Nawożenie akwarium i problem z glonami

ODPOWIEDZ

Autor
Cichy
Uczestnik
Posty: 28
Rejestracja: czw lip 23, 2009 1:16 am
Lokalizacja:
Płeć:

Nawożenie akwarium i problem z glonami

#1

Post autor: Cichy »

W pierwszym momencie wahałem się w którym dziale zamieścić mój post, ale jednak postanowiłem, że więcej będzie o nawożeniu, niż glonach.

1. Zaczniemy jednak od glonów, które są moją zmorą. Po podmianie wody w sobotę akwarium wygląda w miarę ładnie, jednak we środę zaczynają się już tworzyć grube płachty brązowych glonów i miejscami zielonych nitek. Akwarium traci na estetyce. Obecnie wydaje mi się, że opanowałem trochę całą sytuację poprzez właśnie nawożenie (wg rady jednego z forumowiczów) preparatem AQUA PLANT B. To jednak ciągle glony się pojawiają, a najwięcej na wgłębce, która została już praktycznie przebrana przeze mnie, ze względu na duże zaglonienie..

2. Drugim tematem jest słaba kondycja roślin. Akwarium zasypane jest warstwą ziemi ogrodowej i bazaltem. Rośliny jednak mają wyraźnie jakieś niedobory, gdyż ich liście są słabe, wypadają im dziury, a ponadto pomimo podawania CO2, nie mają zbyt dużych przytrostów (oprocz hygrophilii corymbosy i minimy). Do podmian używam mieszanki wody kranowej i demineralizowanej.

Parametry wody i warunki oświetleniowe:

Światło: 2x8W
Pojemność akwarium: 33l
NO3: 10
NO2: 0
GH: 14-21
KH: 10
PH: 7,2-7,6 (podobna skala barwowa)

Proszę o pomoc.

Linf

Re: Nawożenie akwarium i problem z glonami

#2

Post autor: Linf »

Jeżeli masz w podłożu ziemię ogrodową nie nawoziłbym niczym tylko podawał CO2.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Nawożenie akwarium i problem z glonami

#3

Post autor: krasnal »

:razz:
Ostatnio zmieniony czw gru 02, 2010 2:47 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Cichy
Uczestnik
Posty: 28
Rejestracja: czw lip 23, 2009 1:16 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nawożenie akwarium i problem z glonami

#4

Post autor: Cichy »

krasnal

Oświetlenia niestety nie mam nadal, niestety brak funduszy. Świecę około 10h dziennie, staram się nie przekraczać tej granicy. Fotkę dam jutro, bo dziś już zgaszone światło.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Nawożenie akwarium i problem z glonami

#5

Post autor: Drottnar »

A jak jest wytwarzane CO2 i ile go podajesz?
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nawożenie akwarium i problem z glonami

#6

Post autor: ratafia »

Cichy pisze: Akwarium zasypane jest warstwą ziemi ogrodowej i bazaltem.
Myślę, że bazalt nie jest za dobrym podłożem na przykrycie warstwy ziemi, jest zbyt gruby i zbyt dużo związków przedostaje się do toni wodnej. Napisz też jak przygotowałeś ziemię ogrodową przed umieszczeniem jej w akwarium oraz jak gruba jest warstwa ziemi. Akwarium z ziemią nie jest znowu takie łatwe jak się uważa, przede wszystkim musi a takim akwarium rosnąc sporo roślin korzeniowych dotleniających podłoże. Inaczej metan i bakterie utleniające siarczany zatrują środowisko nie ma siły żeby w takim czymś coś urosło. Sprawdź i opisz jak wyglądają korzenie.
To, że problem nie jest w niedoborach CO2 to jestem pewna, myślę że należy go szukać w podłożu.
Ostatnio zmieniony ndz wrz 20, 2009 12:59 pm przez ratafia, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Cichy
Uczestnik
Posty: 28
Rejestracja: czw lip 23, 2009 1:16 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nawożenie akwarium i problem z glonami

#7

Post autor: Cichy »

Zamieszczam fotki akwarium: http://img242.imageshack.us/gal.php?g=dscf0096h.jpg

CO2 podaję z bimbrowni, ale gdyby udało mi się znaleźć zestaw CO2 w dobrej cenie z małą butlą (0,5kg) bo większa mi się nie zmieści to najprawdopodobniej jestem w stanie w niego zainwestować.

ratafia co do ziemi ogrodowej, czytałem na wielu forach (także na tym), że ziemi nie trzeba szczególnie przygotowywać, więc wysypałem niewielką warstwę (ok 1cm), przysypałem bazaltem, posadziłem rośliny i zalałem akwarium wodą.

Korzenie wyglądają na zdrowe, są mocne i silne. Przykładowo Hygrophila Corymbosa, przyrosła tak mocno, że praktycznie jest nie do ruszenia.
ODPOWIEDZ