Jak i czym nawozić?

ODPOWIEDZ

Autor
GniadeK
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: pt mar 08, 2013 8:26 pm
Lokalizacja:

Jak i czym nawozić?

#1

Post autor: GniadeK »

1. Kiedy akwarium zostało zalane (data) - lipiec 2012, ryby od listopada 2012
2. Litraż i wymiary akwarium - 100x40x50 200l
3. Jakie jest oświetlenie (moc-W/L) - 4x39W 0,78W/L (czy tu liczy się litraż brutto czy netto?)
4. Jak długo świecisz (ile godzin) - 10h
5. Podłoże -JBL MANADO
6. Filtracja - filtr zewnętrzny HW-303B
7. Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz, np.ogólny, roślinny itd.) - głównie rośliny i drobne rybki
8. Rośliny (ile, jakie) - Crinum calamistratum x2, Aponogeton crispus, Limnophila sessiliflora, Microsorium windelov, Ludwiga repens i 3 inne których nazw nie znam ( wszystko widać na fotce)
9. Ryby (ile, jakie,) - Neon simulans (było 70 ile jest teraz nie wiem ;)), Rasbora galaxy x6, Otocinclus x5, Kosiarka x2
10. Podmianki (jak duże,jak często,jaka woda) - co tydzień 20-30l
11. Nawozy (czy podajesz, jakie, ile) - Classic planta gainer (końcówka)
12. CO2 (czy jest, jak dystrybuowane) - bimberek, przymierzam się zrobić reaktor
13. Parametry wody (aktualne wyniki testów jakie posiadasz) - ph ok.7, kh 3 innych testów niestety nie mam
14. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik - nie
15. Fotka - obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Opis problemu - Kończy mi się nawóz jaki podawałem, a nie jestem z niego zadowolony - praktycznie nie widziałem różnicy w roślinach, więc nadarza się okazja spróbowania czegoś nowego, ale od początku...

Wodę w kranie mam bardzo twardą, na tyle że na roślinkach osadzał się kamień :!: więc kupiłem sobie filtr RO3 i taką wodę używam do podmian od grudnia (kamień z roślin i szyb ustąpił).

Krynie radzą sobie bardzo dobrze, tyle że dostały kulki gliniano-torfowe (czytałem że lubią), reszta roślin jakby zamarła rośnie w bardzo małym tempie albo wcale.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Jak i czym nawozić?

#2

Post autor: mimag »

światła masz wystarczająco na roslinniak,
podmianki 20-30L .... 20 to za mało raczej skup się na 30-40L regularnie co tydzień. Najlepiej skoro posiadasz to pól na pół kran i RO.
Masz kh3 wg mnie stanowczo za niskie. Podmieniałeś na samo RO jak się domyślam a to złe ponieważ to woda jałowa wiec nie ma nic w sobie. Podbij kh do 5-6 i tak trzymaj. Zrobisz to mieszając RO z kranówka.
Jeśli chcesz nowe nawożenie to skup się na podawaniu osobno makro i osobno mikro, lub jeśli masz czas i chęci to zabawa z solami. Wbrew pozorom to nie jest trudne. Ale wtedy wskazane co2 z butli.
Zacier przy takim litrażu to kropla w morzu. Za mało co2 aby rośliny to odczuły. Reaktor tez chyba średnio się sprawdzi przy bimbrowni. Takie rozwiązanie zacierowe to pomysł na akwa max 60L.
Napisałeś ze nic nie robiłeś aby zdestabilizować zbiornik ostatnio ale jeśli kupiłeś RO i zacząłeś podmiany tylko na samo RO to zbiłeś szybko kh z 11 na 3 a to świetny sposób aby zdestabilizować zbiornik.
Rośliny nie rosną bo nie mają pożywienia przy jałowej wodzie. Sam classic to mało. Proponuje makro i mikro. Dodatkowo możesz podawać co2 w płynie.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Re: Jak i czym nawozić?

#3

Post autor: Hooltayos »

mimag pisze:światła masz wystarczająco na roslinniak,
podmianki 20-30L .... 20 to za mało raczej skup się na 30-40L regularnie co tydzień. Najlepiej skoro posiadasz to pól na pół kran i RO.
Obstawiałbym raczej min. 30%, czyli 60L (jeśli nie stosujesz metod soli EI)
mimag pisze: Masz kh3 wg mnie stanowczo za niskie. Podmieniałeś na samo RO jak się domyślam a to złe ponieważ to woda jałowa wiec nie ma nic w sobie. Podbij kh do 5-6 i tak trzymaj. Zrobisz to mieszając RO z kranówka.
Poziom KH/GH zależy od wybranego biotopu i obsady, samo KH na poziomie 3 nie jest złe, jeśli do tego dobierze się odpowiednie gazowanie, nawożenie, świecenie.

