Moje 1 akwa, proszę o pomoc:)

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
PARYS
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 18, 2009 12:00 am
Lokalizacja:
Płeć:

Moje 1 akwa, proszę o pomoc:)

#1

Post autor: PARYS »

Witam
Od stycznia 2010 planuje założenie akwarium już zrobiłem wstępne rozpoznanie ale prosiłbym was o pomoc, dobra rade.
A wiec tak: akwarium będzie 63l proste, grzałka 100w AQUAEL, filtr AQUAEL TURBO FILTER 350 pokrywa wromak 1x15w chyba tyle o sprzęcie....
Moja koncepcja jest żeby było to Iwagumi,
obsada: żałobniczki, otoski, następnie mam zamiar dorzucić innesa a na koniec albo danio albo ramirez
I teraz zaczyna sie problem nie wiem za bardzo jakie roślinki dać do tego(prosiłbym o propozycje) i nie wiem gdzie je kupić(w rozsądnej cenie) tzn. w wawie lub przez internet bądź od was:) narazie nie będzie co2 i lepszego oświetlenia wiec proszę o nienamawianie do ulepszenia tylko o dopasowanie propozycji do tego co jest
nie mam tez do końca koncepcji na to iwagumi nie wiem jakie kamienie i jaki kolor i granulacje podłoza.
Proszę was o ciekawe pomysły i wytkniecie mi ewentualnych błędów w doborze zestawu itp

PS jeżeli ktoś ma do sprzedania taki zestaw, roślinki, rybki(ale to później),podłoże bądź dekoracje jestem otwarty na propozycje

Z góry dziękuje wam za pomoc:)
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje 1 akwa, proszę o pomoc:)

#2

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Trudno nam raczej będzie doradzić Ci rosliny, bo wybór zależy przecież od tego, co Ci się podoba. Generalnie przy takim (słabym) oświetleniu to w grę wchodzą rośliny cieniolubne, a więc microsoria, bolbitis, mchy, anubiasy, zwartki. W sklepach z roslinami jest ogólnie kiepsko, są drogie i często po wsadzeniu do akwarium chorują, bo pochodzą z upraw emersyjnych (wynurzonych). Rozejrzyj się w naszym dziale 'Giełda', tam często mozna znaleźć rośliny do kupienia za grosze albo w ogóle za darmo, poza tym sam też możesz dać ogłoszenie, czego poszukujesz.
Sklepy internetowe bądź allegro to dobra alternatywa, chociaż o tej porze roku w naszym klimacie trochę ryzykowna.

Ja bym jezcze radziła Ci zastanowić się nad obsadą, bo 63l to jest dość mały litraż i nie wiem, czy nie planujesz za dużo.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Autor
PARYS
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 18, 2009 12:00 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje 1 akwa, proszę o pomoc:)

#3

Post autor: PARYS »

Co do obsady to chyba nie za dużo bo 5x żałobniczka, 2x otosek, neon 5-7 i 4 danio lub 2xramirez; czyli minimalnie 14 a max 18.:)


Czy takie roślinki będa rosły w moim akwa???
Anubias niski
Bakopa
Kabomba wodna
Pelia
rogatek sztywny
Gałezatka kulista
Żabienica Czterożebrowa, delikatna tez moze byc
Eleocharis Parvula
Eleocharis Acicularis
Ostatnio zmieniony pt gru 18, 2009 12:48 pm przez PARYS, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Moje 1 akwa, proszę o pomoc:)

#4

Post autor: ziabak »

jak na iwagumi będzie to wg mnie za duży melanż obsadowy - za pstrokato - ja bym radziła się zastanowić nad jednym gatunkiem pływającym w toni + otoski i krewetki, ewentualnie parka ramirez - ale do iwagumi mi osobiście nie pasują pielęgniczki i nie bedą się tam dobrze czuły ze względu na brak kryjówek ...

ja bym wybrała do obsady tylko żałobniczki i otoski + jakies krewetki, albo tylko danio i otoski + krewetki. Neonki mi nie lezą ;) ale to kwestia gustu.

Jeśli chodzi o kamienie - jeśli ma być tanio, to polecam kompozycję ze zwykłych, ciemnych łupków filitowych - można dobrać naprawdę ładne skałki w zwykłym sklepie ogrodniczym za grosze.
Jesli ma być drożej - to jakieś skały ADA - tu koszt jest nieporównywalny, ale jak ktoś planuje iwagumi to wie, że glównym elementem wystroju tego akwa sa skały, więc to w ich wyglad trzeba będzie zainwestować by było ładnie.

