Pomoc w doborze nawożenia do 72l

ODPOWIEDZ

Autor
czaka9
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 07, 2018 12:51 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#1

Post autor: czaka9 »

Cześć!

Piszę z prośbą o pomoc w nawożeniu, ale najpierw formalności :)

1.Kiedy akwarium zostało zalane(data) - 2 miesiace temu
2.Litraż i wymiary akwarium- 72l, 60x30x40
3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- LED 13W
4.Jak długo świecisz(ile godzin)- 9-10h
5.Podłoże- grys bazaltowy ok. 3mm
6.Filtracja- Aquael Turbo 500
7.Typ zbiornika(Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.)- raczej ogólny, ale z przyzwoitą liczbą roślin.
8.Ozdoby(jakie)- korzeń, a ze sztucznych to czaszki i mały statek
9.Rośliny(ile,jakie)- póki co jedna hygrophila polysperma, trochę posadzonych rogatków, dwie roślinki których nazw nie znam niestety
10.Ryby(jw.)- 5 x molinezje + narybek (narybek jak podrośnie daję do sklepu + jedynego samca jak mi go przyjmą), 4x danio, 2x gupik, 5x kiryski (wiem, wiem, planuję zrobić wkrótce plażę), krewetki RC, 2x ampularia
11.Podmianki(jak duże,jak często,jaka woda)- raz na tydzień, 12l, woda przepuszczona przez filtr Dafi zmieszana z kranówką zwykłą
12.Nawozy(czy podajesz,jakie,ile)- brak
13.CO2(czy jest,jak dystrybuowane)- carbo w płynie
14.Parametry wody(aktualne wyniki testów jakie posiadasz)- NH3, NO2 - 0, NO3 - 10, PH - 7,8, twardość ok. 14
15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik- nie

Teraz gwoli uzupełnienia - zamówiłem dzisiaj nieco roślinek, bo za mało obsadzone. Są to dodatkowe Hygrophila Polysperma oraz Rotala Green, Myriophyllum mattogrossense, Hemianthus micranthemoides, Limnophila Sessiliflora, Heteranthera zosterifolia i parę innych. Głównie po 2-4 sadzonki, nie znam się na roślinach, wziąłem te uważane za mało wymagające i potem w miarę potrzeb dokupię.

PH chciałbym obniżyć i wpadłem na pomysł filtru Dafi. Woda z kranu Daje PH prawie 8, natomiast po przefiltrowaniu 6.4. Do tej pory robiłem podmiany pół na pół (6l Dafi, 6l kranówy), ale efekty nie są zadowalające i chcę teraz robićp odmiany 12l z filtru Dafi co tydzień, aż PH dojdzie chociaż do 7,5.

Zakładając akwarium popełniłem błąd, nie dając żadnego substratu, wszystko jest więc na jałowym grysie bazaltowym.

Co do obecnych roślin do rogatek i Hygrophila Polysperma (chociaż tutaj niektóre liście mają brązowy nalot lub pojedyncze dziury) rosną ładnie, natomiast roślina której nazwy nie znam bardzo słabo. Mam niewielkie glony nitkowate, niezauważalny prawie zielony pyłek z przodu, z tyłu niewielkie sinice, a przy dnie w rogach brązowy nalot - nie wiem co to.

Woda ogólnie przejrzysta, lekko brązowawa ze względu na korzeń. Kondycja ryb ogólnie dobra, jedynie zauważyłem u samca molinezji lekko powiększone jedno oko, ale śmiga, zapładnia jak szalony, brak innych objawów, więc na razie nie podejmuję działań leczniczych. Być może miał tak od dawna, nie przyglądałem się wcześniej oczom...

Póki co dozuję jedynie węgiel w płynie Easy Life 1-1,5 ml dziennie. Na początku miesiąca polałem też trochę Tetra PlantaMin, ale efekt marny.

Dzisiaj zrobiłem zakupy nawozowe - kupiłem sole Mg, K, N oraz PO oraz mikro Aqua Art Classic Kupiłem też test PO4, jak dojdzie wrzucę wynik. Kupiłem też Tropical Ferro Aktiv.

