240l - start

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
Awatar użytkownika

Autor
Johanna
Bywalec
Posty: 87
Rejestracja: czw lip 27, 2017 1:07 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

240l - start

#1

Post autor: Johanna »

Kiedyś pisałam, że chcę założyć nowe akwarium. Trudności techniczne opóźniły ten moment, ale w końcu zbliża się możliwość realizacji planu.
Efektem ubocznym czekania było dużo czasu na czytanie, czytanie, oglądanie i jeszcze raz czytanie. Od tego czytania wiem, że nic nie wiem, absolutnie nie powinnam niczego hodować, a akwarium to mogę mieć co najwyżej na fototapecie. :)
Do rzeczy (zanim się całkowicie zniechęcę i ograniczę do niebieskiej ściany)... Mam coś tam zaplanowane, ale tym razem chcę zminimalizować błędy na starcie i dlatego gorąca prośba o weryfikację moich założeń, które z pewną dozą nieśmiałości poniżej prezentuję:

1. Akwarium 240l: podstawa 120x40 i 50 wysokość, grubość szkła 8mm z wbudowanymi wzmocnieniami, mata pod akwarium
2. Coraz bardziej skłaniam się do akwarium odkrytego
3. Podłoże: ziemia (2-3cm) + czarny zwirek kwarcowy o granulacji 2-3 mm na grubość 4-5 cm, siatka pomiędzy. Z ziemią to dla mnie już skok na głęboką wodę, ale tylu z Was się udało, więc chcę spróbować. Żwir kwarcowy, bo z bazaltem nigdy nie miałam nic do czynienia, ale się nie upieram
4. Filtr: Eheim eXperience 350 (2426)
5. Wystrój: dużo żywych roślin, ale raczej nie takich dużo wymagających, bo chcę uniknąć na tym etapie podawania co2, może jakiś korzeń
6. Oświetlenie: tutaj mam największy problem. Z jednej strony chcę, żeby światła było wystarczająco dużo, żeby mieć te rośliny z punktu 5, ale nie chcę przedobrzyć, bo tak jak pisałam wcześniej przynajmniej na razie nie chcę podawać co2. Przyznaję się bez bicia, że o świetle nie mam najmniejszego pojęcia, a przeczytałam tyle sprzecznych ze sobą opinii, że zgłupiałam całkowicie i mam świadomość, że moje typy mogą być całkowicie z d... bezsensowne mogą być, więc możecie je śmiało zjechać.
Wstępnie wytypowane (praktycznie wyłącznie na podstawie długości akwarium):
- Aquael Leddy Slim 36W Sunny
- Odyssea Dual PRO 2x54W 120-140cm
- BeamWork Power LED 800 – 120cm
- LED VivaGrow DN120 48W

7. Obsada: jeszcze do ustalenia, chociaż przeglądając internety zakochałam się w tetrach diamentowych (spotkałam się też z nazwą błyszczyk brylantowy,w każdym razie chodzi o Moenkhausia pitteri), ale tutaj bez obniżania pH i twardości wody chyba może być ciężko. Jeśli jednak będzie zrealizowany plan z otwartym akwarium to obsada raczej bez zamiłowania do wyskakiwania.
8. Jeśli obsada będzie tego wymagała to grzałka i termometr (na środku), ale to dodaje tylko tak sobie, bo ten punkt akurat tak bardzo mnie nie ekscytuje na tym etapie.
Tyle mi się na ten moment przypomniało z moich przemyśleń. Wszelkie uwagi i krytyka mile widziane :)
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

240l - start

#2

Post autor: Tygrys »

Led slim 36 sunny aqaela x1,wystarczy,jam jedną i jest ok.Rośliny polecam takie mało wymagające:
1,pogestemon octopus
2,zabienica amazonska
3,nadwodka waskolistna
Jaka obsda będzie,pielegniczki glonojady kiryski wymagają piasku.
Podłoże możesz dać kulki gt jbl i nawóz ezy life palki nawozowe.
zawieszony profil

przeman40
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: pt sty 06, 2017 2:52 pm
Telefon: 501754534
Lokalizacja: Warszawa,Tarchomin,aluzyj
Na imię mam: przemek
Płeć:

240l - start

#3

Post autor: przeman40 »

