Nawożenie czy ziemia

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nawożenie czy ziemia

#1

Post autor: lovelas1988 »

Kuba.. Wszystko się zgadza.. Ale pomyśl ile kosztowałoby EC do 160 L rocznie... :) Dodatkowo przyjmijmy, że podaję podwójne lub potrójne dawki.

Rośliny na EI rosną szybko, kolory rówież są bardziej soczyste :)

Powiedz mi jak szybko rosną rośliny na podłożu z ziemi? Czy jakiekolwiek mchy trzymane przy podłożu bez dodatków nawozów do kolumny wody są soczyście zielone i mocno rozwinięte ??


No ale, jak się komuś chce .... (tak jak mi ostatnio ... :roll: )
I tu Cie mam :lol: :lol: :lol:

Dein

Re: Nawożenie czy ziemia

#2

Post autor: Dein »

lovelas1988 pisze:Czy jakiekolwiek mchy trzymane przy podłożu bez dodatków nawozów do kolumny wody są soczyście zielone i mocno rozwinięte ??
Mnie się wydaje, że jednak bywają. Rozwijają się wolniej, ale koniec końców bywają mocno rozwinięte i wcale nie bure.

Btw - jak czytam forum, to się gubię w tych wszystkich EI, IC, CR, RC, CB. Może już jakiś słownik pojęć i skrótów trzeba walnąć dal ciekawskich mniej oblatanych.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Nawożenie czy ziemia

#3

Post autor: JPK »

lovelas1988 pisze:Powiedz mi jak szybko rosną rośliny na podłożu z ziemi? Czy jakiekolwiek mchy trzymane przy podłożu bez dodatków nawozów do kolumny wody są soczyście zielone i mocno rozwinięte ??
Wolniej, aniżeli w akwarium z suplementacją pierwiastków, ale czy o to chodzi, żeby ziele rosło na wyścigi ? Moim zdaniem akwarium na ziemii to najbardziej naturalny ekosystem jaki można sobie stworzyć, bo wszystko tam się rozwija we własnym, naturalnym tempie.
Suma summarum, efekty będą takie same, czy na ziemi czy na EI, różnica, że na ziemi osiągnie się je w 2 tygodnie, a na EI w tydzień i już.
A cd. mchów - nie mogę nic zarzucić mchom rosnących w akwarium bez nawożenia, w akwarium z ziemią i w akwarium z EI. Wszędzie kondycja jest bardzo dobra :mrgreen:
W kwestii skrótów :
EI - Estimative Index (System nawożenia, oparty o dawkowanie soli)
EC - Easy Carbo ("płynne CO2" )
RC, CR, CB - hmmm, chyba o krewetki chodzi :wink: red cherry, crystal red i crystal black
IC - hmmm .... może Inter City ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nawożenie czy ziemia

#4

Post autor: mat25 »

Misquamacus pisze:Osobiście zupełnie nie rozumiem tego parcia na butle CO2, jak również inne sposoby jego suplementacji, skoro można mieć bardzo ładny zbiornik, również z wymagającymi roślinami bez żadnego nawożenia, jak również bez dodatkowego CO2, wystarczy mieć ziemię pod żwirem i przestrzegać kilku zasad
Rozumiem że ta ziemia pod żwirem to jakaś taka najzwyklejsza i trzeba ją jakaś siatką oddzielić tak?
Ostatnio zmieniony ndz maja 30, 2010 1:10 pm przez mat25, łącznie zmieniany 1 raz.
Mateusz

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Nawożenie czy ziemia

#5

Post autor: JPK »

Tak. Ja do oddzielania używam moskitiery, ale również można obyć się bez tego i niczym nie oddzielać.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Autor
lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nawożenie czy ziemia

#6

Post autor: lovelas1988 »

A cd. mchów - nie mogę nic zarzucić mchom rosnących w akwarium bez nawożenia, w akwarium z ziemią i w akwarium z EI. Wszędzie kondycja jest bardzo dobra
Tak jak w szkole czy uczelni... Jest ocena dobra, bardzo dobra... EI w porównaniu do ziemi oceniam celująco. Zresztą Estimative Index jest prostszą metodą od akwarium trzymanego na ziemi..

