375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#1

Post autor: Maciej »

Jako świeżak na forum chciałbym się przywitać i przedstawić :mrgreen:

Kilka lat temu miałem baniak ale z różnych powodów nastąpiła przerwa, a teraz chcę powrócić do tego fantastycznego hobby. W związku z tym postanowiłem założyć wątek, ponieważ dokształcam się intensywnie już od dłuższego czasu, ale zawsze warto posłuchać doświadczonych kolegów i koleżanek.

Akwa ma być ( przynajmniej dopóki przestanę zawstydzać niewiedzą) towarzyskim baniakiem z roślinami. Bez skałek, nie czarne wody, żaden biotop:)

1. Baniak / szafka

Zdecydowałem się na baniak 375 litrów ( 150x50x50). Kwestię wytrzymałości stropów drążyłem dość mocno - zaryzykuję, ale mieszkanie i tak będzie ubezpieczone. Szafkę albo kupię, albo zespawam stelaż, a potem sobie go obiję płytą. Po długim szperaniu w necie wszystko wskazuje na to, że szkło i ewentualnie szafkę zakupię w Iquitusie na Arkuszowej. Oczywiście osobiście się tam zjawię bo ich rzetelność jest już "słynna", ale ceny mają najlepsze W Wawie ( o ile nie w kraju). Stwierdzam to z czystym sercem ponieważ mam dostęp do hurtownii zoologicznych w Wawie ( Ara, Turowska, Euro-Zoo) i Iquitos bije cenami na głowę.

Szafka kosztuje ok. 360 zł, szkło - do 400 zł.

2. Pokrywa / światło.

Nie chcę HQI - nie chcę parowania wody, chlapania, wyskakujących rybek (!), kurzu w akwarium i innych związanych z HQI ciekawostek.

Pokrywa będzie DIY ( zainspirowany stroną retez.pl i fotorelacją kolegi Suma ) ze spienionego PCV. Tu nie ma się co rozpisywać co do konstrukcji.
Co do światła - będzie oparte na świetlówkach T5 ( ponieważ są cieńsze niż T8). Planuję 3x80 wat. Myślę, że starczy. To nie będzie holender. Zresztą DIY daje zawsze możliwość dorzucenia jeszcze więcej świetlówek.

Świetlówki 80 w, mają 149 cm - idealnie do takiego baniaka. Planuję 2 stateczniki - 2x80 i 1x80. Gdzie w Warszawie kupię najtaniej elektrykę? Ostatnio w hurtowni na Wolskiej pytałem i nie mieli ani oprawek bryzgoszczelnych, a stateczniki 80 watowe też nie były dostępne. W ostateczności kupię na alledrogo. Jest taki użytkownik "światło-mnich" czy jakoś tak - u niego jest wszystko, w cenach lepszych niż zoolight itp. Tylko świetlówek nie ma za dużo. Świetlówki wezmę na start standardowe Phillipsy 865. I tak poświecą kilka miesięcy, a potem można będzie coś kupić z innym widmem.

Z odbłyśników zamierzam zrezygnować - wystarczy folia odblaskowa samoprzylepna.

3. Podłoże i filtr.

Podłoże musi być czarne - tylko takie do mnie przemawia :mrgreen: I tu pytanie: gdzie w stolicy albo okolicach dostanę czarny żwirek albo pokruszony czarny bazalt o granulacji (+/-) 3-10 mm ? Na alledrogo są, ale przy ilościach, które mnie interesują ( chyba z 50 litrów - czyż nie?) wyjdzie drugie tyle za przesyłkę. Podłoże nie dość, że czarne to nie może być ostre. Wymyśliłem stado kirysów na dnie - więc nie mogą się kaleczyć.

Co polecacie jako podłoże pod żwirek - jakieś aquaplanty? Darujmy sobie produkty typu ADA - zakładam, że na początku i tak będę robił dużo rzeczy źle :oops: więc po co wtapiać kasę? :x

Marzy mi się korzeń ( porośnięty mchem :lol: ) czy w składach ogrodniczych da się wyrwać takie, które nie będą wypływać? Takiego dużego jak mi będzie potrzebny nie mam jak spreparować. Cierpliwości zresztą też:)

Filtr zewnętrzny, kubełkowy. Jeden - to nie będzie akwarium z pyszczakami przecież. Narazie nie myślę tez nad wewnętrznym jako dodatkowym do mechanicznej filtracji.

