SOLE...

Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

SOLE...

#1

Post autor: Filippoinzagi »

Chciałbym przygotować roztwór N, P oraz K w RO 500ml. Zastanawia mnie tylko kwestia ze kiedy NO3 jak i PO4 da sie zmierzyć testami (kupiłem testy sera, ponoć najlepsze), to w jaki sposób ocenić właściwy poziom w zbiorniku potasu i magnesu? Chociażby ten wyjściowy bo potem znając juz jego wartość na starcie moge dolac odpowiednią ilosc z pomocą kalkulatora...
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

SOLE...

#2

Post autor: fivb77 »

Wiesz co, nigdy nie mierzyłem tych pierwiatków w wodzie, ale np. zoolek ma na nie testy.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

SOLE...

#3

Post autor: Drottnar »

O ile nie ma widocznych niedoborów, to olać te pierwiastki. Tzn. magnezu masz w kranówie wystarczająco dużo, a potas podawaj jak zobaczysz niedobory.

Aha, i tematy zakładaj w odpowiednich działach. Mamy taki nawożeniu.
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

SOLE...

#4

Post autor: tzw79 »

Na temat potasu i magnezu swoje doświadczenia szeroko opisywał 2pac, poszukaj jego wątku, ale w tym co pisze Drottnar jest prawda , obserwuj rośliny.
Ostatnio zmieniony ndz mar 30, 2014 1:54 pm przez tzw79, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

SOLE...

#5

Post autor: Filippoinzagi »

Okej, szukam wątku 2pac-a ;)
dzięki Panowie

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

SOLE...

#6

Post autor: pkucaba »

Gdybyś nie mógł znaleźć, proszę - 375l - Dominik Gąsiorek - "Ucieczka z tropiku"
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Stefan
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: czw lis 24, 2011 8:50 pm
Telefon: Nokia
Lokalizacja: Stary Mokotów
Płeć:

SOLE...

#7

Post autor: Stefan »

Polecam jeszcze bardzo ładny artykuł Łorena:
Nawożenie roślin w akwariach HT
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=22&t=13622" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

SOLE...

#8

Post autor: mimag »

Podstawowe pytanie to jaka wodę masz w zbiorniku? sam kran czy mieszasz z ro?
w zależności od tego dobierzesz ilość K i Mg.
Druga kwestia kiedy i ile podmieniasz wody? to tez ma znaczenie przy wyliczaniu dawki.
rozumiem ze podajesz co2 z butli.
jesli mieszasz ro i kran to będzie za mało Mg z samej wody i trzeba uzupełnić.
Ja trzymam sie teori stosunków i ją polecam czyli Ca:MG:K ma być 4:1:3. Wyliczając K i Mg warto zachować te proporcje. Jeśli masz sam kran i poziom Ca jest bardzo wysoki możesz skupić sie tylko na stosunku K:Mg a jeśli mieszasz z ro to można wyliczyć wszystko pod Ca.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

SOLE...

#9

Post autor: sum »

fivb77 pisze:nigdy nie mierzyłem tych pierwiatków w wodzie, ale np. zoolek ma na nie testy.
Na potas tak,natomiast na magnez nie.Swego czasu mieli ale szybko się wycofali.
mimag pisze:jesli mieszasz ro i kran to będzie za mało Mg z samej wody i trzeba uzupełnić.
Jeżeli mowa o standardowym mieszaniu 1/1 to niekoniecznie.Już od bardzo długiego czasu nie używam magnezu i większość roślin rośnie bezproblemowo.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

SOLE...

#10

Post autor: fivb77 »

fivb77 napisał(a):nigdy nie mierzyłem tych pierwiatków w wodzie, ale np. zoolek ma na nie testy.


Na potas tak,natomiast na magnez nie.Swego czasu mieli ale szybko się wycofali.
Biję się w pierś, na Mg mają dalej ale tylko do wody słonej..
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

SOLE...

