Projekt pierwszego akwarium +-100L

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
MonsterX
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: wt kwie 03, 2018 10:53 am
Lokalizacja: Poznań
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#301

Post autor: MonsterX »

Ostatni post z poprzedniej strony:

A więc mała aktualizacja co w zbiorniku piszczy.

Rybki mają się dobrze, żarłoczne takie, że jak tylko widzą kogoś przy akwarium to już wszystkie pływają przy tafli i szukają jedzenia.
Prócz brzanek dla kontrastu koloru wziąłem 4 żółte molinezje z których w pierwszych dniach byłem zadowolony bo zniknęły gloniki i myślałem, że to za ich sprawką, ale później zaczęły mi pływać liście na powierzchni jednej z roślinek z której została łodyga sama i już taki zadowolony nie byłem więc zakupiłem spiruline nadziei, że im przejdzie ochota na moje roślinki.

Wszystkie rybki kupiłem w jednym sklepie, z początku sumatrzańskie zaczęły gonić odeske gdy ją wpuściłem, jak odgryzły jej łuskę to je tak pogoniła, że im się odechciało i już żyją raczej w zgodzie. Na samym końcu dokupiłem 3 brzanki pomarańczowe w innym sklepie i to był chyba błąd, każde akwarium było strasznie przerybione w poprzednim sklepie każdy gatunek pływał osobno, a tutaj np wszystkie brzanki łącznie z denisona i rekinią w jednym nie dużym akwarium. Gołym okiem było widać, że ryby są większe od pozostałych i mimo aklimatyzacji po jednym dniu 2 z 3 nie dały rady...
Pływała, a w sumie to stała w miejscu, zaraz pod linią tafli wody przez jakiś czas aż nagle zobaczyłem ją miedzy roślinkami do góry brzuchem...
Brak jakichkolwiek dziwnych zachowań ze strony innych ryb, dwie które padły były bardziej wybarwione niż ta trzecia i odrobinę większe, wnioskuję, że byli to faceci, dama wciąż pływa.

Kolejna sprawa to temperatura wody. Z początku ustawiłem grzałkę na 25 stopni, ale na termometrze w większości widniało 26-26,5 stopnia, więc zmniejszyłem do 24 stopni, myśląc, że chińska grzałka to pewnie tolerancja może odstawać. Nie przyniosło to żądnego efektu więc pomyślałem, że może termometr do bani..
Wczoraj przyszedł do mnie elektroniczny termometr:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
i ku mojemu zdziwieniu grzałka jest raczej w porządku bo temperatura wody i na tym termometrze 26.6, temperatura w pokoju na tym samym termometrze 24.5.. i tutaj pojawia się moje pytanie dlaczego temperatura w akwarium jest wyższa niż w pomieszczeniu jeśli grzałka w tym czasie nie działa ?
Przy akwarium stoi szafa i biurko więc raczej nic nie oddziałuje na nie, co więcej w akwarium obok (na drugiej ścianie pokoju) temperatura również 26 stopni (zakupiłem 160L dopiero zalane) temperaturę mierzyłem późnym wieczorem gdy było już ciemno. To chyba dość wysoka temperatura, a boje się pomyśleć co będzie jak przyjdą upały +30 :razz:
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#302

Post autor: marcinzabki29 »

Do tego "elektronicznego termometru" możesz podłączyć wentylatorki.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
MonsterX
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: wt kwie 03, 2018 10:53 am
Lokalizacja: Poznań
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#303

Post autor: MonsterX »

marcinzabki29 pisze: sob maja 12, 2018 11:37 amDo tego "elektronicznego termometru" możesz podłączyć wentylatorki.
z takim zamysłem go kupiłem w sumie, tylko zastanawiam się czy dobrym pomysłem będzie zamontowanie takich paru małych wentylatorków np 5x5 w miejscu gdzie był statecznik od świetlówek, żeby nie było potrzeby zdejmowania pokrywy tylko tak na stałe ?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#304

Post autor: marcinzabki29 »

Na stałe, jak najbardziej.
Tylko takie małe są zazwyczaj głośne.
Pomyślałbym o większych - minimum 9 cm średnicy.
Są bardziej wydajne i - właśnie - cichsze.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
MonsterX
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: wt kwie 03, 2018 10:53 am
Lokalizacja: Poznań
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#305

Post autor: MonsterX »

marcinzabki29 pisze: sob maja 12, 2018 12:51 pmPomyślałbym o większych - minimum 9 cm średnicy.
No na pewno są cichsze tylko pytanie jak je na stałe zamontować w klapie. "dziura" po stateczniku i starterach jest szeroka na jakieś 7cm to ewentualnie 7x7 z 8 takich wiatraczków ?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#306

Post autor: marcinzabki29 »

Wystarczy otwór o takiej średnicy dla wentylatorków 9 cm.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
MonsterX
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: wt kwie 03, 2018 10:53 am
Lokalizacja: Poznań
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#307

Post autor: MonsterX »

marcinzabki29 pisze: sob maja 12, 2018 1:59 pmWystarczy otwór o takiej średnicy dla wentylatorków 9 cm.
Mówisz, że coś takiego zrobić ?obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć i wkleić je ?

już myślałem nad własną pokrywą ale tutaj pokazuje się mój pierwszy błąd - panoramiczna szyba
Ostatnio zmieniony sob maja 12, 2018 2:11 pm przez MonsterX, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#308

Post autor: marcinzabki29 »

Każde rozwiązanie jest dobre.
Tylko, jeżeli Chcesz zainstalować cztery, to jeden zainstaluj tak, żeby wyciągał powietrze.
Czyli trzy dmuchają w dół, a jeden w górę.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
MonsterX
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: wt kwie 03, 2018 10:53 am
Lokalizacja: Poznań
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#309

Post autor: MonsterX »

marcinzabki29 pisze: sob maja 12, 2018 4:47 pmKażde rozwiązanie jest dobre.
Działające rozwiązanie zawsze jest dobre, a Twoim zdaniem jakie jest najlepsze ?
Jak Ty byś to rozwiązał ? Dużo mi pomogłeś dlatego Twoje wskazówki są dla mnie cenne :pada:
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Projekt pierwszego akwarium +-100L

#310

Post autor: marcinzabki29 »

Miło, że mogłem pomóc.
Generalnie w takich pokrywach, to ciężko coś wykombinować.
Jeżeli już bym się pokusił o wycinanie otworów w tej pokrywie, to wentylatory bym zainstalował od dołu, pod pokrywą.
Możesz też dać siatkę na wierzch. Jakąś plastikową z marketu - w celach wizualnych.
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”