Substrat JBL Manado

ODPOWIEDZ

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Substrat JBL Manado

#1

Post autor: Balbinka »

Przywiozlam dzisiaj do domu ten substrat. Ma fajny kolor terracoty. Ale mam pytanie:

1. Czy ktos z Was uzywał go i jakie ma doswiadczenie?
2. Na jak dlugo starcza?
3. Czy zalecana warstwa 5 cm jest wystarczajaca do obsadzenia roslinek?
4. Czy trzeba go przeplukac przed wsypaniem do akwa? (nie mialam nigdy substratu wiec nie wiem czy tak jak ze zwirkiem powinnam postepowac)
5. Czy nalezy go przykryc zwirkiem? Sprzedawca twierdzil ze nie - u nich w skelpie lezy sobie jako jedyna warstwa podloza
6. Czy Manadu to podloze dla akwa tropikalnego? Nie moge nigdzie znalezc odpowiedzi na opakowaniu...
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Substrat JBL Manado

#2

Post autor: sum »

Balbinka, sam nie miałem więc swoimi spostrzeżeniami nie podzielę się.
Może tu :arrow: http://www.fawa.pl/topics19/6770.htm?highlight=manado znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Substrat JBL Manado

#3

Post autor: grazdar1 »

xd
Ostatnio zmieniony pn lis 29, 2010 7:16 pm przez grazdar1, łącznie zmieniany 1 raz.
grazdar1
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Substrat JBL Manado

#4

Post autor: sum »

grazdar1, wyłącz Caps Lock :-P
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Substrat JBL Manado

#5

Post autor: mimag »

1. Czy ktos z Was uzywał go i jakie ma doswiadczenie?
2. Na jak dlugo starcza?
3. Czy zalecana warstwa 5 cm jest wystarczajaca do obsadzenia roslinek?
4. Czy trzeba go przeplukac przed wsypaniem do akwa? (nie mialam nigdy substratu wiec nie wiem czy tak jak ze zwirkiem powinnam postepowac)
5. Czy nalezy go przykryc zwirkiem? Sprzedawca twierdzil ze nie - u nich w skelpie lezy sobie jako jedyna warstwa podloza
6. Czy Manadu to podloze dla akwa tropikalnego? Nie moge nigdzie znalezc odpowiedzi na opakowaniu...

AD1 uzywam jest lekki latwo sie podrywa z dna i latwo sie wyrywaja roslinki, nie polecam go.
AD2 poza wlasciwosciami takimi ze dobrze sie ukorzeniaja rosliny, jest porowaty i nie ma ostrych krawedzi wiec nie porani ryb to jest to podloze jalowe wiec starczy na tyle na ile bedziesz go miec w akwa
AD3 5cm to za malo. Ja dalem 3 cm nawozu JBL BASIC (chyba taka nazwa) i dopiero 5 cm Manado.
AD4 zdecydowanie trzeba wyplukac tak jak wskazuje info na opakowaniu, dodatkowo warto wygotowac, kupa w nim syfu mialu i pylu.
AD5 i 6 nie wiem :)
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Substrat JBL Manado

#6

Post autor: grazdar1 »

xd
Ostatnio zmieniony pn lis 29, 2010 7:17 pm przez grazdar1, łącznie zmieniany 1 raz.
grazdar1
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Substrat JBL Manado

#7

Post autor: mimag »

grazdar1 pisze:to już lepiej koci zwirek kupić w tesco za 9 pln --
tez jałowy , wygotować trzeba i wyplukać porządnie ,ładny kolor też ma
na to samo wyjdzie
żebys wiedzial bo cena podobna jak dobrze przeliczyc:P Manado worek 25kg mozna juz za 70zł nabyc w necie.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Substrat JBL Manado

#8

Post autor: Balbinka »

No to wyglada na to, ze kupilam bubel... Musze sie zastanowic czy nie oddac do sklepu (moge to zrobic w ciagu 28 dni...) i nie sciagnac czegos z PL lub szukac dalej tutaj. Wkurzam sie jak mi ze zwirku wychodza roslinki w malym akwa, to przy duzym moja frustracja siegnie zenitu. :twisted: Dzieki za podpowiedzi.

[ Dodano: Czw Lis 25, 2010 10:16 pm ]
Mimag, worek Manado 25 l mozna juz kupic za 41 euro :twisted: :evil: :shoot:
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Substrat JBL Manado

#9

Post autor: Jola75 »

Balbinko nie zrozumiałam nazwy przez telefon, znam to podłoże i nie mam o nim dobrego zdania, jeśli już go kupiłaś a wiem że tak. porządnie go sparz lub wygotuj, w innym wypadku będzie ci zatwardzać wodę. Pozdrawiam.

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Substrat JBL Manado

#10

Post autor: Balbinka »

Jolu, juz podjelam decyzje - odwoze do sklepu, trudno. Tutaj ze zwrotem towaru nie ma problemu - musi sie tylko nadawac do dalszej odsprzedazy. Wg prawa mam od 14 do 28 dni na zwrot bez podania przyczyny i juz. :mrgreen: A sa sklepy gdzie mozna wymienic towar na inny po uplywie tego terminu, byleby mial metke (nawet paragon nie jest potrzebny...) Bedziemy rozmawiac o ASII lub innych rozwiazaniach. Zobacze moze gdzies tutaj upoluje ASII w przyzwoitej cenie, a jak nie to szeroki usmiech do Was :mrgreen:
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Substrat JBL Manado

#11

Post autor: Jola75 »

Spokojnie Balbinko masz czas, zastanów się dobrze i poluj tam, sprawdź jeszcze Adę nie mam pojęcia ile by tam wychodziła a jak nic nie upolujesz będziemy myśleć. Może jakaś tańsza alternatywa się znajdzie. Kiepsko że te przesyłki takie drogie.

Piszę tak dlatego że kupując w pl asII, może się okazać że z przesyłką wyjdzie na to samo co ada u was, a ada jest moim zdaniem lepsza.
Ostatnio zmieniony czw lis 25, 2010 10:51 pm przez Jola75, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Substrat JBL Manado

#12

Post autor: mimag »

to nie jest tak ze to jest totalny bubel. Poprostu to podloze sie srednio sprawdza a glowny problem to wlasnie jego lekkosc przez co roslinki latwo sie wyrywaja. Ale ja na nim jestem i jakos sobie radze. Jesli nie masz ryb mocno buszujacych w toni wodnej lub przy dnie moze Cie ten problem nie dotknac. Moja rada taka: skoro masz opcje oddac to zwroc doplac i wez cos co inni wyprobowali i chwala. Jak nie uzyj tego i tez dasz sobie rade. Najpierw wygotowac pozniej wyplukac i bedzie OK. Pozdloze to ma super barwe i mi sie to w nim najbardziej podoba. Wczesniej bazowalem na zwyklym piasku jak nie jeden amator akwarystki i nie narzekalem.
100x40x50 JUWEL RIO 180
ODPOWIEDZ