Zatykające się węże

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Zatykające się węże

#1

Post autor: Hooltayos »

Witajcie.
Od czasu startu akwarium, bardzo często i dość szybko zatykają mi się węże od filtrów zewn.

Rozumiem że są to syfy z akwarium, ale i również brunatnice, które mają tam idealne warunki do rozwoju, co2, nawożenie i brak światła.

Mam 2 filtry i co tydzień jeden z nich czyszczę aby nie zaburzyć równowagi filtracyjnej.

Czy jest na to jakiś sposób?
Prefiltra nie chciałbym stosować.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Zatykające się węże

#2

Post autor: don_Vall »

Najlepiej jakbyć węże osłonił od światła. U mnie głównie są to jakieś galaretkowe glony ale przepływ znacząco spada po około 3 miesiącach. No i mam gąbeczką na wlocie (w akwarium).
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

FAUNAZOO
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: czw maja 17, 2012 4:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zatykające się węże

#3

Post autor: FAUNAZOO »

Hooltayos, jakie masz filtry i jakie węże.
czesto przytykają się węże we fluvalach (karbowane) w innych modelach nie ma to dużego wpływu na filtracje. myślę że wina słabej wydajności leże raczej po stronie filtrów, ja w eheimie 2226 nigdy nie czyściłem węży i po przepłukaniu zawsze wkładów (raz na 5-6 miesięcy) było git.
druga sprawa to taka że za czesto płuczesz te filtry, co prawda nie wiem jakie masz ryby, ale jak masz dobrze dobrane filtry to płucz je co dwa miesiące.
Pozdrawiam
Faunazoo
Awatar użytkownika

Spock
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: wt wrz 04, 2012 5:28 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zatykające się węże

#4

Post autor: Spock »

FAUNAZOO,

Nie do końca tak jest jak mówisz,
Wydaje mi się, że na to ma wpływ wiele czynników i parametry wody i dopływ światła.
Mam ten sam problem co Hooltayos, po miesiącu widzę wyraźny spadek przepływu kubełka, a w wannie z węży lecą spore ilości syfu. Po czyszczeniu widać wyraźny wzrost przepływu. Jak kupiłem filtr myślałem, że coś z nim jest nie tak, otwierałem, czyściłem i dalej nędza była. W pewnym momencie położyłem głowicę w wannie z wodą to strumień był tak silny, że woda leciała łukiem na 1,5m :) To naprowadziło mnie na węże...czyszczenie i różnica ogromna w przepływie.

Aby coś więcej powiedzieć trzeba eksperymentować, doświadczenie to jedyna działająca metoda dojścia do wiedzy :)
Od tygodnia testuje zasłonięcie węży od światła. W Obi kupiłem piankową izolację na rury CO/ciepłej wody. Taka szara miękka rura z pianki kosztująca 3zł za rurkę 2m. Nasunąłem na jeden z węży i porównam za miesiąc czy pomaga. Koszt niewielki a te otuliny są dostępna na różną średnicę rur. Wygląda całkiem estetycznie.

Pozdr,
Marcin,
Awatar użytkownika

Autor
Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Zatykające się węże

#5

Post autor: Hooltayos »

No właśnie.
Węże to 12/16, filtry e700 i e901 (szary i zielony) i oba tak samo się zapychają.
węże mam dość krótkie, bo filtr jest dosłownie pod miejscem wejścia/wyjścia.
U mnie nie same filtry się zapychają tylko węże. Szczególnie na zagięciach.
Filtrów całych nie płuczę tylko pierwsze mechaniczne gąbki.

Spock.
Ja sprawę węży odkryłem gdy chciałem spuścić wodę z węża do michy (przez głowicę) a tam kap kap :D
No i zapycha się przede wszystkim wąż doprowadzający wodę do Filtra.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Zatykające się węże

#6

Post autor: Drottnar »

Hooltayos pisze:U mnie nie same filtry się zapychają tylko węże. Szczególnie na zagięciach.
Hooltayos, a może to jest kwestia tego, że masz zbyt mocno zagięte te węże i to powoduje ograniczenie przepływu?

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Zatykające się węże

#7

Post autor: don_Vall »

U mnie jest identycznie (mam e901). Wydaje mie się, zę to sprawa światła i ograniczania przepływu. Jeżeli filtr pracuje na maksa to wolniej zarastają węże. Zasłonięcie pianką jest OK tylko powoduje dodatkowe problemy przy ew. czyszczeniu i nie widać czy już zarosły....
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Autor
Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Re: Zatykające się węże

#8

Post autor: Hooltayos »

Drottnar pisze:
Hooltayos pisze:U mnie nie same filtry się zapychają tylko węże. Szczególnie na zagięciach.
Hooltayos, a może to jest kwestia tego, że masz zbyt mocno zagięte te węże i to powoduje ograniczenie przepływu?
Hi.
Same węże są delikatnie "zaokrąglone".
Chodziło mi o takie zagięcia (fabryczne)
Obrazek
Mam też kolanka na węże - również fabryczne.

