Parę pytań amatora :)

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
Boczek140
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: czw kwie 14, 2016 12:54 pm
Lokalizacja: Chotomów
Na imię mam: Konrad
Płeć:

Parę pytań amatora :)

#1

Post autor: Boczek140 »

Witam

Mam do was kilka pytań, może niektóre i głupie, ale wolałbym usłyszeć opinie doświadczonych kolegów i koleżanek

1. Wczoraj uruchomiłem cytrynownie, nie mam jeszcze licznika bąbelków, ale z kostki lipowej unosi się delikatna mgiełka, stały test CO2 zmienił się z niebieskiego na zielony. Pytanie brzmi czy jak pracuje CO2 w ciągu dania przy zapalonym świetle to mam wyłączać napowietrzacz czy nie ma to znaczenia. Wiem że przy oświetleniu rośliny pobierają CO2 i produkują tlen więc jeśli się nie mylę napowietrzacz w tym wypadku jest zbędny (nie mam deszczowicy tylko dyszę poniżej lustra wody). CO2 pracuje ok 14 godzin na dobę a na noc jest wyłączane i na czasówce ustawiłem załączany z automatu napowietrzacz. Proszę o opinię czy tak to zostawić i mój tok rozumowania jest słuszny :)

2. Kupiłem 6 szt. kirysków, bo pisaliście że są to rybki stadne, czy ma to znaczenie jakiej maści, koloru są to kiryski ? bo kupiłem po 2 szt. różnego koloru.

3. Jeden gupik pawie oczko (niebieski) "ma wahania nastroju" inne gupiki wariują po akwarium i ganiają samice, a ten jeden od początku raz zachowuje się normalnie czyli pływa z innymi za samicami, a raz siedzi na dnie bez ruchu, ma tak od momentu jak go kupiłem czyli ok miesiąca, nie zauważyłem żadnych oznak choroby, chyba że po ospie coś zostało ?

4. Skalary, mam 6 szt. skalarków (nie są duże) wiem że na moje akwa to za dużo ale kupiłem je zanim się tego dowiedziałem, na razie są małe więc przestrzeni do pływania mają sporo. Chodzi o to że dwa z nich pływają cały czas razem i przeganią inne skalaty (tylko skalary innych ryb nie ruszają) Czy to oznacza że dobrała się parka i zbliża się okres tarła ?

Wszystkim z góry dziękuję za podpowiedzi.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Parę pytań amatora :)

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Odnośnie cytrynowni- rozumiem że masz na myśli bimbrownie.
Powietrze bym na dzień wyłączał.
Na noc może się włączać, ale to nie jest konieczne.
Jeśli chodzi o kiryski, pisząc kolory, masz na myśli gatunki?
Lepiej jak byś kupił jeden gatunek.
Jeśli chcesz mieć kolorowo, to nie przez kupowanie różnych rybek.
Gupik- skoro się dziwnie zachowuje od początku, to może coś jest z nim nie tak.
Ale jeśli nie widać żadnych oznak choroby, to bym się tym nie martwił.
Zwróć uwagę czy inne go nie ganiają, chociaż to mało prawdopodobne.
A skalary, jeśli uważasz, że Twoje akwarium jest za małe, to wymień na inne,
ale w tym temacie niech się inni wypowiedzą.
Pozdrawiam Marcin

Autor
Boczek140
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: czw kwie 14, 2016 12:54 pm
Lokalizacja: Chotomów
Na imię mam: Konrad
Płeć:

Re: Parę pytań amatora :)

#3

Post autor: Boczek140 »

marcinzabki29 pisze:Odnośnie cytrynowni- rozumiem że masz na myśli bimbrownie.
Potocznie mówiąc tak tylko nie zacier a kwasek cytrynowy i sodę. Tak staram się robić, w dzień napowietrzacz wyłączony a co2 chodzi w nocy na odwrót.
marcinzabki29 pisze:Odnośnie cytrynowni- rozumiem że masz na myśli bimbrownie.
Jeśli chodzi o kiryski, pisząc kolory, masz na myśli gatunki?
Lepiej jak byś kupił jeden gatunek.
Jeśli chcesz mieć kolorowo, to nie przez kupowanie różnych rybek.
Tak gatunki, 2 są czarne, 2 pstre i 2 szare (srebrne), hmmm nie myślałem że to będzie jakaś różnica, przeważnie razem pływają i się bawią. To nie była kwestia tęczowego akwarium tylko nie mogłem sięzdecydować :)
marcinzabki29 pisze:Gupik- skoro się dziwnie zachowuje od początku, to może coś jest z nim nie tak.
Ale jeśli nie widać żadnych oznak choroby, to bym się tym nie martwił.
Zwróć uwagę czy inne go nie ganiają, chociaż to mało prawdopodobne.
Nie zauważyłem żeby jakakolwiek rybka go męczyła on przeważnie pływa sam albo siedzi przy dnie albo przy tafli wody, czasami gania za samicami, ale jego zachowanie jest inne niż reszty gupików
marcinzabki29 pisze:A skalary, jeśli uważasz, że Twoje akwarium jest za małe, to wymień na inne,
ale w tym temacie niech się inni wypowiedzą.
Może źle się wyraziłem, wyczytałem gdzieś że 200 l akwarium na 6 skalarów to za mało, na razie sia małe 4 szt. mają jakieś 5 cm a 2 szt. (chyba para) ok 7-8 cm i one ganiają inne skaray, oczywiście jak urosną to będę zmuszony się z kimś zamienić albo oddać w dobre ręce.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Parę pytań amatora :)

#4

Post autor: marcinzabki29 »

Nie wiem jak duże muszą być skalary gdy się dobierają w pary.
Generalnie nigdy ich nie miałem.
Ale jeżeli tak jest, to bym tę parę zostawił.
Chociaż 200 litrów to nie tak mało jak na 6 skalarów - chyba.
Co by nie było- parkę zostaw.
Na pewno się wypowiedzą zaraz Ci co hodują skalary.
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”