Projekt pierwszego akwarium +-100L

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
MonsterX
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: wt kwie 03, 2018 10:53 am
Lokalizacja: Poznań
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#1

Post autor: MonsterX »

Na początku chciałem wszystkich powitać, ponieważ jest to mój pierwszy post na forum !
(tak, wiem, że jest do tego odpowiedni dział, ale nie chciałem pisać tam tylko "hej jestem Tomek, nie znam się na akwarystyce")

Gdy postanowiłem założyć swoje pierwsze akwarium pomyślałem "kupie jakieś tanie akwarium, rośliny, wrzucę ryby i będzie pięknie..."
w poszukiwaniu informacji trafiłem na wasze forum, i spodobało mi się, przeczytałem kilka artykułów zaczynając od wydrukowania poradnika dla początkujących i okazało się, że jednak akwarium w domu to troszkę bardziej poważna rzecz niż mi się wydawało..
Po przeczytaniu informacji na temat miesięcznego dojrzewania akwarium, cyklu azotowym, testach wody jeszcze bardziej mi się spodobało,
widząc, że trzeba włożyć trochę serca i pracy by wszystko ze sobą współgrało i postanowiłem podjąć się tego wyzwania.

Najważniejszą rzeczą jest zbiornik, postanowiłem kupić 100-120L z profilowaną przednią szybą, najpierw poszukiwania na alledrogo w celu porównania cen:
najtańszy nowy 170zł z pokrywą - myślę super, nie ma tragedi, ale brak wysyłki, odbiór 400Km ode mnie.
Kolejne w granicach 300zł, myślałem o zestawie, ale szybko doszedłem do wniosku, że to nie ma sensu.
W 3 sklepach w moim rejonie kolejno: Akwaria tylko do 60L, Akwaria tylko w zestawach od 350zł, Akwarium 100L z pokrywą I Led'ami 330 PLN (i w tym momencie sprzedaż wysyłkowa poszła w zapomnienie jeśli w sklepie stacjonarnym cena bez wysyłki taka sama).
W między czasie poszukiwania używanych zbiorników z czego połowa ofert była z meblem a ja pokoju nie chce meblować i tylko w zestawie,
a druga połowa woła ceny z kosmosu gdzie w tej cenie kupie nowe z gwarancją w sklepie...
I tutaj postanowiłem napisać swój pierwszy post wcześniej niż zamierzałem bo może wy macie jakieś pomysły i doradzicie w kwestii zbiornika,
to jest jednak jednorazowy wydatek a często używane są porysowane a pokrywy pęknięte, choć wizja zakupu samego zbiornika za ponad 300 zł mnie troszkę przeraziła, a gdzie reszta ekwipunku :D Lub znacie jakieś miejsca jak centrum akwarystyki w sosnowcu które sprzedają nowe w granicach 200zł.

W tym czasie zgłębiałem wiedzę o filtrach, padło na zewnętrzny kubełkowy.
Pierwsze szukanie i fascynacja HW-302 - opinie w większości dobre, filtracja mediami, cena za nowy bardzo zadowalająca.
Kolejny Ikola 150 - cena podobna, opinie również z tym że filtracja gąbkowa.
Następnie przeczytałem, że Eheim to Eheim i są najlepsze i tu zaczął się problem bo jest ich całe mnóstwo, z różnymi numerami i oczywiście cenami do 150 za używane do kwot na które nawet nie patrzyłem :D
Tutaj pojawił się kolejny problem, ponieważ zdaję sobie sprawę, że to również jako taki jednorazowy wydatek, tylko pytanie czy
lepiej wydać 300-400 zł za Ehima i przełoży się to rzeczywiście na widoczne plusy w akwarium, czy filtr kanistrowy AQUAEL MINIKANI 120 lub TETRA TEC EX 700 za około 200 zł przy takim zbiorniku nie będzie robił dużej różnicy. Jeśli Eheim nawet używany to proszę o rady który model najlepiej szukać.