Jestem totalnie zielony w solach, ale poczytałem i wydaje się do ogarnięcia. Początkowo chciałem nawozić według planu suma, ale potem doczytałem, że to plan na HT i to z dozowanym CO2 najlepiej i że przy takich akwariach jak moje (bez CO2, słabe oświetlenie) nie trzeba jakoś intensywnie nawozić.

Baniak stoi jednak 2 miesiące i rośliny nie rosną idealnie, są ubytki na liściach, dokupiłem nowe, więc coś pewnie będzie trzeba lać. Na wszelki wypadek kupiłem więcej niż w rzeczywistości może być potrzebne, żeby potem pojedynczo nie dokupować, ale sprawa jest taka że mój budżet na akwarium na najbliższe tygodnie jest marny, więc prosiłbym w miarę możliwości nie wysyłać mnie po RO, nowe oświetlenie, butlę CO2 itp. :D

Chciałbym po prostu lekko ponawozić akwarium w takim stanie w jakim jest, wątek Dominika trochę mnie pocieszył, jeśli chodzi o jałowe podłoże.

Wiem, że muszę zacząć od minimalnych dawek, pytanie tylko czy dawać wszystko, czy może ograniczyć się na początek tylko do żelaza, potasu i azotu?

NO3 obecnie jest 10, ale jeszcze 3 tygodnie temu było 0, po czym coś namieszałem i zaburzyłem cykl azotowy (już jest w normie). Wówczas NO3 wzrosło, ale obawiam się że z nadejściem nowych roślin znowu spadnie, stąd azot chyba coś poleję...

Zrobiłem zapewne kilka błędów początkującego, ale mam nadzieję, że da się zrobić coś z tym co mam bez kolejnych inwestycji, bo już sobie postanowiłem poszukiwania dorywczej roboty, żeby zrekompensować sobie ciągłe inwestycje w akwarium :P

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#2

Post autor: Lech-u »

czaka9 pisze: wt mar 27, 2018 11:12 pmwpadłem na pomysł filtru Dafi.
Co to jest? Znaczy, co obniża tak pH?
czaka9 pisze: wt mar 27, 2018 11:12 pmże przy takich akwariach jak moje (bez CO2, słabe oświetlenie) nie trzeba jakoś intensywnie nawozić.
Słusznie.
czaka9 pisze: wt mar 27, 2018 11:12 pmWiem, że muszę zacząć od minimalnych dawek, pytanie tylko czy dawać wszystko, czy może ograniczyć się na początek tylko do żelaza, potasu i azotu?
Przy takim podejściu do sprawy: światło i CO2 bez zmian, bez RO, to proponuję skorzystać z nawozów gotowych typu macro i micro. I dawkować zgodnie z ich instrukcją.

Niemniej, jeśli nie dasz dobrego światła i CO2 to możesz spowodować lekkie kłopoty z glonami. Zwłaszcza, ze to jest dość świeży zbiornik.


Więc może lepszym rozwiązaniem byłyby nawozy wsadzane do podłoża? Kulki gliniane lub inne podobne wynalazki.

A w sumie najlepiej jakbyś nie nawoził, bo masz słabe światło, brak CO2...

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#3

Post autor: Wojtekxxx9 »

Nawożenie pod korzenie. Kulki GT lub pałeczki.
Jeśli już chcesz lać coś do słupa wody to sprawdź relacje mg-ca, uzupełnij mg i k bo ich brakować będzie,. I tego się trzymaj. No3 będziesz miała z ryb

Autor
czaka9
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 07, 2018 12:51 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#4

Post autor: czaka9 »

Lech-u pisze: śr mar 28, 2018 8:26 amczaka9 pisze: ↑wt mar 27, 2018 11:12 pm
wpadłem na pomysł filtru Dafi.
Co to jest? Znaczy, co obniża tak pH?
To jest filtr dzbankowy typu Brita. Jak przepuszczę przez niego wodę to PH się właśnie tak obniża.
Pusto pisze: śr mar 28, 2018 8:35 amNo3 będziesz miała z ryb
Jestem rodzaju męskiego :P

Ogólnie dzięki za rady :) Próbowałem już pałeczki nawozowe easy life i szczerze niewiele one dały, liście zwłaszcza tej niezidentyfikowanej roślinki pożółnikęte lub z ubytkami.

