Kubełek - ale jaki??

Sposoby na filtrację akwarium.
Awatar użytkownika

Autor
piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Kubełek - ale jaki??

#1

Post autor: piotrek78 »

Witam,
Więc dojrzałem wreszcie do kubełka. Naczytałem się chyba za dużo min. w tym dziale no i mam problem z wyborem. Proszę więc o wskazówki.
Póki co filtr ma pracować w 160l ale ma mieć spory zapas gdyż w planach będzie przesiadka na ok. 240l. Wskazany mały pobór prądu, cicha praca i dobra jakość elementów (zwłaszcza detali).

Mam na uwadze:
1. http://www.allegromat.pl/aukcja147808" onclick="window.open(this.href);return false;
2. http://www.allegromat.pl/aukcja147809" onclick="window.open(this.href);return false;
3. http://www.allegromat.pl/aukcja147810" onclick="window.open(this.href);return false;
4. http://www.allegromat.pl/aukcja147811" onclick="window.open(this.href);return false;

A może zwrócicie uwagę na zupełnie coś innego?? Z góry dziękuję za uwagi i sugestie..
Piotrek
Ostatnio zmieniony ndz gru 01, 2013 11:59 pm przez sum, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zarchiwizowałem linki do aukcji
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Kubełek - ale jaki??

#2

Post autor: Drottnar »

Odradzam fluvala że względu na węże. Są niestandardowe i wszyscy, których znam i mają ich filtry narzekają na ten element.
Ex700 miałem w 112l i to wg mnie największe akwarium jakie ten filtr może obsłużyć. Obecnie w 240l mam ex 700 jako biologiczny i pod reaktor CO2, a jako mechaniczny JBL 1500.
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Kubełek - ale jaki??

#3

Post autor: tzw79 »

Ja w swoim fluwalu wymieniłem wąż odpływowy, aby podłączyć reaktor. Wymiana nie stanowiła najmniejszego problemu. Dokupiłem wąż 16/22 na metry i po sprawie.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Kubełek - ale jaki??

#4

Post autor: rhino »

2217 - przy prawidłowej eksploatacji - niezniszczalny .
Seria Classic w skrócie :
- maksymalne wykorzystanie pojemności
- woda nigdy nie ominie złóż
- budowa tak prosta że aż genialna
- brak pompki sprawia że jest jeszcze mniej miejsc potencjalnych wycieków (o-ringów) - jak ktoś mówi że wada to zapytaj : ile razy w roku zalewa się filtr ?
-możliwość prostego przepłukiwania (!) co radykalnie wydłuża czas braku konieczności otwierania .Mało znana ale wielce przydatna cecha .
- zawsze dostępne , wszystkie części
- sprawdzona od hmmm... od lat 90-tych konstrukcja

2226 to też świetna maszyna ale kilka punktów z listy powyżej odpada i co prawda jest to najlepsza seria Professionel ale wody trochę mało pompuje. Jak już to 2228 (bardzo duża pojemność biologiczna , pierwsze serie 750l/h , późniejsze 1050l/h na pusto ;))
Ratel
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Kubełek - ale jaki??

#5

Post autor: Christo »

Wiadomo... opcja nr1. Dostępność części jest akurat mało ważna, ponieważ jedyny element, który się w tym filtrze zużywa to wirnik, z czasem może zacząć hałasować więc warto zapytać o to sprzedawcę, zwróciłbym też uwagę na te leciwe zawory - mogą chodzić dość ciężko. Po za tym to najlepszy filtr kubełkowy. Nie wiem po co ludzie się bawią w inne g..na, jakieś Tetry o kilkadzięsiąt zł tańsze a od używanych classiców sporo droższe, potem trzeba ładować kasę w uszczelki, inne części, W classicu nigdy niczego nie musiałem wymieniać ani nawet smarować . Na 13 sztuk, kupiłem tylko 2 ośki (jedna była już połamana - używka, drugą połamałem sam :-P )

Jakość detali - nie wiem o co chodzi, ale w tym filtrze i tak ich nie ma
cicha praca - będzie cichy ale nie idealnie,nawet z dobrym wirnikiem może przeszkadzać tylko w nocy przy idealnej cichszy w pomieszczeniu
prądożerność - bierze 20W - jak na 6 litrów pojemnośći chyba w normie

Mimo tych mankamentów polecam. Mam 2217, 1217 i 2017 i nie sprzedam ich nawet jak nie będę miał za co jeść :mrgreen:

profesional będzie droższy, ale cichszy, reszty nie polecam.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Kubełek - ale jaki??

