Wyliczanie dawek soli, ustalanie stosunków

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Wyliczanie dawek soli, ustalanie stosunków

#1

Post autor: mimag »

Meczy mnie temat wyliczania dawek soli i ustalania właściwych stosunków pierwiastków więc zapytuję.
Chciałem zbliżyć bardziej do wzorca swój stosunek Ca:Mg:K, który powinien wynosić (oczywiście teoretycznie) 4:1:3
Ale nie bardzo wiem jak to wyliczyć. Nawożę solami i robię podmiany raz na tydzień 40L w zbiorniku 160L netto czyli 25%. Roślin dużo.
Woda do podmian 1:1 RO i kranówka czyli po 20L każdej. Kranówka z wodociągu północnego wg danych ma:
Ca 90mg/l i Mg 8mg/l.
Ja podaje na tydzień w solach:
NO3 9.7 mg/l
PO4 1.0 mg/l
K 18.6 mg/l
Mg 5.8 mg/l
Stosunek Ca:Mg:K 4:1:3 jest wartością podawanych soli? czy odczytywanych wyników wody?
Czy jeśli woda kranowa ma 8ppm to powinienem podawać jeszcze dodatkowo potas? Jeśli tak to ile.
Duza wartość Ca obligowała by do podawania ogromnych ilości Mg i K ale nie wiem jak to przeliczać. Wiadomo ze w zależności czy ktoś poda 20L jak ja do podmiany czy 5L to będzie to inna ilość Ca. Ta sama sytuacja z Mg. Jak to liczyć?
Ciekaw jestem czy z czasem nie skumulowała mi się duża ilość K lub Mg. Ktoś potrafi to łopatologicznie wytłumaczyć?
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wyliczanie dawek soli, ustalanie stosunków

#2

Post autor: sum »

mimag, ale żeś sobie problem zrobił.Ja niestety jestem za cienki żeby w pełni poprawnie odpowiedzieć na Twoje wątpliwości i pytania.Kiedyś zawracałem sobie głowę tymi "poprawnymi stosunkami" jakkolwiek by to nie zabrzmiało :evil: ale dałem spokój.Kranówka zmienną jest i dane jakie mamy trzeba traktować orientacyjnie.
Spróbuję napisać jak ja to pojmuję.
Według spidera,jeżeli twardość ogólna jest powyżej 5 niemców nie ma co się martwić o Ca.
W wyliczeniach dawek soli należy uwzględnić to co nam wpada z kranówki.Jak mieszasz z RO(1/1)to ilości jakie są w kranówce dzielisz na pół.Dalej uwzględniasz % podmiany.
W Twoim przypadku(Ca 90mg/l i Mg 8mg/l,podmiana 1/1,25%) :arrow:
Ca-90:2=45:4=11,25mg/l Ca
Mg-8:2=4:4=1mg/l Mg
Takie ilości Ca i Mg wprowadzasz do akwarium(w podmianie),resztę w/g uznania uzupełniasz solami.
mimag pisze:Kranówka z wodociągu północnego wg danych ma:
Ca 90mg/l i Mg 8mg/l.
Skąd masz takie informacje?
mimag pisze:Czy jeśli woda kranowa ma 8ppm to powinienem podawać jeszcze dodatkowo potas?
Z testu tak wychodzi czy jak?
Tyle ode mnie.Poczekaj może Dominik się objawi,on zapewne podpowie bardziej sensownie i pewnie.
mimag pisze:Ciekaw jestem czy z czasem nie skumulowała mi się duża ilość K lub Mg
Masz jakieś problemy z roślinami?
Ja od dosyć dawna zrezygnowałem z dodatkowego podawania Mg a i ostatnio nie podaję dodatkowego K :) tylko tyle co wpadnie z KNO3,kranówki i Profito.Jakoś nie widzę negatywnych skutków.
Trochę małe podmiany robisz.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Wyliczanie dawek soli, ustalanie stosunków

#3

Post autor: mimag »

sum pisze:mimag napisał(a):
Kranówka z wodociągu północnego wg danych ma:
Ca 90mg/l i Mg 8mg/l.

Skąd masz takie informacje?
mimag napisał(a):
Czy jeśli woda kranowa ma 8ppm to powinienem podawać jeszcze dodatkowo potas?

