Sprzątanie w akwarium

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
efereze
Uczestnik
Posty: 39
Rejestracja: czw mar 26, 2015 6:52 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Sprzątanie w akwarium

#1

Post autor: efereze »

Mam pytanie dotyczące sprzątania w akwarium:
Wiadomo,że sporo z was ma w baniaku korzenie,kamienie, czy dno gęsto obsadzone roślinami.
I jak przy tym wszystkim poruszac się z odmulaczem? Cała "dekoracja" poprzestawiana, rośliny powyrywane -ogólnie chaos.
Mam parę rybek dennych i nie chcę ich potruc azotanem, ale jak to ogarnąc?
W 112 litrowym akwarium wymieniam co tydzień około 25 litrów wody i pomimo,że staram się odmulac,gdzie się da,a da się małą powierzchnię i sporo syfu zostaje...
Proszę o rady
Awatar użytkownika

mazior
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt maja 29, 2012 8:58 pm
Telefon: 511367988
Lokalizacja: Wa-wa. Mokotów
Płeć:

Sprzątanie w akwarium

#2

Post autor: mazior »

Ja np odmulam dno tylko raz na jakiś czas, a najczęściej samym wezem zruszam wierzchnią warstwę podłoza (powiedzmy 2cm) i od razu wsysam do baniaka ta wszystkie farfocle które się uniosą do wody. Takim sposobem jakoś miedzy roślinkami mozna posprzatać.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Sprzątanie w akwarium

#3

Post autor: Christo »

Właściwie dobrana filtracja + obsada + podłoże i nie trzeba odmulać. Może się nie udać przy jakiś bardzo brudzących zbrojnikach (drewnojadach), albo dużych pielęgnicach, ale przy zdecydowanej większości "normalnych" ryb zdaje egzamin.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Sprzątanie w akwarium

#4

Post autor: Norbi »

Ja w swoim zbiorniku również nie odmulam. Ruch wody wywołany przez dwa filtry plus cyrkulator powoduje że wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia są rozbijane na maleńkie i niewidoczne cząsteczki które są filtrowane przez wspomniane filtry a w zasadzie przez prefiltry o dosyć gęstych wkładach. Cotygodniowe podmiany wody plus czyszczenie szyb od wewnątrz i przycinka roślin - to całe porządki.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Re: Sprzątanie w akwarium

#5

Post autor: radmac »

To pytanie zadam z tej okazji - czy dobrze rozrośnięte rośliny, a właściwie ich system korzeniowy, nie zapewniają nam trochę takiego "odmulania"? Jeśli mamy w miarę jałowe podłoże (żwirki, piaski, bazalty), to rośliny, wydaje mi się, wręcz będą zadowolone jak im się okolicy nie odmula. podkreślam - wydaje mi się.
Tak sobie tłumaczę, bo trochę ciężko by mi było odmulać...
Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Sprzątanie w akwarium

#6

Post autor: Lech-u »

efereze pisze:i sporo syfu zostaje...
Spróbuj zmienić strumień wody z filtra. Skieruj w inne miejsce, tak, żeby zmienić cyrkulację wody.
Możliwe, ze to pomoże, bo wypłucze śmieci spod roślin.

A jeśli chcesz się pozbyć "mułu" lezącego na dnie w mało dostępnych miejscach, to spróbuj "wydmuchać" te farfocle strumieniem wody przy dolewaniu wody. Czyli: trochę wody spuszczasz, potem trochę dolewasz i wydmuchujesz syfek spod roślin. Potem znowu ściągasz trochę wody z pływającym syfkiem i na koniec uzupełniasz wodę w akwarium. Dość "brudzące" rozwiązanie...

Ale, szczerze mówiąc:
Christo pisze:Właściwie dobrana filtracja + obsada + podłoże i nie trzeba odmulać.
do takiego modelu powinieneś dążyć.
Przemyśl, zatem, całą konfigurację akwarium. Możliwe (a nawet prawie pewne), że nie dobrałeś odpowiednio wszystkiego, co wpływa na równowagę w akwarium.
Awatar użytkownika

Autor
efereze
Uczestnik
Posty: 39
Rejestracja: czw mar 26, 2015 6:52 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Sprzątanie w akwarium

#7

Post autor: efereze »

Dzięki wielkie za podpowiedzi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”