin z innych warunków, daj im więcej czasu a nawozy zwiększaj powoli.
ODPOWIEDZ