Kilka pytań

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:

Autor
BeoB
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: czw lut 25, 2010 10:39 am
Lokalizacja:
Płeć:

Kilka pytań

#1

Post autor: BeoB »

W związku z tym, że po 20-kilku latach zakładam akwarium mam kilka pytań.

Akwarium 45l (50x30x30), oświetlenie Philips Aquarelle 15W, Philips 965 15W (T8), Filtr FZN-1, grzałka. Podłoże Tropica Plant substrate (paka 2,5l) , Hazna Green (paka 5 kg) + żwirek, żwirek kwarcowy. Korzenie, kamienie. Woda kranówa parametrów nie znam.

I teraz pytania

1. Ile kapsułek Bactozym-u rozsypać pod podłoże ?
2. Jak gruba powinna być warstwa podłoża (Tropica) pod żwirkiem, na opakowaniu napisane jest że 1 cm
3. Czy podłoże zakrywać siatką i na to żwir ?
4. Jaki wkład zastosować do filtra zamiast siedzących tam gąbek ?
5. Którą świetlówkę dać jako pierwszą ?
6. Jakie stosowac nawozy (w płynie) ?
7. Jakie zakupić rośliny na 1, 2, i 3 plan oczywiście odpowiednie to tego oświetlenia. Na Co2 już się zastanawiam, chyba bedę stosował w płynie o ile wogóle będę.
8. Ile czasu taki zbiornik powinien dojrzewać ?
9. Jakie ryby zakupić ?
Pozdrawiam serdecznie

Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#2

Post autor: Maciej »

BeoB pisze:1. Ile kapsułek Bactozym-u rozsypać pod podłoże ?
Możesz nawet wszystkie.
2. Jak gruba powinna być warstwa podłoża (Tropica) pod żwirkiem, na opakowaniu napisane jest że 1 cm
Dokładnie taka:)
3. Czy podłoże zakrywać siatką i na to żwir ?
Sprawdź czy jest tak lekkie, że wypływa przy byle poruszeniu. Wtedy zabezpiecz siatką. Jednak skoro to substrat firmowy to najpewniej nie ma takiej potrzeby.
BeoB pisze:5. Którą świetlówkę dać jako pierwszą ?
Obawiam się, że w tak małym akwa nie ma to, aż takiego znaczenia. Chodzi o to, że akwa ma dno o szerokości tylko 30 cm.
BeoB pisze:6. Jakie stosowac nawozy (w płynie) ?
Na początek żadnych. Chyba, że chcesz lać węgiel w płynie. Nie powinno być tez problemów z nawożeniem potasem. Natomiast co do dalszego nawożenia będziesz musiał poczekać, aż rośliny pokażą pierwsze niedobory i wtedy ocenić co trzeba podać.
8. Ile czasu taki zbiornik powinien dojrzewać ?
Nie ma sztywnego terminu. Kup sobie testy i sprawdzaj No2 i No3. Jak przestaną skakać i się ustabilicują to znaczy, że odpowiednie bakterie się rozmnożyły i baniak jest stabilny. Po szczegóły odsyłam tam ---> http://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_azotowy


Co do reszty się nie wypowiadam. Powodzenia :P
_________________________________
Mozolnie i pomału zakładam 375 litrów

Autor
BeoB
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: czw lut 25, 2010 10:39 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#3

Post autor: BeoB »

Maciej pisze:
BeoB pisze:1. Ile kapsułek Bactozym-u rozsypać pod podłoże ?
Możesz nawet wszystkie.
Nie wiem ile było w opakowaniu, ale ja kupiłem 3 tylko bo nie wiedzialem. 2 do zbiornika i 1 do filtra, wystarczy ?
Pozdrawiam serdecznie

Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#4

Post autor: Maciej »

Z tymi kapsułkami nie ma tak, że będzie ich za mało albo za dużo. One zawierają pożywkę dla bakterii i w zależności od tego ile wrzucisz bakterie pojawią się szybciej albo wolniej. Miejsce wrzutu ( zbiornik / filtr) też nie ma znaczenia. Tak więc tak jak masz jest ok:)
_________________________________
Mozolnie i pomału zakładam 375 litrów

Autor
BeoB
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: czw lut 25, 2010 10:39 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#5

Post autor: BeoB »

Dawać pod substrat czy na ?
Pozdrawiam serdecznie

Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#6

Post autor: Maciej »

Pod substrat. Jesli masz możliwość to kup sobie węgiel. Będzie on pożywką dla bakterii z bactozymu. Ja dziś kupiłem taki za 10 zł. Na bactozym węgiel, potem substrat i żwirek.
_________________________________
Mozolnie i pomału zakładam 375 litrów

Linf

Re: Kilka pytań

#7

Post autor: Linf »

Świetlówki ja mam od tyłu Aquarelkę i potem Mastera,substratu Tropica nie musisz przykrywać siatką (jak zostanie jestem zainteresowany odkupieniem) i ułożyć jak producent zaleca,na początku nawozić tylko węglem w płynie,wkłady do kaskady ja mam u siebie tak zeos(filtusa) gąbka grubość 1cm. torf (Ty możesz zastosować drugą warstwę zeosu) i potem gąbka (grubość wedle uznania),zbiornik powinien dojrzewać ok. 1 miesiąca.