Kuba taka jest prawda, pomyśl ile na testy do wody wydasz :) Ja testów nie mam oprócz starego testu kupionego z 10 lat temu ( Ph). Tak więc nie mierzę, nie stresuję się, a rośliny rosną :) Jedynie co zakupię to suche sole :)


No nie gadaj trzymam stringy moss i taiwan w 160 L i 18 L (oba akwaria na EI (160L + CO2 z butli) , (18 L + EC) i jak mam Ci szczerze powiedzieć to w 160L mchy wyglądają o niebo lepiej niż w 18 L

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Nawożenie czy ziemia

#7

Post autor: JPK »

lovelas1988 pisze:EI w porównaniu do ziemi oceniam celująco.
To jeszcze wcześniej opisz swoje doświadczenia z akwarium na ziemi, a następnie poproszę ocenę opisową, najlepiej popartą tabelką porównawczą :smile:
lovelas1988 pisze:Zresztą Estimative Index jest prostszą metodą od akwarium trzymanego na ziemi..
Tak ? W akwarium Low Techu wodę podmieniasz co 2-3miesiące, nie dawkujesz żadnych nawozów, ani codziennie, ani co tydzień, ani co rok, jedynie przycinasz rośliny, karmisz rybki i uzupełniasz odparowaną wodę. W akwarium na ziemi prowadzonym zwykłą metodą podmianki są cotygodniowe.
lovelas1988 pisze:Kuba taka jest prawda, pomyśl ile na testy do wody wydasz :)
0zł 0gr, od kilku lat testu w rękach nie trzymałem, ostatnie robił mi znajomy kilka miesięcy temu jak zakładałem bańkę dla krewetek :smile:
lovelas1988 pisze:No nie gadaj trzymam stringy moss i taiwan w 160 L i 18 L (oba akwaria na EI (160L + CO2 z butli) , (18 L + EC) i jak mam Ci szczerze powiedzieć to w 160L mchy wyglądają o niebo lepiej niż w 18 L
Może nie masz ręki do mchów :wink:
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Autor
lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nawożenie czy ziemia

#8

Post autor: lovelas1988 »

Tabelek robił nie będę :)

Jak zauważyłem twardo trzymasz się swoich akwarii wyhodowanych na ziemi. Niestety muszę Cię zmartwić ponieważ rośliny przy Twoim typu akwarium rosną bardzo wolno, zanim dotrze się do zamierzonych efektów wiele minie...

Co do mchów to niestety jeszcze nie widziałem soczysto - zielonych mchów trzymanych w akwarium low teach przy oświetleniu do 0,5 W. (mają one najczęściej kolor brązowo-zielony) To, że Ty opanowałeś tą metodę do perfekcji to nie znaczy, że początkujący do niej podejdzie i nie będzie mu ona sprawiała problemów :) Grzebanie i przesadzanie roślin przy ziemi (nawet oddzielona siatką) będzie udręką gdy tylko ziemia przedostanie się do kolumny wody. Podmieniając wodę co 2-3 msc. nie znasz przybliżonych parametrów wody..

Powiedź mi czy takie rybki jak bocje, kiryski, piskorki mają prawo bytu u Ciebie?

Poza tym nie masz typowego low - teach skoro światełko masz mocniejsze niż jest to przewidziane. :)

Edit.

Słuchaj z tematu "bimbrownia" zaczynamy robić off-topic. :)
Ostatnio zmieniony ndz maja 30, 2010 5:18 pm przez lovelas1988, łącznie zmieniany 1 raz.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Nawożenie czy ziemia

#9

Post autor: JPK »

lovelas1988 pisze:Niestety muszę Cię zmartwić ponieważ rośliny przy Twoim typu akwarium rosną bardzo wolno.....
:shock:
A Ty w ogóle miałeś takie akwarium ?
To może ja mam jakieś mutanty, bo rosną w tempie bardzo satysfakcjonującym i nie jest to tylko rogatek .... Ale również (z "bardziej wymagających") r. macranda, a. gracilis, l. aromatica, blyxa, didiplis i wiele innych.
Trudno mi dyskutować z kimś kto nie zna podstaw prowadzenia tego typu zbiornika i po prostu wychodzi herezja :razz:
Jeszcze w sprawie ryb - mam nawet mułojada, który wkopuje się CAŁY i śmiga pod żwirem.
Po prostu nie wgłębiłeś się w temat i piszesz to co wydumałeś, co niestety wiele wspólnego z prawdą nie ma.
Dlatego też, jeśli chcesz nadal kontynuować tą rozmowę to bardzo proszę najpierw wgłęb się w temat :smile: bo inaczej to bez sensu :smile:
450l + 112l :)