#6

Post autor: rhino »

Christo pisze:nawet z dobrym wirnikiem może przeszkadzać tylko w nocy przy idealnej cichszy w pomieszczeniu
polecam wyklejenie szafki gdzie siedzi filtr (o ile nie jest na zewnątrz) ekskluzywną karimatą (podwójną) z Tesco itp.
Christo pisze: reszty nie polecam.
czemu ? Chodzi mi o pierwszą serię Professionel .
Ratel
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Kubełek - ale jaki??

#7

Post autor: Drottnar »

Christo pisze:Nie wiem po co ludzie się bawią w inne g..na, jakieś Tetry o kilkadzięsiąt zł tańsze a od używanych classiców sporo droższe, potem trzeba ładować kasę w uszczelki, inne części, W classicu nigdy niczego nie musiałem wymieniać ani nawet smarować .
Kupiłem używaną tetrę w 2008 roku. Od tamtej pory jest cały czas prawie na chodzie z kilkumiesięczną przerwą. Wymieniłem w niej tylko ośkę dwa razy. Poza tym nie mam z nią żadnych problemów. Zawory chodzą lekko, pompka nie cieknie, wszystko jest w jak najlepszym porządku.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Kubełek - ale jaki??

#8

Post autor: rhino »

Drott ,

były dobre serie Tetry dawniej i masz szczęście , nie tylko Eheim jest dobry w tym naszym świecie :)

ps

zawsze ADA jest jakąś alternatywą ;)
Ratel
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Kubełek - ale jaki??

#9

Post autor: Drottnar »

Rhino, wtedy też słyszałem to samo - że obecne (w 2008) Tetry są gorsze od dawnych, więc nie kupuję tego argumentu.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Re: Kubełek - ale jaki??

#10

Post autor: Christo »

rhino pisze:
Christo pisze:nawet z dobrym wirnikiem może przeszkadzać tylko w nocy przy idealnej cichszy w pomieszczeniu
polecam wyklejenie szafki gdzie siedzi filtr (o ile nie jest na zewnątrz) ekskluzywną karimatą (podwójną) z Tesco itp.
Christo pisze: reszty nie polecam.
czemu ? Chodzi mi o pierwszą serię Professionel .
Mnie to nie przeszkadza, ale autor wątku może mieć inne wymagania. Chodziło mi o resztę propozycji (Fluval, Tetra)

-- N gru 01, 2013 10:55 pm --
Drottnar pisze:
Christo pisze:Nie wiem po co ludzie się bawią w inne g..na, jakieś Tetry o kilkadzięsiąt zł tańsze a od używanych classiców sporo droższe, potem trzeba ładować kasę w uszczelki, inne części, W classicu nigdy niczego nie musiałem wymieniać ani nawet smarować .
Kupiłem używaną tetrę w 2008 roku. Od tamtej pory jest cały czas prawie na chodzie z kilkumiesięczną przerwą. Wymieniłem w niej tylko ośkę dwa razy. Poza tym nie mam z nią żadnych problemów. Zawory chodzą lekko, pompka nie cieknie, wszystko jest w jak najlepszym porządku.
Ja mam starą Tetre (pojedyńcze uszczelki) i jedyne miejsce z którego nie cieknie to o dziwo uszczelka główna. Na szczęście dostałem ją jako gratis i do tego jej nie potrzebuję. Ale gdybym potrzebował to albo musiałbym wyłożyć kasę, albo przeprowadić modernizację we własnym zakresie która upodabniła by ją do classica - zaklejenie pompki, pominięcie aquastopu czyli awaryjnych przynajmniej u mnie elementów. W classicu w ogóle ich nie ma, a i z zaworów można korzystać fakultatywnie.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Kubełek - ale jaki??

