Pomoc w doradzeniu roślin

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
sikora_tcz
Gość
Posty: 7
Rejestracja: ndz sty 17, 2016 4:46 pm
Lokalizacja: Tczew

Pomoc w doradzeniu roślin

#1

Post autor: sikora_tcz »

Witam, chciałbym prosić o radę jakie rośliny łatwe w uprawie proponujecie do akwarium LT? Jeśli chodzi o akwaria to jedno 60l a drugie 19l. Podłoże to oczywiście ziemia, w 60 chciałbym na górę sypnąć piasku kwarcowego bo mi trochę zostało o ile to dobry pomysł do LT? a w 19 to planuje kupić jakiś żwirek czarny. I nie mam pojęcia jakie rośliny dobrać do nich by nie był jakieś trudne w hodowli jak na początek. Więc jakbyście mogli coś doradzić i pomóc było by mi miło.

Dein

Pomoc w doradzeniu roślin

#2

Post autor: Dein »

Do LT idealne są rośliny z dobrym systemem korzeniowym: żabienice i zwartki. Wszystkie gatunki powinny rosnąć, tylko niektóre mogą się nie wybarwić, jeśli masz słabsze światło. Żabienice i zwartki mają spore przyrosty, ale łatwo je utrzymac w kulturze. Lotosy podobnie.
Na start bardzo dobry jest rogatek, który co prawda nie korzysta z dóbr podłoża, ale pięknie wyciąga nadmiar związków azotu z toni, a więc dobrze stabilizuje warunki. Z tym że rogatek szybko przejmuje kontrolę - robi się kłąb, który wciąż trzeba przerzedzać.
Oprócz tego dadzą radę nadwódki, sagitaria, moczarka (nie zawsze), nurzaniec (nie zawsze), paprotnica. I rośliny do zapychania wolnej przestrzeni: mikrozoria, bolbitisy, anubiasy, mchy i pelia, ale z tymi dobrami poradziłbym się wstrzymać do momentu aż całość okrzepnie, bo trochę kosztują, a szybko stają się podkładką dla ewentualnych glonów.
I oczywiście rośliny pływające: limnobium i pistia. Ale biorąc pod uwagę, że oprócz korzyści, jaką jest ich żarłoczność, są też mroczne strony ich obecności, w postaci mroku dosłownie. W nadmiarze zagłuszają rosliny poniżej, a przyrastają szybko.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”