Na starcie stwierdziłem, że najpierw cały sprzęt, a w czasie dojrzewania poszukam ryb, ale po przeczytaniu innych tematów zauważyłem, że powinno się podać co by się chciało hodować.

A więc chciałbym, by było w miarę zielono, tj z tyłu jakieś większe roślinki, z przodu po bokach troszkę mniejsze. Niestety nie zdążyłem jeszcze przestudiować roślin dlatego mam nadzieję, że ktoś kto się na tym zna pomoże w doborze roślin które nie wymagają ogromu pracy, a zarazem będą wygalać pokaźnie. Poniżej znalezione zdjęcia które przedstawią może trochę zamysł co bym chciał zrobić.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Podobają mi się wgłębki i gałęzatki które chciałem również dołożyć.

Jeśli chodzi o ryby to myślałem o Malwi, z tego co czytałem są "tolerancyjne" na wodę i nie trzeba będzie przy nich z nią kombinować,
a niektóre okazy są piękne i takie bym chciał. Do tego śliczne są również Tęczanki, a jeśli to nie problem to jakieś krewetki akwariowe.
Czytałem również, że "glonojad" to nie glonojad i raczej młode jedzą glony a później już nie bardzo, ale chciałbym raczej taką rybkę żeby sobie pływała, siedziała na szybie jeśli te wymienione wszystkie razem się nie kłócą. Tutaj od razu chciałem zapytać o ilość, czy łącznie ok 15-20 takich ryb bez problemu będzie miała miejsce w ok 100L akwarium?

Chyba o niczym nie zapomniałem, dodam tylko, że szczegółowy test wody planuję zrobić jutro.
Dziękuję za pomoc :)
Ostatnio zmieniony wt kwie 03, 2018 12:44 pm przez MonsterX, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#2

Post autor: Lech-u »

MonsterX pisze: wt kwie 03, 2018 12:33 pmA więc chciałbym, by było w miarę zielono, tj z tyłu jakieś większe roślinki, z przodu po bokach troszkę mniejsze.
MonsterX pisze: wt kwie 03, 2018 12:33 pmJeśli chodzi o ryby to myślałem o Malw
To się prawie wyklucza.
Ciężko Ci będzie utrzymać rośliny z takimi rybami.

Witaj na FAWA i pytaj ile wlezie.

PS. Eheim to Eheim. Według mnie to dobry kierunek. Jeśli chcesz używany, to poszukaj z serii Classic. Dobre, prawie niezniszczalne filtry.
Awatar użytkownika

Autor
MonsterX
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: wt kwie 03, 2018 10:53 am
Lokalizacja: Poznań
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#3

Post autor: MonsterX »

Lech-u pisze: wt kwie 03, 2018 12:51 pmCiężko Ci będzie utrzymać rośliny z takimi rybami.
Czyli jeśli Malawi to brak roślinek.. a jakieś podobne ryby które są równie śliczne ale nie zjedzą całej zieleninki a przy tym nie wymagają jako tako ingerencji w wodę?
Lech-u pisze: wt kwie 03, 2018 12:51 pmPS. Eheim to Eheim.
Który byście wybrali ?
1
2
3
4
Ostatnio zmieniony wt kwie 03, 2018 1:33 pm przez MonsterX, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

PawelWaw
Uzależniony
Posty: 537
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#4

Post autor: PawelWaw »

Eheim Classic 2215
Ostatnio zmieniony wt kwie 03, 2018 1:45 pm przez PawelWaw, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#5

Post autor: Lech-u »

MonsterX pisze: wt kwie 03, 2018 12:56 pmKtóry byście wybrali ?
Z tych z linku podanego przez Ciebie to może bym wziął tego: Eheim 2224

Ale Eheim Classic 2217 (lub ewentualnie 2215) byłby dobrym wyborem.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#6

Post autor: marcinzabki29 »