Tygrys pisze: śr lis 29, 2017 5:46 amPodłoże możesz dać kulki gt jbl i nawóz ezy life palki nawozow
Skoro akwarium ma być na ziemi to po co jeszcze pchać dodatki w podłoże? :/
Możesz wsadzić np.nurzańca,rotalki,ludwigie,jakieś kryptokoryny ,a jak planujesz korzenie ,kamienie,kokosy to:anubiasy,mikrozoria,mchy i wątrobowce oraz popularne ostatnio "bucki".
Dodano do tego postu po 3 minutach 13 sekundach
Tygrys pisze: śr lis 29, 2017 5:46 amJaka obsda będzie,pielegniczki glonojady kiryski wymagają piasku
Kate_Frei pisze: wt lis 28, 2017 11:22 pm7. Obsada: jeszcze do ustalenia
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

240l - start

#4

Post autor: Tygrys »

Tylko proponowałem,decy należy do kaski.Rybki proponuję takie:
Bystrzyk amandy 30sztuk
Zbrojnik para możesz mieć nawet 2 ,odmiana barwna wybór należy do ciebie kaska
Kirysek jw.10sztuk
Pielegniczka boreli harem 1+2
zawieszony profil
Awatar użytkownika

joanna50
Uzależniony
Posty: 691
Rejestracja: śr sty 21, 2015 8:35 pm
Lokalizacja: Warszawa -Grochów
Na imię mam: Joanna
Płeć:

240l - start

#5

Post autor: joanna50 »

Dzień dobry :)
Ja tylko napiszę, że w 240l filtr Eheim eXperience 350 (2426) nie da rady. Musisz mieć coś wydajniejszego.
Ja w 300l mam 2426 i 2075.
Lepsza nadfiltracja niż problemy z czystością wody :)
Trzymam kciuki za udany start :)
Wiedźma Joanna :)
Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

240l - start

#6

Post autor: MarioM »

Odnośnie oświetlenia polecam Chihiros Belka Led A1201 65W. Te belki mają na wyposażeniu ściemniacz, więc możesz sobie swobodnie regulować natężenie światła. Jak zechcesz jednak "bawić się" w bardziej wymagające rośliny nie będzie potrzeby zmiany oświetlenia. Mam taką lampę, tyle że 39W bo i baniak znacznie mniejszy, dział obecnie na 3/4 mocy i jest bardzo dobrze.

Filtracja w dużej mierze zależy od obsady. Jak będą "brudasy" to musisz się liczyć z dołożeniem drugiego filtra. Wg mnie lepiej mieć dwa nawet mniejsze niż jeden duży. Chyba że duży ze sporym prefiltrem. Swego czasu jak miałem 240L to przy zbrojnikach i bocjach miałem dwa JBL CP500 i CP250, i jakoś to szło. Jak się później zmieniła obsada na mniejsze ryby ławicowe i bardziej w stronę spokojnego akwarium roślinnego to sam większy wystarczył + mały wewnętrzny. Wg mnie na start ten wspominany Eheim może być, ale może się okazać, że z czasem będziesz musiała coś dołożyć.

Przy akwarium otwartym (+100% do wyglądu :D ) musisz się liczyć, że jakaś rybka wyskoczy. Nie ma bata, tak się zdarza. Można to zminimalizować dając rośliny nawodne i ustalając poziom wody na 1-2cm poniżej krawędź szyby, ale nigdy nie będzie 100% pewności.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

240l - start

#7

Post autor: Lech-u »

Kate_Frei pisze: wt lis 28, 2017 11:22 pmi termometr (na środku), ale to dodaje tylko tak sobie, bo ten punkt akurat tak bardzo mnie nie ekscytuje na tym etapie.
Zupełnie rozumiem takiego podejścia do termometru. Sprawę termometru należy zaplanować zanim się zacznie myśleć o akwarium. Mam nadzieję, ze się poprawisz.

Co do lamp:
Kate_Frei pisze: wt lis 28, 2017 11:22 pmAquael Leddy Slim 36W Sunny
Według mnie to dobry wybór (może lepszy byłby Plant a nie Sunny). Myślę, że najpierw możesz kupić jedną lampę, a jeśli się okaże za słaba to dołożysz drugą.

Filtr: producent podaje, że "do akwarium do 350l" ale raczej proponuję patrzeć na dolną granicę podaną przez producenta.
Jak rozwiązałaś sprawę szafki (wysokości)? Zmieści się tam kubeł?
Pomyśl o dwóch filtrach do takiego akwarium. Nie jest to wprawdzie konieczne, ale może być łatwiejsze w utrzymaniu dobrostanu w akwarium.
Proponuję tak jak z lampami: najpierw jeden filtr a jak będzie za mało to dołożysz drugi.
Ostatnio zmieniony śr lis 29, 2017 9:04 am przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Johanna
Bywalec
Posty: 87
Rejestracja: czw lip 27, 2017 1:07 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

