Akwarium 72l - założenie

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:

Autor
Psemu
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 2:17 pm
Lokalizacja: Zakręt k. Warszawy
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#1

Post autor: Psemu »

Cześć,
ostatnie 2 miesiące przeglądam forum ponieważ mocno zainteresowałem się akwarium w domu. Postanowiłem założyć takie. Akwarium na jakie pozwalają mi warunki to 72l - wybrałem zestaw za 195 PLN, który proponuje jeden z Warszawskich sklepów na Bielanach ;)

A więc do rzeczy.

Zestaw:
* akwarium 72l: proste, szkło float, o wymiarach 60 (szer.) x 30 (głęb.) x 40 (wys.) cm, grubość szkła 6mm.
* pokrywa prostokątna z oświetleniem 1 x 15W
* filtr: Aquael Fan Mini Plus, 4,2W, 260l/h
* grzałka: Aquael z termostatem, 100W

Podłoże jakie wybrałem to: Aquarium Substrate firmy Colomi, samoczyszczące, gradacji 2-4mm, kolor Sahara (miał ktoś z tym coś do czynienia - jakieś uwagi, sugestie?).

Roślinki - no właśnie tu jest problem, bo jeszcze nie mam koncepcji (może polecicie jakiś zestaw na taki litraż, podłoże, obsadę, zarówno na 1, 2 jak i 3 plan), ale na początek wolałbym jakieś mało wymagające.

Obsada jaką wybrałem to:
* Kirysek (4 szt.)
* Otosek (5 szt.)
* Neon Innesa (6 szt.)
* Danio (5 szt.)
* Molinezja (3 sz.)

I teraz moje najważniejsze pytanie - czy to wszystko będzie grało ze sobą? Czy obsada nie jest za duża? Czy nie pozjadają się nawzajem? Obawiam się jeszcze o oświetlenie - nie wiem czy nie będzie za słabe dla roślin, czy nie trzeba by było dołożyć jeszcze jakieś świetlówki.

I jeszcze jeden temat - woda, nie badałem jej jeszcze, ale mieszkam pod Warszawą, mam własne ujęcie i jakiś czas temu zrobiłą się lekko rudawa, czyli jakby pojawiło się w niej żelazo. Rozumiem, że taką wodą nie wolno zalać zbiornika (???) - jak coś to skombinuję wodę z jakiegoś ujęcia oligoceńskiego w W-wie.

Plizz o swoje opinie, dopiero zaczynam z akwarystyką, więc każda będzie dla mnie cenna. Z góry dziękuję za wszelkie rady i propozycje. Mój budżet na wszystko to ok. 500-700 PLN.

Pozdr.

Kiperka

Akwarium 72l - założenie

#2

Post autor: Kiperka »

Psemu pisze:* pokrywa prostokątna z oświetleniem 1 x 15W
* filtr: Aquael Fan Mini Plus, 4,2W, 260l/h
Oświetlenie za słabe. Jeśli myślisz o ładnych roślinkach to dołóż jeszcze 2x tyle.
Filtr za słaby. Pomyśl o Eheim classic 2013 - może być używany (podobno są nieśmiertelne) ;)
Psemu pisze:Obsada jaką wybrałem to:
* Kirysek (4 szt.)
* Otosek (5 szt.)
* Neon Innesa (6 szt.)
* Danio (5 szt.)
* Molinezja (3 sz.)
Kiryski - jakie?
Otoski - ok
Neony i Danio - ryby ławicowe, najlepiej nie łączyć w tak małym akwarium. Zdecyduj się na jeden gatunek i zwiększ liczbę przynajmniej 2x. Jakie Danio?
Molinezja - po co? Na pokarm? Za małe akwarium.

Autor
Psemu
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 2:17 pm
Lokalizacja: Zakręt k. Warszawy
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#3

Post autor: Psemu »

Co do oświetlenia - tak myślałem, czyli do zmiany na większe.

Co do filtra - wszystko fajnie, ale poleciłaś filtr za połowę mojego budżetu, a może znajdzie się coś tańszego? Może coś np. takiego: AQUAEL-Filtr Turbo 500 (N) lub Tetra IN plus Internal Filter IN 800?