#11

Post autor: rhino »

OK , bo powiem Ci że też będąc absolutnym fanem Eheima Classic , przesiadłem się na 2228 i wielu wad nie widzę ... Jedną , podstawową - brak możliwości płukania :( i tu trochę pluję sobie w brodę ale 2228 ma jednak dużo większą pojemność niż 2217 .
Ratel
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Kubełek - ale jaki??

#12

Post autor: Drottnar »

OK, czyli masz doświadczenie z jedną Tetrą, ja podobnie. Zatem 1:1 jeśli chodzi o zadowolenie i niezadowolenie. Dla mnie trochę za mało, żeby ją skreślać. A nowa jest jednak tańsza od nowego Eheima. Nie każdy potrzebuje mercedesa (w tym przypadku Eheim). Znam ludzi zadowolonych z chińskich jebao, z aquanova i innych filtrów mniej ekskluzywnych niż Eheim. Więc nie jest to JEDYNA nadzieja na bycie w pełni zadowolonych.

Aha, JBL też kupiłem używanego i też jestem z niego bardzo zadowolony. Nic nie cieknie, ładnie filtruje. Nie narzekam ani trochę.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Re: Kubełek - ale jaki??

#13

Post autor: Christo »

rhino pisze:Drott ,

były dobre serie Tetry dawniej i masz szczęście , nie tylko Eheim jest dobry w tym naszym świecie :)

ps

zawsze ADA jest jakąś alternatywą ;)

Po za classikiem moim zdaniem niezłe, ale mało poularne są konstrukcje wzorowane na classiku (chyba) - Fluval seria ...03 i Sacem Marathon (konstrukcja jeszcze prostsza - bodaj tylko jedna uszczelka - główna) i pewnie jakieś inne o których nie wiem , ostatni na allehro było coś takiego - Vita - Tech czy tak jakoś....
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Kubełek - ale jaki??

#14

Post autor: rhino »

Drottnar pisze:wtedy też słyszałem to samo - że obecne (w 2008) Tetry są gorsze od dawnych, więc nie kupuję tego argumentu.
ok, nie mam zamiaru Cię przekonywać ! Aczkolwiek nawet (jak piszesz mercedesy) Eheimy też już się kończą , w pogoni za nowinkami i pierdołami powstają jakieś nafaszerowane elektroniką monstra , które jak założysz prefiltr meldują błąd zapchania i żądają czyszczenia :) a prócz tego zwyczajnie się sypią :(
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kubełek - ale jaki??

#15

Post autor: piotrek78 »

rhino pisze:Drott ,
ps

zawsze ADA jest jakąś alternatywą ;)
Dziękuję za podzielenie się doświadczeniem, ADA piękna sprawa, tyle że to ja zazwyczaj występuję w roli Mikołaja a nie oczekującego na fanty .. ;) więc..

Może tylko ja na to zwróciłem uwagę ale kilka razy czytałem o pękniętych uszczelkach w Tetrach. 2x zalałem już sąsiadów ( w innych okolicznościach :roll: ) i wolałbym nie nadużywać więcej ich tolerancji..

Przeglądam EHEIM PROFESSIONEL i chyba przy tej opcji pozostanę, model 2228 jest duży , wchodzi sporo wkładów co jest zaletą, jednak już pomiędzy modelem 2224 a 2226 jest duża różnica w poborze prądu ( 8 -25W). Zastanawiam się więc - jeśli zaleję w końcu 240l to czy mniejszy model wystarczy bez wspomagania...
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Kubełek - ale jaki??

#16

Post autor: rhino »

Zależy co tam będziesz miał w tym 240 :) , ja mam "rybne" i 2215 niestety był za mały , obecnie mam 2228 + reaktor CO2 + UV + jakieś inne pierdoły - bez uwag !

Ale Classica bym wolał !
Ratel
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Re: Kubełek - ale jaki??

