Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
m-krol
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: wt wrz 20, 2016 1:04 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Michal

Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

#1

Post autor: m-krol »

Witam wszystkich,
po prawie 20 latach postanowiłem powrócić do akwarystyki, siedzę czytam i czuję się jakby wszystko się zmieniło o 180st, a dodatkowo dostępność sprzętu mnie przeraża. W związku z powyższym mam jeszcze klika pytań do doświadczanych akwarystów.

Wstępne plany:
obsada - jeszcze w planach ale będzie jakaś niewielka ławica + stadko kirysków
rośliny - raczej łatwe i średnio wymagające
co2 - nie planuję, ewentualnie na późniejszym etapie będę rozważał carbo
podłoże - tu jest chyba największy problem, bo jak wspomniałem, 15-20 lat temu był piasek i żwir, teraz jest wszystko, moje rozważania poniżej
woda - chciałbym aby była to kranówka, ale po przeczytaniu wielu postów myślę, ze skończy się na RO

To co udało mi się już skompletować:
1) akwarium - 60x30x50 - 90l, szkło OW
2) filtr JBL e702 + prefiltr EHEIM

To co już prawie pewne ale przed zakupem:
1) pokrywa od ZOOlight (tu wygrała żona ze względu na estetykę i koszty nie graja roli, albo ta albo nici z akwarium)
2) powyższą pokrywę chciałem zakupić razem z oświetleniem, no ale sam nie wiem czy to dobry pomysł, ewentualnie prośba o komentarz:
- Lampa LED PREMIUM WHITE (https://www.zoolight.pl/product-pol-244 ... ienne.html)
- Lampa LED PREMIUM PLANT RED (https://www.zoolight.pl/product-pol-244 ... linne.html)

Podłoże:
To jest chyba mój największy problem, bo jako osoba wiekowa, w ubiegłym wieku używałem tylko piasku oraz żwiru i szczerz mówiąc chętnie bym przy tym pozostał :-). Oczywiście wiem, jak kiedyś wyglądały zbiorniki i jak wyglądają teraz i zmiana jest kolosalna, dlatego chciałbym coś wypośrodkować. Plan est taki, ze mają być kiryski wiec chciałbym zrobić niewielką plażę z pisaku (ok. 1/4 zbiornika), oddzielić ją skałami. Pozostałej części chciałbym zastosować żwir o wielkości 2-3mm, a pod niego dać jakiś substrat, kulki gliniano-torfowe i ewentualnie jeszcze jakieś inne "wynalazki".

Myślę, że na początek dyskusji tyle wystarczy, bardzo liczę na pomoc i cenne uwagi.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

#2

Post autor: Lech-u »

To ja Ci proponuję, żebyś pomyślał o ziemi ogrodniczej (kwiatowej) zamiast tych wszelakich substratów.
Jest na forum kilka wątków o tym jak zakładać akwarium na ziemi.

To się naprawdę świetnie sprawdza.

Jeśli nie znajdziesz tych wątków o ziemi to daj znać. Podeślę linki.

Autor
m-krol
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: wt wrz 20, 2016 1:04 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Michal

Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

#3

Post autor: m-krol »

O ziemi też dużo czytałem i szczerze mówiąc jakoś ta ziemia mnie przeraża. Głownie boję się, że po jakimś czasie swoją niudolnością zrobię jakieś bagno i nie będzie żadnego ratunku.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

#4

Post autor: Lech-u »

m-krol pisze: wt lis 13, 2018 10:54 am że po jakimś czasie swoją niudolnością zrobię jakieś bagno
Hehe. Też się tego bałem.
Zrobiłem "ziemniaka" i jest to najmniej problematyczne akwarium jakie mam.

Nie bój się tego.
To jest tak jakbyś zrobił akwarium na substracie.

Ja też wywodzę się z tego okresu gdy akwarium miało piasek lub żwirek.
Zresztą mam nadal akwarium "żwirkowe" i też jest dobrze.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

#5

Post autor: Wojtekxxx9 »

Potwierdzam zdanie Lecha. Miałem sam żwir, miałem ziemniaka i miałem aktywne. Najspokojniejsze akwa jest na ziemi. Przy czym już się nawet nie martwię czy wyleci z korzeniami roślin czy nie.
Jeśli substrat jednak to nie ma sensu kulek. Przy okazji, to większy syf robią kulki GT niz ziemia.
Obie te światełka są lipne. Biała nie ma prawie nic czerwieni za to plant nie ma prawie nic niebieskiego. A potrzebne są oba. Idealnie były by dwie białe i jedna czerwona. Ale to gigantyczne koszty i ilość światła. Więc z tego oświetlenia nic nie polecam