Z testu tak wychodzi czy jak?
nie mam testu na K. Informacje mam z stron wodociagu warszawskiego, ujecie północne. W aktualnych tabelach nie podają poziomu Mg i Ca ale siegnalem do starszych wynikow sprzed kilku lat. Inne pierwiastki nie zmienily bardzo wartpści wiec sadze ze i poziom Mg tez jest taki jak kiedys podawali. Poziom Ca mozna wyliczyc z poziomu CaCO3 i nalezy przyjac 40% wartości. Czyli jesli CaCO3 jest 225 to Ca wychodzi 90. W starszych badaniach podawali poziom Ca i byl na poziomie 86 wiec by sie zgadzało. Do Mg nie ma takich odnosnikow ale starsze badania podawały poziom 8 mg/l.

-- 19 wrz 2013, o 20:43 --
sum pisze:mimag napisał(a):
Ciekaw jestem czy z czasem nie skumulowała mi się duża ilość K lub Mg

Masz jakieś problemy z roślinami?
z glonami brak problemów. Z roslinami w wiekszosc nie ma problemow, ale niektore gatunki srednio chca rosnac.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

2pac01
Gaduła
Posty: 167
Rejestracja: ndz maja 06, 2012 1:37 am
Lokalizacja: Kobiernice
Płeć:

Wyliczanie dawek soli, ustalanie stosunków

#4

Post autor: 2pac01 »

Cześć chłopaki...jako że zostałem wywołany do tablicy to już śpieszę z odpowiedziami :D mimag, tak na początek to powiem że w niedzielę wieczorem będę na Tarchominie (na którym się z resztą wychowałem) u brata i zostaje do wtorku rano więc jak będziesz miał chęć to podbiję jakoś wieczorem i zobaczę na żywo co i jak :D

No ale żeby było też coś dla potomności to postaram się odpowiedzieć również na łamach naszego forum. Ogólnie jeżeli zacząłeś podmieniać wodę na mieszaną pół na pół osmozą to po jakimś czasie cała woda w akwa będzie miała parametry takie jak ta podmieniana. Żeby pominąć czas mieszania się i ustalania końcowych wartości trzeba było od razu wlać 50% osmozy do akwa robiąc po prostu dużą połowiczną podmianę. Co do soli to należy pamiętać że mg i najlepiej k podawać od razu po podmianie w jednorazowej dawce. Skoro masz w kranie 90ca i 8mg to w podmianie podajesz wodę o połowie tych wartości (45ca oraz 4mg) więc co za tym idzie i z czasem w akwa osiągniesz takie wartości jednak to potrwa. Masz zły stosunek wapnia do magnezu (powinno być 4-3:1) więc będziesz musiał go podać przynajmniej 6 ppm na podmianę.Mg poprawia wchłanianie nawozów mikroelementowych a przede wszystkim żelaza. Magnez i potas zawsze podajemy na podmienianą wodę!!! Zapobiega to kumulacji i ewentualnemu przedawkowaniu w przypadku pominięcia podmiany lub zmiany jej objętości. Zbiornik praktycznie wcale nie zużywa ca i mg. Mniej niż 0.5ppm/tydz tak więc zakładamy że zużycie nie występuje. Co się tyczy potasu i jego prawidłowych dawek to zdania są mocno podzielone. Przy Twoich parametrach uważam że podanie max 15ppm na podmienianą wodę wystarczy w zupełności. Mam nadzieję że troszkę rozjaśniłem w głowie :D Stosunek który wspominasz odnosi się do całkowitej łącznej ilości każdego pierwiastka w wodzie akwariowej (po podaniu już wszystkich soli i nawozów) jednak sam stosunek potasu jak już napisałem jest mocno dyskusyjny. Uważam że lepiej dać go mniej i dopiero jak pojawi się niedobór zwiększyć. W przypadku k będą to dziurki jak zrobione igiełką i czasami bielenia.

Nie rozumiem tego zdania:
mimag pisze:Czy jeśli woda kranowa ma 8ppm to powinienem podawać jeszcze dodatkowo potas?
Masz na myśli mg czy k?
Wstydzę się za praktyki stosowane na forum roslinyakwariowe.pl
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.
Moje korzenie są na holenderskie.pl
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Wyliczanie dawek soli, ustalanie stosunków

#5

Post autor: mimag »

2pac01 pisze:Nie rozumiem tego zdania:

mimag napisał(a):
Czy jeśli woda kranowa ma 8ppm to powinienem podawać jeszcze dodatkowo potas?


