Grecki? otoczak niby marmur? czy sie nada?

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
atom
Gość
Posty: 3
Rejestracja: śr sty 28, 2015 1:12 pm
Lokalizacja: Zalesie
Na imię mam: Atom
Płeć:

Grecki? otoczak niby marmur? czy sie nada?

#1

Post autor: atom »

Witam, mam takie kamyki, różna frakcja, sprzedają to coś w rożnych ogrodniczych i reklamują jako greckie otoczaki, śnieżnobiałe, inni piszą że to marmur albo kamień Thassos - jak na fotach:
https://www.google.pl/search?q=greckie+ ... B458%3B458" onclick="window.open(this.href);return false;

sprawdzałem octem - nie pieni się, ale na rękach po dotyku zostaje biały talk/mączka. Abstrahując od tego czy się to komu podoba, czy praktyczne czy nie, etc, to chciałem zapytać znawców czy to-coś nie narobi w akwarium chemicznego spustoszenia, albo czy trzeba do tego jakieś specjalne gatunki rybek, no i czy w ogóle sie toto nadaje na podloże?

Rrrrogaty

Grecki? otoczak niby marmur? czy sie nada?

#2

Post autor: Rrrrogaty »

Jeśli to marmur to powinien się pienić.

Wrzuć do destylki i zrób testy - będziesz miał najlepszą odpowiedź. Sprawdź KH, GH, NO3 i Po4. Ewentualnie u kogoś zrób pomiar konduktancji. Mnie doświadczenia nauczyły, ze tylko wtedy można mieć pewność. Skały z różnych sklepów mogą się różnić na poziomie chemicznym i różnie się zachowywać w wodzie.

Poza tym pamietaj, ze białe szybko przestanie być białe i zrobi się żółto-brązowe lub zielonkawe.
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Grecki? otoczak niby marmur? czy sie nada?

#3

Post autor: sylwekw »

O chemicznym teście już Ci pisali inni, o estetyce jak sam mówisz nie ma co dyskutować - ale z mojego punktu widzenia pozostaje jeszcze kwestia rozmiaru (granulacji) - jak na moje oko to jako jedyny (główny) składnik podłoża się nie nadaje - za duże.

Autor
atom
Gość
Posty: 3
Rejestracja: śr sty 28, 2015 1:12 pm
Lokalizacja: Zalesie
Na imię mam: Atom
Płeć:

Grecki? otoczak niby marmur? czy sie nada?

#4

Post autor: atom »

O kurde, chemię miałem wiele lat temu w szkole, a obecnie to pamiętam tylko wzór C2H5OH, Postaram się namierzyć jakiegoś fachowca w okolicy Piaseczna, może mnie oświeci. Chciałem te białe kamyki (wybrałem względnie mały granulat) osadzić na czarnym bazaltowym żwirku - wyglądałoby extra, a jeszcze od tyłu turkusowo-niebieskie tło. Więc wedle mojej estetyki: kolorowo jak w Grecji na fotach z Santorini. Tylko ta cholerna chemia... :)
Awatar użytkownika

kiql
Zapaleniec
Posty: 265
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 6:52 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Grecki? otoczak niby marmur? czy sie nada?

#5

Post autor: kiql »

To nie zapomnij jeszcze o....


obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

:D
Awatar użytkownika

asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Grecki? otoczak niby marmur? czy sie nada?

#6

Post autor: asheka »

Jak dobrze pójdzie, to te śliczne, białe kamyki będą takie śliczne i białe może nawet ze dwa tygodnie :)

Autor
atom
Gość
Posty: 3
Rejestracja: śr sty 28, 2015 1:12 pm
Lokalizacja: Zalesie
Na imię mam: Atom
Płeć:

Grecki? otoczak niby marmur? czy sie nada?

#7

Post autor: atom »

No dobra... Kaplica Zygmuntowska na Wawelu też najpierw miała złotomiedziany dach, a teraz jest zielona :) i nikt się nie burzy, że architekt źle zaprojektował. Jak to mówią: próba-frajer.

Rrrrogaty

Grecki? otoczak niby marmur? czy sie nada?

#8

Post autor: Rrrrogaty »

Tylko tu zaczynamy wchodzić na grunt poczucia estetyki, które jest dosyć sprawą indywidualną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”