"Patenciki" akwarystyczne

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

"Patenciki" akwarystyczne

#1

Post autor: Lech-u »

W tym wątku wpisujemy wszelki nasze usprawnienia stosowane w czasie pielęgnacji akwarium, rozrodzie ryb, krewetek, wymianie wody, sadzeniu roślin, przycinkach, dosypywaniu podłoża i inne. Oczywiście dla wielu z nas są to "oczywiste oczywistości", bo tak robimy od lat, ale dla niektórych takie "patenciki" mogą być inspiracją do ułatwienia sobie ciężkiego życia akwarysty. Bo to hobby jest przyjemne.

Np.

1. Patencik z kartą kredytową - karta kredytowa świetnie się nadaje do czyszczenia glonów y szyb. Nie rysuje szyb. Radzi sobie z prawie każdym rodzajem glonów na szybie. Prawie każdy ma jakąś starą kartę kredytową (lub inną plastikową).

2. Patencik z kartą kredytową 2 - karta kredytowa nadaje się do oddzielania podłoża od przedniej szyby (przy zakładaniu akwarium z wielowarstwowym podłożem), a także do robienia wszelkich "plaż" w zakładanym akwarium. Odgarnia się kartą kredytową poszczególne rodzaje podłoża. Po takim manewrze różne kolory

3. Patencik z kartą kredytową 3 - przy czyszczeniu akwarium można użyć karty kredytowej, żeby odświeżyć wygląd podłoża widzianego przez przednią (lub boczną) szybę. Wkłada się kartę pomiędzy szybę a podłoże i lekko odsuwa od szyby (na kilka milimetrów). Wystarczy, że w ten sposób poruszymy lekko podłoże a nasz żwirek stanie się na nowo "czysty".

Wpisujcie, proszę swoje "patenciki" w tym wątku. Oczywiście niekoniecznie związane z zastosowaniem karty kredytowej ;D .

Dein

"Patenciki" akwarystyczne

#2

Post autor: Dein »

Szyby łatwiej niż kartą czyszczą się watą perlonową, z drugiej strony nie da jej się wykorzystać do oddzielania lub odświeżania podłoża, więc w rywalizacji wata - karta wynik 1:2.

Pokaż Uwagi moderatora
Awatar użytkownika

as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Re: "Patenciki" akwarystyczne

#3

Post autor: as400 »

Lech-u pisze:
1. Patencik z kartą kredytową
2. Patencik z kartą kredytową 2
3. Patencik z kartą kredytową 3
Lechu - nie chcę Cię martwić...
Niemniej jednak jesteś przerażającym "wytworem" (potworem?) naszej, gasnącej już, cywlizacji :)
Nawet boję się myśleć do czego jeszcze używasz swojej karty kredytowej :)
-------------------

Hergar
Gaduła
Posty: 140
Rejestracja: wt lip 08, 2014 2:46 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Płeć:

"Patenciki" akwarystyczne

#4

Post autor: Hergar »

Moim zdaniem należy zadać pytanie do czego Lechu nie używa karty ...

Dein

"Patenciki" akwarystyczne

#5

Post autor: Dein »

Daj mu kartę kredytową, a poradzi sobie na bezludnej wyspie. Amputuje sobie zagangrenioną nogę, zetnie drzewo do budowy tratwy, wyskrobie sobie brud spod pazurów, obroni się przed jaguarem.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

"Patenciki" akwarystyczne

#6

Post autor: Lech-u »

as400 pisze:Lechu - nie chcę Cię martwić...
Nie czuję się zmartwiony.

Podaj lepiej jakiś swój patencik.

Patencik na przechowywanie długiego węża do spuszczania wody - ja przechowuję swojego węża o długości 20 m nawijając go na wiadro akwarystyczne do spuszczania wody. Dzięki temu wąż się nie plącze i nie panoszy po całym pomieszczeniu. Jeśli dość mocno nawinie się na wiadro takiego węża, to można przenosić węża razem z wiadrem. A jeśli słabiej się nawinie, to wąż stanowi coś w rodzaju obudowy do wiadra i wiadro można z węża wyjmować, używać, a potem z powrotem włożyć do osłonki z węża, czyli na miejsce.

Dein

"Patenciki" akwarystyczne

#7

Post autor: Dein »

Jestem rozczarowany. Myślałem, że nawijasz wonsza na kartę kreditową.

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

"Patenciki" akwarystyczne

#8

Post autor: shadowrider »

Z tego patenciku akwarystycznego można wyciąć przyzwoitą kostkę do gitary.

Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

"Patenciki" akwarystyczne

#9

Post autor: Jerry »

1. Skoro zostal poruszony temat waty - ktora jest moim ulubionym medium filtracyjnym - jest rewelacyjna przy wszelkiego rodzaju zmetnieniach. Pchamy do kubka filtra wewnetrznego wate i po chwili cieszymy sie woda jak krysztal. Mozna dodac do pompy wewnetrznej kubek i napchac waty do srodka.

2. Skoro mowa o pompie - jesli jest w miare mocna to z powodzeniem podniesie slup wody z wiaderka do naszego akwa.

3. Zaglonione roslinki wsadzamy do roztworu kwasku cytrynowego z woda w stosunku 1/3 lub 1/4 wedle uznania i checi podjecia ryzyka na 1- 2 h w zaleznosci od delikatnosci roslinki. Nie podaje konkretnie na ile bo trzeba robic to troche metoda prob i bledow. Ja osobiscie robie 1/4 i pakuje na 2h.

4.
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

"Patenciki" akwarystyczne

#10

Post autor: pkucaba »

Jerry pisze:Skoro mowa o pompie - jesli jest w miare mocna to z powodzeniem podniesie slup wody z wiaderka do naszego akwa.
Jaka pompa?
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Re: "Patenciki" akwarystyczne

#11

Post autor: sylwekw »

Jerry pisze:.....

...roztworu kwasku cytrynowego z woda w stosunku 1/3 lub 1/4 .....Ja osobiscie robie 1/4 ......
Jaki to jest roztwór kwasku z wodą w stosunku 1/3 ?? Kwasek cytrynowy jest zwykle w proszku .. czyli co np 1 łyżeczka kwasku i 3 łyżeczki wody?? :-)
A jak pół litra wody to ile kwasku cytrynowego aby był roztwór 1/3 ??

Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

"Patenciki" akwarystyczne

#12

Post autor: Jerry »

Pkucaba - mam 2 pompy w sumie jedna aquaela taka ktora mozna z powodzeniem do sumpow uzywac, druga aqua shut bodajrze - jutro bede sobie ja testowal czy przepompuje wode do akwa.

sylwek - ha i tu blad. Wlasnie szukalem, szukalem i znalezc nie moglem jak sie rozciencza kwasek w plynie popularnie zwany cytronetka, stosowany powszechnie w barmanstwie i ogolnie w gastronomii - okolo 500 ml pojemnosci i okolo 2 pln za to szczescie. Tego ile wsypac kwasku na ile wody jest sporo w necie.
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

"Patenciki" akwarystyczne

#13

Post autor: sylwekw »

No OK bo mi się jakoś kwasek cytrynowy kojarzy tylko z proszkiem i nie mogłem sobie wyobrazić stosunku 1/3 z wodą :-) ale jak jest jakiś w płynie dla barmanów to inna bajka.

Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

"Patenciki" akwarystyczne

#14

Post autor: Jerry »

To nie tylko dla barmanow ;) wpisz sobie w google - cytrynka ;) zobaczysz jak wyglada. I jest mega ekonomiczne
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

"Patenciki" akwarystyczne

#15

Post autor: shadowrider »

Z kwaskiem w proszku tez można.
Ja robiłem tak:
Cały kwasek do kubła 20l z podmianki, mech do środka na 15min, glon znikał w kilka dni.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: "Patenciki" akwarystyczne

#16

Post autor: sum »

Skoro coś domowym sposobem to może coś takiego
Obrazek
Większość z nas posiada to zaawansowane technologicznie urządzenie :) Do czego może posłużyć chyba nie trzeba pisać.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

tunele
Zapaleniec
Posty: 207
Rejestracja: ndz lip 27, 2014 4:15 pm
Lokalizacja: praga płd
Na imię mam: placek
Płeć:

"Patenciki" akwarystyczne

#17

Post autor: tunele »

sylwekw pisze:nie mogłem sobie wyobrazić stosunku 1/3 z wodą

bierzesz 10g kwasku w proszku, wlewasz 100ml wody i masz roztwór stężony, a taki potem mieszasz z wodą w stosunku 1/3.

