Nawożenie K2SO4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Nawożenie K2SO4

#1

Post autor: Drottnar »

Ludzie!
Pomóżcie, bo ja głupi jestem i nie ogarniam proporcji nawozów!

Przygotowałem roztwór K2SO4 w ilości 31ml K2SO4 na 500ml H2O. Nie mam pojęcia, ile to gramów K2SO4.

Z kalkulatora wychodzi mi, że żeby takim roztworem zwiększyć K w moim akwa (liczę z filtrem i mikserem 120l) muszę podać 25ml roztworu. Dobrze liczę?

http://pomoce.akwahobby.com/kalk_chem_K2SO4.php
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Nawożenie K2SO4

#2

Post autor: Władek Pompka »

Drottnar pisze:Ludzie!
Pomóżcie, bo ja głupi jestem i nie ogarniam proporcji nawozów!

Przygotowałem roztwór K2SO4 w ilości 31ml K2SO4 na 500ml H2O. Nie mam pojęcia, ile to gramów K2SO4.

Z kalkulatora wychodzi mi, że żeby takim roztworem zwiększyć K w moim akwa (liczę z filtrem i mikserem 120l) muszę podać 25ml roztworu. Dobrze liczę?

http://pomoce.akwahobby.com/kalk_chem_K2SO4.php

Jak zrobiłeś 31ml K2SO4 - to już jest roztwór.

Co jest w linku? Dużo czytania...? :razz:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.

Linf

Re: Nawożenie K2SO4

#3

Post autor: Linf »

Tak więc masz akwa ok 112 L więc po podaniu 1ml roztworu stężenie K powinieneś mieć na poziomie 0,436mg/L.teraz pojawia się pytanie jakie jest bezpieczne stężenie K w wodzie żeby nie było nadmiaru tego związku :?:
Na Twoje wyliczenia 120L wychodzi,że po podaniu 1ml roztworu stężenie K w wodzie będzie na poziomie 0,407mg/L.

P.S.
Ilość wody = litraż akwa
Ilość roztworu = 500 ml
Ilość K2SO4 = 31ml
Ostatnio zmieniony ndz wrz 06, 2009 9:05 pm przez Linf, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Nawożenie K2SO4

#4

Post autor: Drottnar »

Eh, nie sprecyzowałem. Miałem na myśli to, że żeby osiągnąć w akwa stężenie 10mg/l muszę chlapnąć 25ml roztworu. I teraz jeszcze kwestia jak często podawać ten nawóz? Tylko przy podmianach, czy codziennie? Jeśli codziennie to właśnie 25ml czy mniej?

Linf

Re: Nawożenie K2SO4

#5

Post autor: Linf »

Wiesz jakie stężenie powinieneś mieć tego w akwa ??
Awatar użytkownika

Autor
Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Nawożenie K2SO4

#6

Post autor: Drottnar »

Ponoć docelowo powinno być 25mg/l

Linf

Re: Nawożenie K2SO4

#7

Post autor: Linf »

Tego to ja już nie powiem ponieważ nigdy solami nie nawoziłem ale słyszałem,że łatwo jest przesadzić jeśli źle wyliczysz tutaj niech się wypowie ktoś kto używał lub używa soli do nawożenia.25 mg/L wydaje mi się to coś dużo ale tak jak pisałem nie mam doświadczenia z tego typu nawożeniem.
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Nawożenie K2SO4

#8

Post autor: Władek Pompka »

Drottnar pisze:Ludzie!

Przygotowałem roztwór K2SO4 w ilości 31ml K2SO4 na 500ml H2O. Nie mam pojęcia, ile to gramów K2SO4.
Napisz na spokojnie. Co miałeś na początku (ile), co zrobiłeś później...itd.

Nie bardzo czaję te wyliczenia. :razz:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

Autor
Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Nawożenie K2SO4

#9

Post autor: Drottnar »

Powtórzę więc: przygotowałem roztwór 500ml wody z 31ml K2SO4. Chcę osiągnąć stężenie 25mg/l w akwarium.

Pytanie - ile lać tego roztworu i jak często?
Ostatnio zmieniony ndz wrz 06, 2009 10:21 pm przez Drottnar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Nawożenie K2SO4

#10

Post autor: Władek Pompka »

Nie dogadamy się.