#11

Post autor: Filippoinzagi »

Dzięki Panowie :)

jeśli chodzi o moją wodę to np. wczoraj, z resztą jak co tydzień, robiłem podmiankę 30% czyli te 50l wody na RO z niewielką domieszką kranowity. Miałem lekki wysyp glona na szybie w postaci pyłu ,przypuszczam iż to zielenica jednokomórkowa i kolonijna..
Musiałem ograniczyć ilość mikro w zbiorniku bo rzeczywiście lałem jak popadnie :/ no ale nic, wybrałem, wyczyściłem i uzupełniłem.
Od wczoraj wystartowałem z mikro od Gainer Classic w ilości te 4ml na 1l podmienianej wody raz w tygodniu no i sole. Zrobiłem roztwory na uzupełnienie NO3,PO4,K oraz Fe. Wykonałem testy, przy użyciu testów SERA na NO3 i PO4 ( dla mnie idealne! ;) w porównaniu do zooleka badziewia ) i uzupełniłem do następujących wartości wyjściowych:
No3=20mg/l.
Po4=1mg/l.
K=-25mg/l.
Fe- 0,5mg/l

Co Wy na to? Utrzymywać takie wartości j.w. czy coś zmienić? :)

przy okazji podzielę się pozostałymi wynikami przed uzupełnieniem soli w moim zbiorniku:

NO3- 10mg/l
PO4- 0,25mg/l
GH- 9n'
KH-6n'
PH- 7-7,5
Fe- 0,25mg/l
K- 30ml dodajemy do otrzymania wartości 25mg/l
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

SOLE...

#12

Post autor: mimag »

sum pisze:Jeżeli mowa o standardowym mieszaniu 1/1 to niekoniecznie.Już od bardzo długiego czasu nie używam magnezu i większość roślin rośnie bezproblemowo.
zgadza sie, choc ja mieszajac 1:1 podaje Mg. Mam wode z wodociagu polnocnego, byc moze u Ciebie Sumie w poludniowym jest inna zawartosc Mg - tego nie wiem. Jak widac:
Filippoinzagi pisze:robiłem podmiankę 30% czyli te 50l wody na RO z niewielką domieszką kranowity
to nie jest standardowa podmianka 1:1 wiec sugerował bym podawac Mg bo bedzie go brakowac lub przejsc calkowicie na ro i uzywac mineralizatora wtedy parametry zawsze otzrymasz takie jak zakładasz. Podamieniajac tak jak opisales za jakis niedlugi czas bedziesz miał samo ro w akwa i te pierwiastki ktore podales wiec deficyt Mg wystapi praktycznie napewno.
Co oznacza w twoim przypadku niewielka domieszka kranowki? bo jesli na 50L dales 5l kranu reszta ro to nie bedziesz zaraz mial Ca i tez moze byc problem.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

SOLE...

#13

Post autor: Filippoinzagi »

Niestety ilość kranowity do RO była znikoma.. Teraz pytanie czy uzupełniać tylko RO i kupić mineralizator czy też robić podmiany wyłącznie kranówą, zadzwonić do MPWIK, dowiedzieć się nt. wartości Mg i Ca i adekwatnie do uzyskanych informacji dozować lub nie wskazanych Mg w cotygodniowych podmianach?
Magnez, Mg – 15-30 mg/l. Wyczytałem, że stosunek Ca do Mg powinien wynosić około 4:1. Dlatego nie powinno się schodzić z twardością do minimalnych ilości bo wtedy rośliny będą cierpiały na braki wapnia przy nawożeniu magnezem. Zbyt duża ilość magnezu blokuje przyswajanie potasu zatem czy naprawdę warto stosować wodę z filtra RO i inwestować w mineralizator czy też pozostać przy zwykłej kranówie...

Mam wrażenie, że moja wiedza jest jeszcze w kompletnych strzępach..próbuję sobie to wszystko poukładać do całości, mam nadzieję, że z Waszą pomocą jakoś mi się to uda...
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

SOLE...

#14

Post autor: mimag »

Filippoinzagi pisze:Teraz pytanie czy uzupełniać tylko RO i kupić mineralizator czy też robić podmiany wyłącznie kranówą,
kwestia twojego wyboru. Wzgledy ekonomiczne kontra latwosc utrzymania porzadanych stezen.
Jesli nie stanowi to dla Ciebie problemu to lej samo Ro i podawaj mineralizator (nie jest drogi a uzyskasz od razu wlasciwe stezenia). Wtedy mozesz wyliczac dawki mineralizatora na ilosc podmienianej wody a nie calej banki pod warunkiem ze podmiana bedzie wynosci 50%. Mineralizatory znajdziesz np tutaj http://www.akwanawozy.com.pl/kat/4/mineralizatory.html To najprostszy sposob i najlatwiejszy na utrzymanie zadanych stezen i utrzymanie roslin w odpowiedniej kondycji. Ale najdrozszy: woda ro i koszt mineralizatora. Przy mniejszych litrazach jak najbardziej wskazane, przy wiekszych nie zawsze oplacalne.
Filippoinzagi pisze:zadzwonić do MPWIK, dowiedzieć się nt. wartości Mg i Ca
ja uzyskalem takie info w pazdzierniku 2013r.
"W odpowiedzi na Pana prośbę zawartą w e-mailu, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. informuje, że zawartość magnezu w wodzie pochodzącej z Zakładu Północnego w okresie od stycznia do września 2013 r. mieściła się w przedziale od 6,4 mg/l do 10,6 mg/l. Dopuszczalna zawartość magnezu w wodzie do picia, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. Nr 61, poz. 417 z późniejszymi zmianami) mieści się w granicach od 30 do 125 mg/l. Zgodnie z zapisem podanym w w/w Rozporządzeniu nie nakłada się obowiązku uzupełniania minimalnej zawartości magnezu.