Autor
BeoB
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: czw lut 25, 2010 10:39 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#8

Post autor: BeoB »

Tak przy okazji, jak się sadzi ponikło żyworodne i glosię ? Pierwsze cienkie, drugie małe... i wymięknę chyba.
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika

beeder
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: śr mar 11, 2009 10:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#9

Post autor: beeder »

na patyku od szaszłyków :)

Autor
BeoB
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: czw lut 25, 2010 10:39 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#10

Post autor: BeoB »

:razz:
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#11

Post autor: matka siedzi z tyłu »

No.
Ja też tak sadziłam marsileę.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

bard
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: sob lut 13, 2010 12:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#12

Post autor: bard »

beeder pisze:na patyku od szaszłyków
czyli ten patyk zostawiamy w podluzu? ma ktos moze zdjecie?
moje AKWA - ala IWAGUMI
topics15/6153.htm
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#13

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Trudno by było, bo założenie jest takie, że patyka nie widać.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Autor
BeoB
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: czw lut 25, 2010 10:39 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#14

Post autor: BeoB »

Dobra weżcie mnie oświećcie bo nie bardzo rozumiem.

Ile czasu mogą przetrwać rośliny w samej wodzie w akwarium, podgrzewam i trochę świecę. Bo załamka jakby się zmarnowały. Nie mam czasu załozyć akwa, moze weekend. Drugi dzień leżą i czekają...
Pozdrawiam serdecznie

Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#15

Post autor: Maciej »

U mnie rośliny czekają w wiaderku już drugi tydzień.... także jeszcze się nie stresuj:)
_________________________________
Mozolnie i pomału zakładam 375 litrów

Autor
BeoB
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: czw lut 25, 2010 10:39 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#16

Post autor: BeoB »

To mnie trochę uspokoiłeś.
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#17

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Ja też przechowywałam rośliny w samej wodzie do 2 tygodni i w większości przypadków nic się z nimi złego nie działo, poza tym, że sie trochę powykrzywiały. Ale po wsadzeniu szybko się prostowały. No i trzeba pilnować, żeby nie wypływaly do góry, bo mogą obeschnąć.

Tylko zwartki nie najlepiej znosiły takie przechowywanie.
Ostatnio zmieniony pt mar 19, 2010 9:51 am przez matka siedzi z tyłu, łącznie zmieniany 1 raz.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Autor
BeoB
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: czw lut 25, 2010 10:39 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#18

Post autor: BeoB »

Kontroluję sytuację, świecę i podgrzewam wodę tak jak pisałem. Leżą w tym akwa w którym mają rosnąć. Trochę się pospieszyłem z kupnem. Jest super wylęg ślimaków szelakiej maści. Heleny będą miały co robić.
Odkażać je przed wsadzeniem ?
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#19

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Możesz je delikatnie odkazić, chociaż po tak długim czasie bez towarzystwa ryb to nie wiem, czy jest to konieczne. Ale strzeżonego...
BeoB pisze:Jest super wylęg ślimaków szelakiej maści.
Już się ucieszyłam, że się może podzielisz, ale...
BeoB pisze:Heleny będą miały co robić
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Autor
BeoB
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: czw lut 25, 2010 10:39 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#20

Post autor: BeoB »

Nie tam plagi chyba nie chcesz. Rośliny zaślimaczone były...
Pozdrawiam serdecznie

Autor
BeoB
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: czw lut 25, 2010 10:39 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#21

Post autor: BeoB »

Tropice Plant przykrywać siatką czy nie ? Na to idzie hanza Green i żwirek.
Pozdrawiam serdecznie

Linf

Re: Kilka pytań

#22

Post autor: Linf »

Ja nie przykrywałem tylko przysypałem żwirem.

Autor
BeoB
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: czw lut 25, 2010 10:39 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#23

Post autor: BeoB »

No i coś chyba jest nie tak. Akwa zalane 24.03
Coś chyba zrobiłem nie halo, w wodzie pływają jakieś drobiny, jakby nic nie filtrowało (FZN-1, warstwy gąbki z ceramiką), pełno jest też jakiegoś osadu. Przypuszczam, że są to odchody ślimaków które zawlokłem razem z roślinami. Osiada toto na roślinach, może to jest przyczyną zmętnienia ?
Druga sprawa to, czy żwirek może przepuszczać substrat (Tropica Plant Substrate). Wydaje mi się że chyba został dobrze przykryty i odpowiednią warstwą. Bo czy zmętnienie może być od tego ?
No to co źle zrobiłem to chyba niepotrzebnie dałem na sybstrat Hanzę Green co też jest substratem. Ładnie to wygląda i tyle. Beznadziejnie się w tym sadzi rośliny, bo jest lekki.
Wody jeszcze nie podmieniałem, a może wkłady w filtrze źle zrobiłem ? A może trzeba czekać i podmieniać wodę ?
Pozdrawiam serdecznie

Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#24

Post autor: Maciej »

Zrób testy na fosfor i żelazo. Najpewniej zruszając podłoże spowodowałeś, że te minerały dostały się do słupa wody. Tak więc przed zakwitem glonów uchronią Cie podmiany wody. Jednak bez testów nie stwierdzisz co i w jakim stopniu dostało się do słupa wody.
_________________________________
Mozolnie i pomału zakładam 375 litrów

Linf

Re: Kilka pytań

#25

Post autor: Linf »

BeoB pisze:Druga sprawa to, czy żwirek może przepuszczać substrat (Tropica Plant Substrate). Wydaje mi się że chyba został dobrze przykryty i odpowiednią warstwą. Bo czy zmętnienie może być od tego ?
Nie ja swój substrat przykryłem żwirem i jest Ok. a jak wyrywałem ziele i substrat przedostał się do wody całkiem szybko opad na dno i po kłopocie.
BeoB pisze:niepotrzebnie dałem na sybstrat Hanzę Green co też jest substratem. Ładnie to wygląda i tyle. Beznadziejnie się w tym sadzi rośliny, bo jest lekki.
Wody jeszcze nie podmieniałem, a może wkłady w filtrze źle zrobiłem ? A może trzeba czekać i podmieniać wodę ?
Możliwe,że to jest przyczyną ale jaką warstwę żwiru dałeś na te substraty :?: Podmieniaj wodę co tydzień 30% i płucz w niej filtr możesz zrobić też prefitr z gąbki i płukać go codziennie.Nawozisz czymś :?:

A teraz ja mam pytanie jak te zmętnienie wygląda :?: Czy to jest takie mleczne :?: Jeśli tak to może pierwotniaki i tym się nie ma co przejmować samo zniknie z czasem.
Ostatnio zmieniony pt kwie 02, 2010 8:38 pm przez Linf, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
BeoB
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: czw lut 25, 2010 10:39 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#26

Post autor: BeoB »

Linf pisze:
BeoB pisze:Druga sprawa to, czy żwirek może przepuszczać substrat (Tropica Plant Substrate). Wydaje mi się że chyba został dobrze przykryty i odpowiednią warstwą. Bo czy zmętnienie może być od tego ?
Nie ja swój substrat przykryłem żwirem i jest Ok. a jak wyrywałem ziele i substrat przedostał się do wody całkiem szybko opad na dno i po kłopocie.
BeoB pisze:niepotrzebnie dałem na sybstrat Hanzę Green co też jest substratem. Ładnie to wygląda i tyle. Beznadziejnie się w tym sadzi rośliny, bo jest lekki.
Wody jeszcze nie podmieniałem, a może wkłady w filtrze źle zrobiłem ? A może trzeba czekać i podmieniać wodę ?
Możliwe,że to jest przyczyną ale jaką warstwę żwiru dałeś na te substraty :?: Podmieniaj wodę co tydzień 30% i płucz w niej filtr możesz zrobić też prefitr z gąbki i płukać go codziennie.Nawozisz czymś :?:

A teraz ja mam pytanie jak te zmętnienie wygląda :?: Czy to jest takie mleczne :?: Jeśli tak to może pierwotniaki i tym się nie ma co przejmować samo zniknie z czasem.
Warstwa żwiru z tyłu to tak z 7-8 cm było, ale wydaje mi się że ten żwirek osiadł i teraz jest go mniej. Teraz zacząłem nawozić Tetra Plantamin i chciałem jeszcze makro PG.
Ale to było jeszcze przed nawozeniem.

Nie to pływaja takie drobne pyłki i nie wiem czy to z substratu czy od ślimaków, bo te slimole to chyba szybką przemianę mają... To nie jest mleczne zmętnienie.
Pozdrawiam serdecznie

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Kilka pytań

#27

Post autor: JPK »

Dołóż do kaskady na sam wierzch warstwę waty perlonowej i powinno się wyklarować.
450l + 112l :)

Autor
BeoB
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: czw lut 25, 2010 10:39 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#28

Post autor: BeoB »

Misquamacus pisze:Dołóż do kaskady na sam wierzch warstwę waty perlonowej i powinno się wyklarować.

Tylko dołozyć ? Mam ceramikę, gąbka, ceramika, gąbka.
Wodę podmieniłem, ale są już glony po tym jak zacząłem nawozić... :cry:
Ostatnio zmieniony wt kwie 06, 2010 10:59 am przez BeoB, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam serdecznie

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Kilka pytań

#29

Post autor: JPK »

Wata wychwytuje najdrobniejsze pyłki, więc powinno się wyklarować po jej zainstalowaniu na samej górze koszyków.
450l + 112l :)

Autor
BeoB
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: czw lut 25, 2010 10:39 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytań

#30

Post autor: BeoB »

Ta oryginalna gąbka ma jakieś duże pory...
Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”