250 L - Obsada akwarium

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
superhard
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: sob gru 21, 2013 8:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

250 L - Obsada akwarium

#1

Post autor: superhard »

Witam

Mam akwarium od marca tego roku, akwarium dojrzale, zarybione z duza iloscia roslin. Ostatnio dostalem od wujka w spadku cale jego akwarium i obsada sie mocno powiekszyla. Zaklocilo to troche moje plany rozwoju akwarium i prosze o porade czy obecne ilosci ryb na zbiornik 250 l sa ok i czy moge jeszcze cos dolozyc a co ewentualnie sie pozbyc. Wszytko zyje sobie w zgodzie karmie pokarmem zróznicowanym. Świecenie 10 h dziennie 2x30w, plus lampa UV 11W tez 10h dziennie.

Obrazek
Obsada akwarium:

Danio Czerwone 3
Neon Czerwony 5
Gupik Żółty (Samce) 2
Kirysek Sterby 4
Raczek Orange 2
Zbrojnik Niebieski 1
Krewetka Amano 4
Grubowarg syjamski (Kosiarka) 6
Otocinklus Przyujściowy (Otosek) 3

Rybki otrzymane w spadku:
Gupik Pawie Oczko (Samce) 8
Mieczyk (Samica) 1
Mieczyk (Samiec) 1
Mieczyk (młode) 25
Molinezja black molly (Samica) 4
Molinezja black molly (Samiec) 1
Molinezja black molly (młode) 12

BeGreen
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: sob sie 30, 2014 2:10 pm
Lokalizacja: warszawa ( izabelin )
Na imię mam: Bartek
Płeć:

250 L - Obsada akwarium

#2

Post autor: BeGreen »

Ja bym zostawił żyworódki
oddał neonki danio oraz otoski i kosiarki
dokupił 6 kirysków ( tego samego gatunku )
kup korzonek a wywal tan zameczek
30 litrów roślinnego
Awatar użytkownika

Autor
superhard
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: sob gru 21, 2013 8:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

250 L - Obsada akwarium

#3

Post autor: superhard »

Prolog i Kosiarki to służby oczyszczania miasta a jest z czego więc raczej muszą zostać. Korzeń mangrowca tez jest a zamek no co kwestia gustu :-)
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

250 L - Obsada akwarium

#4

Post autor: Limak86 »

Witaj :)
superhard pisze:a zamek no co kwestia gustu :-)
I tu się mylisz, bo poza walorem estetycznym takie sztuczne ceramiczne wynalazki mogą zmieniać parametry a co gorsza uwalniać do wody szkodliwe związki chemiczne.
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Re: 250 L - Obsada akwarium

#5

Post autor: silver007 »

:oops:
Limak86 pisze:Witaj :)
superhard pisze:a zamek no co kwestia gustu :-)
I tu się mylisz, bo poza walorem estetycznym takie sztuczne ceramiczne wynalazki mogą zmieniać parametry a co gorsza uwalniać do wody szkodliwe związki chemiczne.
A ja tam widze takie odpowiedzi od lat, a jeszcze nigdy nie widzialem stwierdzenia typu: "wyjalem z akwa zamek i ryby przestaly zdychac". Takie same "szkodliwe zwiazki chemiczne" bedzie wydzielac ceramika w filtrze, grzalka czy filtr wewnetrzny zrobiony z tworzywa sztucznego... A jakos nikt nigdy nie radzi zeby je powyciagac...