240l - start

#8

Post autor: Johanna »

joanna50 pisze: śr lis 29, 2017 7:21 amJa w 300l mam 2426 i 2075.
trochę się bałam tych deklarowanych 600l w 2075 (teraz chyba też sprzedawany jako 2275), że będzie zbyt silny na ten litraż, ale skoro twierdzicie, że raczej te dolne granice to Wam wierzę :)
na początek spróbuję z jednym. Przez pierwszy miesiąc i tak nic tam pływać nie będzie, więc powinno być ok, a potem zobaczymy, jak układ się sprawdza.
MarioM pisze: śr lis 29, 2017 8:52 ammusisz się liczyć, że jakaś rybka wyskoczy.
ze stratami naturalnymi się liczę :)
bardziej chodziło mi o to, że niektóre gatunki są uważane za bardziej skoczne od innych. Być może to internetowe bzdury i takie chęci zwiedzania otoczenia wynikają bardziej z nieodpowiednich warunków w środku niż z charakteru konkretnych ryb. Do tej pory miałam pokrywę i rozterki,czy cała obsada nagle nie strzeli focha i nie postanowi się wyprowadzić były mi obce.
Lech-u pisze: śr lis 29, 2017 9:03 ammoże lepszy byłby Plant a nie Sunny
tak sobie wbiłam do głowy, że przy jednej lampie lepsze będzie 6500K, a ewentualnie dokładając drugą można próbować 8000K.
Lech-u pisze: śr lis 29, 2017 9:03 amJak rozwiązałaś sprawę szafki (wysokości)? Zmieści się tam kubeł?
niestety dla mnie sprawdziła się stara prawda, że jeśli chcesz na czymś oszczędzić to płacisz dwa razy. Pozorne oszczędności (bo szafka nr 1 robiona zamiast zwrotu kasy za opóźnienie w montażu kuchni), odbiły się przy koszcie przeróbki. Stąd też opóźnienie. W każdym razie czekam na montaż i teraz już wszystko powinno się zmieścić.
A na wybór termometru może trzeba będzie założyć oddzielny wątek, bo to może się okazać zbyt skomplikowany temat.
Tygrys pisze: śr lis 29, 2017 5:46 amkiryski wymagają piasku.
kiedyś miałam kirysy i co prawda, szczególnych tendencji do głębokiego kopania u nich nie zauważyłam, ale może to było ze względu na żwir, a nie piasek. W każdym razie, skoro podobno miewają tendencję do kopania to trzymanie ich na podłożu z ziemią nie będzie ryzykowne? Piasek mi osobiście nie pasuje. Nad rybami możemy się zastanawiać kilka tyg po faktycznym starcie :)

A możecie mi jeszcze potwierdzić, że te 8mm grubości szyby nie jest ryzykowne?

Off topic: nurtuje mnie to, więc co mi szkodzi zapytać ;] to, że bezbarwny silikon jest stosowany w OW i mixach jest w zasadzie oczywiste, ale dlaczego w gotowych floatach 90% jest na czarnym. Mi osobiście bezbarwny wydaje się bardziej estetyczny, więc nawet sprawdziłam cenę, bo myślałam, że tu może tkwić klucz do tej zagadki i...nic, cena taka sama.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

240l - start

#9

Post autor: Lech-u »

Ad off topic: kolor silikonu to rzecz gustu.
Według mnie czarny jest lepszy bo nie widać na nim glonów.
Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

240l - start

#10

Post autor: MarioM »

Kate_Frei pisze: śr lis 29, 2017 8:16 pmze stratami naturalnymi się liczę
bardziej chodziło mi o to, że niektóre gatunki są uważane za bardziej skoczne od innych. Być może to internetowe bzdury i takie chęci zwiedzania otoczenia wynikają bardziej z nieodpowiednich warunków w środku niż z charakteru konkretnych ryb. Do tej pory miałam pokrywę i rozterki,czy cała obsada nagle nie strzeli focha i nie postanowi się wyprowadzić były mi obce.
Zapewne takie są, ale u mnie np. wyskoczył otosek, czyli teoretycznie spokojna, wręcz autystyczna, rybka przydenna. Okazało się jednak, że gdy są w dużej grupie (6 i więcej) to wieczorami bawią się w ryby ławicowe i ganiają się po całym akwarium, zarówno w toni jak i ślizgiem po szybach i korzeniach. No i jeden źle wyliczył ślizgając się przy krawędzi, a że tafla wody była wysoko, to zaglebił, ale przeżył :-D Z dwa razy zdarzyło się neonom czerwonym.
Kate_Frei pisze: śr lis 29, 2017 8:16 pmA możecie mi jeszcze potwierdzić, że te 8mm grubości szyby nie jest ryzykowne?
240L miałem z szyb 8mm z bocznymi wzmocnieniami i akwarium nic nie było. Bez wzmocnień brałbym 10mm. Przy otwartym akwarium wzmocnienia psują nieco efekt.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