Do Twojego litrażu Eheim Classic 2215, do tego prefiltr Eheima na wlocie.
Co do rybek, podobają Ci się Tęczanki, ale akwarium nie za duże, wobec tego proponuję Filigramowe. Są to małe rybki i spokojnie te 10 sztuk możesz trzymać.
Odnośnie roślinek. Proponuję Kryptokoryny na środek zbiornika, a z tyłu lub po bokach jakieś wyższe, np. Rotala Indica, Ludwigia repens, Pogestemon Octopus. To są bardzo łatwe w utrzymaniu roślinki. Ale oczywiście jest ich wiele więcej.
Witaj na Fawa.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
MonsterX
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: wt kwie 03, 2018 10:53 am
Lokalizacja: Poznań
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#7

Post autor: MonsterX »

Lech-u pisze: wt kwie 03, 2018 1:55 pmlub ewentualnie 2215) byłby dobrym wyborem.
Eheim FILTR CLASSIC 2215 + do 350l + Gąbki+Zawory -+ 400 ZŁ, zostawiamy gąbki czy tutaj również przekłada się wkładami biologicznymi ?
marcinzabki29 pisze: wt kwie 03, 2018 1:55 pmspokojnie te 10 sztuk możesz trzymać.
10 sztuk filigranowych tęczanek czy to łączna wartość ryb w tym akwarium ? Można dać z 2 krewetki albo "glonojada" ?
Szukając rybek głównie patrzyłem na ich kolorystykę, w internecie Malwi jak i Tęczanki są bardzo kolorowe co mi się podoba:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Takie małe rybki też występują w różnorakiej, jaskrawej kolorystyce ?

Dzięki, zaraz poczytam o tych roślinkach :)
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#8

Post autor: Karat »

Witaj na Fawa. Jeśli chodzi o zdjęcia tęczanek to na większości są wybarwione dorosłe samce, samice prezentują się dużo skromniej. Na "Malwai" to jednak akwarium musisz mieć 2 x większe niż planowane 100-120 l. Zresztą i tęczanki, poza neoneową i filigranową, to też litraż 200+. Poczytaj o brzance sumatrzańskiej. Żwawa, kolorowa ryba o niewielkich wymaganiach.
Awatar użytkownika

Autor
MonsterX
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: wt kwie 03, 2018 10:53 am
Lokalizacja: Poznań
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#9

Post autor: MonsterX »

Karat pisze: wt kwie 03, 2018 2:43 pmPoczytaj o brzance sumatrzańskiej. Żwawa, kolorowa ryba o niewielkich wymaganiach.
Wydaje się być super ! :) Mam nadzieje, że znajdę jakieś ładne okazy. Dzięki !
Ile takich rybek zmieszczę w akwarium ? i czy w grę wchodzą moje nieszczęsne krewetki lub glonojady lub jakieś inne pomysły na urozmaicenie ?
Ostatnio zmieniony wt kwie 03, 2018 3:23 pm przez MonsterX, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#10

Post autor: marcinzabki29 »

Jak już zaczniesz się nią interesować, to jest kilka gatunków Brzanek.
Niektóre naprawdę ładne.
Ostatnio zmieniony wt kwie 03, 2018 3:23 pm przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#11

Post autor: Karat »

MonsterX pisze: wt kwie 03, 2018 3:21 pmIle takich rybek zmieszczę w akwarium ? i czy w grę wchodzą moje nieszczęsne krewetki lub glonojady lub jakieś inne pomysły na urozmaicenie ?
W 112 l mam 15 szt., bez innych ryb, wydaje mi się to ilością optymalną. Krewetki (karłowate) zdecydowanie bym odpuścił, Amano czy filtrujące, mogą być zaczepiane. To jednak teoria nigdy krewetek z brzankami nie miałem. Zbrojnik (glonojad) jak najbardziej. Pomyśl też nad ślimakami, kilka żółtych (występują tez w innych kolorach), dużych ampulari dobrze się wkomponuje.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#12

Post autor: marcinzabki29 »

A ja mam pytanko, czemu akurat akwarium panoramiczne?
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
MonsterX
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: wt kwie 03, 2018 10:53 am
Lokalizacja: Poznań
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#13

