Sole - sprawdzenie obliczeń

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
olivver2
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 9:56 am
Lokalizacja: Gdańsk
Na imię mam: Oliwia

Sole - sprawdzenie obliczeń

#1

Post autor: olivver2 »

Korzystając z tego kalkulatora https://www.akwarium-net.pl/pl/i/poradnik/1 wyznaczyłam sobie poniższe dawki nawozów, bardzo proszę o sprawdzenie, czy obliczyłam wszystko dobrze? Moje założenie to podawanie 1 ml nawozu z danego pierwiastka 5x w tygodniu, dlatego konkretne pierwiastki rozpuszczam w innych ilościach wody. Proszę o łaskawą ocenę, robię to pierwszy raz :bęc:

Azot: planuję podawać 20 ppm tygodniowo, czyli 4 mg/l dziennie (100g soli, 500 ml wody) Czy to nie za dużo?
Potas: planuję podawać 20 ppm tygodniowo, czyli 1,3 mg/l dziennie, po odjęciu potasu znajdującego się w KNO3 i KH2PO4 (100g soli, 1100 ml wody)
Fosfor: planuję podawać 3 ppm tygodniowo, czyli 0,7 mg/l dziennie (50 g soli, 1500 ml wody)
Żelazo: planuję podawać 0.5 ppm na tydzień, czyli około 0.1 mg/l dziennie (50 g soli, 1300 ml wody)

W razie ewentualnych pytań, obecnie w akwarium No3 jest na poziomie 0, a fosfor gdzieś w okolicach 0,2-0,5, tak więc mam piękne gloniaste akwarium, mimo tego, że cały czas podawałam nawóz Macro od Planta Gainer (teraz już zrozumiałam, że to w większości woda)

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Sole - sprawdzenie obliczeń

#2

Post autor: Wojtekxxx9 »

Ile masz swiatla że 20ppm azotu podajesz? Co oczywiście jest? U mnie przy 1w/l power LED schodzi 15-20ppm.
Potasu nie daje się w taki sposób jak liczysz. Możesz do podmiany dawać od razu 20 a w ciągu tygodnia 3-5mg/l wystarczy.
O mg zapomniałeś. W kranie go nie masz a bez niego potas stożki upali
Awatar użytkownika

Autor
olivver2
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 9:56 am
Lokalizacja: Gdańsk
Na imię mam: Oliwia

Sole - sprawdzenie obliczeń

#3

Post autor: olivver2 »

*zapomniałAś :D
Nic jeszcze nie leję, światła mam skromnie około 0,5 W/l, 20 ppm azotu chciałam podawać, zgodnie z sugestią na innych forach, że to dawka sugerowana, ale wiedziałam, że lepiej się Was zapytać niż lać i narobić bałaganu. Podając 10 ppm tygodniowo będzie okej?
Czyli potasu w przeciągu całego tygodnia (licząc z podmianką) mam podawać 23-25 mg/l bez odejmowania takiego, o jakim pisałam powyżej?
Mg dokupię, dzięki.
Ostatnio zmieniony pt lip 13, 2018 9:09 pm przez olivver2, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Sole - sprawdzenie obliczeń

#4

Post autor: ahr »

olivver2 pisze: Azot: planuję podawać 20 ppm tygodniowo, czyli 4 mg/l dziennie (100g soli, 500 ml wody) Czy to nie za dużo?
To się rozpuści?
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika

Autor
olivver2
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 9:56 am
Lokalizacja: Gdańsk
Na imię mam: Oliwia

Sole - sprawdzenie obliczeń

#5

Post autor: olivver2 »

Nie wiem, dlatego pytam was. Przeczytałam sporo poradników o solach na różnych forach, ale żaden nie rozwiał wszystkich moich wątpliwości.
Zgodnie z tym co napisałam w odpowiedzi: Czy 10 ppm azotu tygodniowo (2 mg/l dziennie), przy tak skromnym świetle będzie w porządku? (wg kalkulatora na 100g azotu przypadałoby 1000 ml wody)
Ostatnio zmieniony pt lip 13, 2018 9:34 pm przez olivver2, łącznie zmieniany 1 raz.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Sole - sprawdzenie obliczeń

#6

Post autor: Wojtekxxx9 »

Muszę kompa odpalić żeby Ci sprawdzić wyliczenia więc pewnie jutro to zrobię. Ogólnie nie ustalają dawki na 1ml. Jak będzie za duzo to niewygodnie będzie zmniejszać
Rozpuści to w 2 litrowych butelkach i dawka będzie 4ml
Wygodniej będzie.
Jak potas podbijesz siarczanem do 12 to reszta wystarczy z kno3 a zanim się kumulacja zrobi to troche zejdzie. Szkoda, że nie napisalAŚ wcześniej to można by zrobić mieszankę kno3 z MgNo3. I magnez jak będziesz brała to bierz jednowodny zamiast siedmiowodnego.
Ogólnie wszystkie kalkulatory są wstępem tylko bo nie ma dwóch baniakow w których pobór jest taki sam. Różne rośliny mają różne wymagania. Weź taką Rogale Macrandre Narow Leaf. Ona lubi No3 na poziomie 20 żeby była różowa. Przy 10 robi się bordowa. Ale przy okazji nie przepada za Fe3 bo wtedy jej łodyga czernieje, zamiast tego lubi Fe2 :-)
Posiadasz CO2?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Sole - sprawdzenie obliczeń

#7

Post autor: Lech-u »

O rany. Wyższa matematyka akwarystyczna.
A gdzie przyjemność?