Kiryski planowałem Panda.
To gdyby zrezygnować z Neonków, może dać z 10-15 szt. Razbora Galaxy?
Co do Molinezji to chciałem jakiś taki większy harem (1+2 / 1+3), który wyróżniałby się pośród innych maleństw i "królował" w akwarium. To może zamiast Molinezji - Proporczykowiec z Kap Lopez?
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#4

Post autor: Christo »

Psemu pisze:wodę z jakiegoś ujęcia oligoceńskiego
Takie wody raczej nie nadają się do akwarium. Moga mieć bardzo wysoką twardość węglanową. Może bedzię ok po przegotowaniu.

Ogranicz liczbę gatunków i zwiększ liczbe osobników w ramach każdego. Złóż obsadę z ryb o podobnych wymaganiach co do składu wody. Albo wymagających miękkiej albo twardej.

Eheim używany.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Psemu
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 2:17 pm
Lokalizacja: Zakręt k. Warszawy
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#5

Post autor: Psemu »

Co do gatunków wydaje mi się, że dobrze dobrałem:

Razbora Galaxy: temperatura: 22 - 27 °C, pH: 6.5 - 7.5 pH, twardość: 5 - 15 odGH
Kirysek Panda: temperatura: 22 - 25 °C, pH: 6.0 - 7.5 pH, twardość: 1 - 12 odGH
Otosek Przyujściowy: temperatura: 21 - 27 °C, pH: 5.5 - 7.5 pH, twardość: 1 - 12 odGH
Proporczykowiec z Kap Lopez: temperatura: 21 - 32 °C, pH: 5.5 - 7.0 pH, twardość: 1 - 10 odGH

Każdy z nich ma podobne wymagania, jedynie Razbora wymaga trochę większej twardości, ale mieści się w granicach pozostałych gatunków.

No dobra, a gdyby zrezygnować z otoska i skład zrobić następujący:
* Kirysek Panda - 6 szt.
* Razbora Galaxy - 15 szt.
* Proporczykowiec z Kap Lopez - harem 1+3
Coś takiego byłoby ok?

Co do Eheim - nie znalazłem nigdzie używanego :/ Kurcze - ja rozumiem, że to mega dobry filtr, ale czy jedyny? Może jest coś jeszcze innego, dobrego, nieco tańszego i bardziej dostępnego?
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#6

Post autor: Christo »

Psemu pisze:Razbora Galaxy: temperatura: 22 - 27 °C, pH: 6.5 - 7.5 pH, twardość: 5 - 15 odGH
Kirysek Panda: temperatura: 22 - 25 °C, pH: 6.0 - 7.5 pH, twardość: 1 - 12 odGH
Otosek Przyujściowy: temperatura: 21 - 27 °C, pH: 5.5 - 7.5 pH, twardość: 1 - 12 odGH
Proporczykowiec z Kap Lopez: temperatura: 21 - 32 °C, pH: 5.5 - 7.0 pH, twardość: 1 - 10 odGH
To jeszcze zmierz parametry wody oligoceńskiej, bo nie sądzę żeby odpowiadały tym powyżej. Obsada ok.
Psemu pisze: Co do Eheim - nie znalazłem nigdzie używanego :/
A na allegro?

Psemu pisze:Może jest coś jeszcze innego, dobrego, nieco tańszego i bardziej dostępnego?
Może być coś ala ten turbo filter, tylko dałbym do niego dużą szarą gąbkę, a ta będzie zabierała miejsce w akwa. Ew. głowica kupiona oddzielne, gąbka oddzielnie.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Psemu
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 2:17 pm
Lokalizacja: Zakręt k. Warszawy
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#7

Post autor: Psemu »

Na Allegro niestety nie ma używki - jeszcze poszukam, ale dzięki wielkie za odpowiedź.

Co do wody - oligoceńskiej nie badałem, ale zbadałem swoją kranówę testami paskowymi JBL 6w1 (wiem, wiem - poczytałem sobie o nich po fakcie już zakupu, że bardziej traktować je jako orientacyjne wskaźniki niż dokładne testy) i wyszły mi następujące wartości:
NO3 - ok. 10mg/l
NO2 - 0 mg/l
GH - 7-14od
KH - 10od (a następnego dnia 6od)
PH - 7,2L
CL2 - 0mg/l

Nalałem wodę do plastikowego kubka i pierwszy test zrobiłem ok. 22 (po ok. godzinie odstania wody), a następny po 12h. Różnicę zauważyłem jedynie w KH (za pierwszym razem wyszło ok 10od, a za drugim ok. 6 od). Czyli mniej więcej woda powinna się nadawać - poprawcie mnie, jeśli się mylę?
Martwi mnie jedynie kolor tej wody, który w ciągu ostatnich 2 m-cy zmienił się na lekko rudawy. Nie wiem czy nie pojawiło się w niej żelazo - znalazłem testy kropelkowe JBL na Fe, ale jeszcze ich nie kupiłem. Byłbym wdzięczny za informację - jaki jest dopuszczalny zakres Fe w wodzie, tak żeby nie szkodziło to rybkom???