Kiedyś zakładałem właśnie brak nawozów, no ale widzę, że nie jest idealnie. Chyba że to kwestia tego, że zbiornik jeszcze młody. Najlepiej rośnie rogatek, ale to chyba nie jest wyczyn.

Spróbuję bardzo, ale to bardzo delikatnie z mikro (aqua art classic) + żelazo. Jeżeli chodzi o makro, to czy zamiast kupować mógłbym porozrabiać w kranówce te sole, które zamówiłem i w minimalnych dawkach niektóre podawać? Zmierzę PO4 i NO3, jeśli będą w porządku to nie ruszę i dodam jedynie trochę potasu. Za potas rozumiem odpowiada K2S04?

Co do mg i ca to wiązałoby się z kolejnymi wydatkami na testy, których póki co wolałbym uniknąć szczerze mówiąc... Czy dodać zatem może odrobinę nawozu MgSO4*7h2O czy na razie poczekać?

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#5

Post autor: Wojtekxxx9 »

A Rogatek nie robi testów? Bo wiesz, sypanie czegoś na pale to nie najlepszy pomysł.
Można zbiorników nie nawozić ale wtedy się ziemię daje pod podłoże
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#6

Post autor: Lech-u »

czaka9 pisze: śr mar 28, 2018 1:08 pmTo jest filtr dzbankowy typu Brita. Jak przepuszczę przez niego wodę to PH się właśnie tak obniża.
Czyli medium filtracyjnym jest tylko węgiel?
czaka9 pisze: śr mar 28, 2018 1:08 pmto czy zamiast kupować mógłbym porozrabiać w kranówce te sole,
Rozrabianie w kranówce nie daje gwarancji co wlejesz do akwarium. W kranówce są też jakieś związki, które mogą zareagować z solami.
Ogólnie lepiej użyć RO lub wody demineralizowanej z marketu do rozrabiania soli.

Autor
czaka9
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 07, 2018 12:51 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#7

Post autor: czaka9 »

Wiem, to był błąd, że nie zdecydowałem się na ziemię, ale mleko już rozlane i na razie nie chcę robić rewolucji. Rogatek daje radę, ale druga roślina nie do końca, a jutro przyjdzie kilkanaście nowych sadzonek i obawiam się, że zapotrzebowanie na składniki odżywcze wzrośnie kilkukrotnie.

Z sypaniem na pałę masz rację, ograniczę się w takim razie póki co tylko do mikro i potasu chyba. Właśnie zobaczyłem sobie skład wody z wodociągów i Mg mam 26 mg/dm3, więc chyba wystarczająco. Pytanie ile filtr Dafi tego zabiera, ale w takim razie nie będę przy podmianach dawał 100% z filtra Dafi.Wapnia w wodzie wodociągowej jest aż 105 mg/dm3.

Będę obserwował rośliny i może uda się wywnioskować, czego ewentualnie brakuje.
Lech-u pisze: śr mar 28, 2018 1:52 pmCzyli medium filtracyjnym jest tylko węgiel?
Wg producenta: "Skład filtrów standard bazuje na wysokiej jakości surowcach: węglu aktywnym naturalnego pochodzenia poprawiającym smak i zapach wody żywicy jonowymiennej zapobiega powstawaniu kamienia w urządzeniach AGD"
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#8

Post autor: Miro »

A właściwie to skąd piszesz ?

Autor
czaka9
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 07, 2018 12:51 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#9

Post autor: czaka9 »

Bydgoszcz
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#10

Post autor: Miro »

Pytałem ponieważ w wawie jest taki sklep " Rogatek " w którym możesz zrobić testy.
Pusto pisze: śr mar 28, 2018 1:48 pmA Rogatek nie robi testów?
Może wstaw w lokalizację - Bydgoszcz - i podaj swoje imię będzie łatwiej się porozumiewać

Autor
czaka9
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 07, 2018 12:51 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#11

Post autor: czaka9 »

Już próbowałem, wchodziłem w Twoje konto, Ustawienia, Profil itp. i nigdzie nie widzę opcji zmiany lokalizacji czy dodania imienia.