Post autor: MonsterX »

marcinzabki29 pisze: wt kwie 03, 2018 4:46 pmA ja mam pytanko, czemu akurat akwarium panoramiczne?
W sumie ubzdurałem sobie, że będzie ładniej wyglądało. To w czymś przeszkadza ?
Ostatnio zmieniony wt kwie 03, 2018 5:27 pm przez MonsterX, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#14

Post autor: marcinzabki29 »

No cóż, ja akurat wystrzegam się panoramicznych.
W zasadzie to Twój wybór.
Jakoś tak dziwnie wygląda na zwykłej szafce.
Jeżeli będziesz Chciał pokrywę - normalną, a nie odlany kawałek plastiku - to też jest mały problem.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
MonsterX
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: wt kwie 03, 2018 10:53 am
Lokalizacja: Poznań
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#15

Post autor: MonsterX »

marcinzabki29 pisze: wt kwie 03, 2018 5:41 pmJeżeli będziesz Chciał pokrywę - normalną, a nie odlany kawałek plastiku
Co masz na myśli pisząc "normalną" ? W zasadzie po 18 mam dzwonić do Pana który oferuje chyba akwarium zwykłe ale w bardzo korzystnej cenie jak dla mnie, więc jeśli nie ma żadnych mankamentów to wezmę i takie, bo właśnie zamówiłem tak jak polecaliście Eheim classic 2215 + zawory + prefiltr nowy.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#16

Post autor: marcinzabki29 »

Normalna to dla mnie taka, której nie musisz całej zdejmować ażeby dostać się do akwarium.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
MonsterX
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: wt kwie 03, 2018 10:53 am
Lokalizacja: Poznań
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#17

Post autor: MonsterX »

Akwarium zakupione, filtr i grzałka jutro będą montowane.
Jestem na etapie kupna roślin i tu powstaje moje pytanie...
Szczerze mówiąc myślałem, że można oświetlać akwarium całą dobę, no ale przecież słońce nie świeci całą dobę :hah:

Czytałem w internecie różne opinie: naświetlać przy starcie 5h i zwiekszać co tydzień o 1h do 10h, oświetlać 9-12h..
Jaki czas mają być zapalone jarzeniówki w zbiorniku tak, żeby było dobrze teraz i po wpuszczeniu rybek ?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#18

Post autor: Lech-u »

Około 7-9 godzin.

Ja świecę od 16:00 do 23:00. Bo wtedy jestem w domu.
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#19

Post autor: Karat »

Start od 5h na sobie testowałem i wydaje się być rozsądne. Świecę też 8h, moim zdaniem to optymalne przy mało/średnio wymagających roślinach. Kup włącznik czasowy, ułatwia pilnowanie stałych, dostosowanych do Twojego rytmu dnia, godzin oświetlania.
Jakie masz światło w tym akwarium i jakie podłoże planujesz?
Awatar użytkownika

Autor
MonsterX
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: wt kwie 03, 2018 10:53 am
Lokalizacja: Poznań
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#20

Post autor: MonsterX »

Karat pisze: czw kwie 05, 2018 3:07 pmKup włącznik czasowy, ułatwia pilnowanie stałych, dostosowanych do Twojego rytmu dnia, godzin oświetlania.
Właśnie o tym pomyślałem ze względu na moją prace.
Karat pisze: czw kwie 05, 2018 3:07 pmJakie masz światło w tym akwarium i jakie podłoże planujesz?
:gwizd: Nie spojrzałem jaka moc, ale mam 2 jarzeniówki firmy OSRAM, a podłoże to czarny drobny żwirek.
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#21

Post autor: Karat »

Sprawdź, bo ta moc jest istotna przy wyborze roślin. Pod żwirem przydało by się jakieś "żarełko" dla roślin (np. ziemia)
Awatar użytkownika

Autor
MonsterX
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: wt kwie 03, 2018 10:53 am
Lokalizacja: Poznań
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#22

Post autor: MonsterX »