Powiedzcie mi plizz jeszcze jakiej mocy oświetlenie powinno być w akwarium, żeby bezproblemowo rosły sobie roślinki (tak od-do).

Z góry dzięki za wszelkie info.

tunele
Zapaleniec
Posty: 207
Rejestracja: ndz lip 27, 2014 4:15 pm
Lokalizacja: praga płd
Na imię mam: placek
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#8

Post autor: tunele »

NO3 mało zdrowe.

moze jakis filterek ? :)

0,7W/Litr a powinno wszystko rosnac spoczko

Autor
Psemu
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 2:17 pm
Lokalizacja: Zakręt k. Warszawy
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#9

Post autor: Psemu »

Filterek to na pewno, teraz tylko tak na szybko przetestowałem, żeby zobaczyć czy to co mi leci z kranu, w ogóle do czegoś się nadaje, zanim wszystko kupię i zmontuję :)

Czyli skoro 0,7W/l, to przy 72l wychodzi jakieś 102W... Sporo... No dobra, a jak to się ma do zastosowania oświetlenia LEDowego, żeby trochę na rachunkach przyoszczędzić...?
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#10

Post autor: Christo »

Psemu pisze:znalazłem testy kropelkowe JBL na Fe, ale jeszcze ich nie kupiłem. Byłbym wdzięczny za informację - jaki jest dopuszczalny zakres Fe w wodzie, tak żeby nie szkodziło to rybkom???
Jak już kupisz test to się dowiesz.

Psemu pisze:Martwi mnie jedynie kolor tej wody, który w ciągu ostatnich 2 m-cy zmienił się na lekko rudawy. Nie wiem czy nie pojawiło się w niej żelazo
Nie myślałeś nad zakupem filtra RO? Rozwiązałby CI nie tylko akwarystyczne problemy. Nie wiem jakby było z jego żywotnością przy takiej owdzie, ale na Twoim miejscu bym spróbował. Samo testowanie wody jej nie uzdatni, a z RO wychodzą wszystkie parametry dobre w ciemno.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

rafalwienio
Gaduła
Posty: 191
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 3:33 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursus
Na imię mam: Rafal

Re: Odp: Akwarium 72l - założenie

#11

Post autor: rafalwienio »

Psemu pisze:Filterek to na pewno, teraz tylko tak na szybko przetestowałem, żeby zobaczyć czy to co mi leci z kranu, w ogóle do czegoś się nadaje, zanim wszystko kupię i zmontuję :)

Czyli skoro 0,7W/l, to przy 72l wychodzi jakieś 102W... Sporo... No dobra, a jak to się ma do zastosowania oświetlenia LEDowego, żeby trochę na rachunkach przyoszczędzić...?
Nie wiem jak Ci wyszło 100 W ;-) 72l po 0,7W na litr to 50W. Już lepiej? :-)

Autor
Psemu
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 2:17 pm
Lokalizacja: Zakręt k. Warszawy
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Re: Odp: Akwarium 72l - założenie

#12

Post autor: Psemu »

rafalwienio pisze:
Psemu pisze:Filterek to na pewno, teraz tylko tak na szybko przetestowałem, żeby zobaczyć czy to co mi leci z kranu, w ogóle do czegoś się nadaje, zanim wszystko kupię i zmontuję :)

Czyli skoro 0,7W/l, to przy 72l wychodzi jakieś 102W... Sporo... No dobra, a jak to się ma do zastosowania oświetlenia LEDowego, żeby trochę na rachunkach przyoszczędzić...?
Nie wiem jak Ci wyszło 100 W ;-) 72l po 0,7W na litr to 50W. Już lepiej? :-)
No faktycznie - poniosło mnie i zamiast pomnożyć 72l razy 0,7W, to podzieliłem ;) Hmm - jakbym walnął 100W, to faktycznie rosłyby jak szalone :D
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#13

Post autor: rhino »

