Silne i wytrzymałe rośliny

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
iwosz
Gość
Posty: 3
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 10:21 am
Lokalizacja: Warszawa, Wilanów

Silne i wytrzymałe rośliny

#1

Post autor: iwosz »

Witam,

jestem początkującym akwarystom, czytam Wasze forum od ponad roku, akwarium pojawiło się w moim domu w wyniku potrzeby przezimowania ryb z oczka wodnego - Karasi ozdobnych. Ryby te nie są zbyt wymagające i samo ich przezimowanie nie jest problemem, jednak chciał bym połączyć przyjemne z pożytecznym i to akwarium ładnie im urządzić. Dodam że podstawy zakładania akwarium znam a pierwsze zimowanie odbyło się rok temu i zakończyło się sukcesem dla rybek, gorzej dla roślin...

Problem polega jednak na tym że Karasie to dość żywotne i silne ryby, dla formalności dodam że są to ryby "mułowe" z rodziny karpiowatych, to też na wiosnę akwarium było dokładnie przekopane i przeryte a większość standardowych roślin(dokładnych nazw nie znam, ale na pewno Rogatek) objedzona, połamana albo powyrywana z korzeniami. Fakt że popełniłem błąd podczas obsadzania i za płytko je wsadziłem oraz nie zabezpieczyłem wystarczająco. W tym roku zamierzam to zrobić, ale dodatkowo chciałem się zapytać jakie rośliny możecie mi polecić, takie aby były silne i wytrzymałe najlepiej grube łodygi i liście aby przetrwały zmasowany atak żarłocznych potworów. Karaś to jest ryba wszystkożerna (nawet są przypadki że atakują młode!) i wiecznie głodna. Nie boi się niczego i nie sposób jej upilnować. Plus jest taki że zjada także glony ;)

Zbiornik ma 240L, Oświetlenie 2x40W, Filtr Fluval 4, dolewałem na początku odżywkę do wody, ale po niej tylko glony lepiej rosły ;] parametry wody sprawdzane najprostszymi testami wykazywały lekkie zakwaszenie, ale azotanów i azotynów nie było jakoś dużo. Nie inwestowałem w nic innego i glony oczywiście rosły w najlepsze, więc je usuwałem ręcznie w miarę możliwości. Te ryby dużo jedzą i dużo wydalają więc czyszczenie filtra co tydzień praktycznie no i brakowało odmulania.

Podkład zamierzam zrobić z ziemi dla roślin wodnych, na to warstwa grubego żwiru jakieś 5-6cm a rośliny dodatkowo obłożę kamieniami. Myślę też poważnie nad odmulaczem. Może macie jakieś swoje sprawdzone patenty, dodam tylko że zbiornik nie jest HT, woda z kranu, z testów wychodziło że dość kwaśna, mam ograniczony budżet a mój cel to przede wszystkim przezimowanie ryb które na wiosnę trafia z powrotem do oczka wodnego.

PS. jeśli ktoś ma oczko wodne to chętnie oddam kilka młodych Karasi za free, u mnie już dla nich brakuje miejsca a rozmnażają się w najlepsze :)
Awatar użytkownika

Fish-ka
Uzależniony
Posty: 681
Rejestracja: sob paź 01, 2011 2:28 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna
Płeć:

Silne i wytrzymałe rośliny

#2

Post autor: Fish-ka »

Zwartki są mało wymagające i dość wytrzymałe
Zazwyczaj ukorzeniaja się mocno
Poza tym niektóre gatunki maja twarde lodygi i liscie
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Silne i wytrzymałe rośliny

#3

Post autor: Drottnar »

Również żabienice. I na dodatek i kryptokoryny i żabienice bardzo silnie się ukorzeniają.

Dein

Silne i wytrzymałe rośliny

#4

Post autor: Dein »

Ale zwartki tworzą porządny system korzeniowy powoli i potrzebują w tym czasie świętego spokoju, nie rycia dookoła. Trwa to i parę miesięcy przy niepomyślnych wiatrach.
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Silne i wytrzymałe rośliny

#5

Post autor: falco »

Siema,
najtwardsze są Anubiasy, co dotyczy także pływających korzeni i gigantycznych liści (mówię o dużych odmianach). Rosną dość wolno i nie są najtańsze, ale warto spróbować, bo wyglądają pięknie, choć również mogą stać się... sałatką... 8)
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...

Autor
iwosz
Gość
Posty: 3
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 10:21 am
Lokalizacja: Warszawa, Wilanów

Silne i wytrzymałe rośliny

#6

Post autor: iwosz »

Dzięki za sugestie! Czyli podsumowując:

- Zwartki (kryptokoryny)
- Żabienice
- Anubiasy

Zamierzam zalać akwa w ten weekend, obsadzę roślinki i zostawię na 2-3 tygodnie, mam nadzieję że się ukorzenią zanim wpuszczę ryby ;)

Mam jeszcze ważne pytanie, czym najlepiej wyłożyć akwa, aby wymienione rośliny dobrze rosły i jednocześnie aby ryby nie zdewastowały wszystkiego? Na razie mam plan położyć warstwę kilka cm ziemi do roślin wodnych, na to grubą warstwę podkładu z grubego żwiru 0,5 - 1,5cm na to duże kamienie - otoczaki (wyjmę kilka z oczka wodnego) i trochę mniejszych aby zabezpieczyć rośliny. Jak wspominałem w pierwszym poście nie planuje dużych inwestycji, ale jednocześnie chcę to zrobić porządnie więc wszelkie sugestie mile widzane ;)
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Silne i wytrzymałe rośliny

#7

Post autor: Drottnar »

Obawiam się, że przez tak gruby żwir ziemia wybije do słupa wody. Dałbym jednak drobniejszy. na to grubszy i kamienie.

Autor
iwosz
Gość
Posty: 3
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 10:21 am
Lokalizacja: Warszawa, Wilanów

Silne i wytrzymałe rośliny

#8

Post autor: iwosz »

Rozumiem, ok dzięki za pomoc! Jak wszystko ogarnę to może wrzucę jakąś fotkę :P ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”