Eheim odpadł - ze względu na $$$$. Do takiego baniaka musiałbym wyskoczyć z ok. 600 zł.
Wstępnie myślę nad JBL, albo Tetra 1200. Opinie są porównywalne. Sprawdzę tylko, który ma pompkę do zalewania bo z opinii wynika, że to baaardzo pozyteczna rzecz. Jebao i inne kosmosy odpadają. Może jeszcze raz łaskawszym okiem rzucić na Aquaela? Co Wy na to?

Aha - jeszcze grzałka. Niby nie ma tu pułapek, ale wyczytałem, że lepiej mieć dwie mniejszej mocy, niż jedną dużą. To na wypadek awarii termostatu...... :x 300 wat w sumie chyba wystarczy?

Jak już będę miał szafkę, szkło, filtr, podłoże i korzeń ( no i duperele typu styropian pod szkło, czyścik,itd) zaleję baniak ( nie cały od razu, tylko pół na ułożenie szkła, reszta na drugi dzień) i jak nic nie pierdyknie :x to będę przetrząsał fora w poszukiwaniu ofert osób mających za dużo roślin po wycince. Oczywiście jakieś startery z bakteriami wrzucę, ale i tak poczekam ten magiczny miesiąc.

Jestem już pogodzony z tym, że na początku na 99% będą problemy z glonami.

O późniejszej obsadzie nie ma co pisać - to melodia przyszłości. Dodam tylko, że w dziale ze sklepami warszawskimi tego forum nie macie informacji o super wielkiej hurtowni rybek w Markach. Jest przy Euro-Zoo, ale w odróżnieniu od sklepu z gratami - tam nie wymagają prowadzenia działalności. Mają też rośliny i pokarmy, a ilość baniaków robi wrażenie. Iquitos się chowa, w diskus zoo nie byłem więc nie wiem:) W każdym bądź razie tam się planuję zaopatrzyć na starcie. Znacie jeszcze jakieś hurtownie w Warszawie?

Narazie tyle - i tak napisałem za dużo, a z badań wynika, że zainteresowanie czytelnika spada proporcjonalnie do długości tekstu. Wszystkich bardzo proszę o wszelkie uwagi do tego co napisałem powyżej. Chciałbym zabrać się do wszystkiego z głową - ale akwarystyka to nie matematyka:) Jest element niezaplanowany:)

pozdrawiam i liczę na pomoc
M.
Ostatnio zmieniony sob lis 21, 2009 4:55 pm przez Maciej, łącznie zmieniany 2 razy.

gala32
Gaduła
Posty: 179
Rejestracja: ndz maja 10, 2009 6:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#2

Post autor: gala32 »

375l to już ładny litraż można zaszaleć
jednak pokrywa z pcv może się uginać przy tej długości
po drugie daj od razu 4*80w
po trzecie zacznij od ada unikniesz wielu problemów
a co2,planujesz?

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#3

Post autor: JPK »

Aha, jasne, ada i bezproblemowe akwarium - marzenie ....
Jeśli mówimy o "samoobsługowym" i lekkim w utrzymaniu, przy okazji stabilnym to tylko Low Tech na ziemii...
450l + 112l :)

Linf

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#4

Post autor: Linf »

A jeżeli chcesz tanie oświetlenie do akwa to pogadaj z kolegą Gaja z naszego forum.
http://www.fawa.pl/topics31/4421.htm
Ostatnio zmieniony sob lis 21, 2009 5:56 pm przez Linf, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#5

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Maciej pisze:czarny bazalt o granulacji (+/-) 3-10 mm ?
Moim skromnym zdaniem 10mm to już za dużo.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#6

Post autor: Maciej »