Dein

250 L - Obsada akwarium

#6

Post autor: Dein »

Współczesne zamki z atestem robią krzywdę tylko co wrażliwszym oglądającym, ale też nie ma żadnych udokumentowanych przypadków pęknięcia gałek ocznych. Może jakieś niewielkie stany przedzawałowe.
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

250 L - Obsada akwarium

#7

Post autor: Limak86 »

A to sorry, czym prędzej wycofuję się ze swojego poprzedniego postu.
Jestem chemikiem i pracuję w zawodzie, ale co ja tam wiem o związkach chemicznych i analityce podczas przyznawania tych tzw atestów:)

PS.
silver007 pisze:Takie same "szkodliwe zwiazki chemiczne" bedzie wydzielac ceramika w filtrze, grzalka czy filtr wewnetrzny zrobiony z tworzywa sztucznego...
Tylko że ceramika w filtrze nie jest malowana/farbowana, a grzałki i filtry są z tworzyw polimerowych i ich struktura oraz sposób nadawania barwy jest zupełnie inny niż tych malowanych ozdób :)
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

250 L - Obsada akwarium

#8

Post autor: silver007 »

Limak86 no to super że jesteś chemikiem :) Może wreszcie przekonasz takich ignorantów chemicznych jak ja, czy jak widzę Dein, że jednak coś w tych zamkach jest. I piszę to jak najbardziej serio. Jeśli masz wiedzę na temat tego, co złego wydziela się z takich tworów i w jakich ilościach to nas o tym poinformuj. Albo nawet załóż temat i opisz jakieś doświadczenia z tej dziedziny - niech ludzie będą świadomi! :)
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

250 L - Obsada akwarium

#9

Post autor: Limak86 »

Troszkę robimy offtop, ale trudno - jeszcze jedno tylko zdanie dodam ;)
Chodzi o to, że nawet atestowane zamki nie gwarantują bezpieczeństwa. Atesty przyznaje się po krótkoterminowych analizach w określonych warunkach (z reguły "neutralnych"). Ciężko jednoznacznie stwierdzić czy np w kwaśnej wodzie typu BW lub maksymalnie twardej i zasadowej typu tanga czy malawi stabilność pigmentu będzie taka sama, albo jak ktoś ma w akwarium 27-28 stopni a nie temperaturę standardową? Po testach przez 3, 6 albo czasem 12 miesiącach może być ok, a co będzie po 2-3 latach??
Nie twierdzę, że jak dasz zamek czy jakiegoś nurka to zaraz Ci obsadę wybije. To trochę jak z żywnością dla ludzi - wszyscy wiedzą że jest w niej różna "chemia" i ona nie powoduje masowych zgonów ludzkości ale jednak wpływa na organizm, czasem doprowadzi do jakiegoś schorzenia po roku, czasem po 10 a czasem po 25 latach albo wcale... Ale my nie mamy aż takiego wyboru, innego jedzenia już nie ma po prostu albo tzw eko jest mało i jest drogie.
Chciałem tylko autorowi uświadomić fakt, nikomu nie każę nie stosować takich ozdób, ale jak nie są niezbędne to po co?
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

Autor
superhard
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: sob gru 21, 2013 8:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: 250 L - Obsada akwarium

#10

Post autor: superhard »

Limak86 pisze:Chciałem tylko autorowi uświadomić fakt, nikomu nie każę nie stosować takich ozdób, ale jak nie są niezbędne to po co?
Zeby sie podobalo, jak wiadomo o gustach sie nie dyskutuje :-)

A tak wracajac do tematu :-)
to jak z ta moja obsada....?.

Dein

250 L - Obsada akwarium

#11

Post autor: Dein »