Masz na myśli mg czy k?
skoro kranówka ma 8ppm to nie wiedziałem ile wprowadzam tak naprawdę podając 20L kranówki w podmianie magnezu. Czy to jest ilość wystarczająca czy dodatkowo podawać magnez. A co za tym idzie jeśli chce mieć wskazany stosunek Mg:K to czy muszę podawać dodatkowo potas.
Wg wyliczeń Suma wychodzi ze podając 20L wody kranowej podaje 1ppm Mg wiec nie za dużo. Wiec wydaje mi się ze powinnem podawać dodatkowo Mg. Chcąc podawać 5ppm całościowo a z kranówki mam 1ppm muszę dołożyć 4ppm. Z innych nawozów (NO3, KH2PO4) wychodzi ze daje tygodniowo 7ppm potasu wiec muszę dołożyć od siebie 8ppm K. Ale skoro była sugestia ze robię małe podmiany a nie chciał bym ich ruszać (tak mi najwygodniej) to może zostać przy tych 7ppm K co idzie z innych nawozów i podawać proporcjonalnie wg stosunku 1:3 2,3ppm Mg czyli dołożyć do kranówki 1,3ppm Mg.
2pac01 pisze: w niedzielę wieczorem będę na Tarchominie (na którym się z resztą wychowałem) u brata i zostaje do wtorku rano więc jak będziesz miał chęć to podbiję jakoś wieczorem i zobaczę na żywo co i jak :D
jestem jak najbardziej za, odezwę się na PW to się zgadamy. Chętnie poczęstuję piwkiem i nabędę trochę fachowej wiedzy.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

2pac01
Gaduła
Posty: 167
Rejestracja: ndz maja 06, 2012 1:37 am
Lokalizacja: Kobiernice
Płeć:

Wyliczanie dawek soli, ustalanie stosunków

#6

Post autor: 2pac01 »

Kompletnie źle rozumujecie albo ja tu czegoś nie kumam :D Nie ma znaczenia ile podmienisz wody czy 10, 20, 50 czy 200l bo w każdej ilości podmiany jest dokładnie taka sama ilość mg, ca i k. Dlatego podkreślam cały czas potrzebę podawania składników na podmienianą ilość wody. Jeżeli masz 8 ppm mg w kranie to tyle samo masz i w 1ml i w 100l nierozcieńczonej osmozą wody do podmiany. Jeżeli wodę mieszasz pół na pół z osmozą to dzielisz ilość mg, ca i k na pół. Jeżeli podmienisz 50-70% wody w akwa to szybciej wyrównasz parametry w akwarium do tych z przygotowanej, pomieszanej z osmozą podmiany niż jak podmienisz co tydzień tylko 25%. Pomiń wszystkie obliczenia ile czego będziesz miał w trakcie wyrównywania stężeń. Ciebie obchodzą tylko parametry podmiany i wynik końcowy (który po ustaleniu się w czasie raczej nigdy nie ulegnie zmianie bo akwa praktycznie nie zużywa mg, ca i k). O prawidłowym poziomie k napisałem powyżej. Dalej nie rozumiem zaznaczonego zdania. Piszesz o jakiś 8ppm i raz odnosisz się że jest to poziom mg a raz że k. Jeżeli jednak tu chodzi o mg i podajesz NA CAŁY ZBIORNIK 7ppm k z nawozów i nie masz k w wodzie kranowej to w zupełności wystarczy a nawet jest za dużo. Jeżeli to wartość na podmienianą wodę to podnieś w sumie do 10ppm i powinno być ok.

