45l i nauka na własnych błędach

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
Maliniak

45l i nauka na własnych błędach

#1

Post autor: Maliniak »

Witam,
Dostałam w spadku akwarium i od kilu dni wertuję to forum. Niestety, już widzę, że zaczęłam do błędów. Bardzo proszę o pomoc i wskazówki.
Akwarium jest maleńkie - 45l, owalne, 30cm(w najszerszym miejscu)x30cmx60cm.
Oświetlenie też marniutkie 1x15W
Filtr wewnętrzny gąbkowy
Ponieważ "firmowe" światło jest zdecydowanie za słabe, tył obłożyłam folią aluminiową, żeby choć trochę jaśniej było.

Od kilku dni dodawałam rośliny i przesadziłam z ilością. Okazało się też, że rozplanowanie nie jest tak łatwe, jak mi się wydawało. :razz:
Rośliny wybierałam na podstawie wiadomości z netu, rad jednej z tutejszych forumek i podpowiedzi sprzedawców w sklepie. Szukałam mało światłolubnych i chętnie, (ale nie koniecznie) szybko rosnących.

Mam więc:
z przodu:
- nie wiem co (taka mała kępka na zdjęciu)
- dwie gałęzatki
w środku:
-saggitarię (chyba)
- bacopę
- rotalę indicę (brzydal, pomyliłam z bacopą)
- anubiasa
- mikrozorium
z tyłu:
- kryptokorynę balansae
- moczarkę

+ subwassertang na korzeniach
Korzenie poprzyciskane kubkami i mam nadzieję, że się nieco rozluźni, jak odzyskam zastawę.

Na razie jedyni mieszkańcy to trzy ampularki.

Ponieważ okropnie mi się nie podoba to, co mi wyszło, to planuję jeszcze jedno przesadzanie - i teraz pytanie: poczekać ze 2-3 tygodnie, jak już się całość trochę ustoi i rośliny zaczną rosnąć czy lepiej od razu?

czy dobrze rozumiem, że cotygodniowe podmiany wody mam robić także teraz, kiedy nie ma jeszcze ryb?

Chciałabym kolorowo i radośnie. ;) Poruszam trochę jak dziecko we mgle... Wstępnie planowana obsada:
- bojownik + dwie panienki
- kiryski pstre (5 sztuk?)
- neon simulans (7 sztuk?)
- i jak każdy "świeżak" coś jeszcze...

chciałam gupiki, ale boję się przerybienia
chciałam mieczyki lub molinezje, ale już wiem, że są za duże
podobają mi się: danio, rodostomusy, brzanki purpurowe, żałobniczki, kosiarki, ramirezki - to żeby pokazać Wam na co ew. coś można wymieniać.

Chwilowo wygląda to tak:
Obrazek

z przodu (prezentacja srebrnych pleców):
Obrazek

i bez flesza:
Obrazek

Będę wdzięczna za pomoc,
Maliniak
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#2

Post autor: grazdar1 »

boże kochany -kto ci tak nadoradzał - rośliny to masz dostosowane do akwarium o wys 60cm a nie 30cm -gałęzatka sigitaria rogatek ,mech ok -nawet ten anubias to z wyższych jest chyba-balanse to i z metr u mnie ma - moczarka :cry:
rotala indica jest swiatłolubna -kto ci doradzał
do tych dobrych roslinek wystarczy jak dołożysz np mikrozorium thin- leaf na korzen ,mini ,kawałek kokosa
z rybek to tylko para p. ramireza -do tego np bystrzyk amandy ,neony innesa [15-20góra ] otoski 6
simulansy niebardzo -chyba że ro bedziesz dawać i zakwaszać do przynajmniej ph 6,5
przy dobarze rybek kieruj sie też ich wymaganiami
ja polecę ci p BOŻENKA z naszego forum -ma doświadczenie z takimi akwariami --ja to gabarytowca mam -a moje rady tak tylko na początek

[ Dodano: Czw Gru 09, 2010 11:39 pm ]
a tak może to wyglądać - prosto a jak ładnie
http://forum.roslinyakwariowe.pl/viewtopic.php?t=21534
Ostatnio zmieniony czw gru 09, 2010 11:29 pm przez grazdar1, łącznie zmieniany 3 razy.
grazdar1

Autor
Maliniak

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#3

Post autor: Maliniak »

dziękuję za odpowiedź, ale trochę się pogubiłam przez brak kropek. :oops:
-gałęzatka sigitaria rogatek ,mech ok
- te wszystkie ok? czy tylko mech?
Anubias to sama widzę, że jakby z innej bajki. Dopiero w domu zobaczyłam jaki jest wielki, jak go wsadziłam do akwarium...