Kwasek w proszku to to samo co kwasek w płynie tylko bez wody... :zzz:

Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

"Patenciki" akwarystyczne

#18

Post autor: Jerry »

Pompa raz jeszcze.
Pompa cyrkulacyjna Aqua szut n750 ten model posiadam bez problemu podnosi slup wody z wiaderka do akwa. To bardzo fajne rozwiazanie bo na codzien uzywana jest jako klasyczny filtr wewnetrzny.
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda
Awatar użytkownika

Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

"Patenciki" akwarystyczne

#19

Post autor: Zoe »

Mój "patencik" na usuwanie glonów, osadów z rogów akwarium(po całej wysokości): szczoteczka do zębów :x nowa lub zużyta oczywiście :lol:
240l w stronę BW

tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: "Patenciki" akwarystyczne

#20

Post autor: tiggi »

sum pisze:Skoro coś domowym sposobem to może coś takiego
Obrazek
Większość z nas posiada to zaawansowane technologicznie urządzenie :) Do czego może posłużyć chyba nie trzeba pisać.
używam :mrgreen:

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

"Patenciki" akwarystyczne

#21

Post autor: cinek1916 »

A mi patent z pompą i tak się nie sprawdza bo i tak muszę przenieść 100-120l przez cały dom więc podniesienie ich na 1,5m nie robi mi różnicy. Żeby miał sens potrzebowałbym ze 30m węża i bardzo mocnej pompy.

Za to przy zlewaniu wody żeby nie zasysać zanurzam wąż pod wodą, jeden koniec zostawiam pod wodą a drugi zatkany palcem i fru do wiaderka/ogrodu.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

"Patenciki" akwarystyczne

#22

Post autor: Lech-u »

O, cinek1916 przypomniał mi patencik ze spuszczanie/zasysaniem wody:

Ja używam długiego węża (20 metrów). Napełnianie metodą cinka byłoby uciążliwe i robiłoby bałagan w akwarium. Ja to robię tak:

układam węża między akwarium a np. łazienką lub ogrodem. Koniec, który jest w akwarium przytykam na chwilę do wylotu filtra i to filtr sam napełnia węża wodą. Wystarczy 1-3 sekundy aż woda w wężu przejdzie poniżej poziomu wody w akwarium i dalej siła grawitacji robi swoje.

Sprawnie i szybko.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Re: "Patenciki" akwarystyczne

#23

Post autor: Lech-u »

Mój najnowszy patencik:

Kupiłem wycior do czyszczenia puzonu i tuby. A używam do czyszczenia węży

Taki: http://www.muzyczny.net/sklep/index.php ... uzonu-tuby
Obrazek

Używam go do czyszczenia węży do filtrów zewnętrznych. Bardzo dobrze pokonuje zakręty.

Zalety:
elastyczny
stalowa sprężyna pokryta tworzywem sztucznym (PVC, PCW) - to jest bardzo ważne, bo przy wpychaniu i wyciąganiu z rury wycior się nie wygina i nie rozciąga.
zakończona 2 szczotkami
długość całkowita ok. 200 cm - i to był główny czynnik wyboru takiego wycioru.

Sprawdziłem w wężu 9 i 16 mm.

Czyści rewelacyjnie.
Awatar użytkownika

Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

Re: "Patenciki" akwarystyczne

#24

Post autor: Zoe »

Lech-u pisze:Mój najnowszy patencik:

Kupiłem wycior do czyszczenia puzonu i tuby. A używam do czyszczenia węży
Jedynie cena powalająca :) Akwarystyczny kupiłam za 17zł, tylko trochę krótszy(1,6m) i bez powłoki gumowej.
240l w stronę BW
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

"Patenciki" akwarystyczne

#25

Post autor: Lech-u »

Zoe pisze:Akwarystyczny kupiłam za 17zł, tylko trochę krótszy(1,6m) i bez powłoki gumowej.
Też taki miałem, ale zdecydowałem się na ten w powłoce i jest znacznie lepszy.

Ja mam dość długie węże i ten wycior 1,6m był za krótki i za wiotki.

revers
Bywalec
Posty: 57
Rejestracja: czw gru 08, 2016 2:53 pm
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Michał
Płeć:

"Patenciki" akwarystyczne

#26

Post autor: revers »