Podkreślę jeszcze jedną ważną sprawę dotyczącą mieszania nawozów z soli:

KALKULATORY WYLICZAJĄ WYJŚCIOWE STĘŻENIE NAWOZÓW BIORĄC POD UWAGĘ ILOŚĆ WODY W JAKIEJ MIESZACIE SOLE/CHELATY NIE UWZGLĘDNIAJĄC JEJ ZWIĘKSZONEJ OBJĘTOŚCI PO DODANIU SKŁADNIKÓW.DLATEGO NAJPIERW ROZRABIAMY SOLE WYLICZONE W/G KALKULATORA W MNIEJSZEJ ILOŚCI WODY A NASTĘPNIE UZUPEŁNIAMY DO OBJĘTOŚCI WSKAZANEJ W KALKULATORZE !!!
Wstydzę się za praktyki stosowane na forum roslinyakwariowe.pl
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.
Moje korzenie są na holenderskie.pl
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Wyliczanie dawek soli, ustalanie stosunków

#7

Post autor: mimag »

2pac01 pisze:Dalej nie rozumiem zaznaczonego zdania. Piszesz o jakiś 8ppm i raz odnosisz się że jest to poziom mg a raz że k.
mimag pisze:Mg 8mg/l
cały czas chodzi mi o wartość Mg. Z tym ze od tej wartości będzie zależeć jaki poziom należy uzyskać potasu. I w tym jest "pies pogrzebany".

reasumując:
Kranówka ma Ca 90mg/l i Mg 8mg/l. Mieszam pol na pol wiec podaje 4mg/l Mg w kranówce. Chce osiągnąć stosunek Mg:K 1:3 więc przy 4mg/l Mg muszę uzyskać poziom 12mg/l K. Z innych nawozów mam 7mg/l K wiec uzupełnię podmienianą wodę o 5mg/l K. Wtedy w podmienianej wodzie mam parametry K i Mg takie jak założyłem. Im większe będą podmiany tym szybciej uzyskam założony poziom w całej bance który z każdą podmianą będzie coraz bliższy temu stosunkowi.
2pac01 pisze:KALKULATORY WYLICZAJĄ WYJŚCIOWE STĘŻENIE NAWOZÓW BIORĄC POD UWAGĘ ILOŚĆ WODY W JAKIEJ MIESZACIE SOLE/CHELATY NIE UWZGLĘDNIAJĄC JEJ ZWIĘKSZONEJ OBJĘTOŚCI PO DODANIU SKŁADNIKÓW.DLATEGO NAJPIERW ROZRABIAMY SOLE WYLICZONE W/G KALKULATORA W MNIEJSZEJ ILOŚCI WODY A NASTĘPNIE UZUPEŁNIAMY DO OBJĘTOŚCI WSKAZANEJ W KALKULATORZE !!!
tak robię.

Pozostaje sprawa Ca którego powinno być w podmienianej wodzie 16mg/l a ja mam 45mg/l. Rożnica bardzo duża. Czy pozostać przy założeniu które przytoczył Sum:
sum pisze:Według spidera,jeżeli twardość ogólna jest powyżej 5 niemców nie ma co się martwić o Ca.
czy dawki Mg i K zacząć ustawiać pod Ca a nie tak jak wyżej wyliczyłem pod Mg. Wtedy musiał bym dać przy 45mg/l Ca podmienianej wody 11mg/l Mg i 33mg/l K. A co za tym idzie dołożyć do kranówki wymieszanej pol na pol z osmozą 7mg/l Mg i 33mg/l K. Który wariant lepszy? minimalny czy maksymalny? Ja czysto intuicyjnie wybrał bym wariant minimalny. Jak uważacie?
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wyliczanie dawek soli, ustalanie stosunków

#8

Post autor: sum »

Wiedziałem,że to nie takie proste :) Dlatego pozostaje przy tym :arrow:
sum pisze:Ja od dosyć dawna zrezygnowałem z dodatkowego podawania Mg a i ostatnio nie podaję dodatkowego K :) tylko tyle co wpadnie z KNO3,kranówki i Profito.Jakoś nie widzę negatywnych skutków.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: zważywszy na fakt :arrow:
sum pisze:Kranówka zmienną jest i dane jakie mamy trzeba traktować orientacyjnie.
Dla potwierdzenia moje badania :arrow:
1. http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=22&t ... ka#p124861" onclick="window.open(this.href);return false;
2. http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=22&t ... ka#p124871" onclick="window.open(this.href);return false;
3. http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=22&t ... ka#p124880" onclick="window.open(this.href);return false;
K-max-20mg/l,min-9mg/l
Mg-max-21,9mg/l,min-10,7mg/l
Ca-max-58mg/l,min-48mg/l
Różnice w K i Mg ponad 100%,jedynie Ca w miarę stabilne.
Ech te stosunki :-D
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Wyliczanie dawek soli, ustalanie stosunków