#17

Post autor: Christo »

Drottnar pisze:OK, czyli masz doświadczenie z jedną Tetrą, ja podobnie. Zatem 1:1 jeśli chodzi o zadowolenie i niezadowolenie. Dla mnie trochę za mało, żeby ją skreślać. A nowa jest jednak tańsza od nowego Eheima. Nie każdy potrzebuje mercedesa (w tym przypadku Eheim). Znam ludzi zadowolonych z chińskich jebao, z aquanova i innych filtrów mniej ekskluzywnych niż Eheim. Więc nie jest to JEDYNA nadzieja na bycie w pełni zadowolonych.

Aha, JBL też kupiłem używanego i też jestem z niego bardzo zadowolony. Nic nie cieknie, ładnie filtruje. Nie narzekam ani trochę.
No tak trafiłem i chyba rozumiesz, że nie będę kupował następnych używanych Tetr tylko po aby trafić na taką która spełni moje oczekiwania. z 13 classiców 13 razy trafiłem dobrze, jedna sztuka chodzi trochę głośniej z powodu wyrobionego wirnika ale obecnie i tak z niej nie korzystam. O żadnym przeciekaniu mowy nie ma. Kiedyś nawet z nudów wpisywałwm w googlu frazy "cieknący classic" i tym podobne i wyskoczył mi tylko jeden wynik classica który miał pęknięte dno głowicy. "Profom" już zdarza się popuszczać. Nie robię z niego legendy (Mercedesa), to po prostu normalny filtr, który spełnia swoje zadanie, anie produkt filtropodobny jak Tetra - którym to podobno nawet nowym :!: zdarzały sie wycieki.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Kubełek - ale jaki??

#18

Post autor: rhino »

Z ciekawości Christo , "płuczesz Clasiki" ?

Drott , już to kiedyś wklejałam http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... ra-ex.html" onclick="window.open(this.href);return false; i powiem Ci - nie budzi to mojego zaufania do tego produktu :(
Ratel
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Kubełek - ale jaki??

#19

Post autor: Drottnar »

Eheim, ze względu na swoją cenę, jest mercedesem. Oczywiście, są droższe, ale jednak wśród marek popularnych, to on wiedzie prym, jeśli chodzi o ceny.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Re: Kubełek - ale jaki??

#20

Post autor: Christo »

rhino pisze:Z ciekawości Christo , "płuczesz Clasiki" ?
Przy 2213 macham całym zasobnikiem w wiadrze z wodą oraz wymieniam cześć złoża na nowe (stare na ogół wędruje do kolejnych zbiorników z dodatkiem nowego) W innych modelach staram się mieć jakieś skarpety, siatki i płuczę razem z nimi oraz również wymieniam cześć na nowe. Na ogół przy zakładaniu nowych baniej lub zmianach w starych co 8-12 miesuięcy. Mam skromne nie brudzące obsady więc w zasadzie nie wymagają większego płukania.

-- N gru 01, 2013 11:42 pm --
Drottnar pisze:Eheim, ze względu na swoją cenę, jest mercedesem. Oczywiście, są droższe, ale jednak wśród marek popularnych, to on wiedzie prym, jeśli chodzi o ceny.
Przecież od początku mowa o używkach. Classik to normalnie darmocha. ostatnio na allehro nie sprzedał sie za 30 zł (2213) bo miał metalową ośkę. Wziąłbym pod uwagę zakup właśnie 2213 do tego 160l akwarium, apotem dokupienie drugiego do tego 240l. 2 Kubły dają większe możliwości i można je puścić szeregowo na jednym wirniku to da tylko 8W.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Kubełek - ale jaki??

#21

Post autor: rhino »

No to widzę że nie znasz fajnej , starej metody na Classica :D

Ze względu na konstrukcję , wystarczy przy spuszczaniu wody (zamiast deszczowni lub rurki wylotowej) podłączyć dodatkową rurkę wlotową (uwaga na większy syf, bo później poda do akwarium) i wylewać wodę "wstecz" (jest już zassana), pięknie się taki filtr płucze bo jak wiadomo na dole gromadzi się największy syf (blokujący przepływ) , który wylatuje przy wstecznym przelewaniu np. do kibelka :)
I to tak bez otwierania i innych kombinacji :) , przydatne bardzo są ich szybko złączne zawory podwójne + jeden extra na wąż np. ogrodowy .
Poznałem dawno temu Niemca (a nie jest on jedyny na 100%) który dodatkowo podłącza pompę zanurzeniową (filtr musi być oczywiście wyłączony tak jak i w metodzie grawitacyjnej) i powiem Ci że sam nie wie kiedy je otwierał (ma ich kilka).