375l to już ładny litraż można zaszaleć
Na pewno podstawa 150x50 ze względu na rozmiary dna. Wysokość może zostać zmniejszona do 40 cm ( 300 l) - ciągle sprawa wytrzymałości stropu mnie stresuje...
gala32 pisze:jednak pokrywa z pcv może się uginać przy tej długości
W necie są relacje z DIY takich długości inie ma problemu z uginaniem. Oczywiście przy zastosowaniu odpowiednio grubego PCV. Ja planuję 10 mm
gala32 pisze:po drugie daj od razu 4*80w
Już pisałem - to nie będzie holender. Tak więc im więcej watów tym większe prawdopodobieństwo inwazji glonów. Do tego dochodzi kwestia temperatury. Jeżeli w lato nie będę miał problemów z temp to być może rozważę 4 x 80. No i na koniec - $$$$. Stateczniki do tej mocy są drogie, chcąc mieć możliwość załączania świetlówek w dowolnej konfiguracji wypada kupić 4 stateczniki 1x80 wat..... Narazie odpuszcę te waty.
po trzecie zacznij od ada unikniesz wielu problemów
Chodzi o podłoże ADA czy w ogóle produkty ADA. tak między nami - ludzie mają przepiękne baniaki, które ADA nie widziały. Ja tez chcę taki:)
gala32 pisze:a co2,planujesz?
Tak, butla z atestem ok. 180 zł na alledrogo, nabicie 6 zł, reduktor 150... Tylko, ze nie od razu - może po kilku miesiącach jak już trochę zacznę kumać zależności w chemii wody itd...
Linf pisze:A jeżeli chcesz tanie oświetlenie do akwa to pogadaj z kolegą Gaja z naszego forum.
Z perwnością sprawdzę. W topicu moce świetlówek kończą się na 58 w, ale kolega pisze, ze wszystko do załatwienia. Tak więc jak już będę miał $$$$ na elektrykę skontaktuję się:)
matka siedzi z tyłu pisze:Maciej napisał/a:
czarny bazalt o granulacji (+/-) 3-10 mm ?

Moim skromnym zdaniem 10mm to już za dużo.

To taki orientacyjny przedział. 10 mm to max, ale oczywiście wolę mniejszą granulację. Problem tylko z tym czarnym żwirkiem. W Iquitosie mają, ale w paczkach po 2 kg i przy dużych ilościach zaczyna się robić ciężko z kasą. Przeglądając chyba allegro mignął mi jakiś sprzedawca z łomianek od czarnego bazaltu kruszonego.

Dzięki za odzew. A jak z hurtowniami? Sa jakieś większe w Wawie albo okolicach.

Giełdę w łodzi zaliczyłem, ale szału nie ma....
_________________________________
Mozolnie i pomału zakładam 375 litrów

Linf

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#7

Post autor: Linf »

Maciej pisze:Tak, butla z atestem ok. 180 zł na alledrogo, nabicie 6 zł, reduktor 150...
Jakiej wielkości butla :?: a reduktor to drogi strasznie :razz: taki reduktor bardzo dobrze się sprawuje:

http://allegro.pl/item811405393_redukto ... butli.html

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#8

Post autor: krasnal »

reszta później :-P
Ostatnio zmieniony czw gru 02, 2010 5:49 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#9

Post autor: sum »

Maciej pisze:Świetlówki 80 w, mają 149 cm - idealnie do takiego baniaka.
Takie świetlówki nie wejdą Ci do baniaka 150 cm. długości.Musisz doliczyć trzy centymetry na oprawki.Moim skromnym zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie 4x54W na trzech statecznikach.
Maciej pisze:Co polecacie jako podłoże pod żwirek
Substrat aquaela tylko ten podżwirowy.
Maciej pisze:Marzy mi się korzeń ( porośnięty mchem ) czy w składach ogrodniczych da się wyrwać takie, które nie będą wypływać? Takiego dużego jak mi będzie potrzebny nie mam jak spreparować. Cierpliwości zresztą też:)
Ciężka sprawa
Maciej pisze:Eheim odpadł - ze względu na $$$$. Do takiego baniaka musiałbym wyskoczyć z ok. 600 zł.
Wstępnie myślę nad JBL, albo Tetra 1200. Opinie są porównywalne. Sprawdzę tylko, który ma pompkę do zalewania bo z opinii wynika, że to baaardzo pozyteczna rzecz. Jebao i inne kosmosy odpadają.
JBL znam tylko z opinii innych natomiast tetrę z własnego doświadczenia i mogę polecić(ma"pompkę do zalewania").
Maciej pisze:Aha - jeszcze grzałka. Niby nie ma tu pułapek, ale wyczytałem, że lepiej mieć dwie mniejszej mocy, niż jedną dużą. To na wypadek awarii termostatu...... 300 wat w sumie chyba wystarczy?
Tu też nie widzę problemu,może być jedna 200W lub dwie 100W.Ja w 240L mam 150W która ze względu na temperaturę otoczenia i oddawanie ciepła z świetlówek nie włącza się(w baniaku temperatura 26 stopni).
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#10

