Media filtracyjne

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
Rafał
Moderator
Posty: 271
Rejestracja: czw lis 17, 2005 11:04 pm
Lokalizacja: .
Na imię mam: Rafał
Płeć:

Media filtracyjne

#1

Post autor: Rafał » sob lis 29, 2008 11:07 pm

Temat artykułu: Media filtracyjne
Autor artykułu: barrel


Wszelkie prawa dotyczące własności intelektualnej prezentowanej poniżej należą do autora .
Prawie we wszystkich filtrach jakie spotykamy obecnie istnieje możliwość stosowanie kombinacji różnych materiałów filtracyjnych I tak np. zastosowanie w jednym filtrze gąbki o drobnych i grubych porach będzie skutkowało tym, iż gąbka o drobnych dziurkach bedzie oczyszczała wodę mechanicznie z grubszych zanieczyszczeń a ta druga stanie się siedliskiem dla bakteri nitryfikacyjnych które bedą usuwać z wody zanieczyszczenia biologiczne. Ale zacznijmy od początku co do czego służy i jaką rolę pełni.


Gąbki z tworzywa

Zazwyczaj charakteryzują się one dużą trwałością i niskimi kosztami zakupu. Może ona służyć jako medium do filtracji mechanicznej oraz biologicznej gdyż pozwala ona na zasiedlanie jaj struktury poprzez bakterie nitryfikacyjne. Zastosowanie gąbek w kształcie walców jest bardzo wygodne w zbiornikach o mniejszej kubaturze oraz w zbiornikach tarliskowych, kwarantannowych oraz szpitalnych.
Wata filtracyjna (perlonowa)

Świetnie nadaje się jako medium filtracji mechanicznej, lub jako filtr do doszlifowania wody po przejściu przez filtrację biologiczną wychwytując nawet najdrobniejsze zabrudzenia, niestety trzeba ją dość często wymieniać.
Ceramika

Są to najczęściej krążki ceramiczne z dziurą w środku o wysokim stopniu porowatości, służą one głównie do filtracji biologicznej jako doskonałe miejsce do zasiedlania przez bakterie nitryfikacyjne.
Zamiast tego typu krążków akwaryści stosują również takie media jak keramzyt (na zdjęciu), lawa wulkaniczna.
Zeolit

Zeolit pochłania amoniak i jony amonowe. Hamuje rozwój glonów, doskonale klaruje wode, stabilizuje pH, wiąże fenole i metale ciężkie.
Jest również miejscem osiedlania sie bakterii nitryfikacyjnych.
Biokulki

Są to specyficzne plastykowe kulki które wyglądają trochę jak jeż> Dzięki swojej budowie chrakteryzują sie dużą powierzchnia czynną na której mogą się osadzać bakterie nitryfikacyjne. Specjalnym rodzajem biokulek są kulki które w środku mają zamknięty walec ceramiczny. Taka budowa zapewnia filtrację w postaci denitryfikacji czyli przetwarzania NO3 do azotu atmosferycznego.
Węgiel aktywowany

Jest substrat który ma właściwości pochłaniania wszelkich związków chemiczny. Bardzo skuteczny i ceniony przez akwarystów którzy przy jego pomocy usówają z wody zawartość leków po przeprowadzonej kuracji. Nie zaleca się jego stosowania w normalnie funkcjonujący zbiornikach ze względu na to że np. będzie pochłaniał wszelkiego rodzaju nawozy itp.
Torf

Stosowany jest w celu obniżenia w wodzie pH, głównie dla ryb tzw. czarnych wód. Poprzez filtrację wody przez torf wydziela się kwas humusowy który jak napisałem wyżej zakwasza wodę ale nie tylko, gdyż dostarcza on również do zbiornika garbników które działają jak odkażalnik. Gdy filtrujemy przez torf woda nabiera takiego herbacianego koloru.
Internetowy sklep komputerowy - https://agapo.pl
Internetowy sklep akwarystyczny - https://akwamaniak.pl

Awatar użytkownika

Ferest
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: pt lip 30, 2010 7:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Media filtracyjne

#2

Post autor: Ferest » sob sie 25, 2012 9:09 am

Dodałbym to tego najzwyklejszą fizelinę okapową. Spełnia zadania filtracyjne dużo lepiej niż jakakolwiek gąbka i łatwiej płucze się. Niestety jest okupione to wadą, że po kilku płukaniach nadaje się do wymiany.
Mam na imię Damian i jestem bardzo aspołecznym człowiekiem

Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 300
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Media filtracyjne

#3

Post autor: MarioM » sob sie 25, 2012 9:21 am

Ja bym jeszcze dodał, że węgiel aktywowany warto wsadzić do filtra w pierwszych tygodniach od zalania akwarium. Poleca to Takashi Amano, sam tez to praktykowałem. Węgiel przy starcie akwarium idealnie oczyszcza wodę ze wszelkich zawiesin i przebarwień, np. od korzeni. I tak zazwyczaj przez 3-4 tygodnie od zalania zwykle się nie nawozi słupa wody.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz

63L - Pod korzeniem
19L - Bojownikowe drzewko

ODPOWIEDZ