Dein

Re: Nawożenie czy ziemia

#10

Post autor: Dein »

lovelas1988 pisze:Co do mchów to niestety jeszcze nie widziałem soczysto - zielonych mchów trzymanych w akwarium low teach przy oświetleniu do 0,5 W.
A to często wyłącznie kwestia światła. Ta sama gałązka mchu przełożona z akwarium o słabym świetle dodatkowo przytłumionym podbarwioną wodą i roślinami pływającymi do drugiego, o mocnym świetle, nagle staje się jaskrawo zielona. I odwrotnie.
Prosta sprawa, która daje podstawy do tworzenia mitów. Przekonałem się o tym, mając dwa akwaria, co prawda bez ziemi, ale też bez nawozów i fajerwerków - obydwa ze światełkiem w różnych barwach. W jednym, tam gdzie nie było chabazi pływających, a światło było białe czy żółte, mech zawsze był soczyście zielony. W drugim ten sam wyglądał brudno.

W ogóle to dystans jest bardzo zdrowy, a wyliczanie kto co powinien poprawić, żeby dobrze było, chociaż jest dobrze oraz spieranie się, czyja metoda najgenialniejsza, to już fanatyzmem trąci, odstręczającym od miejsc, w którym przebywa duża grupa samozwańczych autorytetów i ekspertów.
Przyroda nie znosi monotonii, rośliny to nie automaty, nie każda teoria sprawdza się w każdej praktyce.
Awatar użytkownika

Autor
lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nawożenie czy ziemia

#11

Post autor: lovelas1988 »

Od kiedy to blaxa jest wymagająca ?? Takie samo mam doświadczenie na ziemi jak Ty z EI :) Co do wdrożenia... Moja praktyka jest dłuższa niż Twoja, zapewniam Cię :) Ale kłócił się nie będę, ponieważ jak zauważyłem podważyć Twoje zdanie to tak jak nadepnąć Ci na nogę.


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony ndz maja 30, 2010 5:49 pm przez lovelas1988, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nawożenie czy ziemia

#12

Post autor: Bożena »

Dodam słówko, bo wlaśnie od miesiąca mam pierwsze akwa na ziemii.Dzis pierwszy raz podmienilam wodę. Nie różniła się od tej poprzedniej podmienianej co tydzień.
Drugie od 3 tygodni a krewetkarium od tygodnia.
Co za ulga!!! wolna sobota zamiast biegania z wiaderkami :grin:

W każdym rośliny rosną dobrze , są ładne i zdrowe a ja nie muszę ciąć ich co dwa tygodnie.
W krewetkarium najlepiej rosną właśnie mchy i to przy zwykłej żarówce energooszczednej.
Generalnie jestem bardzo zadowolona z przejścia na ziemię.
Co do blyksy to sama nie bardzo rozumiem, ale w każdym zbiorniku rośnie jak sama chce. U mnie naładniejsza jest wlaśnie w krewetkarium. W 126 z tej samej partii ledwo zaczyna się ruszać. Zupełnie nie wiem od czego to zależy.
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

Linf

Re: Nawożenie czy ziemia

#13

Post autor: Linf »

Bożena pisze:Co do blyksy to sama nie bardzo rozumiem, ale w każdym zbiorniku rośnie jak sama chce. U mnie naładniejsza jest wlaśnie w krewetkarium. W 126 z tej samej partii ledwo zaczyna się ruszać. Zupełnie nie wiem od czego to zależy.
Jest to dość chimeryczna roślina,rośnie dobrze a przesuniesz ją o kilka centymetrów i nie będzie rosła ;)
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Nawożenie czy ziemia

#14

Post autor: Bożena »

to chyba muszę popróbować. :) Wkurza mnie, ze w dużym jest prawie taka jak posadzona, a w krewetkarium dwa razy taka
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)
ODPOWIEDZ