Pomoc w Stabilizacji Zbiornika

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
bolunio1990
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: ndz mar 02, 2014 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa,Gocław
Na imię mam: Michal
Płeć:

Pomoc w Stabilizacji Zbiornika

#1

Post autor: bolunio1990 »

Witam,
3 tygodnie temu założyłem krewetkarium 20l (Aquael) najpierw podam co tam mam i poźniej opiszę problem
-Zbiornik(Aquael Shrimp Set 20l)
-Filtr kaskadowy Hagen Aqua Clear 20
-grzałki brak
Oświetlenie standard świetlówka 11w Aquaela
Podłoże Pro Soil z przodu ok 5cm warstwa z tyłu ok. 8-9cm
/////Flora
-trawka Eleoharis
-2 korzenie obsadzone mchem jeden christmas moss-em a na drugim niestety nazwy mchu nie pamietam..
////Fauna
-5x blue rili
-4x fioletowa odmiana krewetki z rodziny Cardina
-7x rozbora borneańska
Parametry wody:(testy kropelkowe sery)
ph 5,5-6( podobno tak niskie dlatego ze jeszcze podloze nasyca sie.. ale nie wiem ile w tym prawdy)
kh-0 ;/ ( tez chyba z powodu swiezego podloza)
gh-7
no2-0
no3-0,5
temperatura stała 22-21 stopnie
Nawożenie:
Macro green Aqua art (codziennie 10kropel)
Classic Aqua art (codziennie 3-4 krople) choc nie wiem czy jest sens je dawać skoro trzymam na kranowce ktora podobno jest bogata w mikroskładniki
Profilaktycznie daje tez codziennie ok 0,5ml bakterii firmy jbl nazwa Denitrol
Posiadam też
Co2 plus z Tetry, Planta min z Tetry, Shrimp mineral GH+ Aqua Art .

Teraz mój problem..
przedwczoraj Zakupilem gotowy zestaw do nawożenia co2 z butli poniewaz zalezy mi na ladnym trawniku z eleocharisu, problemu z montażem nie bylo wiekszego pomijajac fakt ze dyfuzor jest chyba uszkodzony bo bokami uciekaja wieksze bąbelki ale jutro kupie nowy. O wiele wiekszym problemem jest dostosowanie ilosci bąbelków tak aby rosliny dostaly "kopa" ale zebym nie mial skoków parametrow wody tzn ph .. w tym momencie leci mi 1 babelek na 6 sekund i tak jak mialem ph na poziomie 6i ponad przed zastosowaniem co2 to teraz mam 5,5 i wiecej a ciekaw jestem jakie jest w nocy gdy gasze swiatlo..
Dlatego nie wiem czy butla ma chodzic 24/h a tak bym chcial czy na noc lepiej bedzie wyłączac.
Zestaw zakupilem taki: Co2 Advance disposable supply set marki ISTA
http://allegro.pl/ista-kompletny-zestaw ... 32043.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Przygode z Akwarystyka zaczołem 2 miesiace temu takze wiem tyle co ile poki co i prosze o rade co zrobic na tym etapie czy moze poczekac az podloze przestanie tak chlonac i dawac poki co wegiel w plynie czy dalej probowac z butli ale tu wlasnie bym potrzebowal duzej pomocy w skalibrowaniu tego bo jezeli chodzi o co2 to wiem naprawde niewiele..
Jezeli macie jakies dodatkowe rody dotyczace suplementacji w zbiorniku to rowniez prosze o pomoc

Z góry dziekuje za pomoc
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Pomoc w Stabilizacji Zbiornika

#2

Post autor: radmac »

W małych krewetkariach nie stosuje się dodatków i nawozów a już na pewno CO2 z butli. Szczególnie krewetki Caridina są na to bardzo czułe.
jest za mało wody, żeby utrzymać stabilne warunki. IMHO, butlę CO2 można stosować od jakichś 50l wzwyż i to też pod warunkiem, że jest już sporo roślin i dużo światła i stabilne, dojrzałe akwarium. Ta latarka aquaela (mimo że jest przelicznik 11W/20l czyli ponad 0,5) i tak jest do niczego.
Jeśli już, to stosuj easy carbo i to też w śladowych ilościach.

masz dwa wyjścia - dobijesz krewety ale będziesz miał wybujałą roślinność (jeśli nie zjedzą ich najpierw glony) albo odstawisz chemię i rośliny będą dawały radę na nawozie naturalnym, czyli guanie po zwierzętach.

po więcej zapraszam na http://krewetki.org/forum/
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Re: Pomoc w Stabilizacji Zbiornika

#3

Post autor: Christo »

bolunio1990 pisze: mialem ph na poziomie 6i ponad przed zastosowaniem co2 to teraz mam 5,5 i wiecej a ciekaw jestem jakie jest w nocy gdy gasze swiatlo..
Dlatego nie wiem czy butla ma chodzic 24/h a tak bym chcial czy na noc lepiej bedzie wyłączac.
Dopóki nie zdobędziesz więcej doświadczenia i wiedzy wyłączaj CO2 na noc, bo możesz wykończyć (wydusić) obsadę. W ogóle zaniechałbym jego dozowania do czasu podniesienia Kh do 4-5. Do tego zbiornik malutki...
Trzeba dobrze monitorowć pH, nie może tak skakać. :(
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
bolunio1990
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: ndz mar 02, 2014 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa,Gocław
Na imię mam: Michal
Płeć:

Re: Pomoc w Stabilizacji Zbiornika

#4

Post autor: bolunio1990 »

Dzieki za podpowiedzi, A powiecie mi kiedy moge sie spodziewac skoku ph i kh?? bo niskie jest z racji tego ze podloze sie nasyca, mam racje?? ile trwa taki proces??
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Re: Pomoc w Stabilizacji Zbiornika

#5

Post autor: radmac »

bolunio1990 pisze:podloze sie nasyca, mam racje?? ile trwa taki proces??
możę się nasycać w warunkach ekstremalnych od jednego miesiąca do, powiedzmy, dwóch lat.
zależy od:
- ilości podłoża
- lanej wody
- jakości podłoża
- lanych dodatków do słupa wody
- flory i fauny.

jak zalejesz super twardą wodę ze studni - podłoże poleci w miesiąc. jak będziesz lał czyste RO to i parę lat wytrzyma, tylko nic nie będzie w tym żyło.

Autor
bolunio1990
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: ndz mar 02, 2014 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa,Gocław
Na imię mam: Michal
Płeć:

Re: Pomoc w Stabilizacji Zbiornika

#6

Post autor: bolunio1990 »

O kurde to mnie zmartwiles.. zbiornik pracuje juz miesiac i dzis rano kh dalej równe zeru.. woda to warszawska kranowka mieszkam na goclawiu i woda ma ph ok 8-8,5 i kh=8 , ehh.. no nic czekam dalej dobrze ze rozbory toleruja takie kh..

ClariasPL
Uczestnik
Posty: 37
Rejestracja: pt sie 30, 2013 7:45 am
Lokalizacja: Warszawa

Pomoc w Stabilizacji Zbiornika

#7

Post autor: ClariasPL »

Póki co nie pozostaje nic innego jak tylko poczekać po czym znowu wykonać testy. Szczerze mówiąc to jakość tej która masz obecnie nie jest najwyższych lotów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”