Kiedy ktoś wyznaje teorię, że wraz z roślinami ze sklepu/od kolegi akwarysty można przyciągnąć glony, lub ślimaki, a panicznie się tego boi, może zastosować kąpiel w roztworze nadmanganianu potasu w stosunku np. 1 gram na 100 litrów wody (w misce, baniaczku pomocniczym, innym kubełku. Słyszałem o stosowaniu w szkiełku z obsadą- nie będę polecał, bo nie próbowałem/ryzykowałem i jakoś mam mieszane uczucia co do takich praktyk. Może ktoś inny się wypowie) To jest przykład (chyba w miarę delikatnego roztworu [kolor powinien być lekko różowy]), ponieważ- w zależności od potrzeb- stężenie nadmanganianu w wodzie może być uzyskiwane różne ( w zależności od celu- leczenie/profilaktyka/itd).
Osobiście (już) nie korzystam z takowego 'patentu', ponieważ wolę rozwiązać problem glonów naturalnie (dojrzałe akwa, dobrze prowadzone samo poradzi sobie z glonami), a ślimaków nie traktuję jako problemu ( cieszę się widząc je na roślinach które zakupiłem/otrzymałem, bo to nowi mieszkańcy mojego skrawka natury w domu i sojusznicy w ewentualnej walce z glonami, oraz niedojedzonymi resztkami, truchełkami rybek kończących swój żywot). :)
Awatar użytkownika

asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

"Patenciki" akwarystyczne

#27

Post autor: asheka »

Dzisiaj wzbogaciłam zaplecze sprzętowe do utrzymywania szyb w czystości o rękawicę do masażu. Rękawica ma szorstką powierzchnię, całkiem przyzwoicie zgarnia zielone kropki ze szkła. Małym paluchem można dotrzeć w różne zakamarki i narożniki. Fajnie się czyści rurki, grzałki, miejsca niedostępne dla zmywaka kuchennego. Rękawica jest elastyczna, powinna też pasować na męskie dłonie. Z bogatej gamy kolorystycznej wybrałam écru, dzięki czemu kropki są dobrze widoczne i wiadomo gdzie trzeba dopucować. Są na rynku "profesjonalne" rękawice, z przeznaczeniem do prac akwarystycznych. Możliwe, że bardziej skuteczne. Nie wiem, nie próbowałam. Wyglądają dość podobnie do mojej. Są dziesięciokrotnie droższe.
Rękawicę kupiłam z popularnej sieciówce kosmetycznej z czerwonym logo. Zapłaciłam 2,69 zł, choć dzisiaj wciskałam komuś, że 4, żeby mu zaimponować ekskluzywnym gadżetem :)
Tak to wygląda (zdjęcie ze strony sklepu):
Obrazek
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

"Patenciki" akwarystyczne

#28

Post autor: sum »

Asia, jaki to sklep?
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

"Patenciki" akwarystyczne

#29

Post autor: asheka »

Rossmann. Mam pod nosem, mogę Ci zrobić zakup ;)
Awatar użytkownika

vatazhka
Bywalec
Posty: 80
Rejestracja: wt maja 10, 2016 10:48 am
Lokalizacja: Służew nad Dolinką

"Patenciki" akwarystyczne

#30

Post autor: vatazhka »

asheka pisze:Dzisiaj wzbogaciłam zaplecze sprzętowe do utrzymywania szyb w czystości o rękawicę do masażu. Rękawica ma szorstką powierzchnię, całkiem przyzwoicie zgarnia zielone kropki ze szkła. Małym paluchem można dotrzeć w różne zakamarki i narożniki. Fajnie się czyści rurki, grzałki, miejsca niedostępne dla zmywaka kuchennego. Rękawica jest elastyczna, powinna też pasować na męskie dłonie. Z bogatej gamy kolorystycznej wybrałam écru, dzięki czemu kropki są dobrze widoczne i wiadomo gdzie trzeba dopucować. Są na rynku "profesjonalne" rękawice, z przeznaczeniem do prac akwarystycznych. Możliwe, że bardziej skuteczne. Nie wiem, nie próbowałam. Wyglądają dość podobnie do mojej. Są dziesięciokrotnie droższe.
Rękawicę kupiłam z popularnej sieciówce kosmetycznej z czerwonym logo. Zapłaciłam 2,69 zł, choć dzisiaj wciskałam komuś, że 4, żeby mu zaimponować ekskluzywnym gadżetem :)
Ja kilkanaście miesięcy temu zaszalałem i za ok. 8 zł nabyłem rękawicę akwarystyczną marki ZOLUX.
Używałem także rękawic kosmetycznych ze wspomnianej sieciówki (jednakże do celów kosmetycznych) i muszę przyznać, że mają one bardziej delikatną strukturę niż ta akwarystyczna. Pamiętam, że potrafiły się po kilku użyciach zaczynać rozłazić w "szwach", czego nie zaobserwowałem w przypadku rękawicy akwarystycznej.
Mam także wrażenie, że rękawice kosmetyczne stawały się z biegiem czasu mniej szorstkie, zaś rękawica akwarystyczna jest nadal ostra.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”