#9

Post autor: mimag »

I bądż tu mądry.
Napisalem mail do wodociągów z zapytaniem o Ca Mg i K w wodociagu połnocnym. Zobaczymy co odpiszą.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

2pac01
Gaduła
Posty: 167
Rejestracja: ndz maja 06, 2012 1:37 am
Lokalizacja: Kobiernice
Płeć:

Wyliczanie dawek soli, ustalanie stosunków

#10

Post autor: 2pac01 »

Zapomnij o stosunku k do mg i ca...nie ma on nic z tym wspólnego...obecnie prowadzimy z kilkoma akwarystami doświadczenie mające na celu już dobitnie to udowodnić. Podobnie z resztą jak dobroczynne utrzymywanie niskiego fosforu i odpowiedniego stosunku magnezu do wapnia aby polepszyć wchłanianie fe. Dlatego nie ciągnij ca w dół a mg do góry. Z obniżania ca nic dobrego nie wyniknie. Taki poziom jaki masz po wymieszaniu osmozy z kranem pół na pół jest "książkowy".
mimag pisze:czy dawki Mg i K zacząć ustawiać pod Ca a nie tak jak wyżej wyliczyłem pod Mg. Wtedy musiał bym dać przy 45mg/l Ca podmienianej wody 11mg/l Mg i 33mg/l K
W żadnym wypadku nie ciągnij k tak wysoko...10 wystarczy. Zapomnij o tym stosunku. No chyba że doświadczalnie chcesz popalić krzaki przy niskich poziomach pozostałych składników lub gonić i zwiększać dawki nawozów, szczególnie mikroelementowych przy wysokim potasie bo wtedy nie zaszkodzi ale rośliny pokażą niedobory.
Wstydzę się za praktyki stosowane na forum roslinyakwariowe.pl
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.
Moje korzenie są na holenderskie.pl
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Wyliczanie dawek soli, ustalanie stosunków

#11

Post autor: mimag »

Na te chwile decyzja jest taka:
Ca pozostawiam jakie jest.
Mg jest z kranówki 4ppm i tyle zostanie.
K mam z innych nawozow 7, dołoże 5 i bedzie 12ppm.
Czas pokaze jaka reakcja bedzie roślin.
Do tej pory nawoziłem bogaciej ale ostatnio odnioslem wrazenie ze cos sie skumulowało (zablokowalo przyswajanie azotu) i zmniejszylem dawki.

-- 2 paź 2013, o 16:58 --

Oto jaka otrzymalem odpowiedz od wodociagów nt. zawartosci Ca, Mg i K w wodociągu północnym:

"W odpowiedzi na Pana prośbę zawartą w e-mailu, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. informuje, że zawartość magnezu w wodzie pochodzącej z Zakładu Północnego w okresie od stycznia do września 2013 r. mieściła się w przedziale od 6,4 mg/l do 10,6 mg/l. Dopuszczalna zawartość magnezu w wodzie do picia, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. Nr 61, poz. 417 z późniejszymi zmianami) mieści się w granicachod 30 do 125 mg/l. Zgodnie z zapisem podanym w w/w Rozporządzeniu nie nakłada się obowiązku uzupełniania minimalnej zawartości magnezu.

Ponadto informujemy, że magnez jest parametrem, który nie ulega gwałtownym zmianom w długim okresie czasowym.

Zawartość wapnia natomiast w wodzie pochodzącej z w/w Zakładu w okresie od stycznia do września 2013 r. mieściła się w przedziale od 73 mg/l do 100 mg/l.

Nadmieniamy, że badania dot. zawartości wapnia wykonujemy na potrzeby wewnętrzne naszego Przedsiębiorstwa, gdyż ten parametr nie jest normowany w w/w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Jeżeli chodzi o badania potasu w wodzie uzdatnionej informujemy, że parametr ten również nie jest normowany, w związku z powyższym nie wykonujemy badań potasu w wodzie uzdatnionej."
100x40x50 JUWEL RIO 180
ODPOWIEDZ