Karat pisze: czw kwie 05, 2018 3:41 pmPod żwirem przydało by się jakieś "żarełko" dla roślin (np. ziemia)
Pan w sklepie dał mi jakieś tabletki które się wbija w żwirek przy roślinach, mówił że to wystarczy a ziemia nie będzie konieczna :gwizd:
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#23

Post autor: marcinzabki29 »

Zrób jak uważasz, ale akwarium na ziemi będzie o wiele lepsze dla roślinek, niż tabletki. Po za tym - bez urazy dla Pana w sklepie - tabletki Ci sprzedał bo ma, a ziemi pewnie nie. I tak się dziwię, że nie zaproponował Ci jakiegoś substratu.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#24

Post autor: Karat »

Przemyśl to. Ziemia daje Ci co najmniej dwa lata, bezproblemowego prowadzenia akwarium.
Poczytaj tu:
https://www.fawa.pl/viewtopic.php?t=29022
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#25

Post autor: marcinzabki29 »

Znam przypadki, gdzie akwarium na ziemi funkcjonowało bez problemu 5-6 lat.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#26

Post autor: Karat »

Jasne, jeśli do tego dochodzi podłoże żwirowe to ryby "odnawiają" regularnie jego zasoby. Kto jednak wytrzyma przy jednej wizji akwarium przez tyle lat
Awatar użytkownika

Autor
MonsterX
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: wt kwie 03, 2018 10:53 am
Lokalizacja: Poznań
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#27

Post autor: MonsterX »

marcinzabki29 pisze: czw kwie 05, 2018 3:59 pmZrób jak uważasz, ale akwarium na ziemi będzie o wiele lepsze dla roślinek, niż tabletki
Rośliny będą rosnąć w miarę "normalnie" tak by nie trzeba było ich raz w tygodniu przycinać ?
Karat pisze: czw kwie 05, 2018 4:04 pmPoczytaj tu:
W poradniku dla początkujących była wzmianka o 2cm ziemi i 5cm żwirku to dobre połącznie ?
żal było by mi teraz 15kg żwiru wywalać a na szczęście mam tylko żwirek zalany do połowy wodą więc mogę jeszcze wysypać i dać ziemi pod to ?

Zwykła najzwyklejsza ziemia z castoramy może być? "jabłkowa" woda nie będzie bardzo widoczna ?
Jak dam 3cm drobniutkiego żwirku na boki to da taki sam efekt i nie będzie sie robił 'syf' przy ściankach ?

Wybaczcie pytam tyle bo wszyscy dookoła komentują i uważają, że przesadzam "z tym wszystkim" (ilość godzin naświetlania, odpowiedni dobór roślin, 4tyg dojrzewania..) ja jednak chciałbym się uchronić jako początkujący od błędów żeby później nie żałować, albo trzymać akwarium glonowe w domu..
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#28

Post autor: Karat »

Ziemia najzwyklejsza z marketu. Gruby masz ten żwir? Miedzy ziemię i żwir warto dodać piasek (taki do piaskownic też z marketu). Lepiej zabezpieczy ziemię i mniej też (jeśli w ogóle) zabarwi wodę
Jeśli wszystko na spokojnie przemyślisz i wprowadzisz myśli w czyn jest duża szansa, że zostaniesz z tym hobby na dłużej. Porażki na starcie odbierają sporo zapału.
Awatar użytkownika

Autor
MonsterX
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: wt kwie 03, 2018 10:53 am
Lokalizacja: Poznań
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#29

Post autor: MonsterX »

Karat pisze: czw kwie 05, 2018 4:43 pmGruby masz ten żwir?
Bardzo miałki.
Karat pisze: czw kwie 05, 2018 4:43 pmMiedzy ziemię i żwir warto dodać piasek
Ile tego piasku 1cm ?
Karat pisze: czw kwie 05, 2018 4:43 pmPorażki na starcie odbierają sporo zapału.
Staram się robić wszystko według wskazówek, 800zł już na sam start, dlatego nie chcę żałować.
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#30

Post autor: Karat »

Piachu 1-2 cm. Pamiętaj żeby ziemi nie dawać przy szybach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”