Pomagał mi sprzedawca w sklepie polecanym tutaj, na forum... :neutral:
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#4

Post autor: grazdar1 »

pochwal się co to za sklep
przyjedz do mnie yo dam ci thin leafa
Ostatnio zmieniony czw gru 09, 2010 11:41 pm przez grazdar1, łącznie zmieniany 1 raz.
grazdar1

Autor
Maliniak

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#5

Post autor: Maliniak »

Sklep to pabemia na Tarchominie, w galerii pod dębami. Kupiłam tam dziś anubiasa bartrei, rotalę indica i kryptokorynę. I gałęzatkę, ale to sama wiedziałam, że jest ok. Ale nie zwalałabym wszystkiego na sprzedawcę. Sama też mogłam się lepiej dokształcić. Tyle, że jestem na etapie, kiedy w domu wydaje mi się, że już dokładnie wiem, a w sklepie głupieję i się upewniam u sprzedawcy. :sad:

he, he - to co "pochwaliłeś" wybrał mi sprzedawca w kakadu koło Jyska na Głębockiej. Dokładnie te. Znaczy dobrze mi się wydawało, że rozsądny jest.

Thin leafa chętnie przyjmę, ale jeszcze za chwilę. Jak ogarnę ten bajzel, który sobie zrobiłam.
dziękuję.

Zdjęcie, które wkleiłeś ładne, ale widać, że ten człowiek wie dobrze, co robi. Dłuuga droga przede mną.
Ostatnio zmieniony czw gru 09, 2010 11:52 pm przez Maliniak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#6

Post autor: fajerka »

Maliniak, twój nick jest taki... męski ;)

początek bardzo fajny, dość przemyślany i wiem że poważnie podchodzisz do sprawy :)

simulansów dałabym ok 15-20, są malusie :)
Come back :oklaski:
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#7

Post autor: tomekm »

Nie wiem czy akurat ja CI doradzalem roslinki ale musisz zdac sobie sprawe ze nikt nie wie jakie ktos ma akwarium, a czesto jest tak ze sie klientowi cos podoba i nie ma znaczenia jakie to bedzie. Jednak chce Ci powiedziec ze prawie kazda nawet duze rosliny mozna przycinac i utrzymywac jako niska rosline. Nie wiem jaka masz koncepcje na akwarium bo jak narazie nie widac jakiej uloznej koncepcji, zastanow sie nad tym. Ogolnie radze wymienic filtr i wrzucac troszke bakterii(jesli tego nie robisz) poniewaz widac ze filterek nie daje rady. Najlepiej poszukaj po fotkach na necie jakie akwarium chcesz i probuj isc w ta strone. Czy ja widze tam jakies biale muszelki? jesli tak to do wyrzucenia bo wode zatwardzaja.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#8

Post autor: saintpaulia »

Witaj. Początki zawsze są trudne. Ale zaczynasz z głową - a to bardzo dobrze. Na dobór obsady jeszcze masz czas. Najpierw niech Ci się koncepcja wyklaruje, potem wszystko ruszy i akwarium dojrzeje. Bierz pod uwagę - jak wspomniał grazdar wymagania ryb. Zastanów się co jesteś w stanie dla nich robić - czy chesz mieć filtr ro, czy wolisz na początek nie komplikować sprawy.
Co do doboru roślin, czasem trudno sobie wyobrazić jak będą w szkle wyglądały - ale na szczęście można się wymienić. Przy tym świetle rotala to zły pomysł. Moczrka jest całkiem ok - przecież można ją przycinać spokojnie. Anubias zupełnie nie z tej bajki. Na start dobrze jest dać więcej rogatka. Kryptokorynka może zostać, ale trzeba dać ją bardziej na tył. Gałęzatki fajne, jeśli znudzą Ci się postaci kulki, można z nich zrobić np. dywan na dnie.
Jeśli chodzi o folię aluminiową, to ogranizyłabym się do wyklejenia nią pokrywy, a na tło dała czarny brystol, czy worek śmieciowy. :wink:
Muszelki zdecydowanie do wyjęcia.
Podmiany rób już teraz, moim zdaniem wystarczy 10% co tydzień, ale różne są szkoły.
Jeśli bardzo chcesz kirysy, to wybierz mniejszy gatunek, pstrym przydałoby się troszkę więcej litrów.
Czy woda jest zmętniała, czy to tylko na zdjęciu tak wyszło?
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#9

Post autor: tomekm »

Ja bym jednak doradzal podmiany okolo 50% daje to mniejsze szanse ze cos sie bedzie dzialo zlego jesli sie jest poczatkujacym, tym bardziej ze najczesicej poczatkujacy ( nie personalnie do Ciebie ) lubia przerybiac zbiorniki.