Filtry chodzą na maksa.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Zatykające się węże

#9

Post autor: Drottnar »

Kurde, ja mam niemal identyczne kolanko, ale przezroczyste od Tetry EX 700 i u mnie to tak szybko nie zarasta. Zapycha się wyjście z akwa i wejście?
Awatar użytkownika

Autor
Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Zatykające się węże

#10

Post autor: Hooltayos »

Wejście do akwa (wyjście z filtra) już duuuuuużo mniej.

Rozumiem sytuację na początku, miałem brunatnice, bo bałem się uruchamiać całe światło od razu, no ale nie po 2 miesiącach! Eh.
Ostatnio zmieniony czw sty 10, 2013 11:12 am przez Hooltayos, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Zatykające się węże

#11

Post autor: Drottnar »

Czekaj, to które Ci się zapycha bardziej, bo się pogubiłem w nawiasie :)
Awatar użytkownika

Autor
Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Zatykające się węże

#12

Post autor: Hooltayos »

Z akwarium do Filtra :D
zasysające te ze zdjęcia,
w dodatku ta część najbardziej.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Zatykające się węże

#13

Post autor: Drottnar »

Brunatnice w rurach to chyba normalka i zawsze są. Natomiast zastanawia mnie ich ilość u Ciebie, że aż zapycha. Może to kwestia nawożenia - walisz dużo soli, to i glony w rurze mają pożywkę. Tylko nie mam zupełnie pomysłu, jak tego uniknąć. :/
Awatar użytkownika

Autor
Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Zatykające się węże

#14

Post autor: Hooltayos »

To właśnie wg mnie jest podstawowa przyczyna.
Może wystarczy obniżyć NO3 do 10, PO4 do 1, to chociaż będą zapychały się wolniej :D
DOC-e już zwalczyłem, środowisko jest czyściutkie.

Odnośnie tych osłonek na węże - coś mi nie gra,
bo u mnie najbardziej zapycha się element zupełnie nie przezroczysty.

Myślałem o zwiększeniu FI węży na 16/22
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Zatykające się węże

#15

Post autor: Drottnar »

Spróbuj obniżyć i zobaczysz.
A zwiększanie średnicy węży pomoże, ale krótkotrwale, bo po prostu grubiej zarośnie.

FAUNAZOO
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: czw maja 17, 2012 4:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zatykające się węże

#16

Post autor: FAUNAZOO »

Hooltayos,
Filtry jbl-a tracą szybko wydajność, syf sie zawsze będzie zbierał w rurach, ale to nie powinno być przeszkodą dla filtra. Pamietaj też że podany przepływ w jbl-u to przepływ samej pompy bez wkładów i np e900 wydajność filtra ma pewnie z 600l/h (a nie 900) mają do tego słabe pompy 15W dla porównania eheim 2226 ma 25W, więc praktycznie nie da go sie zapchać.
Jak dodatkowo w tych jbl-ach masz włożoną watę to wydajność szybko bedzie spadała.

Napisz jaki masz przepływ w tym e 900. i jakie wkłady
Pozdrawiam
Faunazoo
Awatar użytkownika

Autor
Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Zatykające się węże

#17

Post autor: Hooltayos »

Na e900 mam na razie standardowe wkłady, na nim dodatkowo jest reaktor Aquatica Tornado, jednak nie porównuję przypływu obecnego z przepływem samej pompy, tylko przepływu obecnego do przepływu po wyczyszczeniu.

rozumiem że mocniejszy filtr (eheim-a) niedopuszcza do mocnego ograniczenia przepływu - może kiedyś się na nie przesiądę, obecnie jednak są dla mnie za drogie.

FAUNAZOO
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: czw maja 17, 2012 4:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zatykające się węże

#18

Post autor: FAUNAZOO »

Nie mówie że masz kupować eheima, po prostu stwierdzam że w jbl-u szybko spada wydajność :D
Widzę też że masz go podłączonego w 375L a to niestety dla tych filtrów za dużo (e700 + e900 to dobre połączenie do 240Lmax).
jak bedziesz miał chwilę to możesz sprawdzić jaką filtr ma wydajność, przy następnym czyszczeniu nie czyść wkładów tylko węże i zobacz czy jest znaczna różnica w przepływie (ja obstawiam że nie będzie)
Zrób z e900 biologa (tam im mniejszy przepływ tym lepiej) i ratuj się turbinami z gąbką jako mechanikę (tylko nie takimi po 500l/h lecz minimum 1500l/h i duża gąbka)
Pozdrawiam
Faunazoo

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Zatykające się węże

#19

Post autor: don_Vall »

FAUNAZOO, jest różnica i to znaczna. W pewnym momencie u mnie poprzez "zaglonienie" węży przepływ spada prawie do zera. Praktycznie nei przepływała woda. Po odłączeniu węży grawitacyjnie tylko siąpiło.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Autor
Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Zatykające się węże

#20

Post autor: Hooltayos »

Widzisz.
Raz tak było że nie miałem czasu wyczyścić całości (filtr + węże).
Po wyczyszczeniu filtra - wydajność nie wiele wzrosła.
Po wyczyszczeniu węży - wydajność znacząco wzrosła.
Dlatego ten wątek dotyczy węży :D

Właśnie dokładnie tak mam
e900 + reaktor - bio
e700 - mechanika
aquael turbo 1500 z dużą gąbką - mech
cyrkulator atmana na 1500l/h

Odnośnie filtrów.
e700 pochodzi z poprzedniego akwa, dokupiłem e900 - aby mieć te same akcesoria, węże etc.
nie chciałem przechodzić na system jednokubełkowy.

rozważałem zakup ehaima jako drugiego (do e700), tego którego podałeś - ale cena - eh.