Autor
Johanna
Bywalec
Posty: 87
Rejestracja: czw lip 27, 2017 1:07 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

240l - start

#11

Post autor: Johanna »

MarioM pisze: śr lis 29, 2017 10:44 pm240L miałem z szyb 8mm z bocznymi wzmocnieniami i akwarium nic nie było. Bez wzmocnień brałbym 10mm. Przy otwartym akwarium wzmocnienia psują nieco efekt.
szukałam, ale nie znalazłam nigdzie gotowych z szkłem float o grubości 10mm. Znalazłam jedynie OW i muszę się poważnie zastanowić, czy chcę aż tyle wydawać na samo szkło. Przy OW 8mm jeszcze jako tako, ale przy 10 mm już jest to poważniejsza rozterka, nawet przy wersji mix. Wiem, że to jednorazowy wydatek, a efekt zostaje na stałe, ale mimo wszystko cena trochę boli :)
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

240l - start

#12

Post autor: marcinzabki29 »

To może zorientuj się ile kosztuje na zamówienie?
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Johanna
Bywalec
Posty: 87
Rejestracja: czw lip 27, 2017 1:07 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

240l - start

#13

Post autor: Johanna »

Ja wiem, że zbieram się do tego jak sójka za morze i nic z tych planow i kombinowania mi jeszcze nie wyszło, ale obiecuję, że jeszcze w tym stuleciu wyjdzie.
W każdym razie jesli mogę to mam jeszcze jedno pytanie. :) Idąc za radą Marcina zorientowalam się w cenach na wymiar o niestandardowej grubosci szyb a skoro juz grubość szyby jest niestandardowa to reszta wymiarów też może być niestandardowa :D Czy możecie polecić jakąś fajną gotową belkę led na 130 cm, bo większość jest wydaje mi się do 120? 130 to max który mi będzie pasowal, ale jesli ma być problem ze światlem to może lepiej zostać przy mniejszym?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

240l - start

#14

Post autor: marcinzabki29 »

Nawet jeśli nie znajdziesz takiej belki, to mimo wszystko Stawiaj 130.
Z pewnością można beleczkę wykonać samemu, albo komuś to zlecić,
jeżeli rzeczywiście nic się nie da znaleźć gotowego.
Pozdrawiam Marcin

eratez
Zapaleniec
Posty: 344
Rejestracja: ndz lis 20, 2016 2:42 am
Lokalizacja: Z internetów

240l - start

#15

Post autor: eratez »

Skoro akwarium na zamówienie to i belka na zamówienie.
Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

240l - start

#16

Post autor: MarioM »

Kate_Frei pisze: wt gru 12, 2017 2:34 pmzy możecie polecić jakąś fajną gotową belkę led na 130 cm, bo większość jest wydaje mi się do 120?
Ja niezmiennie polecę Chihiros Led A1201 + dodatkowe nóżki poszerzające do max.140cm.
https://www.akwarystyczny24.pl/metalowe ... -6651.html
Ostatnio zmieniony wt gru 12, 2017 3:47 pm przez MarioM, łącznie zmieniany 1 raz.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

Autor
Johanna
Bywalec
Posty: 87
Rejestracja: czw lip 27, 2017 1:07 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

240l - start

#17

Post autor: Johanna »

MarioM pisze: wt gru 12, 2017 3:47 pmChihiros
To jest mój aktualny typ dla 120. Te dodatkowe nożki nie psują wrażenia?
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

240l - start

#18

Post autor: Miro »

Kate_Frei pisze: wt gru 12, 2017 2:34 pm Czy możecie polecić jakąś fajną gotową belkę led na 130 cm, bo większość jest wydaje mi się do 120
A do 120 jest niedobra ?
Nie przesadzaj , to jest 5 cm na stronie, tak samo oświetli jak ta o 5 cm dłuższa.
Awatar użytkownika

Autor
Johanna
Bywalec
Posty: 87
Rejestracja: czw lip 27, 2017 1:07 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

240l - start

#19

Post autor: Johanna »

miro pisze: wt gru 12, 2017 8:25 pmNie przesadzaj
nie zrozumieliśmy się :) nie chodzi mi o te brakujące 2x5cm tylko o to, że w opisie większości, a przynajmniej tych, które widziałam jest maksymalny rozstaw mocowań do ramy akwarium na 120cm i wymagałyby przerabiania. Chyba, że źle rozumiem to co czytam lub jest jakiś banalnie prosty sposób na ominięcie tego maksymalnego rozstawienia na który nie wpadłam :)
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