Psemu pisze:faktycznie rosłyby jak szalone
tak, glony ;)
Ratel

Autor
Psemu
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 2:17 pm
Lokalizacja: Zakręt k. Warszawy
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Re: Akwarium 72l - założenie

#14

Post autor: Psemu »

Nie myślałeś nad zakupem filtra RO? Rozwiązałby CI nie tylko akwarystyczne problemy. Nie wiem jakby było z jego żywotnością przy takiej owdzie, ale na Twoim miejscu bym spróbował. Samo testowanie wody jej nie uzdatni, a z RO wychodzą wszystkie parametry dobre w ciemno.
A czy woda tak przefiltrowana na start zbiornika - nie wyjałowi wody ze wszystkich substancji odżywczych, pożytecznych bakterii i minerałów, które są potrzebne do uzyskania odpowiedniej flory bakteryjnej?

Czy np. taki filtr jest ok?
http://allegro.pl/filtr-akwarystyczny-7 ... 20290.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#15

Post autor: Christo »

Psemu pisze:A czy woda tak przefiltrowana na start zbiornika - nie wyjałowi wody ze wszystkich substancji odżywczych, pożytecznych bakterii i minerałów, które są potrzebne do uzyskania odpowiedniej flory bakteryjnej?
Nie wyjałowi. Wyjałowi się za to z całej masy niepotrzebnych i szkodliwych rzeczy. Może dla niektórych gatunków roślin potrzebna będzie lekka mineralizacja (np za pomocą niewielkiej ilości wody oligoceńskiej), ale dla tych ryb czy bakterii nie. Są tacy którzy leją tylko RO. Ja dodaje czasem jakieś symboliczne ilości odrzutu z RO w którym rozprowadzam mrożonki.


Jeśli muślisz o celach spożywczych powinieneś kupić RO5 czy RO6, ale do akwarystycznych ta z linku zupełnie wystarczy. Mam membranę tej firmy i jestem bardzo zadowolony.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Psemu
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 2:17 pm
Lokalizacja: Zakręt k. Warszawy
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Re: Akwarium 72l - założenie

#16

Post autor: Psemu »

Christo pisze:
Psemu pisze:A czy woda tak przefiltrowana na start zbiornika - nie wyjałowi wody ze wszystkich substancji odżywczych, pożytecznych bakterii i minerałów, które są potrzebne do uzyskania odpowiedniej flory bakteryjnej?
Nie wyjałowi. Wyjałowi się za to z całej masy niepotrzebnych i szkodliwych rzeczy. Może dla niektórych gatunków roślin potrzebna będzie lekka mineralizacja (np za pomocą niewielkiej ilości wody oligoceńskiej), ale dla tych ryb czy bakterii nie. Są tacy którzy leją tylko RO. Ja dodaje czasem jakieś symboliczne ilości odrzutu z RO w którym rozprowadzam mrożonki.


Jeśli muślisz o celach spożywczych powinieneś kupić RO5 czy RO6, ale do akwarystycznych ta z linku zupełnie wystarczy. Mam membranę tej firmy i jestem bardzo zadowolony.

A możesz polecić gdzieś w Warszawie sklep gdzie znajdę taki filtr RO3 "od ręki" (za wyjątkiem Clariasa)?
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#17

Post autor: Christo »

Ja kupiłem przez net niestety, niech ktoś inny pomoże.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Psemu
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 2:17 pm
Lokalizacja: Zakręt k. Warszawy
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#18

Post autor: Psemu »

Słuchajcie - postanowiłem jeszcze raz zastanowić się nad całym sprzętem i trochę pozmieniałem konfigurację - będę wdzięczny za raz jeszcze zerknięcie i ewentualne skorygowanie. Wszystkie elementy wybrałem z Clariasa.

1. Szkło: float, proste, 60x30x40, 72l, 6mm grubości
2. Pokrywa: Aquael Classic 60x30cm prosta - w standardzie jest 1x15W żarówka, ale chce dołożyć/zmienić, żeby było pod 50W (tylko nigdzie nie udało mi się znaleźć informacji jaka tam wchodzi żarówka).
3. Filtr: postanowiłem zainwestować jednak w zewnętrzny - z racji tego, że Eheim'a 2013 (który mi polecaliście) nigdzie nie znalazłem - wybrałem dwa między którymi się waham:
* Eheim 2211010 Classic 150 do akwarium 50-150l
* Eheim 2213020 Classic 250 do akwarium 80-250l
Plizz o Wasze uwagi/radę co wybrać (nie chciałbym zapłacić więcej jak 300 PLN za filtr).
4. Grzałka: AQUAEL 200W AQN GOLD
5. Filtr RO: Filtr RO3 75GPD akwarystyczny - OSMOZA

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i opinie.