Autor
Maliniak

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#10

Post autor: Maliniak »

Tomekm, ja też nie wiem czy to Ty mi doradzałeś. ;) Mówiłam, że się nie znam i jakie to akwarium i prosiłam o porady. Ale - tak jak napisałam w poście powyżej - nie zwalam na Sprzedawcę winy, bo sama powinnam bardziej pilnować tego, co kupuję.
Jeśli wymiana filtra, to na jaki? Bakterii żadnych nie dodaję.

Muszelek nie ma i wiem, że nie może być. To białe kamyczki, które były w roślinkach, więc na pewno się nadają.

Fajerka, bo ja męski typ jestem. :P
Grazdar mi odradza simulansy (jako laik lekko boję się na razie kombinowania z kwasowością wody), Ty piszesz, że jest ok, to jak w końcu?

Santpaulia, dziękuję za porady roślinne. Na zdjęciu woda jest mętna, bo to było kilka dni po rozruchu akwarium i uczyłam się jeszcze jaka moc filtra jest potrzebna. Teraz jest już ok.

jakim kirysom byłoby dobrze w takim litrażu? Jak pstre się mają męczyć, to nie ma sensu.


Ponieważ radzicie podmianę między 10, a 50% to zrobię dziś podmianę 30%. :)

Pytanie dodatkowe: korzeń (red moor) pokrywa mi się takim przezroczystym glutem. To normalne? Wyciągam go co dwa-trzy dni i myję, ale na razie nic to nie daje.
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#11

Post autor: tomekm »

Skoro piszesz ze woda sie juz wyklarowala to dobrze, napisz najlepiej jaki masz model tego filtra bo moze jednak nie trzeba bedzie nic zmieniac choc ja i tak jestem za filtrami kaskadowymi/kubelkowymi. Co do simulansow ja nie widze problemow poniewaz wszystkie ktore sa w sprzedazy sa trzymane na kranowie, jak akwarium juz porzadnie dojrzeje to mozesz je wpuscic. Co do podamian to moze byc 30%, wazne zeby byly regularne. Glutem na korzeniach sie nie martw sam minie albo ryby zjedza, jest to plesn ktora nie zagraza ryba, niewyjmuj go.
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#12

Post autor: grazdar1 »

moze byc normalne --jak go wysiągniesz polewaj go wodą utlenioną po oczyszczeniu
kiryski -są pigmejki --ale trzeba ostroznie z nimi tez -sprawdz parametry wody i obsade dla nich-
rybki wpuszcza się po ok 3 tygodniach przy normalnym starcie jak parametry wody sa ok
i zaczyna sie od ryb czyszczących
grazdar1
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#13

Post autor: saintpaulia »

Ja bym ten korzeń jeszcze raz wygotowała w soli - potem trzeba go dobrze wypłukać. Pojawianie się takiego gluta - jeśli to glut a nie jakaś pleśń jest typowe przy nowych korzonkach.

Może - kirysy panda? Nie są ani duże, ani szczególnie wymagające.

Nie sądzę, by filtr wymagał wymiany.

Dokładnie zaplanuj obsadę, podziel planowane zakupy na etapy. I nie wpuszczaj niczego spoza listy i oczywiście nie wcześniej niż akwarium osiągnie stabilność. Jeśli chcesz kolorowo - to może któreś z mniejszych proporczykowców? Np. Cap lopez.

Autor
Maliniak

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#14

Post autor: Maliniak »

Nie znam, muszę posprawdzać te nazwy rybek. :) Dzięki.