Co do trawnika przy takim oświetleniu... hmm - żadna roślina typu glossostigma, hemiantus czy eleocharis Ci nie urośnie, tylko się nimi rozczarujesz przy takim świetle - dlatego ja sugeruję marsilea crenata - bardzo sympatyczna roślina, która wg mnie ma spore szanse się przystosować do takiego oświetlenia i jak się uda, zacznie szybko zarastać. Mam u siebie - tu można luknąć: http://www.fawa.pl/topics15/5042.htm - na początku trochę stała, ale jak zaczeła rosnąć, to jest super.

Jedyny dylemat to może być podłoże, bo u mnie na ADA amazonia marsilea wcale nie rosła, natomiast na podłozu z ziemią ogrodową - jak strzała :)... jednak jak widzę w wyobraźni iwagumi z podłożem typu czarny zwirek na ziemi, to coś mi nie gra... ale może, jeśli uda Ci się kupić drobny czarny bazalt to będzie spoko.
Substraty typu ADA wg mnie przy świetle 15 W i braku co2 zrobią Ci dużo problemów, bo marsilea nie przerobi takiej dawki nawozów, a jak dasz cieńko ziemi pod gruba warstwą zwirku, to chyba zadziała dobrze.

Czy takie roślinki będa rosły w moim akwa???
Anubias niski - tak, ale na czym go chcesz w iwagumi posadzić - na skałach? hmm.. nie widze tego ptrzy typowym iwagumi
Bakopa - powoli, słabo i będzie brzydka - podługowata i łysa
Kabomba wodna - to samo co wyżej
Pelia - tak - ale pytanie jak w pierwszym przypadku - na czym, na skałach?
rogatek sztywny - tak, na start możesz wrzucić w ramach pożerania azotu, ale przy tym oświetleniu również nie spodziewaj się ładnego wyglądu - będzie podługowaty, rzadki
Gałezatka kulista - tak, chcesz kulki wrzucic czy rozciągnać jako trawnik?
Żabienica Czterożebrowa, delikatna tez moze byc - nie znam, ale moze rosnąć bo chyba żabienice to wszystkie dość mało wymagające - chociaż czy ja wiem...
Eleocharis Parvula - nie
Eleocharis Acicularis - nie
Ostatnio zmieniony pt gru 18, 2009 1:07 pm przez ziabak, łącznie zmieniany 1 raz.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje 1 akwa, proszę o pomoc:)

#5

Post autor: matka siedzi z tyłu »

PARYS pisze:Co do obsady to chyba nie za dużo bo 5x żałobniczka, 2x otosek, neon 5-7 i 4 danio lub 2xramirez; czyli minimalnie 14 a max 18.:)

Wszystko oprócz pielegniczek są to rybki stadne, których nie powinno się trzymać w tak niewielkich ilościach. A pielęgniczkom, to jak już ziabak napisała, ten wystrój może nie odpowiadać. Ja na Twoim miejscu bym wybrała 1 stadko żałobniczek albo neonów albo danio i 5-6 otosków. Dla urozmaicenia można by dorzucić trochę krewetek karłowatych.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Autor
PARYS
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 18, 2009 12:00 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje 1 akwa, proszę o pomoc:)

#6

Post autor: PARYS »

Ziabak dzięki za pomoc:) A mogłabyś doradzić mi jakieś roślinki, a co do oświetlenia to w lutym najpóźniej początek marca planuje ulepszyć (nie wiem czy wymienić jarzeniówkę czy dołożyć 2 zależy wszystko od kosztu) Wiec mogę teraz wrzucić parę roślinek teraz a w lutym resztę.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Moje 1 akwa, proszę o pomoc:)

#7

Post autor: ziabak »

pisałam Ci o trawniku - marsilea crenata powinna rosnąć przy słabszym świetle

a co chcesz jeszcze? Iwagumi to skaly i trawnik w zasadzie - no, może być coś delikatnego na tył - to puki co, możesz dać po prostu rogatka bo się bardzo przyda na starcie, a potem jak będziesz miał lepsze światło to sobie zmienisz
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Autor
PARYS
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 18, 2009 12:00 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje 1 akwa, proszę o pomoc:)

#8

Post autor: PARYS »

Mam jeszcze 1 pytanie tzn 2:) ile kg piasku o jakiej granulacji i ile kg np.torfu; a 2 to: do iwagumi chcem oczywiście wrzucić jakieś kamienie w takim ustawieniu(niekoniecznie takie kamienie) link no mogą być troszkę mniejsze ile one moga ważyć i ile kosztuje kg jakiegoś kamienia(nie ada) i gdzie zaproponowalibyście to kupić???
Ostatnio zmieniony pt gru 18, 2009 3:56 pm przez PARYS, łącznie zmieniany 1 raz.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Moje 1 akwa, proszę o pomoc:)