FAUNAZOO
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: czw maja 17, 2012 4:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zatykające się węże

#21

Post autor: FAUNAZOO »

don_Vall,
Też masz jbl-a z serii e ? Co prawda miałem go ok 1,5 i oddałem. Tak jak pisałem wydajność u mnie spadała bez względu na węże (po miesiącu ledwo leciało lecz akwarium było przerybione) wystarczyło przepłukać wkłady i chodził jak nowy.
Hooltayos pisze:rozważałem zakup ehaima jako drugiego (do e700), tego którego podałeś - ale cena - eh.
jak krucho z kasą to kup używanego 2226 lub 2228 jak ktoś z Warszawy sprzedaje to podjedz niech go podłaczy i pochodzi z 10 min jak nie cieknie i nie tarabani to bierz.

co do zmiany węży w e900 to nie jest głupi pomysł, tylko trzeba wymienić też te plastykowe kolanka na 16/22 (bo piszesz że tam najwięcej masz tego syfu) a to też są jakieś koszta.
Hooltayos pisze:Właśnie dokładnie tak mame900 + reaktor - bioe700 - mechanikaaquael turbo 1500 z dużą gąbką - mechcyrkulator atmana na 1500l/h
heheheh to co Ci przeszkadza że wolno leci :wink: filtracia biologiczna jest ok
Pozdrawiam
Faunazoo
Awatar użytkownika

Autor
Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Re: Zatykające się węże

#22

Post autor: Hooltayos »

FAUNAZOO pisze:
Hooltayos pisze:Właśnie dokładnie tak mame900 + reaktor - bioe700 - mechanikaaquael turbo 1500 z dużą gąbką - mechcyrkulator atmana na 1500l/h
heheheh to co Ci przeszkadza że wolno leci :wink: filtracia biologiczna jest ok
Bo u mnie ma wsio działać tak jak chcę! :D
Reaktor chyba przeniosę na kubełek na mechanikę, żeby ładnie się rozpuszczało.
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Re: Zatykające się węże

#23

Post autor: jgoluch »

Hej, podepnę się pod temat.
Czy te kropki na zdjęciu w wężach, to są właśnie brunatnice?
Węże mają około 2-3 tygodni.
Są w niedostępnym dla światła miejscu.
Da się to jakoś zwalczyć, czy tylko czyścić?
Takie oto zdjęcie:
Obrazek
Awatar użytkownika

zorbek
Zapaleniec
Posty: 448
Rejestracja: pt gru 07, 2012 11:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zatykające się węże

#24

Post autor: zorbek »

Na węże założyłem rurkę termokurczliwą, kształtki zaciemnione taśmą izolacyjną i wąż i filtr czyszczę co 2 tygodnie.
Widać że zapycha tam gdzie glon może się zaczepić. Dlatego pewnie dobrym rozwiązaniem jest używanie szklanych wylewek.

Założyłem węże o większej średnicy ale system stał się o wiele głośniejszy. Zbyt duża zmiana ciśnienia.

Widać glony w wężach muszą być :)
----------------------------
Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

Autor
Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Zatykające się węże

#25

Post autor: Hooltayos »

Znalazłem czasowe rozwiązanie do filtra zewn. pełniącego rolę mechaniki z reaktorem.
Do filtra idzie teraz woda z 2 in-setów (wlotów), a sam trójnik jest tuż przed samym filtrem.
Zobaczymy czy zwiększenie poboru wody, więc i przepływu coś da - dla samego filtra na pewno.

GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zatykające się węże

#26

Post autor: GSA »

No ale maksymalny przepływ wynika z (m.in.) z najmniejszej średnicy na całości przepływu. Więc w tym przypadku odpływ też musiał by być zwiększony.
Awatar użytkownika

Autor
Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Re: Zatykające się węże

#27

Post autor: Hooltayos »

Nie koniecznie (zauważone).
Jeśli zatkanie węży najbardziej występuje na ich początku (in-letach) a wraz z długością węża zatkanie maleje (zauważone podczas czyszczenia). To wlot do filtra ma większy przepływ. Stąd instalacja trójnika blisko filtra.
Obrazek

GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zatykające się węże

#28

Post autor: GSA »

Przy założeniu że węże zatykają się najszybciej/najwięcej przy wlotach to taki układ jak powyżej jest jakimś rozwiązaniem.
Awatar użytkownika

Autor
Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Zatykające się węże

#29

Post autor: Hooltayos »

No właśnie tak jest - napisałem to wcześniej.
Ale oczywiście czas pokaże... :D

We will wait :D
ODPOWIEDZ