A jeśli w wybranej obsadzie KH3 jest za małe to polecam mineralizator, Kranex ma zmienne parametry (pora roku), których nie w sposób zmierzyć inaczej niż laboratoryjnie :( (nie ma testów)
mimag pisze: Jeśli chcesz nowe nawożenie to skup się na podawaniu osobno makro i osobno mikro, lub jeśli masz czas i chęci to zabawa z solami. Wbrew pozorom to nie jest trudne. Ale wtedy wskazane co2 z butli.
CO2 z butli nie jest wymogiem (aldehydy i pochodne). Ilośc podawania nawozów (gotowe, sole etc.) zależy od tego czy podajemy CO2 (w jakiejkolwiek postaci). Tak czy siak - makro podawać trzeba, mniej czy więcej ale trzeba. Planta nie jest nawozem makro-elementowym, więc byłbym ostrożny z jej stosowaniem bez makro.
mimag pisze: Zacier przy takim litrażu to kropla w morzu. Za mało co2 aby rośliny to odczuły. Reaktor tez chyba średnio się sprawdzi przy bimbrowni. Takie rozwiązanie zacierowe to pomysł na akwa max 60L.
Racja!
mimag pisze: Napisałeś ze nic nie robiłeś aby zdestabilizować zbiornik ostatnio ale jeśli kupiłeś RO i zacząłeś podmiany tylko na samo RO to zbiłeś szybko kh z 11 na 3 a to świetny sposób aby zdestabilizować zbiornik.
Jeśli odbyło się to dość szybko - prawda!
Np. Podajemy 1 bąbel/sek CO2 (z dowolnego źródła), przy KH6 - jest OK, ale przy KH3 to już przyducha :D
mimag pisze: Rośliny nie rosną bo nie mają pożywienia przy jałowej wodzie. Sam classic to mało. Proponuje makro i mikro. Dodatkowo możesz podawać co2 w płynie.
Poczekaj 2-4 tygodnie od uzupełniania wody samym RO, rośliny albo padną, albo się zaaklimatyzują.
Classic to mikro, potrzebne ponad to jest MAKRO!
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Jak i czym nawozić?

#4

Post autor: mimag »

Hooltayos pisze:Obstawiałbym raczej min. 30%, czyli 60L (jeśli nie stosujesz metod soli EI)

kolega ma bankę 200L z czego będzie około 160L wody wiec 40L to będzie 25%. Biorąc pod uwagę ze nie stosuje soli i metody EI aż tak duza podmiana jak 60L nie jest obligatoryjna choć na pewno nie zaszkodzi. Jedno jest pewne, podmiana w ilości jaka była do tej pory była za mała.

Hooltayos pisze:Poziom KH/GH zależy od wybranego biotopu i obsady, samo KH na poziomie 3 nie jest złe, jeśli do tego dobierze się odpowiednie gazowanie, nawożenie, świecenie.

A jeśli w wybranej obsadzie KH3 jest za małe to polecam mineralizator, Kranex ma zmienne parametry (pora roku), których nie w sposób zmierzyć inaczej niż laboratoryjnie :( (nie ma testów)

tak, ale kolega zapytując sugerował się kondycją roślin a mało które rośliny lubią bardzo miękką wodę na poziomie KH3. O odpowiednie gazowanie ciężko ponieważ kolega ma bimbrownie wiec gazu jest jak na lekarstwo przy takim zbiorniku.
Mineralizator jest dobrym pomysłem ale jeśli kolega nie używa soli tylko gotowych preparatów pozostał bym przy mieszaniu kranowka z RO - po prostu jest łatwiej i prościej.
Hooltayos pisze:CO2 z butli nie jest wymogiem (aldehydy i pochodne). Ilośc podawania nawozów (gotowe, sole etc.) zależy od tego czy podajemy CO2 (w jakiejkolwiek postaci). Tak czy siak - makro podawać trzeba, mniej czy więcej ale trzeba. Planta nie jest nawozem makro-elementowym, więc byłbym ostrożny z jej stosowaniem bez makro.

tak, tylko w jakiej ilości by trzeba było podawać co2 w płynie aby nasycić wodę węglem, mocno kosztowny temat, na dłuższą metę co2 z butli wyjdzie ekonomiczniej.
Makro jak najbardziej podawać trzeba i uzupełniać je na przemian z mikro.

Reasumując większe podmiany, makro i mikro na przemian w rozsądnych ilościach aby nie przesadzić bo gazu mało w wodzie i obserwować co będzie. Ja nadal proponuje podniesienie Kh do 5-6.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
GniadeK
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: pt mar 08, 2013 8:26 pm
Lokalizacja:

Jak i czym nawozić?

