Nie stężenie - ale jakie "zużycie" pierwiastków macro?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Nie stężenie - ale jakie "zużycie" pierwiastków macro?

#1

Post autor: sylwekw »

Najczęściej dyskutuje się o tym jakie powinny być stężenia poszczególnych pierwiastków macro ale raczej nie mówi się o ich "zużyciu" przez rośliny.

A to mnie zaciekawiło i byłbym wdzięczny, gdyby Ci którzy bardziej szczegółowo do nawożenia podchodzą podzielili się swoimi spostrzeżeniami (pewnie tym którzy sami sobie przygotowują nawozy z soli łatwiej jest poznać takie liczby).

Żeby było jasne o co mi chodzi to jako przykład użyję powiedzmy Azotu.

Załóżmy, że utrzymujemy stężenie NO3 na poziomie 15 mg/l (ppm). Nie oznacza to jednak, że podajemy co dzień 15 mg/l ani nie oznacza to, że podajemy co tydzień 15 mg/l.
Żeby utrzymać stałe stężenie trzeba podawać tyle ile w tym czasie rośliny zużyją - może 1mg/l dziennie, może 10 mg/l dziennie.

No właśnie ile to jest z waszych doświadczeń? Jeśli ktoś będzie uprzejmy podzielić się takimi spostrzeżeniami to niech doda czy to w przypadku akwarium ogólnego, czy typowo roślinnego bardzo mocno zarośniętego itp.

Zaczynam dopiero przygodę z solami i takie rzeczy mnie zaciekawiły.

Rrrrogaty

Nie stężenie - ale jakie "zużycie" pierwiastków macro?

#2

Post autor: Rrrrogaty »

Sylwek to o co prosisz jest raczej niemożliwe do opisania. Każde akwarium jest inne, w każdym jest inna ilość roślin i inne oświetlenie oraz wiele innych czynników, które wpływają na zużycie makroskładników przez rośliny. W nawożeniu solami raczej się dąży do tego, by niczego nie zabrakło (przez to podaje się więcej niż trzeba) i jednocześnie, by nie osiągnąć poziomu toksycznego (duże i regularne podmiany wody).

Teoretyzując, mógłbyś określić zużycie makro poprzez wykonywanie regularnych testów, najlepiej w jakimś laboratorium, ale to i tak, by było chyba bardzo złudne. Biomasa w akwarium cały czas przyrasta, potem jest znowu redukowana podczas przycinek więc zużycie i tak, by szybko się bardzo zmieniało.
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Nie stężenie - ale jakie "zużycie" pierwiastków macro?

#3

Post autor: sylwekw »

Mam świadomość, że to jest różne dla każdego akwarium i dla każdych warunków ale ja nie pytam o różnicę typu 2,75 do 2,78 ale o rząd wielkości typu 2 czy 10 czy 20 :-)

A to co piszesz co do nawożenia to chyba masz na myśli tzw EI a ja mówię raczej o zwykłym nawożeniu solami, zamiast gotowych nawozów i określenie w przybliżeniu takiego zużycia wcale nie jest trudne i nie wymaga częstych pomiarów laboratoryjnych. Wystarczy raz na dwa tygodnie zrobić pomiar i jeśli się okaże, ze stężenie danego pierwiastka jest na w miarę stałym poziomie to znaczy, że rośliny zużywają mniej więcej tyle ile w tym czasie podałeś.
Ot cała filozofia. Jeśli sam sobie robisz nawóz z soli to policzenie ile podałeś nie jest trudne. Wystarczą notatki, trochę takiej chęci poznawczej i tyle :-)

Ale ja tylko zapytałem, może są tacy wariaci jak ja co lubią wiedzieć więcej niż jest niezbędne :-) i coś napiszą a jak nie no to cóż za pół roku ja będę potrafił na takie pytanie odpowiedzieć :-)

Rrrrogaty

Nie stężenie - ale jakie "zużycie" pierwiastków macro?

#4

Post autor: Rrrrogaty »

Nie określisz nawet rzędu wielkości jak nie weźmiesz pod uwagę np. stopnia oświetlenia akwarium. Co innego baniaczek w którym masz 0,3W/L, a co innego 1.3W/L. Co innego zbiornik na piasku i bazalcie, co innego na ziemi ogrodowej, a co innego na amazoni. Inaczej się zachowuje akwarium prowadzone na RO, inaczej na wodzie kranowej, która może zawierać PO4, Ca, Mg czy K i wahania mogą być spore na przestrzeni miesięcy. Przy PO4 wystarczy, że ci się sypnie więcej karmy i już będziesz miał inne wyniki.
sylwekw pisze:Ot cała filozofia. Jeśli sam sobie robisz nawóz z soli to policzenie ile podałeś nie jest trudne. Wystarczą notatki, trochę takiej chęci poznawczej i tyle :-)
Jak to wszystkie takie proste to o co w ogóle się nas pytasz? :P Zrób tak jak napisałeś i będziesz miał w miarę dobre wyliczenie zużycia pierwiastków makro w danym momencie w swoim akwarium, ale to będzie tylko 'tu i teraz', a nie prawda uniwersalna.
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Re: Nie stężenie - ale jakie "zużycie" pierwiastków macro?

#5

Post autor: sylwekw »

ROGATEK pisze: Jak to wszystkie takie proste to o co w ogóle się nas pytasz? :P
Nie napisałem, że ustalenie właściwych ilości jest proste tylko, że policzenie podawanych ilości jest proste.
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Nie stężenie - ale jakie "zużycie" pierwiastków macro?

#6

Post autor: silver007 »

To faktycznie jest zagmatwana sprawa i takie zużycie określić jest ciężko chociażby przez wzgląd na dokładność testów. I tak na przykład zaczynając od NO3 - zazwyczaj stan początkowy jest bliski 0 jeśli zbiornik jest nienawożony, a ma wiele roślin i sporo światła. W takim wypadku dajesz soli by osiągnąć na przykład 20mg/l i sprawdzasz po jakim czasie się wyzeruje. To da Ci jakiś obraz.
Z PO4 to jeszcze większa gimnastyka, bo często podłoże płata figle, a wszelkie większe wahnięcia to problem z glonem.
Jeśli jednak miałbym powiedzieć jak wyglądało to w moim poprzednim akwa 240l, 168W światła to tygodniowo podawałem około 20 ppm NO3 natomiast PO4 bardzo różnie, ale w granicach 1ppm (jak akwa wyglądało możesz zobaczyć w galerii).

Co prawda temat jest o makro, ale jeśli zamierzasz zacząć bawić się we własne nawozy to radziłbym od początku robić też "własne" mikro na bazie Intermagu i chelatu żelaza. W internecie znajdziesz kalkulator zulixa z opisem jak się nim posłużyć. Ja niestety zanim do tego doszedłem testowałem różne wynalazki, które nie sprawdzały się najlepiej.
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Nie stężenie - ale jakie "zużycie" pierwiastków macro?

#7

Post autor: sylwekw »

Silver dzięki za bardzo konkretną wypowiedź. Właśnie na coś podobnego liczyłem, mając świadomość, ze to nie jest żadna "jedyna prawda" ale jakiś wskaźnik.

Mam taki zamiar - to znaczy robić też mikro na bazie Intermagu uzupełnione chelatem żelaza. Ale wszystko stopniowo, a po pierwsze chcę pierw wykończyć te kupne nawozy które jeszcze mam.
ODPOWIEDZ