Jaka ceramika do filtra Unimax 700

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
tomekk1980
Bywalec
Posty: 57
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 6:00 pm
Lokalizacja: Ślask, Warszawa
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Jaka ceramika do filtra Unimax 700

#1

Post autor: tomekk1980 »

Witam zastanawiam się jaka ceramikę zakupić do nowego filtra Unimax 700. Akwarium 375l.
W tej chwili w filtrze jest od góry gąbka dwa razy, w jednym koszu ceramika Aquael 600 i do dwóch koszy jeszcze potrzebuję.
Zakupić taka najzwyklejszą czy raczej coś lepszego np. Sera Siporax tylko to do tanich nie należy i nie wiem czy warto tyle wydać.
Czekam na wasze opinie.
Pozdrawiam

crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Re: Jaka ceramika do filtra Unimax 700

#2

Post autor: crazyaqua »

Ja bym proponował to: http://www.rybarium.pl/seachem-matrix.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Tutaj możesz znaleźć więcej szczegółów na temat tego wkładu: http://www.akwarium.info.pl/index.php/a ... l-micromec" onclick="window.open(this.href);return false;

Pod wieloma względami bezkonkurencyjny w stosunku do innych produktów.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Jaka ceramika do filtra Unimax 700

#3

Post autor: rhino »

crazyaqua pisze:Pod wieloma względami bezkonkurencyjny w stosunku do innych produktów.
Czy ja wiem ? Bezkonkurencyjny na papierze, mam Eheim Substrat Pro i Saechem Matrix. Różnic nie widzę, mało tego, w Matrixie płaci się za... bezużyteczne kamyczki.
Ratel
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Jaka ceramika do filtra Unimax 700

#4

Post autor: rudy1986 »

Uzywam w kostce i jestem zadowolony, niestety nic nie pokazuja. Tylko jedyny minus to cena. Ewentualnie jeszcze JBL Micro Mec ma duza powierzchnie filtracyjna no i oczywiscie Eheim Rhina:P

-- 6 lut 2015, o 09:43 --

Rhino roznic w stosowaniu ceramiki praktycznie nie zauwazysz:P musialbys badac wode codzinnie i sprawdzac jak wyglada poziom NH3/NH4
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Jaka ceramika do filtra Unimax 700

#5

Post autor: rhino »

rudy1986 pisze:oczywiscie Eheim Rhina:P
Wiesz jak jest, kasa za reklamę wpada ! ;)
Ratel

crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Jaka ceramika do filtra Unimax 700

#6

Post autor: crazyaqua »

Rhino: zgadzam się. Mój znajomy kupił zwykłą skałę wulkaniczną o odpowiedniej granulacji za grosze, włożył do filtra i ma parametry wody takie same jak w przypadku kiedy używał specjalizowanych produktów. Ja używam tego Matrixa i z tego co o nim czytałem, parametry dotyczące warunków zasiedlania bakterii ma bardzo dobre :)
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Jaka ceramika do filtra Unimax 700

#7

Post autor: rhino »

Crazyaqua,
ja nie mówię że to zły wkład, mówię tylko że nie jest aż tak dobry jak o nim pisze producent :)
Ratel
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Jaka ceramika do filtra Unimax 700

#8

Post autor: rudy1986 »

tomekk1980, generalnie jest tak......... kazda ceramika posiada swoja powierzchnie filtracyjna mierzona m2/L wkladu. Sa wklady gdzie te wartosci nie sa podawane, koszt ich to np 13-15 zl za 500mg. I tu powstaje pytanie, czy jest to okragly walec?? bez porowatosci, w tym przypadku lepsza by byla np lawa wulkaniczna w tej cenie ktora napewno jest porowata.

Posrednim wkladem z ktorym sie spotkalem to MHK Filtus Ceram1/Ceram BIO ktory posiada 650m2/L i jest to posredni wklad i cenowo tez jest umieszczony po srodku tabeli "wkladow"

Sa wklady typu Matrix, Siporax, Micromec np gdzie sa podane te wartosci i masz pewnosc ze takie sa wartosci, Do Siporaxu dodaja teraz nitrivec wiec masz szczepy.

Decyzje zostawiam Tobie
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Jaka ceramika do filtra Unimax 700

#9

Post autor: silver007 »

Nie ma co przesadzać z tymi cudownymi właściwościami ceramik sprzedawanych za duże pieniądze. Ja na przykład już od dawien dawna nie kupiłem do kubła / filtra nic oznaczonego jakimś drogim logiem, bo bazując na zdobytym doświadczeniu, wg mnie nie ma to sensu. Co z tego, że magiczne pory podniosą mi powierzchnię osiedlania się bakterii dajmy na to o 20% w stosunku do taniej wersji, jeśli zbiornik nawet po zmniejszeniu powierzchni ceramiki o 80% i tak będzie stabilny? Natomiast jeśli zbiornik ma problemy z biologią to zakup innej ceramiki do filtra też nie pomoże. Nie dajmy się mamić jakimiś pseudo naukowymi teoriami...
To trochę jak z klejem SEACHEM'a który ostatnio widziałem w sklepie. 2 opakowania po 4g kosztują 50zł. A jak byk napisane: "klej cyjanoakrylowy", czyli nic innego jak typowa kropelka za 3 zł. Ale ktoś na pewno jakieś teorie wysnuje w ilu to aspektach jest on lepszy...
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Jaka ceramika do filtra Unimax 700

#10

Post autor: Christo »

Przyznam, że zamiast takich naukowych wywodów chętnie bym zobaczył jakiś duży zbiornik z mocną obsadą np dużych mocno matabolizująch pielęgnic, gdzie zamiast 10 litrowego kubełka z jakimś "zwykłym" wkładem , filtrację dźwiga 0,5 - 1 l Matrixa w jakimś pojemniczku małego filterka wewnętrznego, a parametry wody są przez x czasu właściwe, roślin nie ma, karmienie normalne itp. Skoro ten wkład jest kilka czy kilkanaście razy bardziej wydajny od innych markowych, a od niemarkowych to w ogóle kilkadziesiąt, to gdzieś taki obrazek powinno się dać zobaczyć.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”