Post autor: Maciej »

krasnal pisze:Jakiej wielkości butla :?: a reduktor to drogi strasznie :razz: taki reduktor bardzo dobrze się sprawuje:
Super - widzę, że da się kupić taniej niż zakładałem. Czy ktoś z czytających stosuje zaworek przeciwzwrotny? Jak rozwiązać problem niedokładności ustawienia reduktora? Jakiś licznik bąbelków?
krasnal pisze:Spróbuj dostać się na teren :wink: gdzie wytwarzają masę bitumiczną (asfalciarnia )tam mają różną granulację :smile:
Niestety, ale nie mam żadnych dojść do tego typu miejsc. Wiem, ze będę musiał kupić u detalisty, ale przy dużych ilościach cena za dostawę będzie równa cenie materiału. Dlatego szukam jakiegoś punktu w wwa i okolicach. Jaka ilość na dno 150x50 zakładając warstwę ok. 5-6 cm. Licząc na dm3 wychodzi ok. 37,5 litra czarnego żwirku. Nie wiem ile waży 1 dm3, a wszędzie sprzedają na kg.....
krasnal pisze:Przy tym litrażu już wchodzą Sumpsy
Sump wykluczam. Wiem, ze mają sumpy i w mniejszych baniakach, ale przeglądając net widzę, że do 375 l kubeł wystarcza. Paletkarze mają czasami po 2 kubły: jeden biologia, drugi mechaniczny, ale ja nie planuję tego typu baniaka.
Ostatnio pewien doświadczony akwarysta zapytany przeze mnie właśnie o sump do 375 litrów powiedział: "to tak jakbyś karmił kota kawiorem. Da się - tylko po co?"
Jak widzicie co akwarysta to opinia:) Moja jest taka, że będzie to kubeł - i to chyba tetra 1200.
krasnal pisze:To na razie tyle--- reszta później :-P
Czekam z niecierpliwością:)
sum pisze:Takie świetlówki nie wejdą Ci do baniaka 150 cm. długości.Musisz doliczyć trzy centymetry na oprawki.Moim skromnym zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie 4x54W na trzech statecznikach.
Ja planuję świetlówki 80 w zainspirowany stroną http://www.retez.pl Tam gość zmieścił z powodzeniem 80 watowe świetlówki do takiego akwarium jak ja planuje. Oprawki bryzgoszczelne miał wciskane - może na zwykłych oprawkach nie da rady zmieścić, ale na tej fotce widać, że to jest do zrobienia:

Obrazek
sum pisze: Tu też nie widzę problemu,może być jedna 200W lub dwie 100W.Ja w 240L mam 150W która ze względu na temperaturę otoczenia i oddawanie ciepła z świetlówek nie włącza się(w baniaku temperatura 26 stopni).
Zrobię chyba tak, że grzałkę ( grzałki) kupię pa zalaniu baniaka i 1-2 dniach świecenia docelowego. Zobacze jaka temp będzie osiągana bez grzałki.


Dzięki za rady - czekam na więcej. Najbardziej interesuje mnie gdzie dostanę czarne podłoże w dużych ilościach. Reszta gratów jest do kupienia jak nie w jednym to drugim sklepie.
_________________________________
Mozolnie i pomału zakładam 375 litrów

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#11

Post autor: JPK »

Jest takie fajne czarne podłoże, takie małe kuleczki, dodatkowo jest to substrat pod rośliny :)
To nowość.
Można to to dostać w Discusie (na Radzymińskiej) w workach chyba 5l a w baniaczku można to zobaczyć na "półpiętrze" na wprost drzwi wejściowych (w takim wiszącym na ścianie akwarium).
450l + 112l :)

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#12

Post autor: Maciej »

Misquamacus pisze:Jest takie fajne czarne podłoże, takie małe kuleczki, dodatkowo jest to substrat pod rośliny :)
To nowość.
Można to to dostać w Discusie (na Radzymińskiej) w workach chyba 5l a w baniaczku można to zobaczyć na "półpiętrze" na wprost drzwi wejściowych (w takim wiszącym na ścianie akwarium).
Byłem właśnie w discusie na Radzymińskiej. Widziałem te kulki w akwa, o którym piszesz. Jednak to straszna drobnica. W dużym akwa chyba nie wyglądało by to korzystnie.