Autor
m-krol
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: wt wrz 20, 2016 1:04 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Michal

Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

#6

Post autor: m-krol »

Wojtekxxx9 pisze: wt lis 13, 2018 1:34 pm Obie te światełka są lipne. Biała nie ma prawie nic czerwieni za to plant nie ma prawie nic niebieskiego. A potrzebne są oba. Idealnie były by dwie białe i jedna czerwona. Ale to gigantyczne koszty i ilość światła. Więc z tego oświetlenia nic nie polecam
A już myślałem, ze temat oświetlenia mam załatwiony :-( Oczywiście wiem, ze cena nie zawsze idzie w parze z jakością, ale po tym co poczytałem myślałem, że to będzie dobra opcja.

Czy możecie polecić jakieś oświetlenie, ale raczej gotowe LEDy, może coś JUWELa, DIVERSy?

kazmirz_pawlak
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr kwie 19, 2017 4:22 pm
Lokalizacja: Otwock
Na imię mam: Maciej
Płeć:

Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

#7

Post autor: kazmirz_pawlak »

Witam i na wstępie życzę powodzenia w udanym powrocie :)
Nie myślałeś może nad belkami led Aquael'a i zostawić akwarium otwarte bez pokrywy?

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

#8

Post autor: Wojtekxxx9 »

Kolega m-krol, pewnie bral.
Ale jego żona....
Jak ta pokrywa od dołu wyglada? Może moduły Samsunga?

Autor
m-krol
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: wt wrz 20, 2016 1:04 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Michal

Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

#9

Post autor: m-krol »

Wojtekxxx9 pisze: wt lis 13, 2018 9:22 pm Kolega m-krol, pewnie bral.
Ale jego żona...
Zastawmy już temat tej pokrywy, ta jest najlepsza, pod każdym względem :języczek:

Wojtekxxx9 pisze: wt lis 13, 2018 9:22 pm Jak ta pokrywa od dołu wyglada? Może moduły Samsunga?
Pokrywa, to prosta ramka z nakładanym wieczkiem/płytą. Mam nadzieję, ze podając linka nie złamię regulaminu
https://www.zoolight.pl/product-pol-260 ... IBOND.html
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

#10

Post autor: Komarowa »

m-krol, jeśli chodzi o estetykę, zdecydowanie bez pokrywy lepiej to wygląda.
Mówię jako żona :)
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

#11

Post autor: Wojtekxxx9 »

Obrazek
Tak akwarium wygląda z wisząca lampą
Dodano do tego postu po 6 minutach 11 sekundach
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7661933384
A tu masz moduły Samsung. Klawisz je do obudowy normalnie. Barwy 3500, 6500, 8500, 11000, niebieskie, czerwone. Można różne kombinacje robić
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

#12

Post autor: Lech-u »

m-krol pisze: wt lis 13, 2018 10:26 am rośliny - raczej łatwe i średnio wymagające
m-krol pisze: wt lis 13, 2018 10:26 am Lampa LED PREMIUM WHITE (https://www.zoolight.pl/product-pol-244 ... ienne.html)
- Lampa LED PREMIUM PLANT RED (https://www.zoolight.pl/product-pol-244 ... linne.html)
A ja myślę, że do tych roślin takie lampy spokojne dadzą radę.
Bez kombinacji w klejenie lampek samemu.

Ja bym brał pokrywę zoolight (jeśli taka MUSI być) i do tego te dwie lampy.
A jeśli się okaże, że to za słabo i rośliny nie rosną (nawet te mało wymagające) to można dołożyć jakieś inne lampki według sugestii Wojtekxxx9.

Autor
m-krol
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: wt wrz 20, 2016 1:04 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Michal

Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

#13

Post autor: m-krol »

Wojtekxxx9 pisze: wt lis 13, 2018 10:40 pm A tu masz moduły Samsung. Klawisz je do obudowy normalnie. Barwy 3500, 6500, 8500, 11000, niebieskie, czerwone. Można różne kombinacje robić
Niestety w tej pokrywie to chyba będzie problem, zresztą takie robótki, to nie dla mnie. Cały czas pamiętam jak ze 25 lat temu robiłem swojej pierwsze oświetlenie do akwarium i po pierwszej próbie jego odpalenia w całym bloku nie było prądu przez dwa dni :-) Później okazało się, ze zrobiłem piękne zwarcie, a że wcześniej wywalało bezpieczniki, data założył większe i wywaliło główna rozdzielnię budynku.