Btw.
Lech-u pisze: śr mar 28, 2018 1:52 pmRozrabianie w kranówce nie daje gwarancji co wlejesz do akwarium. W kranówce są też jakieś związki, które mogą zareagować z solami.
Ogólnie lepiej użyć RO lub wody demineralizowanej z marketu do rozrabiania soli.
Aktualnie jestem uziemiony w domu przez jakiś czas i nie mam odwagi znowu wysyłać dziewczynę po rzeczy dla rybek xD właśnie jest w sklepie po butelki półlitrowe, żebym miał w czym sole rozrabiać... Przy najbliższej okazji poproszę ją o wodę demineralizowaną, a czy do tej pory filtr Dafi się nada zastępczo?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#12

Post autor: Lech-u »

czaka9 pisze: śr mar 28, 2018 2:28 pmJuż próbowałem, wchodziłem w Twoje konto, Ustawienia, Profil itp. i nigdzie nie widzę opcji zmiany lokalizacji czy dodania imienia.
Zmieniłem na Bydgoszcz.
czaka9 pisze: śr mar 28, 2018 2:28 pma czy do tej pory filtr Dafi się nada zastępczo?
Myślę, że nie powinno być tragedii.
Ale pewności nie mam.

Autor
czaka9
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 07, 2018 12:51 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#13

Post autor: czaka9 »

Ok dzięki za podpowiedzi. Zatem jak nawozy przyjdą, to zacznę w minimalnych dawkach podawać mikro + potas i ewentualnie azot lub fosfor, jeśli testy wykażą za niskie wartości.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#14

Post autor: marcinzabki29 »

Skoro nie masz testów na azot, to możesz sprawdzić wkładając do akwarium Pistię. Jeżeli zacznie szybko rosnąć, to znaczy, że Masz sporo azotu. Nie wiem czy to będzie wiarygodne, ale zawsze jest to jakiś sposób.
Pozdrawiam Marcin

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#15

Post autor: Wojtekxxx9 »

Marcin dobrze kombinuje. Poszukaj "roślin wskaźnikowych"

Autor
czaka9
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 07, 2018 12:51 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#16

Post autor: czaka9 »

Mam test na NO3, to nie jest azot?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#17

Post autor: marcinzabki29 »

Może być jeszcze Rogatek, jeżeli zacznie marnieć, to brakuje azotu.
Po za tym - dziury w liściach - brak potasu.
Tylko z nim to ostrożnie, nadmiar może popalić końcówki wzrostu.
Jeżeli Masz czerwone roślinki, a nie za bardzo są czerwone, to brak żelaza.
Akurat z tym to nie musisz specjalnie uważać, ciężko go przedawkować - chociaż nie jest to niemożliwe.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#18

Post autor: marcinzabki29 »

No3 to jest azot.
Pozdrawiam Marcin

Autor
czaka9
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 07, 2018 12:51 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#19

Post autor: czaka9 »

No to mam, opisywałem to w pierwszym poście :) Więc azot i fosfor będę mógł testami kontrolować, reszta na czuja. Czerwonych roślin nie mam, ale jutro przyjdzie jedna czerwona roślinka, to będę miał wskaźnik :) Rogatek rośnie wzorowo, ale jak pisałem wcześniej, kilka tygodni temu NO3 spadło do 0, więc przy większej liczbie roślin może być różnie.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#20

Post autor: Wojtekxxx9 »

Z tym rogatkiem bym uważał. On jest niesamowicie ekspansywny i pierwszy zeżre cały azot.
Co do dziur w liściach to zależy jakie te dziury. Brak fosforu to też dziury. A jeszcze blokady dochodzą, kiedy brakuje jednego a objawy na drugie wskazują.
Nie to żebym Cię straszył ale temat braków i wpływu na rośliny jest olbrzymi. Szybciej polrestart zrobisz niż się tego naumiesz :-)
Czerwone rośliny zależą poza żelazem od światła

Autor
czaka9
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 07, 2018 12:51 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#21

Post autor: czaka9 »

Ok, to postaram się ograniczać obecność rogatka, a jak inne rośliny ładnie wyrosną, to może nawet z niego zrezygnuję. Póki co jednak jest poza nadwódką jest moją jedyną ostoją.

Czytałem w ostatnich dniach trochę o nawożeniu i nic już nie jest w stanie mnie bardziej przestraszyć :D Ale jestem bojowo nastawiony. Ta czerwona roślina to Rotala Rotundifolia Indica, podobno ma małe wymagania świetne, może da radę.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#22

Post autor: Wojtekxxx9 »

Da radę rosnąć. Ale do wybarwiania już moze różnie być. 3 miesiące miałem ją kolorowa później przez noc kolory straciła.