Mają tez czarny żwirek, ale w cenie 4,50 zł za 1,9 kg ( tyle w paczce). Biorąc pod uwagę, że mi potrzeba kilkadziesiąt kilo.... :x

Jednak widziałem tez kapitalne podłoże brązowe - jest w dwóch małych baniakach na lewo od kasy ( na piętrze). Chyba tego będę szukał - lub czegoś podobnego:)

Linf

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#13

Post autor: Linf »

Maciej pisze:Czy ktoś z czytających stosuje zaworek przeciwzwrotny? Jak rozwiązać problem niedokładności ustawienia reduktora? Jakiś licznik bąbelków?
Tym reduktorem bardzo dokładnie można ustawić dozowanie gazu do zestawy oczywiście jest potrzebny zaworek przeciw zwrotny,licznik bąbelków,wężyk PU (wężyk do CO2) i dyfuzor i to taki podstawowy zestaw z czasem można go rozbudować o elektrozawór i zaworek precyzyjny.Jeśli chodzi o zaworki przeciwzwrotne są też specjalne do CO2 firmy JBL.
Ostatnio zmieniony ndz lis 22, 2009 3:47 pm przez Linf, łącznie zmieniany 1 raz.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#14

Post autor: krasnal »

:razz:
Ostatnio zmieniony czw gru 02, 2010 5:46 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#15

Post autor: sum »

Maciej pisze:Ja planuję świetlówki 80 w zainspirowany stroną www.retez.pl Tam gość zmieścił z powodzeniem 80 watowe świetlówki do takiego akwarium jak ja planuje. Oprawki bryzgoszczelne miał wciskane - może na zwykłych oprawkach nie da rady zmieścić, ale na tej fotce widać, że to jest do zrobienia:
Moja wina,moja wina,moja bardzo wielka wina :oops:
Źle spojrzałem na długość świetlówki(ma 1449 a nie 1499).
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#16

Post autor: Maciej »

sum pisze:Moja wina,moja wina,moja bardzo wielka wina :oops:
Źle spojrzałem na długość świetlówki(ma 1449 a nie 1499).
Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi:) Po obejrzeniu relacji z budowy Twojej pokrywy DIY - jestem pod wrażeniem:)

Teraz być może zaskoczę niektórych, ale kapitalne brązowe podłoże, porowate, lekkie, nie barwiące wody i obojętne chemicznie - to koci żwirek z Tesco, niezbrylający. Jest ich kilka, ale akwaryści stosują ten z glinki z wybrzeża duńskiego. Koszt - 9zł za ok. 9litrów, wygląd jak markowe produkty. Dużo zalet, wada chyba tylko taka, że jest lekki ( ja uważam to za zaletę), ale tonie.

Dla zainteresowanych polecam forum roślinyakwariowe.pl ( i inne). Proszę się nie śmiać - narazie ten żwirek jest u mnie jako nr 1 jako podłoże. Oczywiście pod niego jakiś aquasubstrate czy florian.

pzdr
M
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#17

Post autor: matka siedzi z tyłu »

U nas Misquamacus miał akwarium na kocim, ale po jakimś czasie czaczęły sie poważne problemy - nie jestem pewna, ale zdaje mi się że krewety padły.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#18

Post autor: JPK »

Padły krewetki owszem, a poza tym, syf nie spadał wgłąb tylko cały detrytus osiadał w górnych warstwach co powodowało syfiastą chmurę przy jakichkolwiek pracach.
No i przy wyjmowaniu (po kilku miesiącach) odkryłem, że żwirek ... nadal pachnie :razz:
A jeszcze dodam coś od siebie w sprawie butli CO2,
co prawda osobiście nie posiadam, ale czytałem, że zaworek prezyzyjny to powinien być obowiązkową częścią osprzętu, bo jak reduktor nawet zostanie przestawiony (jak to miało miejsce u kilku naszych Użytkowników) to zaworek nie dopuści do zagazowania obsady.
A tak swoją drogą,
nie wolałbyś wydać kasy na jakąś fajniutką obsadę zamiast na butlę i osprzęt ?
Toż wystarczy ziemia pod żwir, koszty minimalne, a ani CO2 ani super bateria potrzebne nie będą...
A roślinki będą bardzo zadowolone :smile:
450l + 112l :)

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#19

Post autor: Maciej »