Zobacz w ten link.


http://www.akwanawozy.sklepna5.pl/towar ... oszek.html
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nawożenie K2SO4

#11

Post autor: ratafia »

Z kalkulatorka wychodzi, że mając roztwór o takim stężeniu jak piszesz, a więc 31 ml siarczanu potasu w 500 ml wody wymarzone stężenie potasu osiągniesz dozując około 60 ml tego roztworu.
Oczywiście później ilości będą mniejsze, proporcjonalnie do podmian wody. Potasu nie dozuje się codziennie, jedynie przy podmianach.
Pamiętaj też że nadmiar potasu, blokuje roślinom dostęp do żelaza, wykorzystujemy czasami ten fakt przy walce z zielenicami.

PS. O to mniej więcej chodziło? ;)
Ostatnio zmieniony ndz wrz 06, 2009 10:49 pm przez ratafia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Nawożenie K2SO4

#12

Post autor: Drottnar »

ratafia, dokładnie o to :) Tylko jak ja liczyłem, że mi wyszło 25ml? :/ Nie ważne.

W takim razie jeszcze jedno - czy mogę zrobić roztwór bardziej stężony żeby lać go trochę mniej? Jeśli tak, to jak bardzo mogę go stężyć? Wiem, że przy temp. 20*C rozpuszczlaność K2SO4 wynosi ok 11g/l z tym, że nie wiem, ile gramów już wsypałem :/ więc nie wiem, ile jeszcze mogę tego rozpuścić.
Ostatnio zmieniony pn wrz 07, 2009 9:45 am przez Drottnar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Nawożenie K2SO4

#13

Post autor: Władek Pompka »

Sorry,

ale ja nie rozumiem co wy wyliczacie, zwłaszcza gdy nie wiadomo ile użyto czystego (o ile był czysty) siarczanu potasu.
Rozcieńczasz jakiś roztwór (31 ml). To jedyne co mogę stwierdzić. :roll:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.

Linf

Re: Nawożenie K2SO4

#14

Post autor: Linf »

a jak żeście to wyliczyli :?:
Awatar użytkownika

Autor
Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Nawożenie K2SO4

#15

Post autor: Drottnar »

Misie Wy moje drogie. Ja nie rozcieńczam roztworu tylko wsypałem 31ml czystego K2SO4 w proszku. Może stąd Twoje niezrozumienie Władku.
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nawożenie K2SO4

#16

Post autor: ratafia »

He, He, przeczytaj czwarty post w temacie to będziesz wiedział skąd wzięło się to 25 ml.
Sam przecież piszesz że chciałeś uzyskać stężenie 10 mg/litr i wtedy ta ilość jest OK.
Drottnar pisze:z tym, że nie wiem, ile gramów już wsypałem.
Prawdopodobnie tego to już nikt wiedział nie będzie :smile:

Rozpuszczalność K2SO4 to nie jedenaście, ale 110 gram w litrze wody. W praktyce to nie jest łatwo rozpuścić taką ilość korzystając z ręki jako mieszalnika. Można podgrzać wodę, ale i tak po ostygnięciu część kryształków się wytrąci.
Zużyjesz ten co masz, to sporządzisz sobie drugi, z tym żę będziesz wiedział ile już wsypałeś :)
Pozdrowienia, Kaśka.
Ostatnio zmieniony pn wrz 07, 2009 8:42 pm przez ratafia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Nawożenie K2SO4

#17

Post autor: Drottnar »

Eh, muszę uważniej pisać, bo nieporozumienia wychodzą. Masz rację - wcześniej pisałem o 10mg/l :) A potem źle napisałem, że 11g/l bo miało być na 100ml.

A co do masy, to nie będę wiedział, bo nie mam tak czułej wagi - stąd pomiary w ml.
Dzięki Kasiu za pomoc.
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nawożenie K2SO4

#18

Post autor: ratafia »

Przeliczanie K2SO4 jest dosyć proste.
1 ml to 1,7544 grama
lub jak wolisz
1 gram to 0,57 ml. ja chcesz dokładniej to 0,56999544 :smile:
Ostatnio zmieniony pt wrz 11, 2009 10:53 am przez ratafia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Nawożenie K2SO4

#19

Post autor: Drottnar »

ooo, super :) Śliczne dzięki raz jeszcze :)
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Nawożenie K2SO4

#20

Post autor: Władek Pompka »

W sklepach w necie widziałem K2SO4 w opakowaniach po 50 g. Wsypujesz do flaszki i dolewasz pół litra wody.
Celem jest uzyskanie od 10 do 25 ppm potasu...(w akwarium, które ma około 100 litrów).

Aby osiągnąć takie stężenie potasu należałoby dodawać od 5 do 12, 5 cm sześciennych w/w roztworu.

ps. chyba się nie powtarzam...? :roll:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
ODPOWIEDZ