#5

Post autor: GniadeK »

Napisałeś ze nic nie robiłeś aby zdestabilizować zbiornik ostatnio ale jeśli kupiłeś RO i zacząłeś podmiany tylko na samo RO to zbiłeś szybko kh z 11 na 3 a to świetny sposób aby zdestabilizować zbiornik.
Tak napisałem bo uznałem że nie było to działanie na tyle gwałtowne ;) podmieniałem małą ilość wody i przez długi czas(3 miesiące), a nie od razu chlup 50%
Poczekaj 2-4 tygodnie od uzupełniania wody samym RO, rośliny albo padną, albo się zaaklimatyzują.
Od grudnia nie padły ;) za to zniknął glon,kamień i ślimaki


Okej, więc podmiany wody koryguje na ok. 40l i mieszanka RO z kranówką, w ten sposób podnoszę kh na 5-6. Aha jeszcze jedno, u mnie kranówa idzie przez węgiel aktywny i UV, czytałem że to zabija żyjątka w wodzie, a węgiel usuwa chemie, czy to nie przeszkadza akwarium?

Co do nawozów, mam symfonie złotą od kumla (jeszcze nie stosowałem, leży w szufladzie) jak to traktować? Jako kompletny nawóz czy do tego jeszcze coś należałoby podawać? A może jakieś inne specyfiki "firmowe"? Polećcie coś.

CO2 chyba będę musiał się tą butlą zainteresować, uważacie że może być używana czy lepiej nie ryzykować i kupić nówkę? No i Easylife carbo zacznę lać, już o tym czytałem trochę ;) może znajdą się chętni na spółkę do bańki 5l :D
Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Jak i czym nawozić?

#6

Post autor: MarioM »

Po zmieszaniu kranówki z RO sprawdź twardości takiej mieszanki, bo np. u mnie żeby mieć kh=6 wystarczyło proporcje 12 L RO i 3 L kranówki. Przynajmniej teraz, w zimie.
Wkład węglowy na kranówce usunie Ci z niej chlor i inne minerały. O ile chlor dobrze, że usunie, to nie wiem czy nie za bardzo wyjałowi Ci wodę.
Symfonia złota, o ile się nie mylę, to nawóz mikro, podobnie jak Classic . Zbadaj wodę w akwa, żeby wiedzieć jakie masz parametry fosforu i azotu, i odpowiednio do tego podawaj nawóz Makro, albo gotowy w komplecie (np.Planta Gainer Macro) albo każdy składnik oddzielnie (np. EasyLife Fosfo i Nitro) albo samodzielnie przygotowane sole.

Lanie samego carbo w przypadku akwarium 200L jest słabo opłacalne na dłuższą metę.
Jak butla ma legalizację i z pewnego źródła to może być używana, o ile jest sprawna. Sam kupiłem używkę i nie narzekam.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Jak i czym nawozić?

#7

Post autor: mimag »

Węgiel raczej nie wskazany do filtrowania. Poszukaj innego źródła wody.
Używana butla oczywiście ze może być
Symfonia to mikro, wiec należało by dołożyć do tego jakieś makro. Zacznij od małych dawek.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
GniadeK
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: pt mar 08, 2013 8:26 pm
Lokalizacja:

Jak i czym nawozić?

#8

Post autor: GniadeK »

Okej, dzięki za rady, spróbuję się do nich zastosować w miarę możliwości ;) a jak będzie się działo coś niepokojącego to będę pisał :P
Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Re: Odp: Jak i czym nawozić?

#9

Post autor: MarioM »

mimag pisze:Węgiel raczej nie wskazany do filtrowania. Poszukaj innego źródła wody.
Bez przesady, w RO też jest węgiel :smile: Ostatecznie będzie potrzeba dodatkowego wzbogacania wody jakimś mineralizatorem, jeśli woda okaże się zbyt jałowa.

Wysłane za pomocą Tapatalk 2
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Odp: Jak i czym nawozić?

#10

Post autor: mimag »

MarioM pisze:
mimag pisze:Węgiel raczej nie wskazany do filtrowania. Poszukaj innego źródła wody.
Bez przesady, w RO też jest węgiel :smile: Ostatecznie będzie potrzeba dodatkowego wzbogacania wody jakimś mineralizatorem, jeśli woda okaże się zbyt jałowa.

Wysłane za pomocą Tapatalk 2
dlatego napisałem nie wskazane a nie zabronione. Być może kolega ma możliwość ujęcia wody z innego źródła w domu które pomija wspomniany wkład i nie będzie musiał używać mineralizatora.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
GniadeK
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: pt mar 08, 2013 8:26 pm
Lokalizacja:

Jak i czym nawozić?

#11

Post autor: GniadeK »

Spoko, tydzień podawania macro poskutkował gigantycznym atakiem glonów! Ale to chyba dobry objaw, bo roślinki też się ruszyły, Aponogeton nawet chciał kwitnąć ale uciąłem ;) Widać tego brakowało w akwarium :-D (Otoski czują się chyba jak w 7 niebie, dno jest aż zielone od ich gówien :D)

Teraz odstawiam nawozy, niech się trochę uspokoi, glon zniknie. Po świętach będę miał butle co2 to wznowie stopniowo nawożenie ;)

Dzięki jeszcze raz za rady, kolejna relacja z efektów za jakiś czas, pewnie wrzucę fotki to będzie można porównać przed i po ;)
ODPOWIEDZ