Rwąca rzeka ze zbrojnikami

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Rwąca rzeka ze zbrojnikami

#1

Post autor: probielany »

Witam wszystkich.
Jako, że coś mnie naszło na zmiany w moim akwarium, zdecydowałem się na zrobienie rwącej rzeki. Pomysł wziął się z przeglądania informacji o eLkach. Chciałbym, żeby przy dnie był/były zamontowane cyrkulatory na wzór tego http://www.loaches.com/articles/a-river-runs-through-it. Chodzi mi oczywiście o sposób zrobienia dodatkowej filtracji i wymuszenia dość silnego obiegu wody. Nie miałem doczynienia z cyrkulatorami do tej pory, dlatego chce się poradzić mądrzejszych. Teraz zacznę wypytywać, ile cyrkulatorów, jakiej firmy, jaki przepływ? Może lepiej założyć 2 cyrkulatory o mniejszej mocy, a może jeden mocniejszy ? Gąbki do filtracji, jak i same cyrkulatory chcę zabudować, albo korzeniami, albo otoczakami. Napewno nie chcę aby były widoczne. ten sposób filtracji będzie dodatkowym - pomagać mu będzie stary JBL CP 500, tyle, że zamiast wielkiej i brzydkiej deszczownicy zamontuje mu jakiś dyfuzor. Taka filtracja moim zdaniem w zupełności wystarczy.
Jeśli chodzi o florę i faunę to napewno będę trzymał tam różne eLki i bardzo bardzo bardzo bym chciał trzymać skalary. docelowo jakieś 6 sztuk skalarów i wiele zbrojników. Roślinność, napewno mało wymagająca - rogatek, nurzańce, kryptokoryny, coś mniejszego też. Czy skalarom nie będzie przeszkadzał nurt przy dnie? Zbrojniki to lubią, a skalary ? Pytań mam mnóstwo, ale tutaj najpierw chce się dowiedzieć o cyrkulatory.
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Rwąca rzeka ze zbrojnikami

#2

Post autor: Hooltayos »

Z tego co wiem skalary wolą jednak spokojniejszy nurt. Chyba że zapewnisz im "parawany" z kamieni, korzeni.
Pomysł dość fajny, podoba mi się. Światełko spokojne, filtracja głównie mechaniczna, duża cyrkulacja dna posprząta odchody :D
Tak mi się wydaje, że aby coś takiego zrobić, trzeba mieć długie akwarium, aby mocna cyrkulacja gasła już na przeciwległej ściance akwarium. Vallisneria będzie ładnie do tego pasowała, a czy kryptokoryna nie zostanie zmieciona z podłoża - to już nie wiem :D

FAUNAZOO
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: czw maja 17, 2012 4:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Rwąca rzeka ze zbrojnikami

#3

Post autor: FAUNAZOO »

Cześć
Co do filtracji to polecam powerhead-y hagena ich minusem jest cena ale jakość jest ok. Jak chcesz coś jeszcze lepszego to możesz dać pompy firmy aquarium system, a wersja po kosztach to oczywiście circulatory aquaela.
Skalary odpadają rwący nurt nie jest dla nich :wink: co do ilości głowic i ich wydajności to wszystko zależy od gatunków ryb i wielkości zbiornika.
Co do strony którą podałeś to jak najbardziej schemat dobry. Załóż takie akwarium z tego schematu a później wystrój mozna zmienić.

pozdrawiam
Pozdrawiam
Faunazoo
Awatar użytkownika

ESSPRESSO_SS
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: pn kwie 11, 2011 11:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Rwąca rzeka ze zbrojnikami

#4

Post autor: ESSPRESSO_SS »

Pomysł bardzo fajny, sam zamierzam się do zmian w szkiełku, żeby uzyskać nurt w jednym kierunku,(coś w stylu rzeki). Tyle że ja zamiast głowic przy dnie myślałem o ustawieniu deszczownic od 2 kubełków w pionie, na razie ustawiłem tak jedną od unimaxa 250 na 3/4 głębokości akwarium pod kątem ok 45 stopni do przedniej szyby, nurt nie jest zbyt mocny ale spokojnie porusza roślinami na drugim końcu szkiełka 120cm, myślę że po ustawieniu drugiej w ten sam sposób, lub bez odbicia od szyby, prąd wzrośnie bardziej, ale mam też głowice hanzy HW-1122 którą można by wykorzystać tak jak w schemacie z linka, tyle że znam jego możliwości, i obawiam się że o roślinkach można by zapomnieć, ciężko będzie znaleźć takie które równocześnie będą dawały silny prąd i nie wyrwą roślin. Jestem bardzo ciekaw jak rozwiążesz to u siebie, więc będę czekał na jakąś relacje .
Awatar użytkownika

Autor
probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Re: Rwąca rzeka ze zbrojnikami

#5

Post autor: probielany »

Fajnie, że pomysł spodobał się kolegom. Długość szkiełka to 150 cm, więc nie jest mało. Chyba jednak skuszę się na 2 cyrkulatory o mniejszej mocy, tak aby przy przeciwległej szybie nurt był jużna tyle słaby, aby gąbki wyłapywały brudy, ale nie na tyle mocny, aby odchody pływały jak w pralce.
Ciągle zastanawiam się jak to będzie ze skalarami. Strasznie mi się podobają i chciałbym je widzieć u siebie w zbiorniku. Do dna nie podchodzą zbyt często, więc zastanawiam jakby to było jakbym "oddzielił" korzeniami miejsce w którym cyrkulatory dawałyby najsilniejszy nurt i coraz mniej wraz ze stratą pędu wody. Prawdopodobnie połowa dna byłaby poza zasięgiem skalarów ze względu na system korzeni.