Pytanie zasadnicze: skąd mam wiedzieć, że akwarium "osiągnęło stabilność"? Założyłam, że czekam od 2 do 5 tygodni z rybkami. Tylko jak poznać, że się doczekałam? :oops:

Fitr to aquael uni filter 500. Pewnie z czasem będę go zmieniać, ale to dopiero jak się nauczę co i jak.
Ostatnio zmieniony czw gru 16, 2010 1:53 pm przez Maliniak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#15

Post autor: saintpaulia »

Naocznie - np. po tym czy rośliny rosną, nie wychodzą jakieś dzikie glony.
Warto zrobić test na No2 - jego jedyny słuszny wynik to zero. :wink:

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#16

Post autor: JPK »

Oj nie, gotowanie red moor wood to nie jest dobry pomysł,
najlepiej po prostu przeczekać, glut zejdzie sam.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#17

Post autor: saintpaulia »

Dlaczego niedobry? Mój dopiero po gotowaniu zatonął.

Autor
Maliniak

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#18

Post autor: Maliniak »

Mój przestał dziś wypływać. Nie jest jeszcze zupełnie zatonięty, ale mało mu brakuje. :)

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#19

Post autor: JPK »

Bo RMW od gotowania mocniej glutem zachodzą. Jak się nie wygotuje to jest szansa, że w ogóle gluta nie będzie :wink:
Ale to tylko z moich obserwacji. A że lubię RMW to mam ich dość sporo i różne przygody z nimi związane także :wink:
450l + 112l :)

Autor
Maliniak

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#20

Post autor: Maliniak »

nie gotowałam wcale. :x

Podmieniłam 1/3wody - wlewałam delikatnie - rurką i po ścianie. Zmasakrowałam przy okazji połowę roślinek. Powypływały na wierzch, a przy ponownym sadzeniu widziałam jak uszkadzam im świeżutkie korzenie. :???:

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#21

Post autor: JPK »

To następnym razem kieruj strumień wody na dłoń, wtedy niczego nie uszkodzi/wyrwie.
450l + 112l :)

Autor
Maliniak

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#22

Post autor: Maliniak »

Tak robiłam - rurką na dłoń, z dłoni na szkło. Fajerka mnie pocieszyła, że będzie łatwiej jak się ukorzenią.
Znalazłam jednego małego ślimaka wczoraj, ale "zginął mi" zanim go wyjęłam. Dziś urządzam polowanie. :twisted:
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#23

Post autor: fajerka »

hmm mozesz ślimaczka do słoiczka i jak nazbierasz więcej chetnie wezmę, helenki bedą zadowolone :D
Come back :oklaski:
Awatar użytkownika

Sleper
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: sob wrz 25, 2010 8:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#24

Post autor: Sleper »

saintpaulia pisze:Ja bym ten korzeń jeszcze raz wygotowała w soli - potem trzeba go dobrze wypłukać. Pojawianie się takiego gluta - jeśli to glut a nie jakaś pleśń jest typowe przy nowych korzonkach.
Ja takiego gluta miałem na uszczelce od grzałki z 3 razy ją wyjmowałem i nawet spirytusem przecierałem i nic nie dało pewnego dnia przyszedł ślimak i to zjadł (no dobra zajęło mu to z tydzień)
Low-Tech 96L
Pyszczki 10
Małe coś w paski mieszka przy dnie szt 1
Gupiki (niepoliczalnie wiele)
Neonki 2szt.
Bojownik
Zbrojnik

Autor
Maliniak

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#25

Post autor: Maliniak »

fajerka pisze:hmm mozesz ślimaczka do słoiczka i jak nazbierasz więcej chetnie wezmę, helenki bedą zadowolone :D
złapałam i się pozbyłam. Dziś znalazłam drugiego, więc jest szansa, że szanowne helenki będą miały używanie. Dostaniesz w prezencie świątecznym. ;)

Jak się wyrobię z gotowaniem, to jutro zarybiamy. :) Wyczytałam, że powinno się dodawać po kilka rybek co parę dni - to prawda?

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#26

Post autor: JPK »

Maliniak pisze:Wyczytałam, że powinno się dodawać po kilka rybek co parę dni - to prawda?
Tak, bakterie mają wtedy czas, żeby stopniowo zwiększać swoją populację.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#27

Post autor: fajerka »

maliniak, jakie ryby planujesz kupic ?
Come back :oklaski:

Autor
Maliniak

Re: 45l i nauka na własnych błędach

#28

Post autor: Maliniak »

bojownika i dwie panienki
neonki (ale w końcu nie jestem pewna które powinnam) szt. 7
kiryski (chyba panda) szt. 5

i chyba dziś kupiłabym neonki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”