Ponadto informujemy, że magnez jest parametrem, który nie ulega gwałtownym zmianom w długim okresie czasowym.

Zawartość wapnia natomiast w wodzie pochodzącej z w/w Zakładu w okresie od stycznia do września 2013 r. mieściła się w przedziale od 73 mg/l do 100 mg/l."
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

SOLE...

#15

Post autor: Filippoinzagi »

Powiem tak. Posiadam filtr RO ale "wyprodukowanie" tych 50l wody, które podmieniam w zbiorniku co tydzień trwa wiele godzin..Być może taki badziewny filtr kupiłem albo tak badziewne ciśnienie wody w kranie posiadam..nie wiem. W każdym razie chętnie odszedłbym jednak od idei filtra RO i pozostał przy cotygodniowych podmianach na 30% kranówy. . . .Martwi mnie tylko czy przy takim planie zdołam
utrzymać wszystkie parametry w ryzach...
Korci mnie żeby porzucić RO. Dam radę ogarnąć temat?

-- Pn mar 31, 2014 1:40 pm --

Aczkolwiek...

czytam teraz http://www.akwanawozy.com.pl/informacje/8/pomocnik.html" onclick="window.open(this.href);return false;
i przyznam, że perspektywa stosowania samego RO plus mineralizator jest dość przekonująca.
Pytanie tylko jak to rozegrać, w sensie, co tydzień stosować do podmiany tylko RO w ilości 30% czy 50%? Jeśli to drugie to na "zrobienie" tych 75l wody RO będę czekać "całe życie" :( no chyba, że trzeba po prostu zakupić nowy filtr, jeżeli moglibyście coś polecić..
RO to jedna kwestia. Nadal nie kumam tematu Ca do Mg i przedstawionych przez właściciela sklepu z powyższego linka poniższych:

"Mineral RO żółty v3 (Ca/Mg/Na/Cl, wpływa na GH i KH)
Mineral RO żółty v5 (Ca/Mg/Na/Cl, wpływa na GH i KH)
Mineral RO niebieski v3 (Ca/Mg/Na/Cl/K wpływa na GH i KH)
Mineral RO niebieski v5 (Ca/Mg/Na/Cl/K wpływa na GH i KH)
Mineral RO czerwony (Ca/Mg/Na/Cl/K/N/P/Fe, wpływa na GH i KH)
Mineral RO biały v6 (Ca/Mg/Na/Cl, wpływa na GH, nie wpływa na KH )
Mineral RO biały v8 (Ca/Mg/Na/Cl, wpływa na GH, nie wpływa na KH )
Mineral RO turkusowy v2 (Ca/Mg/Na, wpływa na GH i KH)
Mineral RO pomarańczowy v4 (Ca/Mg/Na, wpływa na GH i KH)
Mineral RO brązowy v2 (Ca/Mg/Na, wpływa na GH i KH)
Mineral RO zielony (Ca/Mg/Na/Cl/K, wpływa na GH, nie wpływa na KH)
Mineral RO fioletowy (Ca/Mg/Na/Cl/K/N/P/Fe, wpływa na GH, nie wpływa na KH)
Możemy również wpływać na GH lub KH pojedynczymi związkami. I tak, gdy chcemy podnieść pojedynczym związkiem tylko KH (twardość węglanową), to stosujemy NaHCO3 lub KHCO3. Gdy chcemy podnieść pojedynczym związkiem tylko GH (twardość ogólna): MgSO4*7H2O lub bezwodny MgSO4 (podnosi twardość poprzez dodanie jonów magnezu) lub CaSO4*1/2H2O (podnosi twardość poprzez dodanie jonów wapnia). Gdy chcemy podnieść pojedynczym związkiem KH i GH: CaCO3 (podnosi KH poprzez CO3, zaś GH poprzez jony wapnia)."