Sprawdź i daj znać , zdziwisz się jak łatwo się Classica "czyści" ;
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kubełek - ale jaki??

#22

Post autor: piotrek78 »

rhino pisze:Zależy co tam będziesz miał w tym 240 :) , ja mam "rybne" i 2215 niestety był za mały , obecnie mam 2228 + reaktor CO2 + UV + jakieś inne pierdoły - bez uwag !

Ale Classica bym wolał !

Będzie rybne jak siebie znam :roll:
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Re: Kubełek - ale jaki??

#23

Post autor: Christo »

rhino pisze:No to widzę że nie znasz fajnej , starej metody na Classica :D

Ze względu na konstrukcję , wystarczy przy spuszczaniu wody (zamiast deszczowni lub rurki wylotowej) podłączyć dodatkową rurkę wlotową (uwaga na większy syf, bo później poda do akwarium) i wylewać wodę "wstecz" (jest już zassana), pięknie się taki filtr płucze bo jak wiadomo na dole gromadzi się największy syf (blokujący przepływ) , który wylatuje przy wstecznym przelewaniu np. do kibelka :)
I to tak bez otwierania i innych kombinacji :) , przydatne bardzo są ich szybko złączne zawory podwójne + jeden extra na wąż np. ogrodowy .
Poznałem dawno temu Niemca (a nie jest on jedyny na 100%) który dodatkowo podłącza pompę zanurzeniową (filtr musi być oczywiście wyłączony tak jak i w metodzie grawitacyjnej) i powiem Ci że sam nie wie kiedy je otwierał (ma ich kilka).

Sprawdź i daj znać , zdziwisz się jak łatwo się Classica "czyści" ;
Dzięki, ale to raczej się przyda komuś kto ma brudzące obsady.
U mnie nie dość że więcej syfu pochodzi z liści, torfu i drewna niż z samych ryb, to jeszcze większość zatrzymuje się na bardzo gęstych prefiltrach. Także sprawdzałem w każdym classiku zostawiam tę firmową wolną przestrzeń na samym dole i jest tam nawet po roku może 1mm syfu. Jeszcze w dolnej (mechanicznej) części jakieś pojedyncze paprochy się trafiają, ale wyżej w zasadniczej części biologicznej jest czyściutka poszarzała (chyba od bakterii) ceramika. Więc bardziej chodzi o jej wymianę na świeżą i rozruch następonych filtrów przy pomocy starej. Przepływ mi nie spada bo w ogóle nie stosuję włókniny, tylko luźne wkłady.

Po za tym w ogóle nie korzystam z zaworów. Lubię mieć jednolite węże od filtra do zbiornika:)
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Kubełek - ale jaki??

#24

Post autor: rhino »

Jak chcesz ale akurat brudząca czy nie , nie ma znaczenia .Nawet to ze ten 1mm (tak naprawdę oczyści wszystkie pokłady) wydmucha bez ruszania filtra ,uważam za unikalne w tych modelach .
Classica da się w ten sposób pięknie wypłukać - taki stary,sklepowy sposób ;)
Ostatnio zmieniony ndz gru 01, 2013 11:44 pm przez rhino, łącznie zmieniany 1 raz.
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kubełek - ale jaki??

#25

Post autor: piotrek78 »

A co sądzicie o

http://www.clarias.pl/eheim-2034-ecco-p ... p-498.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Czy to nie byłby rozsądny kompromis??
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Kubełek - ale jaki??

#26

Post autor: rhino »

Hmmm... co prawda Eheim ale zapomnij :(
Jak już na nowe patrzysz to patrz dobrze http://www.akwarystyczny24.pl/eheim-cla ... -1971.html" onclick="window.open(this.href);return false; , co prawda ponad stówę droższy ale filtra nie kupujesz chyba na rok ?
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kubełek - ale jaki??