Jeśli chodzi o powerhead, to rzeczywiście - cena spora. Poza ceną pobór prądu też do małych nie należy. PowerHead 802 zje mi 20W, za to Aquarium System Maxi-Jet 1000 bierze już 14W. MaxiJet ma mniejszy przepływ, ale podobna wysokość słupa wody. Oba mają ok. 1,5m, a czy to nie za dużo, jak na przeciewległej ściance chcę mieć już słaby nurt, czy może włąśnie przy tej wysokości podnoszenia awody, będę miał już spokojny strumień ?
Obawiam się, że bez wielu zmian wystroju się nie obędzie - przynajmniej będę miał zajęcie na zimowe wieczory :)
Najważniejsze teraz to dobrać odpowiednie pompy.
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Rwąca rzeka ze zbrojnikami

#6

Post autor: Hooltayos »

Cześć.
Wysokość podnoszenia słupa wody (150cm) != /nie równa się/ temu że prąd w wodzie dojdzie (z impetem) na 150 cm.
Ja mam Atmana 305 (Podnoszenie słupa wody : 1,3 m) prąd traci swój pęd w wodzie już w połowie zbiornika (0,75m).
Awatar użytkownika

Autor
probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Re: Rwąca rzeka ze zbrojnikami

#7

Post autor: probielany »

Dlatego właśnie potrzebna mi pomoc osób, które posiadają u siebie cyrkulatory i mogą mi coś o nich powiedzieć. A co możecie powiedzieć o falownikach do morszczuków. Zda takie coś egzamin u mnie http://allegro.pl/podwojna-pompa-cyrkul ... 09061.html ? A może jakaś pompa ogrodowa niewielkich rozmiarów ?
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Rwąca rzeka ze zbrojnikami

#8

Post autor: krasnal »

probielany pisze:Długość szkiełka to 150 cm,
Bardzo podobny system (1 link) mam zmontowany na bazie Eheima 2026
Wloty (2) przy dnie .wyloty (2)na trójniku ->wyloty pionowo (ala deszczownia)
W/g producenta
Wysokość Pompowania: 2 m
nurt słabnie w połowie długości (jak Twoje)
Dlatego dopędzam nurt tetrę 400 (ta sama zasada)
Mała wada systemu -> częste płukanie gąbek wlotowych

Zbyt silne cyrkulatory wzbija tumany nieczystości ,których gąbki szybko(lub w ogóle) nie wyłapią

FAUNAZOO
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: czw maja 17, 2012 4:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Rwąca rzeka ze zbrojnikami

#9

Post autor: FAUNAZOO »

Jak już pisałem skalary odpadają. Co do falowników to fajna sprawa, ale nie podłączysz ich jako filtry.
Co do głowic to jak masz kasę to bierz aquarium system i nie ma co się bawić w pompy ogrodowe bo za mały zbiornik i prądu pobierają więcej.
Dodam jeszcze że głowic aquarium system nie ma co porównywać z atmanem lub z aquaelem po prostu inna jakość i jak jest napisane że ma 1000L/H to znaczy że tyle ma, dodam jeszcze że mają moc i nie zwalniają po tygodniu o połowe.
Co do wydajności to myśle że 2x1000L/H będzie za mało, weż pod uwagę że po drodze będzie dużo kamieni i korzeni, a akwarium ma 150cm.

pozdrawiam
Pozdrawiam
Faunazoo
Awatar użytkownika

Autor
probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Rwąca rzeka ze zbrojnikami

#10

Post autor: probielany »

No to teraz już nie wiem sam co mam robić. Rezygnować ze skalarów, czy z filtracji i nurtu?
Hmmm, a jakie rybki nie będą miały nic przeciwko szybkiemu strumieniowi wody i nie za dużemu oświetleniu LED na modułach szajsunga ?
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !
Awatar użytkownika

ESSPRESSO_SS
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: pn kwie 11, 2011 11:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Rwąca rzeka ze zbrojnikami

#11

Post autor: ESSPRESSO_SS »

A ja tak zapytam jakiej wysokości ma być zbiornik ,bo tego chyba nie napisałeś, jeśli 50 w górę to nie powinno być problemu, przez odpowiednie ustawienie wylotów, (przysłonięcie od góry) powinno dać się ograniczyć nurt od strefy przydennej, a skalary wolą środkowa. Poza tym jeśli dobierzesz mniejszą moc cyrkulatorów i odpowiednio rozmieścisz wyloty uzyskasz efekt nurtu przydennego na całej długości, przynajmniej w teorii.
Awatar użytkownika

Autor
probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Re: Rwąca rzeka ze zbrojnikami

#12

Post autor: probielany »

Zbiornik ma 150x50x50.Z rurek i gąbek rezygnuje. Zamiast pomp, będą jednak cyrkulatory. Zastanawiam się czy nie dać jednego mocniejszego i jednego słabszego cyrkulatora. Przecież nurt w rzece też nie jest wszędzię taki sam. Jeśli chodzi o filtrację to poprostu trzeba będzie dokupić jeszcze jeden kubeł. Tak jak pisałem, mam starego JBL CP500 i chciałbym jeszcze jeden. Co możecie polecić? Który ma być mechaniczny, który biolog?
Jeszcze mały OT. Czy BW są akwenami tylko ze stojącą wodą, czy bywają z nurtem ?
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !
ODPOWIEDZ