Do czego potrzebne byłyby mi różnice który Minerał RO wpływa albo nie wpływa na GH lub KH?
Który Minerał RO jest najbardziej odpowiedni/uniwersalny?

Przepraszam jeśli zadaję idiotyczne pytania ale myślę sobie, że jeżeli od razu nie zgłębię całkowitej wiedzy nt. RO to zrobię kolejną powtórkę z rozrywki czytaj. akwarium zasypane żwirem, obsadzone jakimiś tam mało wymagającymi roślinami i zarybione. Chcę przedsięwziąć całą tematykę od jak najbardziej profesjonalnej strony..

-- Pn mar 31, 2014 9:04 pm --

Podpowiecie co nieco? :)
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

SOLE...

#16

Post autor: mimag »

Filippoinzagi pisze:Korci mnie żeby porzucić RO. Dam radę ogarnąć temat?
jest to mozliwe ale bedzie ciezko bo sam kran jest bardzo twardy 11kh. Proponuje zrobic 1:1 czyli np 25L kran i 25L ro.
Filippoinzagi pisze:Pytanie tylko jak to rozegrać, w sensie, co tydzień stosować do podmiany tylko RO w ilości 30% czy 50%
zdecydowanie 50% wtedy mineralizator wyliczasz na ilosc podmienianej wody a nie na calosc wody w bance wiec zuzyjesz mniej mineralizatora.
Przy 30% podmianie nie mozna wyliczyc wylacznie na ilosc podmienianej wody.
Filippoinzagi pisze:Jeśli to drugie to na "zrobienie" tych 75l wody RO będę czekać "całe życie" :( no chyba, że trzeba po prostu zakupić nowy filtr, jeżeli moglibyście coś polecić..
zalezy jaki masz filtr ro moze juz membrana siadla i slabo puszcza lub prefiltry zapchane i spadla wydajnosc. Zwykly filtr ro 75gpd za 120zł z allegro wystarczy i zrobi 5L ro w 30min.
Filippoinzagi pisze:Do czego potrzebne byłyby mi różnice który Minerał RO wpływa albo nie wpływa na GH lub KH?
Który Minerał RO jest najbardziej odpowiedni/uniwersalny?
To Ty musisz wiedziec jaka wode chcesz miec w zbiorniku i jakie parametry i stosunki utrzymywac i wtedy na tej podstawie wybierasz dany mineralizator. Jak masz watpliwosci napisz maila do sprzedajacego wiele razy slyszalem ze swietnie doradzal.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

SOLE...

#17

Post autor: Filippoinzagi »

Dzięki mimag :)

powiedz Ty korzystasz z filtra RO? Rozumiem, że jest on najzupełniej niezbędny i mój zbiornik przy samej kranówie zmiękczonej np.

http://www.zoolek.pl/index.php3?id=opis ... aquafix_gh" onclick="window.open(this.href);return false;

oraz

http://zoolek.pl/index.php3?id=opis_pro ... id_lang=pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Robić jednocześnie testy GH i KH i utrzymywać je na właściwym poziomie?

Jest taka szansa?
Zastanawiam się tylko czy takim trybem zdołam zapanować nad poziomem Ca oraz Mg w akwa i pytanie w jaki sposób będę mógł ustalić wartości obu..Przez obserwację roślin?
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

SOLE...

#18

Post autor: mimag »

Filippoinzagi pisze:powiedz Ty korzystasz z filtra RO
tak
Filippoinzagi pisze:Rozumiem, że jest on najzupełniej niezbędny
nie jest niezbedny ale bardzo ulatwia zycie. Jest wiele osob uzywajacych kranowkę, zajrzyj do dzialu galeria i obejrzyj banki ktore Ci sie podobaja, zazwyczaj wlasciciele opisuja jak i na czym prowadza zbiornik, zobaczysz ze nie kazdy ma ro. Ale wez pod uwage ze forumowicze maja rozne kranowki.