#9

Post autor: krasnal »

Sam kasuję aby mi nikt nie decydował co mi wolno a co nie :twisted:
Ostatnio zmieniony czw gru 02, 2010 6:02 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
PARYS
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 18, 2009 12:00 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje 1 akwa, proszę o pomoc:)

#10

Post autor: PARYS »

Krasnal dzięki ale już widziałem ten post i troszke mnie martwi 1 rzecz kamieni zapewne nie trzymają pod dachem a wyjrzyj przez okno :) ale mimo to jak myślisz ile kg kamieni potrzebuje do tego akwa bo nie wiem jak je przywiozę;/

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Moje 1 akwa, proszę o pomoc:)

#11

Post autor: krasnal »

:x
Ostatnio zmieniony czw gru 02, 2010 6:02 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Moje 1 akwa, proszę o pomoc:)

#12

Post autor: ziabak »

krasnal pisze: od czego jest woda w kranie do płukania :-P
śnieg to tez woda :wink:
pewnie raczej chodziło o wybór - zasypane, mniej widoczne ;) W wielu ogrodniczych mają kamienie pod folią / wiatą więc może nie będzie tak źle.

ja uważam, że 15 - 20 kg to minimum, musisz mieć jedną większą dominantę, średniaka i kilka mnieszych kamieni do zbudowania takiej kompozycji. Ten dominujący sam może ważyć z 10 kilo...

"Nie ADA" w ogrodniczych sklepach - w zależnosci jakie to kamienie - będą kosztowały od kilkudziesięciu groszy do kilku zł za kg. No bywają też i droższe jakieś wyjątkowe, ale wśród tych za kilkadziesiąt groszy też można wybrać fajne jak się poszuka.

ADA to koszty rzędu kilkunastu - kilkudziesięciu zł za kg kamienia
Ostatnio zmieniony sob gru 19, 2009 11:08 am przez ziabak, łącznie zmieniany 3 razy.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Autor
PARYS
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 18, 2009 12:00 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje 1 akwa, proszę o pomoc:)

#13

Post autor: PARYS »

Ziabak widze, że Ty mnie lepiej zrozumiałaś ale ten największy 10kg:D przeciez on zabierze mi tyle samo litrow wody a raczej więcej:D ja sadze ze 5 max bo mam zamiar z żwirku nasypać delikatną górkę, ale wszystko sie okaże jak tam pojade:) A co myślicie o kupnie podłoża też w sklepie ogrodniczym?? Będzie też dobre??? wiem ze będę musiał troszkę popłukać ale cena będzie min z 5x mniejsza:) ale czy jakość będzie porównywalna??
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje 1 akwa, proszę o pomoc:)

#14

Post autor: matka siedzi z tyłu »

PARYS pisze:10kg:D przeciez on zabierze mi tyle samo litrow wody a raczej więcej:
No jakim cudem :roll: Przecież kamień jest cięższy od wody, więc ta sama masa ma mniejszą objętość.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Moje 1 akwa, proszę o pomoc:)

#15

Post autor: ziabak »

No właśnie jak się nie pomaca kamienia o danym ciężarze, to sobie trudno wyobrazić wielkość odpowiadającą danej masie - dziesięciokilowy kamień wcale nie jest znowu taki olbrzymi... Ja mam koło 15 kg kamieni w 85 litrach i prawie ich nie widać, a jest to kompozycja korzeniowo - kamieniowa z przewagą korzeni, więc na oko myślę że do Twojego zbiornika spokojnie wejdzie tyle co pisałam aby stworzyć kompozycję tylko kamieniową.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Moje 1 akwa, proszę o pomoc:)

#16

Post autor: krasnal »

Sam kasuję aby mi nikt nie decydował co mi wolno a co nie :twisted:
Ostatnio zmieniony czw gru 02, 2010 6:01 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
PARYS
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pt gru 18, 2009 12:00 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje 1 akwa, proszę o pomoc:)

#17

Post autor: PARYS »

Pojadę autem bo z tego co mi radzicie wychodzi ze około 15kg kamieni i 7-10 piasku to raczej nie widzi mi się nieść to na plecach:D Pojadę chyba na ul.ryżową ktoś z was dobrze reklamował ten sklep no chyba że znajdę coś bliżej. Ktoś może polecić mi jakiś sklepik na bemowie lub w okolicy:D??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”