Misquamacus pisze:Padły krewetki owszem, a poza tym, syf nie spadał wgłąb tylko cały detrytus osiadał w górnych warstwach co powodowało syfiastą chmurę przy jakichkolwiek pracach.
Padły od żwirku na pewno czy po prostu padły -być może od żwirku?:) Czytałem trochę o baniakach na tym podłożu i nikt nie miał masowych padnięć, których przyczyną był żwirek z TESCO.
Misquamacus pisze:a poza tym, syf nie spadał wgłąb tylko cały detrytus osiadał w górnych warstwach co powodowało syfiastą chmurę przy jakichkolwiek pracach.
To chyba nie problem - od tego są filtry. Nawet lepiej - nie trzeba będzie robić generalnego przemieszania dna po roku czy dwóch.

Misquamacus pisze:No i przy wyjmowaniu (po kilku miesiącach) odkryłem, że żwirek ... nadal pachnie :razz:
Jeżeli jest obojętny dla wody - to dla mnie nie jest to argument przeciw. Rybki nie kręciły nosami? ;)
Misquamacus pisze:A jeszcze dodam coś od siebie w sprawie butli CO2,
co prawda osobiście nie posiadam, ale czytałem, że zaworek prezyzyjny to powinien być obowiązkową częścią osprzętu, bo jak reduktor nawet zostanie przestawiony (jak to miało miejsce u kilku naszych Użytkowników) to zaworek nie dopuści do zagazowania obsady.
Prawda. Mam tego świadomość, dlatego poruszyłem kwestię zaworka przeciwzwrotnego.
Misquamacus pisze:A tak swoją drogą,
nie wolałbyś wydać kasy na jakąś fajniutką obsadę zamiast na butlę i osprzęt ?
CO2 - o ile będzie to po jakimś czasie ( kilka miesięcy od zalania szkła) - jeżeli roślinki będą się miały dobrze to oczywiście CO2 będzie zbytkiem i nie będę się w to bawił. Ale jak będzie nie wie nikt:)
_________________________________
Mozolnie i pomału zakładam 375 litrów

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#20

Post autor: krasnal »

:idea:
Ostatnio zmieniony czw gru 02, 2010 5:46 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.

Linf

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#21

Post autor: Linf »

Maciej pisze:Prawda. Mam tego świadomość, dlatego poruszyłem kwestię zaworka przeciwzwrotnego.
I tu jest pewna różnica w zaworkach :
1. zaworek przeciwzwrotny jest po to żeby woda się nie cofała do butli.
2. zaworek precyzyjny jest do precyzyjnej regulacji gazu jak i spełnia funkcję bezpieczeństwa przed rozregulowaniem reduktora np. dziecko :)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#22

Post autor: sum »

Misquamacus pisze:czytałem, że zaworek prezyzyjny to powinien być obowiązkową częścią osprzętu, bo jak reduktor nawet zostanie przestawiony (jak to miało miejsce u kilku naszych Użytkowników) to zaworek nie dopuści do zagazowania obsady.
Bywają zaskakujące przypadki,że i zaworek też nie pomoże.
krasnal pisze:To są dwa całkiem RÓŻNE zaworki
Całkowita i 100% racja.Dobrze to opisał Linf z tą uwagą,że dziecko też może przestawić zaworek precyzyjny :roll:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#23

Post autor: mlody_oska »

Maciej pisze: Ja planuję świetlówki 80 w zainspirowany stroną http://www.retez.pl Tam gość zmieścił z powodzeniem 80 watowe świetlówki do takiego akwarium jak ja planuje. Oprawki bryzgoszczelne miał wciskane - może na zwykłych oprawkach nie da rady zmieścić, ale na tej fotce widać, że to jest do zrobienia:
Jeśli będziesz budował samemu pokrywę, to na Twoim miejscu pokusiłbym się o modyfikację. Obejrzałem stronę http://www.retez.pl. Facet ślicznie to zrobił, tylko mu pogratulować. Mi jednak nie odpowiada taka płachta (w Twoim przypadku 150x50) do podnoszenia. Na dodatek niewątpliwie woda będzie próbowała ściekać na tył akwa, a i siłowniki by się przydały. Obejrzyj sobie jak są skonstruowane pokrywy firmy Juwel (nazwa Multilux). Są bardzo drogie, ale moim zdaniem rozwiązanie w nich zawarte jest rewelacyjne. Podzielone są na trzy części, gdzie każdą z osobna można zdjąć (przykrycie). Środkowa część będąca jednocześnie belką ze statecznikami może być przesuwana, także daje to wielkie możliwości jeżeli zachodzi większa potrzeba pogrzebania w zbiorniku. Sam w domu mam pokrywę opartą na tej konstrukcji i bardzo sobie ją chwalę. Gdybyś potrzebował szczegółowych fotek wal na PW.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#24