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Sole - sprawdzenie obliczeń

#8

Post autor: Wojtekxxx9 »

Wychoduj z jednego pęda cała kiść, pogódź to.z wymaganiami Ludwigii Guinea która tez ledwo żywa kupiles to zobaczysz :-)
Zwłaszcza jak teraz mam pilose 1 szt która będę robił ze zgniłej roślinki i.cjodowalem.ja z kawałka 5mm. Jak się samemu decyduje w jakim tempie rośliny rosną a jak krzewią
Ostatnio zmieniony pt lip 13, 2018 11:22 pm przez Wojtekxxx9, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
olivver2
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 9:56 am
Lokalizacja: Gdańsk
Na imię mam: Oliwia

Sole - sprawdzenie obliczeń

#9

Post autor: olivver2 »

Matko, dziękuję za taką skarbnicę wiedzy.
Przemyślałam, wszystko rozpuszczę w butelkach 2 litrowych.
Mogę zrobić tą proponowaną przez Ciebie mieszankę KNO3 i Mg, jeszcze nic nie rozpuszczałam. Są do tego jakieś proporcje? Ile wtedy podawać?
PS Gdzie kupić MG jednowodny? Na allegro widzę tylko siedmiowodne, czy to ma aż takie znaczenie?
Ostatnio zmieniony sob lip 14, 2018 8:35 pm przez olivver2, łącznie zmieniany 6 razy.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Sole - sprawdzenie obliczeń

#10

Post autor: Wojtekxxx9 »

Ja brałem na akwanawozy. Ogólnie jeszcze można kupić CaNo3 i regulować twardości wody :-)
Żeby mieszać z mg musisz wiedzieć co lejesz do akwarium. Jak będziesz miała wyniki No3, Po4, Fe, Mg, Ca, Gh K w kranie to można liczyć nawozy i proporcje
Awatar użytkownika

Autor
olivver2
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 9:56 am
Lokalizacja: Gdańsk
Na imię mam: Oliwia

Sole - sprawdzenie obliczeń

#11

Post autor: olivver2 »

Jutro zrobię wszystkie testy jakie mam (No3, Po4, GH i KH). Na Fe, Mg nie mam własnych kropli. Chciałam się w nie zaopatrzyć, ale wyczytałam w internecie, że każde krople na te dwa pierwiastki są nic nie warte. Może znasz jakąś firmę do polecenia, jeśli chodzi o testy kropelkowe na Fe i Mg?
Jeżeli to niezbędne, to mogę jeszcze podjechać do pobliskiego akwarystycznego, tam za grosze też mi zrobią test tych dwóch pierwiastków.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Sole - sprawdzenie obliczeń

#12

Post autor: Wojtekxxx9 »

Mam z Zooleka i nie narzekam. Nie raz liczyłem a pozniej sprawdzałem i się zgadzało więc nie mogę narzekać. Z testami na żelazo może to wynikać z tego, że nie wszystkie wykrywają Fe2. Zooleka podobno wykrywa. Unie wyniki Fe w granicach 0-0,05 ale ja daję glukonian i m dość mocno rozpędzona fotosyntezę.
Ogólnie jak będziesz kupowała sole możesz zamówić glukonian żelaza i chelat manganu. Dam Ci przepis na podrobienie Aquarebell Special :-)
pH masz poniżej 7?
Awatar użytkownika

Autor
olivver2
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 9:56 am
Lokalizacja: Gdańsk
Na imię mam: Oliwia

Sole - sprawdzenie obliczeń

#13

Post autor: olivver2 »

pH mam na poziomie 7,5

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Sole - sprawdzenie obliczeń

#14

Post autor: Wojtekxxx9 »

Czyli nie dajesz CO2 i nie możesz zastosować najlepszego nawozu Nh4No3
Awatar użytkownika

Autor
olivver2
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 9:56 am
Lokalizacja: Gdańsk
Na imię mam: Oliwia

Sole - sprawdzenie obliczeń

#15

Post autor: olivver2 »

Zniechęciłam się trochę po tej dawce informacji, ale chcę spróbować.
Wszystkie sole chcę rozpuścić w 1,5l butelkach.
Ile mam podawać tygodniowo poszczególnych pierwiastków? :bęc:

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Sole - sprawdzenie obliczeń

#16

Post autor: Wojtekxxx9 »

Zacznij od N:8, P:0,8 K:5
ODPOWIEDZ