Jeszcze jedno pytanie - orientujecie się może, czy do Clariasa można pojechać bezpośrednio i wszystko nabyć, czy trzeba zamawiać przez stronę i dopiero wtedy jechać i odebrać?

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#19

Post autor: pkucaba »

Psemu pisze:eszcze jedno pytanie - orientujecie się może, czy do Clariasa można pojechać bezpośrednio i wszystko nabyć, czy trzeba zamawiać przez stronę i dopiero wtedy jechać i odebrać?
Zadzwoń i umów się konkretnie. Rejestrując się na stronie jest 4% rabatu. Dla pewności potwierdź przed wyjazdem i tyle.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#20

Post autor: Christo »

Http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... &buyUsed=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Psemu
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 2:17 pm
Lokalizacja: Zakręt k. Warszawy
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#21

Post autor: Psemu »

A no widzisz - a ja szukałem 2013 jak doradzała koleżanka Kiperka :)
Nowemu trzeba kawę na ławę, bo jeszcze wiele nie kuma ;)
Czyli jak dobrze rozumiem ten 2213, to ten który ja sobie wybrałem jako drugi, kryjący się pod nazwą 2213020...? :)

Rozumiem, że grzałka i RO jest ok - wystarczy do tego zestawu?

Dzięki za info.

Kiperka

Akwarium 72l - założenie

#22

Post autor: Kiperka »

Psemu pisze:A no widzisz - a ja szukałem 2013 jak doradzała koleżanka Kiperka :)
O! Ale wpadka :) Oczywiście chodziło mi o 2213.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#23

Post autor: rhino »

Psemu pisze:4. Grzałka: AQUAEL 200W AQN GOLD
zdecydowanie za mocna, 100W w zupełności Ci wystarczy.
Ratel

Autor
Psemu
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 2:17 pm
Lokalizacja: Zakręt k. Warszawy
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#24

Post autor: Psemu »

No dobra - mam już wszystko co wypisałem wyżej - zamieniłem tylko grzałkę na 100W jak radził kolega rhino i filtr załatwiłem Eheim 2213 w wersji najbogatszej, tzn. 050 (filtracja mechaniczno-biologiczna).
Dodatkowo podłoże jakie wybrałem to Ada Aqua Soil Amazonia New.

Teraz podpowiedzcie mi plizz co można zrobić z oświetleniem do tego baniaka. Chciałbym, żeby roślinkom żyło się dobrze, więc zgodnie z powyższymi podpowiedziami muszę zamienić oświetlenie w pokrywie na cos około 50W.

Pokrywa ma wymiary 60 x 30, a od spodu wygląda następująco:
http://www.web-fabryka.com/akwarystyka/ ... wa%202.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Standardowo zamontowana jest świetlówka 1 x 15W. Lepiej zamienić ją na zestaw 2x24W + nowy oczywiście statecznik, czy może dołożyc dodatkowy zestaw T8 2x15W tak żeby osiągnąć coś pod 50W?

Mam jeszcze pytanie - jak jest z barwą swiatła, czy dla roślinek jest jakaś granica poniżej której nie powinno się schodzić - np. 6000k?
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#25

Post autor: rhino »

Na Twoim miejscu, pokombinowałbym z dołożeniem 2x24W, mają długość 55cm więc powinny się zmieścić. Statecznik (stateczniki) możesz pozostawić na zewnątrz.
Do tego (i do tej T8) odbłyśniki i powinno być OK.