Post autor: saintpaulia »

Witaj! Pewnie sami z mężem skorzystamy z rozważań zawartych w Twoim wątku, gdy za jakiś (raczej dłuższy) czas będziemy startować z jeszcze jednym szkłem. Tetratc z własnego doświadczenia mogę polecić, chociaż od znajomych wiem, że trafiają się wśród nich osobniki głośniejsze. My planujemy raczej ex 2400 - m. preferuje większe rybki.

Podobnie jak przedmówca miałabym uwagi do pokrywy, ta, na którą się powołujesz jest bardzo estetyczna i w sumie fajna - jednak ma jeden podstawowy minus. Kiedy chcemy pogrzebać w akwarium i podnosimy wieko, całe światło (chyba, że coś przegapiłam) idzie w górę, i raz, że oślepia grzebiącego, a dwa, że w akwarium zapada (prawie) zmrok. Szukamy zatem innego patentu.

Podłoże - niestety nie trafiłam na ciemne podłoże w przystępnej cenie. Jeśli zdecydujesz się na ten żwirek, podziel się proszę doświadczeniami. :smile:

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#25

Post autor: mlody_oska »

saintpaulia pisze: Kiedy chcemy pogrzebać w akwarium i podnosimy wieko, całe światło (chyba, że coś przegapiłam) idzie w górę, i raz, że oślepia grzebiącego, a dwa, że w akwarium zapada (prawie) zmrok. Szukamy zatem innego patentu.
Pokrywa o której pisałem w poprzednim poście jest pozbawiona tego problemu. Można zdjąć dwa elementy, a belkę zostawić, odsunąć i grzebać ;)
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#26

Post autor: saintpaulia »

Tak, tak. Mam taką właśnie na 240 litrach, teraz jednak wolałabym zrobić ją sama (na 375) - by ograniczyć koszty. :smile:

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#27

Post autor: Maciej »

Po dłuższej przerwie - melduję się ponownie. Wcale mi nie przeszło i plany dalej aktualne. W II połowie stycznia zacznę zakupy pierwszych gratów. Narazie próbuję skonfigurować co mam kupić.

saintpaulia pisze: Podłoże - niestety nie trafiłam na ciemne podłoże w przystępnej cenie. Jeśli zdecydujesz się na ten żwirek, podziel się proszę doświadczeniami. :smile:
Po wielu godzinach przeglądania zakamarków internetu odpuściłem koci żwirek. jednak jest coś na rzeczy z nim.

Przez chwilę byłem zdecydowany na Aquasubstrate II+, ale cena 60 zł za 5 litrów jest dość odstraszająca. Jednakże na allegro jest też ciekawe brązowe podłoże JBL Manado . Taki AS II+ od JBLa:)

Za worek 25 litrów trzeba zapłacić ok. 100 zł i ze 20 na kuriera. Taki worek + kilka litrów substratu pod-żwirowego też JBLa wystarczy na dno 150x50.

Znalazłem też ciekawy element automatyki. Termostat do chłodzenia akwarium. LINK

Wg opisu podaje napięcie po przekroczeniu zadanej temperatury. Odwrotnie niż grzałka, która wyłącza się po osiągnięciu zadanej temperatury. Taki termostat chcę podłączyć do wiatraczków w obudowie.


I jeszcze na koniec pytanie:

Jak wiadomo wielu akwarystów wspomaga zewnętrzny kubełek, filtrem wewnętrznym. Wewnętrzny pełni wtedy funkcję filtra mechanicznego pozwalając na nieco inny zestaw wkładów w kuble. Dodatkowo zastosowanie 2 filtrów zabezpiecza równowage biologiczną jeśli zniszczymy bakterie nitryfikacyjne na jedym ( np podczas czyszczenia). Tak więc jest to ze wszech miar użyteczne rozwiązanie. Pytanie jest takie: wśród filtrów o jakiej wydajności szukać filtra wewnętrznego? Nie chcę mieć pralki w akwarium. Wiem, że można regulować przepływ, ale skoro to ma być tylko filtr dodatkowy to jak rozumiem mogę szukać takiego, który docelowo przeznaczony jest np do zbiorników 100 l?

pozdrawiam
M.