Większość zwierząt domowych choruje teraz częściej niż kiedyś.
Śmiem twierdzić, że to nie wina tego, że w akwarium jest zamek, bo chorują też ryby w akwariach bez zamków.
Dla mnie głównym podejrzanym jest nie ceramiczny zamek, tylko dieta zwierzątek skazanych na łaskę i niełaskę opiekunów. A przecież nikt nie zastanawia się jakoś specjalnie nad długotrwałymi skutkami stosowania pasz sztucznych, w przypadku kiedy chodzi o zwierzęta, które żyją przeciętnie 2-3 lata.
Za przeproszeniem - paranoja.
Ten zamek nie wnosi nic bardziej groźnego, niż ulubione papu, namiętnie przetwarzane, mielone, barwione, kombinowane, przyprawiane czymś, czego ryby w naturze nie tykają. A jeszcze chemicznie uzdatniana woda. Cudne korzenie o nieustalonej przeszłości i nie wiadomo skąd wydobywane, ale z nalepką, że to hit sezonu - z pewnością ani trochę nie zanieczyszczone, chociaż nie ma już miejsc wolnych od zanieczyszczeń. Żywy pokarm zanieczyszczony na etapie hodowli, bo przecież nikt nie hoduje tego w warunkach sterylnych i laboratoryjnych. I mnóstwo innych rzeczy, które powodują, że ryba dziś to nie to samo co ryba 30 lat temu, kiedy ludzie się nie zastanawiali i pakowali większe świństwa niż ozdoby przygotowane do trzymania w wodzie.
Zamek dla ryby nie jest niczym innym, jak jakimś tam korzeniem, wokół którego można popływać. Jeśli oprócz niego są i prawdziwe korzenie i rośliny i kawałek natury, jeśli się systematycznie o akwarium dba i nie jest ono jedynie ozdóbką w której zwierzęta są dodatkiem najmniej ważnym - nie widzę nic zdrożnego w dołożeniu do akwarium czegoś, co nie jest niezbędne.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4939
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

250 L - Obsada akwarium

#12

Post autor: Miro »

superhard pisze:to jak z ta moja obsada
Dowiedz się od wujka czy dorosłe mieczyki i molinezje są spokrewnione [ oczywiście jeżeli chcesz mieć ładne ryby] jeżeli tak to zostaw sobie np.samice i wtedy dokup sobie samca. Pozbądź się młodych ponieważ za rok będziesz mógł otworzyć sklep z rybami :-D
Żeby mieć ryby duże i zdrowe trzeba pamiętać o wymianie genów , nie krzyżować ryb spokrewnionych !
Zamek,pewnie wydziela jakieś substancje szkodliwe ale przy co tygodniowej podmianie wody te substancje są rozcieńczane co sprawia że zamek nie jest szkodliwy dla rybek :)
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

250 L - Obsada akwarium

#13

Post autor: silver007 »

To ja już też podsumuję tylko zamkowe wywody (może moderator to wydzieli z tego wątku), że problemem dla mnie w tym przypadku jest głównie to, że wiele osób powtarza - wyrzuć zamek bo szkodzi. Nawet jako chemik Limak86 podaje, że trzeba się go pozbyć, bo nie wiadomo co się stanie za ileś tam czasu. Tylko że to wszystko jest jedynie dziwnymi założeniami nie popartymi niczym innym niż własne widzimisię. Niech będzie że oddaje coś do wody... Ale co? I w jakim czasie i w jakich proporcjach? - pytam po raz kolejny... Nikt nie wie co i nikt nie wie ile. Ale każdy radzi wyrzucać. Profilaktycznie. Tak jak pozbywanie się kilku kamyków, bo ktoś na forum powiedział, że zatwardzają wodę. Ale w jakim czasie o jaką wartość? Pamiętajmy też, że większość akwarystów robi spore i regularne podmiany wody. Zazwyczaj rotacja wynosi ok. 20-40% tygodniowo!
Gdyby ludzie radzili chociaż w połowie o prawidłowej filtracji, kontrolowaniu poziomu NO3, kwarantannie i przerybieniu tak bardzo jak radzą o wyrzucaniu ceramicznych zamków to z forum "choroby" zniknęłoby 90% tematów.