Tu masz poradnik jak przerobić pokrywę Wromak, może się przyda. Maja też wszystko co do takiej wymiany jest potrzebne.

http://www.zoolight.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ratel
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#26

Post autor: sum »

Obawiam się,że standardowe T5 nie wejdzie.Trzeba też doliczyć 3cm na oprawki.Może dobrym rozwiązaniem będzie T5/24W o długości 44cm.Tyle,że wybór świetlówek mocno ograniczony.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#27

Post autor: rhino »

Jest się o co bić, myślę że lekki skos w niczym nie będzie przeszkadzał.
Ratel

Autor
Psemu
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 2:17 pm
Lokalizacja: Zakręt k. Warszawy
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#28

Post autor: Psemu »

Zmierzyłem dokładnie wnętrze pokrywy - poniżej rysunek z wymiarami
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

https://plus.google.com/_/notifications ... 4714&uob=8" onclick="window.open(this.href);return false;


Na skos może by i dwie 55 weszły (w sumie 58 cm z przyłączeniami), ale trzeba byłoby zlikwidować tą co teraz jest. Jakby tak zlikwidować tą co jest, ewentualnie wyciąć jeszcze przegodę między świetlówką a obecnym statecznikiem to dwie 55 powinny wejść spokojnie. Co do odbłyśników - obawiam się, że może być problem z wpakowaniem ich jeszcze... :(

Dziś jeszcze myślałem o czymś takim, żeby za pomocą 4 szt.:
http://www.zoolight.pl/product-pol-1851 ... mplet.html" onclick="window.open(this.href);return false;
do tej T8 po obu stronach właśnie przypiąć dwie sztuki T5 24W 44 cm:
http://www.zoolight.pl/product-pol-621- ... OWOSC.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Co myślicie o tych świetlówkach? Miał ktoś z Was do czynienia z taką temperaturą barwową - jest w miarę ok? Czy nie kombinować z tymi T5 44 cm i próbować jednak wpasować standardowe T5 55 cm?

-- N lis 30, 2014 1:36 am --

Jeszcze wynalazłem taką:
http://www.zoolight.pl/product-pol-622- ... OWOSC.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Z opisu wynika, że chyba bardziej nadaje się dla roślin...

-- N lis 30, 2014 1:41 am --

I jeszcze coś takiego:

http://www.clarias.pl/24w-sylvania-grol ... -2643.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Szczerze mówiąc już zgłupiałem, czytając opisy tych żarówek - dla wzrostu roslin jest lepsze ok 4000k, czy 8500-9000k?
Awatar użytkownika

iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#29

Post autor: iro1979 »

Sorki, że się wtrącę. Mam pytanie do osób polecających tak mocne oświetlenie 2x24 i 1x15 do 72l to w sumie 63W. Czy na pewno 0,875W/l będzie dobrym rozwiązaniem w akwarium bez co2, a do tego jeszcze odbłyśniki? U mnie w 200l jest słabsze oświetlenie (2x30W + odbłyśniki), a bez co2 wydaje się być wystarczające.
Druga sprawa. Wydaje mi się, że lepiej było zainwestować w większe używane akwarium w cenie około 300zł, zamiast kupować 72l nowe za 200zł i kombinować z dodatkami bo pewnie ze 100zł pójdzie na to. Za takie pieniądze trafiłbyś pewnie zestaw 160l-200l. W przyszłości sprzedając baniak nie odczułbyś, że pieniądze gdzieś wyparowały. Jak kupujesz używane to sprzedajesz używane, cena byłaby taka sama lub zbliżona. Kupując nowe to po zalaniu wodą w domu jest warte około połowę mniej. Na allegro zdarzają się jeszcze większe okazje. Kiedyś widziałem jak akwarium ponad 1000l z bardzo drogim wyposażeniem poszło za 1700zł (szafka, pokrywa alu, ze 3 filtry zewnętrzne, z życiem itd. może nawet było co2, ro i komp.), w momencie zakupu wydał gościu ponad 9000zł, a zależało mu by się pozbyć bo w firmie stało i się przeprowadzali. Za same filtry wydałoby się podobne pieniądze (sprawdzałem). Pare dni temu na allegro był też kompletny baniak 2000l z full wyposażeniem za 4500zł (kup teraz za 4900zł).
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Akwarium 72l - założenie

#30

Post autor: rhino »

Psemu pisze:Czy nie kombinować z tymi T5 44 cm i próbować jednak wpasować standardowe T5 55 cm?
przy 44cm boki będą niedoświetlone.
Przeczytaj to co napisał iro1979.
iro1979 pisze:Mam pytanie do osób polecających tak mocne oświetlenie 2x24 i 1x15 do 72l to w sumie 63W. Czy na pewno 0,875W/l będzie dobrym rozwiązaniem w akwarium bez co2, a do tego jeszcze odbłyśniki?
Masz rację, zapędziłem się z tą modernizacją pokrywy, zapominając o sensie. Bez CO2 i intensywnego nawożenia, taka ilość światła jest ryzykowna.
Ratel
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”