Hej hej :)!

Tu się przedstaw (napisz o sobie i swoim zbiorniku)
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Hej hej :)!

#31

Post autor: marcinzabki29 »

Ostatni post z poprzedniej strony:

A skąd ta liczba ;]
To jeszcze jedno podpowiem.
Rozumiem, szersze niż 60 cm nie wejdzie - OK.
Ale może da radę wyższe i głębsze?
Jak Ci się roślinki rozrosną, to te wymiary które proponujesz mogą być za małe, a w szczególności za niskie.
Możesz pokusić się o akwarium na zamówienie.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

wojciech70
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: czw lis 27, 2014 6:36 pm
Lokalizacja: Warszawa, Zacisze
Na imię mam: Wojciech

Hej hej :)!

#32

Post autor: wojciech70 »

Dzień dobry!

Szkoda, że masz tylko 60 cm na szerokość akwarium. Może uda ci się znaleźć 20 cm więcej? Było by 80 cm i może by się zmieściło coś koło 100 litrów, czy jeszcze lepiej pow. 100 litrów.
Z wiekowej obserwacji akwarystów, środowisko w akwarium powyżej 100 litrów jest łatwiej utrzymać. Akwaria mniejsze są wyzwaniem dla profesjonalistów, albo zaawansowanych akwarystów, no chyba że z małą obsadą ryb i małą nasadą roślin i częstym czyszczeniem zbiornika. Stąd te wszystkie dziwne namawiania nasze na większy zbiornik.
Z własnych obserwacji, a mam rybki z przerwami od 1982 roku. Im większy baniak tym prostszy w utrzymaniu. Powyżej 100 litrów akwaria stają się prawie bezobsługowe. Dlatego polecam jak wszyscy zestawy od 112l. Jeśli nie masz innych możliwości to proponuję zaczynać bardzo delikatnie z baniakiem. Czyli nie przesadzać z ilością ryb i roślin. Wystarczy parę roślin (koleżanki i koledzy z forum i ich posty pomogą), które szybko się rozrosną. Do tego coś centralnie postaw np. kawałek lawy (świetna dla całości środowiska), korzeń i spoko.

Uważaj na wysokość akwarium, optymalna to 35 - 40 cm. Do takiej wysokości akwarium spokojnie doświetlisz lampami. Im wyższe akwarium, tym musisz mieć lepsze oświetlenie, bo nic ci nie urośnie, będzie gnić.

Co do filtra to lepiej dobrać filtr do większego akwarium. Najfajniej by było wybrać jakąś zewnętrzną kaskadę, ale nie wiem czy masz na nią miejsce, skoro masz tylko miejsce na 60 cm szerokie akwarium.

Pozdrawiam

Wojciech
Ostatnio zmieniony pt sty 19, 2018 9:03 am przez wojciech70, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Hej hej :)!

#33

Post autor: marcinzabki29 »

Z paroma rzeczami się nie zgodzę:
Mam dwa maluchy, nie czyszczę ich częściej niż duże akwaria.
Powiem więcej, w ogóle nie czyszczę.
Ograniczam się tylko do podmian wody i płukaniu prefiltra.
Nie odmulałem ich nigdy.
I co do ilości roślin: Uważam, że powinno się ich wsadzić jak najwięcej.
I tak mam. Nic nie gnije, za to rośnie jak szalone.
Te maluchy mają mało światełka.
I co do wysokości, wg mnie optymalna to 50 cm.
Gdy nasypiemy podłoże to od razu nam odchodzi kilka cm.
Wyższe też nie jest problemem, tylko raczej zapomniałbym wtedy o trawniku. Ale ja nie jestem jego zwolennikiem.
Ostatnio zmieniony pt sty 19, 2018 10:20 am przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