P:N vs PO4:NO3

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

P:N vs PO4:NO3

#1

Post autor: MarioM »

Witam
Jak wiadomo zaleca się, dla zdrowego rozrostu roślin i uniknięcia glonów, aby proporcje między azotem a fosforem wynosiły 10:1. Tyle że poziom P i N badamy testami na PO4 i NO3, a to się nie przekłada jeden do jednego. 1ppm azotu to nie jest to samo co 1ppm NO3, prawda? - tak przynajmniej wydedukowałem z kalkulatora http://calc.petalphile.com/" onclick="window.open(this.href);return false;.
Tak się wiec zastanawiam jakie proporcje powinny być między NO3 a PO4 żeby azot i fosfor były w normie?

U siebie w akwarium zauważyłem, że roślinki najlepiej reagują wzrostem i fotosyntezą, gdy NO3:PO4 wynosiło 15-20:1-1,2ppm

Błądzę czy dobrze kombinuję?
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

P:N vs PO4:NO3

#2

Post autor: don_Vall »

Z tego co pamiętam to chyba 16 do 1. Należy koniecznie zaznaczyć, że stosunek 10:1 jest wartością przybliżoną i całkowicie niewiarygodną. W jednym akwarium będzie to 8:1 a w innym 15:1.
Ja staram się utrzymywać NO3 do PO4 w stosunku około 10:1. Niestety pomiary/testy robię zbyt rzadko by znać ten stosunek na bieżąco więc jeszcze mi się nie zdarzyło bym przy teście miał choć zbliżony do 10:1.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

P:N vs PO4:NO3

#3

Post autor: mimag »

MarioM pisze:Jak wiadomo zaleca się, dla zdrowego rozrostu roślin i uniknięcia glonów, aby proporcje między azotem a fosforem wynosiły 10:1. Tyle że poziom P i N badamy testami na PO4 i NO3, a to się nie przekłada jeden do jednego.
ponieważ podając stosunek 10:1 wyliczając dawkę nawozów nie ma pewności ze otrzymasz w wyniku w wodzie po kilku dniach taki sam stosunek. Każde akwarium jest inne i inaczej rośliny pobierają pierwiastki z kolumny wody. Azot może być szybciej pobierany niż fosfor i wtedy nie otrzymasz stosunku 10:1 na testach.
Zerknij sobie w galerii jak inni podają ilości nawozów i zobaczysz ze to rzadkość aby ktoś podawał taki stosunek. Ten stosunek masz otrzymać odczytując wynik testów przed podmianą a nie wyliczając ilość nawozu jaki podasz do zbiornika.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

P:N vs PO4:NO3

#4

Post autor: MarioM »

Ten stosunek masz otrzymać odczytując wynik testów przed podmianą a nie wyliczając ilość nawozu jaki podasz do zbiornika.
To wiem, tyle że testami sprawdzam PO4 a nie P, i NO3 a nie N.
Inaczej, utrzymywałem w akwa, mierząc testami, 1ppm PO4 : 10ppm NO3 i miałem nitki, rośliny jakby zastopowały. Obecnie mam 1,2ppm PO4 : 20ppm NO3 i się znacznie poprawiło. Być może te proporcje PO4:NO3 przekładają się na prawidłowe P:N.
Nie wiem, ale będę się tego trzymał (1:20), bo moje akwarium lepiej teraz wygląda.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

P:N vs PO4:NO3

#5

Post autor: mimag »

Pisząc P i N właśnie chodzi o PO4 i NO3. Wiec miałeś poprawny teoretycznie stosunek. Jak zostało napisane wcześniej skoro u Ciebie sie ten wariant nie sprawdził musisz szukać innych wartości które będą spełniać Twoje oczekiwania.
100x40x50 JUWEL RIO 180
ODPOWIEDZ