240l - start

#20

Post autor: Miro »

Na akwa można położyć pręt na nim postawić belkę
albo
https://www.clarias.pl/belka-oswietleni ... -6482.html
Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

240l - start

#21

Post autor: MarioM »

Kate_Frei pisze: wt gru 12, 2017 4:12 pm Te dodatkowe nożki nie psują wrażenia?
Widziałem te belkę, tyle ze krótszą, bo model 301 lub 401, na takich nóżkach. Te druciki są prawie niewidoczne i z daleka wygląda jakby belka unosiła sie w powietrzu. Mi sie podobało.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

Autor
Johanna
Bywalec
Posty: 87
Rejestracja: czw lip 27, 2017 1:07 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

240l - start

#22

Post autor: Johanna »

miro pisze: wt gru 12, 2017 8:45 pmalbo
jeśli już to brałam pod uwagę raczej wersję 2x54W. 4x54 to chyba za dużo jeśli nie chcę co2 na tym etapie. Mylę się?

Ok, nie ma nad czym się zastanawiać. Zamawiam 130 cm.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

240l - start

#23

Post autor: Miro »

Skonsultuj z szklarzem , wytłumacz my w jaki sposób opiera się lampa na zbiorniku a na pewno wymyśli sposób, coś na czym mogła byś oprzeć oświetlenie.
Awatar użytkownika

Autor
Johanna
Bywalec
Posty: 87
Rejestracja: czw lip 27, 2017 1:07 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

240l - start

#24

Post autor: Johanna »

a tak po raz kolejny off topic, czyli trochę spamu to byłam ostatnio w raju i nie pozwolili mi tam zamieszkać :(
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

240l - start

#25

Post autor: Lech-u »

Gdzie to było?
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

240l - start

#26

Post autor: Miro »

No przecież wyraźnie jest napisane
Kate_Frei pisze: wt gru 12, 2017 11:17 pm byłam ostatnio w raju
czyli na ziemi :razz:
Awatar użytkownika

Autor
Johanna
Bywalec
Posty: 87
Rejestracja: czw lip 27, 2017 1:07 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

240l - start

#27

Post autor: Johanna »

Mam problem z interpretacją testów JBL Easy Test 6in1. Już się dowiedziałam, że część z Was im nie ufa i że są niedokładne, ale skoro już mam to zużywam.
Ogólnie ja osobiście mam problemy z przypisaniem powstałego koloru do skali, bo te odcienie są dla mnie zbyt do siebie podobne, ale mniej więcej coś odczytuję.
Największy problem mam z testem na GH. Są te cztery kolejne rzędy i w zależności od tego ile z tych rzędów zmieni kolor taka jest twardość. Pierwsze trzy zmieniają mi kolor w pełni, ale problem mam z ostatnim, bo częściowo zostaje on zielono-niebieski,a częściowo zmienia się na różowy np środek zostaje bez zmian, a ramka dookoła robi się różowa. I jak to interpretować, czy skoro się choć trochę zmienia to znaczy, że powinnam przyjąć przedział >21, czy, że jest to gdzieś na granicy?

Wojtekxxx9

240l - start

#28

Post autor: Wojtekxxx9 »

Sprobuj apki JBL PROSCAN.
Może coś tam zinterpretuje
Awatar użytkownika

Autor
Johanna
Bywalec
Posty: 87
Rejestracja: czw lip 27, 2017 1:07 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

240l - start

#29

Post autor: Johanna »

Słoneczka drogie,
mam jeszcze jedno pytanie. Co prawda nie o nowym zbiorniku,tylko dotychczasowym, ale to mój wątek, więc mogę go sobie zaśmiecać.
Macie jakieś pomysły co mogło się stać neonowi, który wygląda jakby ktoś/coś mu kręgosłup przetrąciło, taki krzywy pływa? Niby żwawo, ale wydaje mi się jakby zaburzenia błędnika miał (ryby mają błędnik?) i wygląda jakby część łusek stracił. Pozostali lokatorzy niby nie są agresywni, do filtra też go nie mogło wciągnąć.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

240l - start

#30

Post autor: marcinzabki29 »

Jeżeli nie lokatorzy, to może po prostu gdzieś się poturbował sam, o korzeń ku inną dekorację? Chociaż z lokatorami też różnie bywa.
A co znaczy, że ma problemy z błędnikiem. Na czym polega jego dziwne pływanie?
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”