Autor
czaka9
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 07, 2018 12:51 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Pomoc w doborze nawożenia do 72l

#23

Post autor: czaka9 »

Podzielę się z Wami zadziwiającymi dla mnie spostrzeżeniami dotyczącymi nawożenia...

Otóż pod koniec marca zacząłem nawożenie w postaci: Carbo EasyLife w płynie (ok 2.ml dziennie), sole potasu (2 ml dziennie), aqua art classic (jedno naciśnięcie dziennie, czyli pewnie jakieś 1-2ml) i minimalne ilości ferro (z 0.5ml dziennie). Zbiegło się to z zakupem kilku roślin, m.in. Limnophila Sessiliflora. Efekt? Niezadowalający. Nie dość, że rośliny nie rosły (prócz nadwódki gujańskiej, która jako jedyna od początku akwa pięknie mi rośnie), to wręcz zamierały i gubiły liście. Postanowiłem dodać jeszcze sole magnezu, ale nic to nie dało... Nawet te powszechnie uważane za łatwe, czyli Limnophila Sessiliflora i Hygrophila Polysperma. Po kilkunastu dniach zostały z nich w zasadzie tylko łodygi.

No ale byłem cierpliwy, wierzyłem że na efekty trzeba poczekać... W międzyczasie pojawiły mi się nitkowate odchody u ryb, więc po radach rudego zaaplikowałem leczenie Capisolem 2-tygodniowe i na ten czas odstawiłem wszelkie nawożenie.

Efekt? Rośliny zaczęły odżywiać. Limnophila Sessiliflora praktycznie z samych łodyg zaczęła obrastać i po 2 tygodniach obrosła kilkoma rzędami liści. Hygrophila Polysperma wystrzeliła tak, że do tafli wody dorosła. Podobnie nie mogłem opanować moczarki argentyńskiej.

Pomyślałem, że może to efekt kumulacji nawozów i tak wystrzeliło... Więc po tych 2 tygodniach leczenia znowu wlałem carbo, potas, żelazo i aqua art. Efekt? Po 2 dniach Limnophila Sessiliflora straciła wszystkie liście! . Powiedziałem sobie pod nosem "no nie!", w nieco mniej kulturalny sposób. Odłożyłem nawozy w cholerę (prócz carbo) i minęło gdzieś 10 dni i Limnophila Sessiliflora znowu ładnie obrasta liśćmi...

Mogłoby się zatem wydawać, żeby odpuścić nawożenie i cieszyć się rosnącymi (może nie wszystkimi i nie jakoś super) roślinami. Lecz...

Jak dawałem nawozy to glony były w miarę opanowane, teraz jednak hulają. Zielony pył na szybach wraca 3 dni po zeskrobaniu, krasnorosty również poczynają sobie coraz śmielej. Nie ma tragedii, ale z nawozami było pod tym względem lepiej. Kolejna to sprawa to moczarka. Otóż szybko rośnie, więc ją przycinam gdzieś 2/5 wysokości i odcięte fragmenty sadzę. Tak jak odcięte fragmenty się przyjmują i odbijaja do góry, tak te przycięte w tych 2/5, ciągle są tej samej wysokości. W ogóle nie wyrastają nowe liście, a łodyga w miejscu przycięcia brązowieje. Nie wygląda to za ładnie.

Macie może pomysły, o co kaman? Dlaczego nawożenie powodowało śmierć Limnophila Sessiliflora? I z drugiej strony, skąd ona (jak i inne) bez nawożenia pobiera potas i żelazo, które są ponoć niezbędne. Obecnie podaję tylko ok. 2ml carbo dziennie i staram się dozować w te miejsca, gdzie są krasnale (co nieco pomaga).

Póki co wygląda na to, że mam do wyboru albo mało glonów i nierosnące rośliny, albo rosnące rośliny (nie licząc przyciętych moczarek) i więcej glonów...

Jakby co stosunek NO3 i PO4 nie uległ zmianie, czyli ok. 5 NO3 i 0.5 PO4. Innych testów pierwiastków nie posiadam.
Ostatnio zmieniony czw maja 10, 2018 11:34 am przez czaka9, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