[125l] w planach

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
Baksiq
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pt sie 28, 2015 1:27 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bielany
Na imię mam: Michal

[125l] w planach

#1

Post autor: Baksiq »

Witam,

Aktualnie jestem w fazie planowaniapierwszego w życiu akwarium. Troszke sobie Internetu poczytałem, troszkę sobie z żoną podyskutowałem, dzieci wyraziły życzenia co do koloru rybek :hihi: i w efekcie powstał taki pan. Mam też gorącą prośbę o Waszą konsultację i wskazanie błędów jakie popełniłem przy planowaniu (na pewno jakieś się znajdą).

jesli chodzi o sprzęt to padło na zestaw Juwela RIO 125, grzałka EHEIM Jager 100W i filt kubełkowy EHEIM Ecco PRO 200 2034. Zdaje sobie sprawę, że jest to dość drogi zestaw, aczkolwiek zestaw Juwela oferuje dość silne oświetlenie, więc odejdą mi ewentualne rpzeróbki lub samodzielne dłubanie, na co niespecjlanie mam teraz warunki. jesli chodzi o graty EHEIMA, to postawiłem na jakość i niezawodność.

Akwarium ma być wielogatunkowe, z rybkami z Ameryki Południowej. Aczkolwiek nie skupiam sie na odtworzeniu konkretnego biotopu. Ma spełniać zadanie dekoracyjne i cieszyć niezmiernie nasze oczy :). Planuję wrzucić tam jakiś korzeń (z prawej strony), skałkę i parę mniejszych kamiorków aby zrobic jakies małe jamki i te pe (lwa strona i środek). Rozmiar akwarium to 80x36 cm i 50 cm wysokości. Na dno pójdzie substrat pod roślinki i drobny żwirek z plażą dla kirysków.

Jesli chodzi o rośliny to wybrałem następująco:
na kamienie i korzenie pójdą:

Anubias nana - 2 sadzonki, gdzieś w okolicach szczyty skałki i korzenia
Microsorium mini - rówież w okolicach przypowieszchniowych martwej natury, 2-3 sadzonki
Microsorium pteropus - dolne partie martwej natury, 3-4 sadzonki
Echinodorus tenellus - potencjalny trawnik, aczkolwiek, nie jestem jeszcze w 100% zdecydowany. Trochę się obawiam, że roślinka zarośnie mi całe dno nie zostawiając miejsca dla kirysków. Zupełnie też nie mam pojęcia ile tego będe potrzebował, zwłaszcza, że chcę mieć kawałem plaży dla wąsaczy. Założyłem potrzebę na 30 sadzonek, ale nie wiem czy to nie jest za mało. Optymistycznie przewiduję mozliwość rozmnożenia i obsadzenia wiekszej powieszchni samodzielnie :lol: .
Lobelia cardinalis mini - do posadzenia przed kamieniami i korzeniem, przewiduję 25-30 szt.
Cryptocoryne wendtii Tropica - w drugim planie, przed kamieniami i między korzeniami, do przełamania zieleni, 4 szt.
Echinodorus Ozelot - równiez w drugim planie, tu i ówdzie :), 5 szt.
Rogatek sztywny - lekko za kamieniami z lewej strony ;] , 5 szt.
Rotala Bonsai - drugi plan przed mniejszymi kamieniami i między korzeniami, 5 szt.
Egeria densa - tył akwarium z lewej strony 12-15 sadzonek
Vallisneria spiralis - tył akwarium środek i prawa strona, 24 szt
Ludwigia repens - tył centralny, do przełamania nurzańca, 3 szt.
Ludwigia repens rubin - tył, do przełamania zieleni 3 planu, 1 szt.