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#28

Post autor: Maciej »

Na początek przepraszam, że piszę posta pod postem, ale jak wyedytowałbym poprzedniego to nikt by nie zauważył i nie odpisał :sad:

W końcu pojawiły się fundusze. Byłem wczoraj w Iquitosie na Arkuszowej po baniak i filtr, ale takiego baniaka jak ja chcę nie mieli spod dachu. Stoją szkła 150x50x50 ale na zewnątrz, w śniegu, lodzie - nie chcę ryzykować. EHEIMa 2228 też nie mieli. Za tydzień ma być i szkło i filtr.

Czy ktoś z Was ma akwarium na kruszonym bazalcie? Wczoraj będąc w Leroy Merlin zobaczyłem w ogrodniczym worki z CZARNYM :!: kruszonym bazaltem o granulacji chyba 5 - 10 mm. Na pewno 10 mm max. Przy czym nie wyglądało wcale na to, że 10 mm to granulacja przeważająca. Niestety czarnego żwirku nie mieli. Dość interesujący ten bazalt ponieważ 20 kg kosztuje 18 zł :!:

Na moje potrzeby wygląda w porządku. Dałbym pod niego jakiś substrat, kulki gliniane i bakterie, a potem zasypał tym bazaltem. Zastanawia mnie tylko jedno: czy denne rybki nie będą się kaleczyć :?:

Nie wyglądał ani w dotyku nie był super ostry ten bazalt, ale kto wie....
Macie jakieś doświadczenia z takim podłożem?

Był też keramzyt w workach, ale bardzo duża granulacja, brązowy zresztą. Czytałem, że dobrze jest domieszać keramzytu do podłoża. Co Wy na to?
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#29

Post autor: sum »

Maciej pisze:EHEIMa 2228 też nie mieli. Za tydzień ma być i szkło i filtr.
Jakieś dwa tygodnie temu widziałem EHEIMa 2228 w Iquitosie na Rechniewskiego.Cena była 570zł. a teraz patrzę na stronie sklepu i jest cena 620zł. :razz: Pytałeś ile ten filtr kosztuje?(pytam bo sam zastanawiam się nad zmianą filtra).
Maciej pisze:Zastanawia mnie tylko jedno: czy denne rybki nie będą się kaleczyć
Sam nie miałem takiego podłoża ale wydaje mi się,że ludzie przesadzają z tym kaleczeniem się ryb.Zawsze możesz zrobić plaże z piasku w której rybki będą miały miejsce do kopania.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#30

Post autor: Maciej »

sum pisze:
Maciej pisze:EHEIMa 2228 też nie mieli. Za tydzień ma być i szkło i filtr.
Jakieś dwa tygodnie temu widziałem EHEIMa 2228 w Iquitosie na Rechniewskiego.Cena była 570zł. a teraz patrzę na stronie sklepu i jest cena 620zł. :razz: Pytałeś ile ten filtr kosztuje?(pytam bo sam zastanawiam się nad zmianą filtra).

Nie pytałem - liczę się z kwotą 600 zł.

Maciej pisze:Zastanawia mnie tylko jedno: czy denne rybki nie będą się kaleczyć
Sam nie miałem takiego podłoża ale wydaje mi się,że ludzie przesadzają z tym kaleczeniem się ryb.Zawsze możesz zrobić plaże z piasku w której rybki będą miały miejsce do kopania.
Wolę nie mieszać piasku z czarnym podłożem. Za duża różnica kolorów, a na pewno będzie się mieszać z czasem i może być nieestetycznie. Cena tego kruszonego bazaltu jest bardzo interesująca. Trochę obawiam się o granulację - rośliny niby najlepiej rosną w podłożu o granulacji 3-5 mm, a tam będzie nieco więcej. Jest jeszcze kruszony bazalt o granulacji nieco mniejszej ( chyba 3-8) ,ale w kolorze siwo - grafitowym i nie wiem jak on się będzie prezentował w baniaku. Też w workach po 20 kg.
Ostatnio zmieniony ndz sty 31, 2010 10:55 am przez Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”