[/quote]
Lech-u pisze: śr lis 14, 2018 9:13 am A ja myślę, że do tych roślin takie lampy spokojne dadzą radę.
Bez kombinacji w klejenie lampek samemu.
Ja bym brał pokrywę zoolight (jeśli taka MUSI być) i do tego te dwie lampy.
A jeśli się okaże, że to za słabo i rośliny nie rosną (nawet te mało wymagające) to można dołożyć jakieś inne lampki według sugestii
Szczerz mówiąc tego bym się trzymał, ewentualnie inne propozycje ale z gotowych rozwiązań. Ewentualnie dodatkowo dostałem od znajomego jakieś niebieskie LEDy, samoróbka 25cm długości 12 diód, ale nie wiem co to dokładnie za diody i mam jeszcze z odzysku od szwagra JUWEL NovoLux LED 60 (White) 24V 8W.
Ostatnio zmieniony śr lis 14, 2018 12:25 pm przez m-krol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

#14

Post autor: Lech-u »

m-krol pisze: śr lis 14, 2018 12:22 pm Szczerz mówiąc tego bym się trzymał,
No to działaj!

Czego Ci jeszcze potrzeba do odpalenia zbiornika?
Pytaj o co chcesz.
Na pewno pomożemy.
(lub zamieszamy Ci w głowie, hehe)

Autor
m-krol
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: wt wrz 20, 2016 1:04 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Michal

Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

#15

Post autor: m-krol »

Lech-u pisze: śr lis 14, 2018 12:28 pm Czego Ci jeszcze potrzeba do odpalenia zbiornika?
Powili kompletuję wszystkie niezbędne rzeczy i myślę, że do wyjaśnienia mam jeszcze tylko podłoże i dokończenie zaplanowanych zakupów. Swoją drogą dziś ma przyjechać szafka, która jest teraz najważniejszym elementem, oczywiście tuż po pokrywie :języczek:

Odnośnie tego podłoża, to dużo wczoraj czytałem o tej ziemi i prawie się przekonałem, ale cały czas mam dużo wątpliwości. Boję się, że na początku będę dużo grzebał, przesadzał i zrobi niefajnie. Z drugiej strony podobno jest spokojniejszy start zbiornika, a to duży plus. No sam nie wiem tu muszę się jeszcze zastanowić. Ewentualnie jakie inne podłoże polecacie do takiego dna 60x30, sam substrat czy substrat i żwirek 1-3mm?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

#16

Post autor: Lech-u »

m-krol pisze: śr lis 14, 2018 2:44 pm Ewentualnie jakie inne podłoże polecacie
Sam żwirek.

Autor
m-krol
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: wt wrz 20, 2016 1:04 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Michal

Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

#17

Post autor: m-krol »

No dobra, szafka już jest, akwarium ma być w piątek więc czas na ostatnie przygotowywania i zakupy
Ostatecznie jako podłoże zostanie użyty czarny żwir kwarcowy 2-3mm oraz będzie niewielka plaża dla kirysków z piasku 0,8-1,2mm. Do kompletu będzie trochę kamieni, najprawdopodobniej granit alpejski i może jakiś niewielki korzeń.

Czy pod żwirek dawać jakieś dodatki np. kulki torfowe lub dodatkowe nawozy?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

#18

Post autor: Lech-u »

m-krol pisze: wt lis 20, 2018 2:06 pm Czy pod żwirek dawać jakieś dodatki np. kulki torfowe
Zależy jakie tam rośliny planujesz.

Ale kulkami się nie martw, bo w razie czego wepchniesz je w żwir nawet jak już akwarium ruszy.

Autor
m-krol
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: wt wrz 20, 2016 1:04 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Michal

Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

#19

Post autor: m-krol »

Masakra, cały czas czekam na akwarium i pewnie jutro jednak nie dojedzie, a jak czekam, to czytam, czytam i mam coraz więcej wątpliwości :(

Pierwotnie planowałem założyć akwarium coś pomiędzy HT i LT, teraz, coraz bardziej zastanawiam się nad LT. Czy możecie polecić jakiś dobry artykuł, krok po kroku?

Wiem, ze marudzę w sprawie podłoża i było już wszystko ustalone (sam żwir 2-3mm), ale właśnie dostałem w spadku trochę gratów i mam cały worek 5,4kg Aqua Substrate II+ oraz worek TROPICA PLANT GROWTH SUBSTRATE 2,5 L, może sypnąć któregoś pod żwir, bo z tego co widzę, to ten drugi jest podżwirowy?
Ostatnio zmieniony czw lis 22, 2018 9:42 pm przez m-krol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Moje pierwsze akwarium 60x30x50 - 90l

#20

Post autor: Lech-u »

Jak rozumiem te podłoża ze spadku są nowe i mają dobra datę ważności.

Ale i tak szczerze mówiąc poszedł bym w ziemię a nie w te substraty.
Albo sam żwirek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”