Mocno zastanawiam się jeszcze nad Pistią stratiotes, ale nie wiem czy się nada do akwarium z porywą Dawała by schronienie pstrążenicom.

nie mam zielonego pojęcia czy ilości wymyslone przeze mnie mają sens, czy nie za dużo tych roślin, a może własnie powinienem jeszcze bardziej urozmaicić "drzewostan"? Generalnie lubię zielone akwaria, dlatego też zdecydowałem się na zestaw z mocniejszym niz przeciętne gotowce, oświetleniem (0,5W / litr)

Jesli chodzi o obsadę to mój plan przewiduje:

Bystrzyk ozdobny - 10 szt.
Drobnoustek Obrzeżony - 10 szt.
Kirysek Sterby - 10 szt. - kropki dla żony ;]
Neon inesa - 20 szt. ale mam podejrzenia, że to może za dużo, niebieska rybka dla starszej córy ;]
Pielęgniczka żółta - parka
Pstrążenica marmurkowa - 10 szt. - miłość do tej rybki od pierwszego wejrzenia :D
Bardzo też bym chciał dorzucić kreweteczki, red crystal albo red cherry, ze 20 sztuk. Mogę się gapić godzinami w te stworzenia.

Czy to nie za dużo tego? Krązą ploty po internecie, że w akwarium powinno sie znajdować nie więcej niż 1 cm dorosłej wyby na 1 litr wody. z moich wyliczeń wychodzi trzy ciuty więcej niż ta regóa przewiduje. liczę na doświadczenie kolegów czy moja obsada ma sens.

N akoniec mam jeszcze pytanie o zasady umieszczania grzałeki, termometry, wyloty wody z filtra względem siebie. jakie jest optymalne? domyslam się, że umieszczenie termometru przy grzałce nie ma sensu. a czy strumień wylotowy z filtra powinien byc przy grzałce? czy raczej po przecinej stronie?

To chyba na razie wszystko. Czekam na asze opinie na teamt mojego planu i krytykę

Dziękuję i pozdrawiam

Michał

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

[125l] w planach

#2

Post autor: pkucaba »

Baksiq pisze:zestaw Juwela RIO 125, grzałka EHEIM Jager 100W i filt kubełkowy EHEIM Ecco PRO 200 2034.
O ile dobrze patrzę zestawy RIO są w komplecie z filtrem i grzałką?

Jeśli chodzi o oświetlenie nie spodziewaj się cudów. Zapomnij o wybarwieniu się ludwigii...
Echinodorus tenellus - mam poważne obawy czy się utrzyma...
Roślin za dużo... Tam naprawdę jest mało dna.
Baksiq pisze:Bystrzyk ozdobny - 10 szt.
Drobnoustek Obrzeżony - 10 szt.
Kirysek Sterby - 10 szt. - kropki dla żony
Neon inesa - 20 szt. ale mam podejrzenia, że to może za dużo, niebieska rybka dla starszej córy
Pielęgniczka żółta - parka
Pstrążenica marmurkowa - 10 szt. - miłość do tej rybki od pierwszego wejrzenia
Bardzo też bym chciał dorzucić kreweteczki, red crystal albo red cherry, ze 20 sztuk. Mogę się gapić godzinami w te stworzenia.
Za dużo ryb stanowczo... Prosisz się o kłopoty.
Na początek proponuję Ci:
Jedna ławica na toń akwarium, jedna ławica na dno i np. właśnie borelki.
O krewetkach w towarzystwie pielęgniczek możesz zapomnieć.

Jeśli zdecydujesz się na krewetki zamiast większych rybek (borelki) zacznij od red cherry.

Ogólnie... Startujecie zbyt mocno. Za dużo chcesz na raz.
Gdy już będziesz miał sprzęt nie spiesz się z zalewaniem. Weź rośliny od ludzi z forum...
Uczcie się wspólnie przez obserwację akwarium. Czytaj i pytaj na forum...



Jest też druga droga... Zamówienie całości w firmie specjalizującej się zakładaniem i pielęgnacją akwarium.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Autor
Baksiq
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pt sie 28, 2015 1:27 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bielany
Na imię mam: Michal

[125l] w planach

#3

Post autor: Baksiq »

Dzięki pkucaba,

Tak, zestawy Rio są z grzałką i filtrem. Jednak ja skłaniam się ku filtrowi zewnętrznemu. Nie znalazłem też nigdzie informacji, żeby zestawowa grzałka była z termostatem. Potraktuję je jako sprzęt zapasowy, awaryjny. Z drugiej strony zastanawiałem się, ze w tej sytuacji rozsądnie jest pakować się w taki zestaw i czy nie lepiej skompletować graty samemu, a jedynie szafkę kupić Juwela (bo inne porównywalne są w podobnych cenach raczej jak szukałem). pozostanie wtedy tylko zabawa z pokrywą i oświetleniem.

