Obsada 54l

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Dz1ku
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: sob maja 26, 2012 6:42 pm
Lokalizacja: Katowice
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Obsada 54l

#1

Post autor: Dz1ku »

Witam jako początkujący akwarysta mam pytanie czy w baniaku 54l może być:

3x kirys panda
3x kirys pstry
2x samice fulla
2x samce gupika
8x mała molinezja ( niecały 1 cm)
4x małe gupiki (okolo1,5cm)
2x glonojady ( małe)
2x kosiarki
4x krewetki "red cherry"

a i 6 neonkow czerwonych które i tak chcę oddać ;)
64l kiedyś potem 112l teraz 200l ciekawe co będzie dalej :roll:

havran
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: śr lut 22, 2012 9:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Obsada 54l

#2

Post autor: havran »

Trochę dużo do 54l zbiornika. Niektóre z tych ryb niestety nie nadają się do takiego zbiornika (sam mam 45l, wiec "znam ten ból").
Litraż akwarium jest za mały dla kosiarek, 'glonojadów', dla molinezji raczej też.
Proponowałbym Ci ograniczenie do ~4 różnych gatunków ale w większej ilości ('ławice' robią większe wrażenie ;) ).
Zamiast kosiarek, proponuje otosy przyujściowe (wpisze w google, albo u nas na forum poszukaj).
...czekając na dzień w którym spełnią się marzenia...
Awatar użytkownika

Autor
Dz1ku
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: sob maja 26, 2012 6:42 pm
Lokalizacja: Katowice
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Re: Obsada 54l

#3

Post autor: Dz1ku »

Właśnie chciałbym jakieś stadne;)

a sprzedawca w sklepie powiedział że u niego w domu też w małym baniaku pływają 2 kosiarki i jest ok więc i do swojego dałem 2 szt
64l kiedyś potem 112l teraz 200l ciekawe co będzie dalej :roll:

Medea
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: śr kwie 18, 2012 12:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obsada 54l

#4

Post autor: Medea »

Witam. Odradzam kosiarki do takiego małego akwarium. Ja mam dwie w 112l i uważam, że to absolutne minimum. To ryba bardzo żywa, zwinna, szybko pływa.Najbardziej optymalny byłby dla niej zbiornik o szerokości 100cm (lub większy rzecz jasna). To duże ryby, podobnie zresztą jak molinezje, więc odradzam.Jedna z moich kosiarek ma 5, druga 7 cm kupione zostały, żeby pomóc w walce z glonami.Mam już dla nich upatrzony duży zbiornik u znajomych, więc za kilka miesięcy zmienią kwaterę;-)A szkoda bo to fajne ryby.
molinezje odradzam także z tego względu, że to ryby z szybką i obfitą;-) przemianą materii, więc częste podmiany wody będą koniecznością. Ja mam 3 mieczyki- baaaardzo brudzą, w 54l trudniej będzie utrzymać dobre parametry.
Naprawdę odradzam taką ilość ryb w Twoim akwarium. Naprawdę więcej w tym wypadku nie oznacza ciekawiej.Tak jak przedmówca proponuję zmniejszyć ilość gatunków a zwiększyć stadka.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Obsada 54l

#5

Post autor: saintpaulia »

Witaj!
Zdecydowanie za dużo ryb i za duży mix. Kosiarka to ryba stadna (2 to nie stado) w ławicy czuje się świetnie, ale oczywiście nie w małym akwarium. Moje wyrosły z 240 litrów i poszły do znajomych do 450.
Molinezje są za duże do takiego akwarium. Srzedawcy często polecają dziwne zestawy, które potem nie sprawdzają się w praktyce.
Glonojady albo bardzo szybko wyrosną z tego szkiełka, albo skarłowacieją.
Co to te samice fulla? Mogłabym prosić o zdjęcie?

Kiryski to rybki stadne - zamiast dwóch różnych gatunków, dalabym jednego 6-8 sztuk.

Obsadę przerobiłabym np. tak: 8 kirysków panda, 8 neonów czerwonych, krewetki red cherry, gupiki.
Awatar użytkownika

Autor
Dz1ku
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: sob maja 26, 2012 6:42 pm
Lokalizacja: Katowice
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Re: Obsada 54l

#6

Post autor: Dz1ku »

Samiczka gupika sory za błedy bo mam taki programik do poprawiania błedów i czasami nawala i zmienia wyrazy :)
64l kiedyś potem 112l teraz 200l ciekawe co będzie dalej :roll:
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Obsada 54l

#7

Post autor: saintpaulia »

No, to wszystko jasne. :D
Do mojej propozycji możesz dołączyć jeszcze 5 otosków. Chociaż, ewentualne glony zawsze mogą zjadać red cherry - tych dodałabym jeszcze ze 3.
Awatar użytkownika

Autor
Dz1ku
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: sob maja 26, 2012 6:42 pm
Lokalizacja: Katowice
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Re: Obsada 54l

#8

Post autor: Dz1ku »

Jak rozrosnie sie zielsko to bedzimy wymieniac rybki :)
64l kiedyś potem 112l teraz 200l ciekawe co będzie dalej :roll:
Awatar użytkownika

Gertruda
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: pt maja 11, 2012 7:14 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Obsada 54l

#9

Post autor: Gertruda »

saintpaulia pisze:No, to wszystko jasne. :D
Do mojej propozycji możesz dołączyć jeszcze 5 otosków. Chociaż, ewentualne glony zawsze mogą zjadać red cherry - tych dodałabym jeszcze ze 3.
proponuję zostać przy krewetkach... otoski lepiej się czują jak mają 40l na osobnika (choć ze względu na ich rozmiary są nie raz umieszczane w małych zbiornikach i niby jest dobrze- ale to pasjonaci tego gatunku powinni się wypowiedzieć jak to jest z tymi 40l), a jak wiadomo są stadne ... trzeba też uważać na ich delikatny układ pokarmowy :mrgreen: ale nie pogardzą jedzonkiem dla kreweci... i niektórymi warzywami :)

Medea
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: śr kwie 18, 2012 12:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obsada 54l

#10

Post autor: Medea »

Dodam jeszcze coś o otoskach. Od tygodnia mam 5 otosków (112l). Zanim kupiłam te rybki czytałam, że mogą być w zbiornikach 40l wzwyż, ale dziś w nocy podglądałam te rybki...są bardzo zwinne, szalały po całym akwarium...Patrząc na nie w dzień nie podejrzewałabym je o taką niesamowitą aktywność w nocy. Myślę, że dałyby radę w 54l ale bez wątpienia lepiej byłoby im większym akwarium. Ale to chyba dotyczy każdej ryby...:-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”