Te woreczki przeplywowe lepiej sie sprawdzaja w mniejszych bankach niz duzych poza tym jest z nimi sporo zabawy i nie wygladaja estetycznie.
Filippoinzagi pisze:Robić jednocześnie testy GH i KH i utrzymywać je na właściwym poziomie?
ja wykonuje testy tylko kh. Jesli bedziesz wykonywal regularnie te same podmiany to wystarczy ze raz zrobisz test i bedziesz wiedzial jakie masz kh i gh. Nie ma wlasciwych poziomow sam musisz zdecydowac jakie chcesz miec i takie trzymac. Jedne rosliny lubia miekka inne srednia a inne twarda wode.
Filippoinzagi pisze:Zastanawiam się tylko czy takim trybem zdołam zapanować nad poziomem Ca oraz Mg w akwa i pytanie w jaki sposób będę mógł ustalić wartości obu..Przez obserwację roślin?
Zakladasz sobie jakis sredni poziom Mg i K i taki robisz roztwor soli. Jesli rosliny nie reaguja na niego tak jak chcesz modyfikujesz go podnoszac jegi ilosc lub zmniejszajac lub zmieniajac proporcje K do Mg. Lepiej zaczac od nizszych wartosci i podnosic niz przesadzic i zbijac. Kumulujac cos mozesz zablokowac przyswajanie innego pierwiastka.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

SOLE...

#19

Post autor: Filippoinzagi »

Dzięki bardzo ;)
To jeszcze w ten sposób zapytam otóż jak zidentyfikować nadmiar magnezu oraz potasu?
Wiem, że w przypadku niedoboru magnezu na roślince pojawiają się ciemne żyły i jasne tkanki a potasu z kolei dziurki w liściu, powiększające się żółknącymi krawędziami...pytanie jak określić nadmiar K oraz Mg by odpowiednio zareagować?
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

SOLE...

#20

Post autor: mimag »

Ja nie mam sprawdzonej metody i zazwyczaj kieruje sie intuicją i analizą tego co wlewalem do zbiornika i jakie byly wyniki testów (warto notowac). Na tej podstawie jesli widze ze cos zaczyna sie zlego dziac z roslinami reaguje. Zakladam ze mam kumulacje lub braki i podaje dany pierwiastek. Jesli efektu nie widac po kilku dniach podejmuje kolejne kroki szukajac przyczyny.
A tu kilka teoretycznych dywagacji:
http://www.bojownik.pl/index.php?showtopic=6665
http://www.akwarium.net.pl/forum/roslin ... -u-roslin/
http://www.aquaforumlublin.fora.pl/rosl ... w,716.html
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

SOLE...

#21

Post autor: Filippoinzagi »

Bóg zapłać za te linki mimag :)) Na pierwszy rzut oka wydają się bardzo pomocne :)
Zaraz je druknę bo w początkowej fazie akwarystycznych przygód lepiej niech będą w zasięgu dłoni ;)
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

SOLE...

#22

Post autor: mimag »

Spoko, traktuj je jako wskazówki i punkt odniesienia a nie jako wzorzec bo jak sam zauwazysz wiele objawow sie ze sobą pokrywa przy roznych pierwiastkach, a dodatkowo ze stwierdzisz ze masz danej rzeczy brak w wodzie nie oznacza ze jej tam nie ma tylko np moze byc zablokowane przyswajanie przez kumulacje innego pierwiastka. Wtedy lanie do wody tego ktorego brakuje mija sie z celem poniewaz przez blokade roslina i tak go nie przyswoi. Nalezy najpierw okreslic co blokuje a nastepnie zredukowac nadmiar.
Tematyka zakrecona ala jak sie temat troche ugryzie okazuje sie ze nie jest wcale taka trudna.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

SOLE...

#23

Post autor: fivb77 »

Z tymi niedoborami to też nie jest takie oczywiste, ponieważ nadmiar jednego pierwiastka może blokować przyswajanie innego. I tak, widzisz, że brakuje Ci czegoś więc podajesz go więcej, a efektów ni ma :-P i nie będzie, dopóki nadmiaru tamtego pierwiastka nie wyeliminujesz.
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

SOLE...

#24

Post autor: Filippoinzagi »

To jak to ogarnąć :(

jak stwierdzić zatem co blokuje coś innego skoro stwierdzony przeze mnie brak danego pierwiastka i jego uzupełnienie mija się z celem bo pogarszam tylko sytuację powodując większą blokadę innego pierwiastka..
Na czuja trzeba brać? Jak roślina nie reaguje i widać, że poprawy brak to lać ten pierwiastek, który jest zależny od tego pierwszego?
Podpowiecie mi proszę co z czym współgra jeśli chodzi o pierwiastki? W sensie co blokuje co itd...