A co do treści napisanych przez założyciela tematu to oddałbym z tego zestawu na pewno neony i danio. To rybki ławicowe - niech więc w innym akwa znajdą towarzyszy. Tutaj jakby trochę na doczepkę pośród tylu innych.
Możesz też dokupić kilka kirysów - będzie im raźniej, a to strasznie fajne w obserwacji rybska.
Co do żyworodek to nie chcę nic radzić, bo nigdy za nimi nie przepadałem i rzadko je miewałem.
Awatar użytkownika

Autor
superhard
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: sob gru 21, 2013 8:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

250 L - Obsada akwarium

#14

Post autor: superhard »

Co do zyworodek to tez nie chcialem miec i np dwa dorosle mieczyki ktore mam na poczatku byly dwiema samicami - ale po 3 tygodniach jedna z nich zrobila sie samcem...... male chce odchowac i tez sie pozbyc i myslalem zeby zostawic tylko samcow bo nie chce miec przedszkola - ewentualnie bedzie zywy pokarm.....
napewno chcial bym jeszcze dokupic neonkow, co do danio to pewnie chcial bym wydac bo zostaly tylko 3 sztuki z 5 i juz te co sa niech beda ale nie chce kupowac nowych.
A ile neonkow mogl bym dorzucic do tego zbiornika zeby nie przerybic go
Chce aby ryby mialy komfortowe warunki i nie chce zeby ich bylo za duzo.
Moze ktos mi poda propozycje rozwoju tego zbiornika, co dodac co ujac tak zeby wszystkim mieszkancom zylo sie dobrze

Odnosnie Kiryskow
Moje Kirski sa jakies plochliwe trzymaja sie z dala od przedniej szyby a jak tylko mnie zobacza to uciekaja gdzie pieprz rosnie - inne ryby przyplywaja do mnie bez problemu

PS. Co do zamku to moje krewetki amano go kochaja i nie mogl bym im tego zrobic.... :-P
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Re: 250 L - Obsada akwarium

#15

Post autor: Lech-u »

Zamkiem się nie przejmuj. Jak chcesz zobaczyć co ludziska mają w swoich szklankach to poczytaj tu: http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t ... ka#p197938" onclick="window.open(this.href);return false;

Ja chodzę w czerwonych rajstopkach i nikomu nic do tego. Ty masz zamek i jest OK. Oczywiście o ile nadaje się do akwarium, a zakładam, że tak. Bo jeśli go ukradłeś jakiemuś siedmiolatkowi w piaskownicy, to może się nie nadawać do akwarium (toksyczność).

Co do ryb:
Danio Czerwone 3
Neon Czerwony 5

Gupik Żółty (Samce) 2
Kirysek Sterby 4 7
Raczek Orange 2
Zbrojnik Niebieski 1
Krewetka Amano 4
Grubowarg syjamski (Kosiarka) 6
Otocinklus Przyujściowy (Otosek) 3

Rybki otrzymane w spadku:
Gupik Pawie Oczko (Samce) 8
Mieczyk (Samica) 1
Mieczyk (Samiec) 1
Mieczyk (młode) 25
Molinezja black molly (Samica) 4 1
Molinezja black molly (Samiec) 1
Molinezja black molly (młode) 12
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
superhard
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: sob gru 21, 2013 8:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

250 L - Obsada akwarium

#16

Post autor: superhard »

Ktoś jeszcze ma jakieś pomysły? :-)
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4939
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

250 L - Obsada akwarium

#17

Post autor: Miro »

superhard pisze:male chce odchowac i tez sie pozbyc i myslalem zeby zostawic tylko samcow
No to odchowaj i się pozbądź a wtedy będzie można myśleć co dalej !!!
Samych samców mieczyków się nie trzyma,ponieważ zawszę znajdą sobie jakąś ofiarę którą będą biły :(

Kiperka

250 L - Obsada akwarium

#18

Post autor: Kiperka »

Ja to bym się pozbyła wszystkich żyworódek i zostawiła jedną ławicę (tylko trzeba z tego zrobić ławicę).

robertwawa
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: sob lip 21, 2012 4:36 pm
Lokalizacja: Wawa,Bemowo
Na imię mam: Robert
Płeć:

250 L - Obsada akwarium

#19

Post autor: robertwawa »

A może dwie parki ramirez do tego stado rozpraszaczy np furkatusy ok 25-30szt i jakaś ekipa sprzątająca 8 jakiś kirysów i z6-7 otosów. Minus taki że musisz to wszystko kupić
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”