#27

Post autor: piotrek78 »

A racja... Pojemność filtra 4l Objętość wkładów - 2,3l
A przeglądam nowe bo chciałbym ale realnie to hmm...
2217 byłby w sam raz, jeszcze ta cena...ale dzięki za naprowadzenie, wiem już czego potrzebuję :-D
Ostatnio zmieniony ndz gru 01, 2013 11:54 pm przez piotrek78, łącznie zmieniany 1 raz.
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Re: Kubełek - ale jaki??

#28

Post autor: Christo »

rhino pisze:Jak chcesz ale akurat brudząca czy nie , nie ma znaczenia .Nawet to ze ten 1mm (a tak naprawdę oczyści wszystkie pokłady) wydmucha bez ruszania filtra ,uważam za unikalne w tych modelach .
Classica da się w ten sposób pięknie wypłukać - taki stary,sklepowy sposób ;)
Po prostu u mnie nie ma czego płukać - syf w dolnej części w ogóle mi nie przeszkadza. Też już przecież trochę korzystam z tych kubełków i wypracowałem wygodne dla siebie metody. Wszystkie kubły mam wyłącznie bio, konserwacja ogranicza się do płukania prefiltrów i to też raz na kilka miesięcy. Do tego sprawdza się też firmowe rozwiązanie Eheima: pusta przestrzeń, Eheim mech, mata piankowa - gdzieniegdzie przeze mnie stosowane.

Może w jednym (specyficznym) zbiorniku przyda mi się ta metoda z przedmuchiwaniem, ale zobaczymy... :)

-- Pn gru 02, 2013 12:58 am --
piotrek78 pisze:A racja... Pojemność filtra 4l Objętość wkładów - 2,3l
A przeglądam nowe bo chciałbym ale realnie to hmm...
2217 byłby w sam raz, jeszcze ta cena...ale dzięki za naprowadzenie, wiem już czego potrzebuję :-D
Kupiłem raz nowego classica z 2009. Nie wiem po co gdyż ten z 1989r. chodzi tak samo dobrze. Ale faktycznie jest trochę brzydszy i był bez orurowania :wink:
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Kubełek - ale jaki??

#29

Post autor: rhino »

No to bierz używkę ale DOBRĄ !
Z ciekawości jedynie zapytam , nie uważasz za unikalną cechę faktu , że praktycznie co podmianę (mocna przesada !) możesz płukać filtr bez straty dla jego biologicznego życia (bo wodą akwariową) i to bez specjalnego zachodu typu wynoszenie do łazienki itp. bo i tak zlewasz brudną wodę ? Pokaż mi drugi taki :) !

OK, więcej nie namawiam - kupisz to co będziesz uważał za stosowne i w danej chwili korzystne dla portfela .

Christo ,
piszesz "Może w jednym (specyficznym) zbiorniku przyda mi się ta metoda z przedmuchiwaniem, ale zobaczymy... :)"
No właśnie , zobaczymy i daj znać na forum jak się sprawdza , bo widzę że mało to u nas jest znane a i ludzie w pogoni za "pompkami zalewającymi" i innymi bajerami , nie korzystają z tego co naprawdę przydatne .

Mój najstarszy Classic na którego sobie w tych latach pozwoliłem to rocznik 1993 , model 2013 , pierwszy właściciel , nie bity i na chodzie - bez żadnych uwag ;)
Ratel
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Kubełek - ale jaki??

#30

Post autor: Christo »

He... ja mam jeszcze poprzednika classica czyli w sumie też classica z czasów kiedy był po prostu tylko Eheim - model 1026 z 1986 r., ale nie sprawdzałem czy sprawny, pewnie tak:)

Jeżeli iść w classica, to tylko w używkę. Różnica w cenie do nówki - nawet 4-5-ciokrotna, różnica w eksploatacji - prawie żadna. Na ogół trzeba tylko dokupić orurowanie... a to już nie musi być "Eheim", może być... np "Obi" :-D
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
ODPOWIEDZ