I takie pytanko jeszcze. Zrobiłem za pomocą http://pomoce.akwahobby.com/kalk_chem.php" onclick="window.open(this.href);return false; roztwór Kalkulator K2SO4 i rozpuściłem w 500ml RO, 100g K2SO4 . Niestety rozpuszczalność takiej ilości K2SO4 (100g) w 500ml jest chyba niemożliwa bo cały czas wytrąca mi się na dnie mnóstwo soli :( Na przyszłość powinienem dobierać 50g zamiast 100g soli i to rozwiąże ten problem?

Poza tym gdzieś wyczytałem, że nie powinno się lać wszystkie na raz jednego dnia tzn. Ostatnio robiłem testy na NO3,PO4 i uzupełniłem braki lejąc całość od razu, bez rozłożenia ilości na każdy dzień tygodnia.. to też pewnie błąd?
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

SOLE...

#25

Post autor: Drottnar »

Filippoinzagi pisze:I takie pytanko jeszcze. Zrobiłem za pomocą http://pomoce.akwahobby.com/kalk_chem.php" onclick="window.open(this.href);return false; roztwór Kalkulator K2SO4 i rozpuściłem w 500ml RO, 100g K2SO4 . Niestety rozpuszczalność takiej ilości K2SO4 (100g) w 500ml jest chyba niemożliwa bo cały czas wytrąca mi się na dnie mnóstwo soli Na przyszłość powinienem dobierać 50g zamiast 100g soli i to rozwiąże ten problem?
Zerknij do tematu napisanego przez suma z podanymi przykładowymi proporcjami nawozów dla danych zbiorników:
http://fawa.pl/viewtopic.php?f=22&t=10016" onclick="window.open(this.href);return false;

Tam stoi:
K2SO4 -źródło potasu
Zawartość w związku :arrow: K-44,83%
Max.rozpuszczalność w temp.20st.C :arrow: 9gram w 100ml.wody.

Co daje 45g na 500ml wody.
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

SOLE...

#26

Post autor: Filippoinzagi »

I to wiele wyjaśnia drodzy koledzy...dzięki br.
pytanie jeszcze jak ogarnąć te wzajemne blokady pierwiastków...
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

SOLE...

#27

Post autor: fivb77 »

Musisz pilnować co lejesz do akwarium i ile. Jak nie przedobrzysz z czymś to nadmiarów nie będzie :wink: Gdzieś tam na forum się przewija, że się przymierzasz do testów by mierzyć pierwiastki - więc one też przecież mogą Ci pomóc stwierdzić czy masz czegoś nadmiar, czy to normalny niedobór. Zresztą nie martw się na zapas :)
takie pytanko jeszcze. Zrobiłem za pomocą http://pomoce.akwahobby.com/kalk_chem.php" onclick="window.open(this.href);return false; roztwór Kalkulator K2SO4 i rozpuściłem w 500ml RO, 100g K2SO4 . Niestety rozpuszczalność takiej ilości K2SO4 (100g) w 500ml jest chyba niemożliwa bo cały czas wytrąca mi się na dnie mnóstwo soli :( Na przyszłość powinienem dobierać 50g zamiast 100g soli i to rozwiąże ten problem?
No niestety, każda substancja ma swoją rozpuszczalność, którą zawsze można sprawdzić "na tablicach rozpuszczalności".
A ja polecę Ci ten kalkulator http://calc.petalphile.com/, ponieważ informuje Cię czy nie przekroczysz rozpuszczalności danej substancji.
Poza tym gdzieś wyczytałem, że nie powinno się lać wszystkie na raz jednego dnia tzn. Ostatnio robiłem testy na NO3,PO4 i uzupełniłem braki lejąc całość od razu, bez rozłożenia ilości na każdy dzień tygodnia.. to też pewnie błąd?
Nie no, to nie jest błąd, ale faktycznie łatwiej kontrolować jest wszystko gdy się to jakoś rozłoży. Codziennie, co drugi dzień, dwa razy w tygodniu itp
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

SOLE...

#28

Post autor: Filippoinzagi »

świetny ten kalkulator fivb77 ;)
dziękować.
co do reszty tematów do wrzucam trochę na luz i zobaczymy co z tego wykiełkuje :)
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

SOLE...

#29

Post autor: fivb77 »

Dokładnie, działaj spokojnie, efekty w akwarystyce przychodzą po czasie :)
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

SOLE...

#30

Post autor: mimag »

Pierwiastki makro mozesz smialo lac jednoczesnie. Ale warto miec je rozrobione osobno aby miec wplyw na kazdy z osobna. Wazne aby nie podawac jednoczesnie makro i mikro. Nawozy zawsze wlewac przy zgaszonym swietle.
100x40x50 JUWEL RIO 180
ODPOWIEDZ