Ale jak wspomniałeś i z oświetleniem szału nie ma. Co mnie zaskakuje bo jak patrzyłem na gotowe pokrywy, gdzie w tym rozmiarze były dwie świetlówki po 18W to myślałem, że Juwel daje radę. Jakiej mocy w takim razie powinienem zapewnić oświetlenie?

Z Echinodorusa jestem w stanie zrezygnować. I tak miałem wątpliwości co do niego.

A jeśli chodzi o rośliny to zaplanowałem za dużo jeśli chodzi o sztuki, czy różnorodność?

Tak na prawdę to trudno mi sobie wyobrazić to wszystko przestrzennie. Jak czytałem, że sadzonki nurzańca trzeba sadzić co 1 cm to mnie to tryliony wychodziły. Ale to dobrze, bo już się bałem, że majątek będę musiał wydać na rośliny. Tak po prawdzie, to jeszcze brałem pod uwagę scenariusz, gdzie kupie po kilka sadzonek, posadzę i w miarę upływu czasu je "rozmnażał".

A czy proponowany dobór roślin jest ok (poza Echinodorusem tenellus)? Nie chciałbym się bawić w CO2 na początek. Egeria i rogatek też już mi zostały odradzone.

Co do rybek to tak zrobię: w toń pójdą neony, na dno kiryski. Zastanowię się jeszcze czy wpuszczę krewetki czy pielęgniczki. Może zacznę od krewetek a za jakiś czas wpuszczę pielęgniczki a krewetki posłużą jako pokarm...

A macie jakieś propozycje co do rybek przypowierzchniowych?

Co do startu to na pewno się nie będę spieszył. Najpierw mam zamiar ułożyć martwą naturę. jak znam siebie to parę dni mi z tym zejdzie ;] Potem posadzę roślinki i zaleję zbiornik. Mam zamiar mu dać 2-3 tygodnie na dojrzewanie (może dłużej) i dopiero będę wpuszczał ryby.

Co do firmy specjalizującej się w zakładaniu... mała satysfakcja, nie biorę tego w ogóle pod uwagę. Wolę przygotowywać się pół roku niż iść na gotowe.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

[125l] w planach

#4

Post autor: pkucaba »

Baksiq pisze:Nie znalazłem też nigdzie informacji, żeby zestawowa grzałka była z termostatem
Z całą pewnością jest z termostatem. Pytanie czy da się to zdemontować?
Baksiq pisze:zastanawiałem się, ze w tej sytuacji rozsądnie jest pakować się w taki zestaw i czy nie lepiej skompletować graty samemu,
Moim zdaniem bez sensu. Rozsądne skompletowanie samemu wyjdzie taniej i lepiej...
Baksiq pisze:Co mnie zaskakuje bo jak patrzyłem na gotowe pokrywy, gdzie w tym rozmiarze były dwie świetlówki po 18W to myślałem, że Juwel daje radę. Jakiej mocy w takim razie powinienem zapewnić oświetlenie?
I tu jest przed Tobą problem jaką drogą chcesz iść...
Jeśli nie chcesz CO2, nawozów, kilowatów światła to rozsądne na początek będzie akwarium typu LT.
Mniejsze koszty sprzętu i podłoża... Tylko należy wybrać odpowiednie rośliny by efekt był.
Baksiq pisze:rogatek też już mi zostały odradzone.
Dlaczego rogatek odradzony?
Baksiq pisze:Co do rybek to tak zrobię: w toń pójdą neony, na dno kiryski. Zastanowię się jeszcze czy wpuszczę krewetki czy pielęgniczki. Może zacznę od krewetek a za jakiś czas wpuszczę pielęgniczki a krewetki posłużą jako pokarm...
Dobra droga...
Pamiętaj by ryby wpuszczać w odstępach, nie całą obsadę za jednym zamachem.
Warto mieć ryby z pewnego źródła, lub też zadbać o kwarantannę...
Baksiq pisze:A macie jakieś propozycje co do rybek przypowierzchniowych?
Ampularia ;)
Baksiq pisze:Co do startu to na pewno się nie będę spieszył.
Słusznie... Pośpiech to zły doradzca...
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”